سبك زندگي موفقيت در زندگي

12 استراتژی یادگیری برای افراد پرمشغله

تقویم فارسی اندروید

موفقیت پایدار در هر زمینه ای مستلزم یادگیری مداوم است. ناگفته نماند که برای موفقیت در یک شغل یا کسب و کار، فرد باید تقریباً بی وقفه به یادگیری ادامه دهد – کتاب بخواند، در سمینارها و کنفرانس ها شرکت کند و مدام به دنبال مسئولیت های جدید باشد. اگر هدف شما این باشد، باید استراتژی یادگیری فعال را پیدا کنید.

استراتژی یادگیری

استراتژی یادگیری را می توان در مورد فرزندپروری یا روابط نیز گفت – اگر می خواهید در این زمینه از زندگی خود موفق شوید، کتاب، گفتگو، تأمل مداوم شخصی ضروری است. همین امر در مورد سلامتی شما نیز صدق می کند – بهتر غذا خوردن، ورزش بهتر و درک و مقابله با هر بیماری که ممکن است برایتان پیش بیاید اغلب مستلزم یادگیری دانش جدید است.

چه استراتژی یادگیری را می توان به کار گرفت، به ویژه آنهایی که برای فردی با برنامه کاری شلوغ مناسب است؟ در حالت ایده‌ آل، یادگیری باید فعال باشد تا اطمینان حاصل شود که دانش جدید را به‌ جای مرور یک کتاب یا مقاله به‌ طور کامل پردازش می‌ کنید.

تصمیمات به اصطلاح سال نو نمونه ای از شکست رایج ما در تغییر است و همچنین به یادگیری مهارت های جدید مربوط می شود. ما با یک ایده جدید هیجان انگیز، چه یادگیری زبان چینی، چه دروس هنرهای رزمی یا مدیتیشن، فریب می خوریم اما متوجه می شویم که نه وقت داریم و نه انگیزه ای برای حفظ آن. جلسات روزانه هفتگی می‌ شوند، سپس دو هفته‌ ای می‌ شوند و به همین ترتیب تا زمانی که کل ایده به خاطره‌ ای دور تبدیل شود.

چگونه می‌ توانیم – با محدودیت‌ ها و تعهدات واقعی زندگی‌ های پرمشغله بزرگسالی – به بهترین وجه از استراتژی‌ یادگیری فعال برای یادگیری هر مهارتی که قصد بهبود آن را داریم استفاده کنیم؟

1. تعهدات خود را مرتب کنید

یک استراتژی یادگیری این است که شما باید تعهدات خود را با تعهد درونی مرتب کنید. تصمیم بگیرید که مهارت جدید بسیار مهم است و هر کاری که لازم است برای پیشرفت انجام خواهید داد. برای بهترین نتیجه، تعهدات خود را بنویسید.

همچنین، باید یاد بگیرید که سایر تعهدات را کاهش دهید. به هر حال، ما فقط انرژی زیادی داریم، با این حال همیشه آرزوی بیشتری نسبت به انرژی مان داریم.

یک تکنیک خاص این است که اگر به نظر نمی‌ رسد زمانی را برای کار بر روی آن مهارت جدید پیدا کنید، کار دیگری را انتخاب کنید که مرتباً انجام می‌ دادید و آماده رها کردن آن حداقل در حال حاضر هستید.

2. یک جهت گیری بلند مدت اتخاذ کنید

استراتژی یادگیری فعال شامل اتخاذ یک جهت گیری طولانی مدت است. دانیل کویل در کتاب پرفروش خود به نام رمز استعداد می گوید: مهارت متولد نمی‌ شود بلکه پرورش می یابد و مطالعه جالبی را درباره کودکانی که پیانو می‌خوانند توصیف می‌کند.

این مطالعه نشان داد که داشتن یک جهت گیری طولانی مدت، مانند “من قرار است این مهارت را برای ده سال یا بقیه عمرم یاد بگیرم” در مقایسه با یک جهت گیری کوتاه مدت، مانند “من قرار است این مهارت برای چند ماه یا چند سال آینده را یاد بگیرم”، تأثیر شگرفی بر پیشرفت یادگیری فرد داشت.

در حالی که تعداد ساعات سرمایه گذاری شده برای تمرین روزانه نیز قابل توجه بود، کودکان با جهت گیری طولانی مدت که هر روز نیم ساعت تمرین می کردند، بر این مهارت تسلط یافتند و همچنین آنهایی که دارای جهت گیری کوتاه مدت بودند و هر یک تا دو ساعت تمرین می کردند موفق نشدند. متأسفانه، این مطالعه جزئیاتی را ارائه نکرد که چگونه می توان این نوع جهت گیری بلندمدت را پرورش داد اما دانستن آن مطمئناً شروعی مهم است است.

3. بدون انگیزه هم یاد بگیرید

افراد به طور طبیعی بر انگیزه تکیه می کنند و زمانی که احساس می کنند قوی و خوش بین هستند پیشرفت زیادی می کنند اما روزی فرا می رسد و آنها دیگر آن را احساس نمی کنند. شما باید به یاد داشته باشید که ذهن شما به طور خودکار به یادگیری ادامه می دهد، چه بخواهید چه نخواهید. بنابراین، هر زمان که انگیزه ندارید، مثل همیشه رفتار کنید و درست به داخل آن شیرجه بزنید!

علاوه بر این، می توانید سعی کنید برای خود یک بوت کمپ ترتیب دهید. چه در حال مطالعه زبان اسپانیایی باشید، چه پیانو یا مدیتیشن، چند روز کامل یا حتی چند هفته کامل را به تمرکز بر فعالیت جدید اختصاص دهید. برای بهترین نتایج، در یک برنامه آموزشی موجود شرکت کنید یا یک مربی استخدام کنید.

با ادامه همین ایده، پیوستن به یک رژیم آموزشی منظم هم از نظر پاسخگویی و هم از نظر ساختار بهترین است. در حالی که همه برنامه های آموزشی با کیفیت بالا و همسو با اهداف شما نیستند، با این وجود این روش قدرتمند است.

شما همچنین می توانید شروع به خواندن کتاب های مربوط به رشته خود کنید. کتاب‌ ها مکمل انواع فعال‌ تر یادگیری هستند اما می‌ توانند بخش مهمی از پازل باشند. اگر احساس می‌ کنید پیشرفت شما در ماه‌ های اخیر رو به افزایش بوده است، به دنبال کتاب جدیدی باشید و مطمئن شوید که کتاب خوبی است.

4. در مورد مهارت هایی که می خواهید توسعه دهید صحبت کنید

در حالت ایده‌ آل، در طول فرآیند یادگیری، کارشناسانی را به عنوان معلمان و مربیان خود خواهید داشت و حتی مکالمه‌ های معمولی مداوم با پزشکان ماهر می‌ تواند به حفظ پیشرفت شما در هنگام استفاده از یادگیری فعال کمک کند.

حتی استراتژی صحبت کردن با افراد غریبه تصادفی در مورد رشته شما هنوز هم می تواند مفید باشد.

از بحث در مورد جزئیات فنی نترسید. اگر در حال یادگیری زبان چینی هستید، با هرکسی که می‌ بینید درباره تفاوت‌ های زبانی صحبت کنید. اگر در حال مطالعه هنرهای رزمی هستید، تمام روز در مورد مبارزه و دفاع شخصی صحبت کنید.

5. در مورد منابع دانش خود دقیق باشید

جستجوی پاسخ‌ ها در گوگل برای یک سوال واقعی، یافتن سرگرمی یا حتی جرقه زدن خلاقیت شما خوب است. با این حال، این راهی برای پیشرفت مداوم و عمیق نیست.

همانطور که برنامه درسی دبیرستان را با جستجوی حقایق تصادفی در گوگل نیاموخته اید، با پیروی از این روش در هیچ زمینه دیگری نیز پایگاه دانشی محکمی کسب نمی کنید. کتاب های معتبر یا یک معلم معتبر پیدا کنید و سپس از آنها یاد بگیرید.

بهتر است از بهترین ها یاد بگیرید. اگر معلم یا مربی داشته باشید، قطعاً کمک می کند، به خصوص اگر آنها در این زمینه دانش بالایی داشته باشند. با این حال، بهتر است کسانی را بیابید که در آموزش دانش‌ آموزان مشابه شما عالی هستند و حل مسئله را تشویق می‌ کنند.

همچنین می توانید در کنفرانس ها و رویدادهای دیگر شرکت کنید. ملاقات با دیگران در همان زمینه و شرکت در یک برنامه ساختاریافته و چند روزه فقط می تواند پیشرفت شما را افزایش دهد. در حالی که یک رویداد آخر هفته هرگز نمی تواند نتایجی مشابه تلاش مداوم روزانه داشته باشد، می تواند افق دید شما را گسترش دهد و اطمینان حاصل شود که تلاش های شما در مسیر درست با استراتژی های یادگیری فعال پیش می رود.

6. در مسابقات یا اجراها شرکت کنید

هر رقابت یا اجرای عمومی، مانند ایفای نقش، سطح فعلی مهارت شما را به چالش می کشد و شما را به سمت قله های جدید سوق می دهد. اینگونه متوجه خواهید شد که کجا ایستاده اید. شرکت در مسابقات یا اجراها برای داشتن یک تکنیک یادگیری فعال ضروری است.

شما همچنین می توانید به دنبال دریافت گواهینامه باشید. اگر سطح مهارت شما بالا باشد این کار مفید نیست. با این حال، اگر تازه شروع کرده اید، بسیاری از زمینه ها سطوحی را برای مبتدیان تعیین کرده اند. حتی اگر نیازی به دریافت گواهینامه ندارید، می تواند یک راه جالب برای آزمایش سطح فعلی و همچنین سیستماتیک کردن دانش شما باشد.

7. اهرم فشار تعیین کنید

اگر وقت نمی گذارید، قوانینی را برای تنبیه خود تعیین کنید، چه از طریق انکار برخی لذت ها و چه با اهدای مقدار مشخصی پول. برای بهترین نتیجه، از یک دوست یا مربی استفاده کنید که شما را مسئول می داند. اگر به پاداش ها بهتر پاسخ دهید، آن ها نیز می توانند کارساز باشند.

موفقیت

8. استفاده از تمرینات با زمان کارآمد

بسیاری از رشته‌ ها مهارت‌ های کلیدی دارند که می‌ توان آن‌ ها را تنها در چند دقیقه در روز به طور مؤثر تمرین کرد، به شرطی که تلاش و تمرکز زیادی را برای این تمرین انجام دهید. 2 دقیقه در پلانک ساعد بمانید. به مدت 3 دقیقه مدیتیشن کنید. 10 دقیقه گرم کردن را انجام دهید.

چنین تمرین‌ هایی با زمان کارآمدی برای حفظ حرکت در دوره‌ هایی که نمی‌ توانید متعهد به رژیم درگیرتری از استراتژی‌ های یادگیری فعال باشید، عالی هستند.

9. با استفاده از مهارت جدید خود داوطلب شوید

حتی اگر چیزی که یاد می‌ گیرید مستقیماً به درآمد شما کمک نمی‌ کند، ممکن است راهی برای انجام رایگان آن وجود داشته باشد – چه از طریق آواز خواندن در یک کنسرت خیریه، تبدیل شدن به مترجم زبان برای یک مهاجر یا آموزش به بچه‌ ها در یک مرکز اجتماعی باشد.

داوطلبی یک استراتژی یادگیری فعال است که به شما کمک می کند هنر خود را تمرین کنید. به سختی راهی بهتر از استفاده از آن برای کمک به دیگران برای تقویت یادگیری وجود دارد.

بسیاری از پلت فرم های مختلف برای تطبیق داوطلبان با فرصت ها وجود دارد. برخی، مانند VolunteerMatch، عمومی هستند و هر نوع فرصتی را دارند. سایرین مانند بنیاد Taproot بر فرصت‌ هایی برای داوطلبان با مهارت‌ های تجاری، مالی یا بازاریابی تمرکز می‌ کنند. سازمان ملل متحد طیف گسترده ای از فرصت های داوطلبانه در بسیاری از کشورهای مختلف دارد.

10. از استراتژی یادگیری تجسم استفاده کنید

چند لحظه یا چند دقیقه وقت بگذارید و تصور کنید که مهارت جدید خود را به خوبی اجرا می کنید. این تمرین را می توان در یک اتاق ساکت، قبل از خواب یا بلافاصله قبل از انجام فعالیت مورد نظر انجام داد. برای برخی افراد، این تکنیک بسیار خوب عمل می کند اما برای چنین نتایجی، به تلاش قابل توجهی نیز نیاز دارید.

تصویرسازی از دیرباز در ورزش و هنرهای نمایشی مورد استفاده قرار گرفته است. با این حال، همین تکنیک‌ ها راه خود را در بسیاری از حوزه‌ های دیگر پیدا کرده‌ اند – از تجارت گرفته تا فرزندپروری. تجسم برای آموزش زبان نیز استفاده شده است.

11. یادداشت برداری درباره پیشرفت شما

یادداشت هایی در مورد پیشرفت خود به صورت روزانه داشته باشید. یادداشت‌ ها می‌ توانند اهداف بلندمدت شما را توصیف کنند، هر رویداد خاصی را شرح دهند، درس‌ های آموخته‌ شده و کارهایی را که باید در آینده انجام دهید، خلاصه می‌ کنند یا مشاهدات مهم را برجسته می‌ کنند.

این تکنیک بسیار فردی است و نیاز به آزمایش های زیادی دارد اما بسیاری از اجرا کننده های برتر به آن سوگند یاد می کنند.

12. هرگز تسلیم نشوید

شاید مهمترین استراتژی ادامه دادن باشد. اگر رویکرد شما اشتباه است اما باز هم به تلاش خود ادامه می دهید، به کار خود ادامه دهید. در نهایت اصلاحی انجام خواهید داد و در مسیر درست قرار خواهید گرفت. با این حال، اگر تسلیم شوید و دست از کار بکشید، پیشرفت آینده بد خواهد بود

نظریه پرداز آموزشی پل تاف عمدتاً به دلیل کتابش چگونه کودکان موفق می شوند: سخاوت، کنجکاوی و قدرت پنهان شخصیت مشهور شد. در این کتاب، او با استناد به برخی شواهد قانع‌ کننده استدلال می‌ کند که سخاوت یا استقامت بسیار بیشتر از هوش اهمیت دارد.

بزرگسالان همچنین می توانند پیام تاف را دریافت کنند و قبل از در نظر گرفتن هر راهبرد یادگیری فعال دیگری بر روی پشتکار تمرکز کنند. همانطور که برایان تریسی کارشناس موفقیت می گوید، بدون نظم و انضباط، هیچ روشی برای دستیابی به موفقیت کارساز نیست. با نظم و انضباط، هر روشی جواب می دهد.

حرف آخر

هر چه مشغول تر شویم، ادامه یادگیری برای ما مهم تر است. استراتژی‌ یادگیری فعال می‌ تواند به ما کمک کند از زمان یادگیری خود عاقلانه استفاده کنیم و بر مهارت‌ هایی که قبلاً داریم، بیفزاییم.

نکات بالا حاوی چندین پیشنهاد مفید است. با این حال، مهمترین چیز این است که متعهد شوید که برای این یادگیری زمان پیدا کنید و هرگز تسلیم نشوید. همین امروز با هر یک از استراتژی ها شروع کنید.

منبع:

lifehack

مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی