سلامت سلامت جسمي

11 حقیقت جالب در مورد تب و دمای بدن

مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان

دمای بدن شما همیشه با محیط شما سازگار است و آنچه برای شما “طبیعی” است ممکن است برای دیگران عادی نباشد.

دمای بدن
دمای بدن شما می تواند اطلاعات زیادی در مورد سلامت شما نشان دهد. به گفته جان هاپکینز دمای بدن یکی از چهار نشانه حیاتی کلیدی است که پزشکان به آن توجه می کنند. عفونت می تواند باعث تب شود اما دمای بدن شما نیز بسته به سن، جنسیت و حتی زمانی که دروغ می گویید متغیر است. درباره دمای طبیعی بدن، تب و سایر عوامل موثر بر حرارت بدن بیشتر بدانید.

دمای بدن

1. دمای طبیعی بدن چقدر است؟

بر اساس داده های کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده، دمای متوسط ​​طبیعی بدن به طور کلی 98.6 درجه فارنهایت در نظر گرفته می شود. اما دمای “طبیعی” بدن می تواند از 97 درجه فارنهایت تا 99 درجه فارنهایت متغیر باشد و آنچه برای شما طبیعی است ممکن است کمی بالاتر یا پایین تر از دمای متوسط ​​بدن باشد.

بدن شما همیشه دمای خود را در پاسخ به شرایط محیطی تطبیق می دهد. به عنوان مثال، هنگام ورزش دمای بدن شما افزایش می یابد. به گفته کلینیک مایو، اگر دمای خود را با دماسنج بررسی کنید، خواهید دید که دمای بعد از ظهر و عصر از صبح زود هنگام بلند شدن بیشتر است.

نوزادان و کودکان خردسال دمای بدن بالاتری نسبت به کودکان بزرگتر و بزرگسالان دارند، زیرا سطح بدن آنها نسبت به وزن آنها بزرگتر است و متابولیسم آنها فعال تر است. متوسط ​​دمای بدن نوزادان 99.5 درجه فارنهایت است.

تب

2. تب چیست؟

به گفته کلینیک مایو، تب یک نشانه افزایش موقتی دمای بدن شما است و اغلب به دلیل بیماری ایجاد می شود. دمای رکتوم، گوش یا شریان گیجگاهی (پیشانی) 100.4 درجه یا بیشتر به طور کلی نشان دهنده تب است. تب ها معمولاً در عرض چند روز فروکش می کنند. اگر تب دارید، ممکن است علائم زیر را نیز تجربه کنید:

  • لرز و تشنج
  • تعریق
  • سردرد
  • دردهای عضلانی
  • از دست دادن اشتها
  • تحریک پذیری
  • کم آبی بدن
  • ضعف عمومی

طبق گفته کلینیک مایو، دمای بدن 103 درجه فارنهایت یا بیشتر می تواند باعث نگرانی شود و نیاز به تماس با پزشک شما دارد. همچنین اگر همراه با تب، سردرد شدید دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. بثورات پوستی غیر معمول؛ حساسیت غیر معمول به نور روشن؛ سفت شدن گردن و درد هنگام خم شدن سر به جلو؛ سردرگمی ذهنی؛ استفراغ مداوم؛ مشکل در تنفس یا درد قفسه سینه؛ درد شکمی یا درد هنگام ادرار کردن یا تشنج هم باید مورد توجه قرار گیرد.

به گفته کلینیک مایو، درجه حرارت برای نوزادان و کودکان نوپا ممکن است نشانه عفونت جدی باشد. اگر فرزند شما کمتر از 3 ماه دارد و دمای رکتوم آن 100.4 درجه فارنهایت یا بیشتر است، با پزشک تماس بگیرید. بین 3 تا 6 ماهگی و درجه حرارت راست روده تا 102 درجه فارنهایت که به طور غیرعادی تحریک پذیر، بی حال یا ناراحت کننده به نظر می رسد، یا دمای آن بالاتر از 102 درجه فارنهایت است. یا بین 6 تا 24 ماه و دارای دمای رکتوم بالاتر از 102 درجه فارنهایت است که بیش از یک روز طول می کشد.

اگر فرزند شما 2 ساله یا بزرگتر است، در صورتی که تب او بیش از سه روز طول می کشد با پزشک خود تماس بگیرید.

به گفته کلینیک مایو، کودکان خردسال از 6 ماه تا 5 سال ممکن است دچار تشنج ناشی از تب با دمای بالای بدن شوند که معمولاً شامل از دست دادن هوشیاری و لرزش اندام در دو طرف بدن می شود. اگر تشنج بیش از پنج دقیقه طول کشید، به اورژانس پزشکی مراجعه کنید، یا فرزند خود را در اسرع وقت پس از تشنج به پزشک ببرید تا بفهمید علت آن چیست.

دمای بدن

3. تب آیا می تواند به مقابله با عفونت کمک کند؟

اکثر مردم از تب خسته می شوند اما در واقع می تواند مفید باشد. داروهای مختلف بدون نسخه می توانند تب را کاهش دهند، مانند استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (Advil، Motrin IB)، اما طبق گفته کلینیک مایو، گاهی اوقات بهتر است بدون درمان رها شود. این به این دلیل است که به نظر می رسد تب نقش مهمی در کمک به بدن شما در مقابله با عفونت ها دارد. اگر پزشک مشکوک به عفونت باکتریایی مانند پنومونی یا گلودرد استرپتوکوک باشد، ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند.

علائم کرونا

4. در مورد کرونا باید به چه دمای بدنی توجه کرد؟

بر اساس اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، تب یکی از علائم COVID-19 است، بیماری ناشی از ویروس جدید کرونا SARS-CoV-2.

دمای پایین بدن نشانه COVID-19 نیست.

اگر فکر می کنید ممکن است در معرض ویروس جدید کرونا قرار گرفته باشید، CDC توصیه می کند که دمای خود را دو بار در روز اندازه گیری کنید تا ببینید آیا تب دارید یا خیر. CDC تب را 100.4 درجه فارنهایت یا بالاتر تعریف می کند. CDC توصیه می کند که اگر کودکی کمتر از 4 سال دارید، از دماسنج گوش برای اندازه گیری درجه حرارت استفاده کنید یا یک دماسنج معمولی زیر بازوی کودک در مرکز بغل کودک قرار دهید. اگر دمای زیر بغل فرزند شما 99.4 درجه فارنهایت یا بیشتر باشد، تب دارد.

اگر دمای بدن شما بالا است یا علائم دیگری از COVID-19 دارید و می خواهید آزمایش شوید، CDC توصیه می کند که با بخش بهداشت ایالتی یا محلی خود تماس بگیرید. CDC خاطرنشان می کند که اکثر افراد مبتلا به COVID-19 بیماری خفیفی دارند و می توانند در خانه بهبود یابند.

دمای بدن

5. بدن های سرد

اگر به نظر می رسد که شما همیشه سرد هستید، حتی در روزهای گرم در تابستان، ممکن است به خاطر سن شما باشد. مطالعات نشان می دهد که با افزایش سن، دمای متوسط ​​بدن ما کمی کاهش می یابد. مطالعه ای که در مجله پرستاری بالینی منتشر شد و دمای بدن 133 نفر از ساکنان خانه سالمندان را اندازه گیری کرد، نشان داد که دمای بدن در افراد 65 تا 74 سال زیر متوسط ​​است. حتی در افراد 75 تا 84 کمتر؛ و پایین ترین در میان افراد بالای 85 سال بود که برخی از آنها در شرایط عادی دمای بدن پایین 93.5 درجه فارنهایت داشتند. این مهم است که بدانید، زیرا افراد مسن در واقع ممکن است در دمای پایین تر از افراد جوان تب داشته باشند.

گرمای بدن

6. دمای بدن مردان و زنان متفاوت است

در واقع ممکن است چیزی در جمله “دستان سرد، قلب گرم” وجود داشته باشد. در تحقیقی که در Lancet منتشر شد، محققان دانشگاه یوتا در سالت لیک سیتی دریافتند که دمای بدن بدن زنان به طور متوسط ​​0.4 درجه بالاتر از مردان است (97.8 در مقابل 97.4). اما دستان زنان به طور متوسط ​​2.8 درجه فارنهایت سردتر از مردان است – 87.2 درجه فارنهایت، در حالی که این میزان برای مردان 90 درجه فارنهایت است.

سلامت جسمی

7. کلاه ممکن است همیشه به شما در حفظ حرارت بدن کمک نکند

به یاد دارید که مادرتان به شما می گفت وقتی بیرون سرد است کلاه بپوشید، زیرا بیشتر گرمای بدن از طریق سر شما از بین می رود؟ طبق مقاله ای که در مجله پزشکی BMJ منتشر شده است، معلوم می شود که توصیه او کاملاً دقیق نبوده است. مطالعات نشان داده اند که هیچ چیز منحصر به فردی در مورد سر شما در مورد از دست دادن گرما وجود ندارد – هر قسمتی از بدن شما که پوشانده نشده است گرما را از دست می دهد و به طور نسبی دمای بدن شما را کاهش می دهد.

سلامت جسمی

8. گفتن دروغ می تواند باعث تغییر دمای شما شود

دروغ گفتن مانند پینوکیو باعث رشد بینی شما نمی شود اما باعث سردتر شدن بدن می شود. علیرغم این تناقض با داستان کودکانه قدیمی، محققان دانشگاه گرانادا در اسپانیا یافته های خود را “اثر پینوکیو” نامگذاری کردند. در مطالعه ای که در آوریل 2018 در مجله روانشناسی تحقیقی و پروفایل مجرم منتشر شد، آنها از تصویربرداری حرارتی استفاده کردند تا نشان دهند که اضطراب ناشی از دروغ باعث کاهش دمای بینی و افزایش نواحی اطراف پیشانی می شود.

گرمای فلفل

9. فلفل قرمز می تواند باعث افزایش دمای بدن شود

مانند غذای تند ممکن است دمای بدن شما و متابولیسم شما را افزایش دهد. در تحقیقی که در مجله Physiology and Behavior منتشر شد، شرکت کنندگان حدود 1 گرم فلفل قرمز به غذای خود اضافه کردند. دمای بدن اصلی آنها افزایش یافت، اما دمای پوست آنها پایین تر بود. نظریه نویسندگان مطالعه این است که این افزایش تولید گرما همراه با کاهش اشتها نشان دهنده فواید احتمالی مصرف فلفل قرمز برای کسانی است که سعی می کنند وزن خود را کنترل کنند، به ویژه برای افرادی که معمولاً غذاهای تند نمی خورند.

سلامت جسمی

10. قلب سرد می تواند از مغز شما محافظت کند

به گفته جان هاپکینز پزشکی، هیپوترمی درمانی نوعی درمان است که گاهی برای افرادی که ایست قلبی دارند (هنگامی که قلب به طور ناگهانی متوقف می شود) استفاده می شود. هنگامی که قلب دوباره شروع به تپیدن می کند، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از دستگاه های خنک کننده برای کاهش دمای بدن بیمار به حدود 89 تا 93 درجه فارنهایت استفاده می کنند. کاهش دمای بدن بلافاصله پس از ایست قلبی می تواند آسیب به مغز را کاهش دهد و شانس بهبودی فرد را افزایش می دهد.

سلامت جسمی

11. دمای بدن می تواند زمان دقیق مرگ را مشخص کند

این فقط خوراک فیلم های جنایی نیست. پس از مرگ افراد دیگر حرارت بدن تولید نمی شود و بدن به آرامی سرد می شود. این فرآیند algor mortis (در لاتین به معنای “سردی مرگ) نامیده می شود. از Algor mortis به عنوان ابزاری در تحقیقات پزشکی قانونی برای تخمین مدت زمان مرگ یک فرد پس از کشف جسد وی استفاده شده است. اما عوامل مختلفی بر درجه حرارت بدن تأثیر می گذارد بنابراین این یک روش کاملا قابل اعتماد یا دقیق نیست.

منبع:

everydayhealth

تقویم فارسی اندروید

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی