روانشناسی سبك زندگي

10 نکته برای تبدیل بحران میانسالی به یک شروع جدید

تقویم فارسی اندروید

ایده بحران میانسالی به قدری رایج و گسترده است که اغلب به عنوان طرح سریال و فیلم های تلویزیونی استفاده می شود. احتمالاً لازم نیست خیلی سخت فکر کنید تا اپیزودی را در مورد مردی میانسال که از روی هوس یک ماشین اسپرت قرمز رنگ می‌ خرد یا جوکی در یک فیلم که رابطه یک شخصیت را به خاطر بحران میانسالی مقصر می‌ داند، به یاد آورید.

بحران میانسالی

شما احتمالاً آن را در زندگی واقعی نیز دیده‌ اید یا حداقل شنیده‌ اید که وقتی یک همکار طلاق می‌ گیرد یا یکی از اقوام به طور ناگهانی کار خود را ترک می‌ کند، زیاد در مورد آن صحبت می‌ شود.

بنابراین، ممکن است تعجب کنید که بدانید بحران میانسالی یک مشکل سلامت روان نیست. در واقع، کارشناسان ده ها سال است که در مورد واقعی بودن بحران های میانسالی بحث می کنند و هنوز جواب خوبی وجود ندارد.

آنچه ما می دانیم این است که شواهدی وجود دارد که نشان می دهد شادی گزارش شده برای افراد بین 40 تا 60 سال کاهش می یابد. منبع معتبر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) همچنین گزارش می دهد که این گروه سنی بالاترین میزان افسردگی را دارد.

چرا میزان افسردگی انقدر بالاست؟ و ایده «بحران میانسالی» از کجا آمد؟ چند پاسخ برای این وجود دارد.

تصور می‌ شود یک دلیل این است که میانسالی اولین باری است که بسیاری از مردم دیگر نمی‌ توانند خود را «جوان» بدانند. این تغییر در تفکر می تواند افراد را وادار کند که در مورد زندگی خود، از جمله ازدواج و شغل خود تجدید نظر کنند. این ممکن است بخشی از دلیل ارتباط میانسالی با نرخ بالای طلاق و مشکلات ازدواج باشد.

علاوه بر این، افراد در میانسالی معمولاً در حرفه خود ثابت شده اند و ممکن است متوجه شوند که به چیزهایی که می خواستند دست پیدا نکرده اند.

خوشبختانه، میانسالی اصلاً نباید یک بحران باشد. در واقع، میانسالی زمان فوق العاده ای برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی شماست. بنابراین به جای خرید یک ماشین اسپورت از روی هوس، سعی کنید نکات ما را دنبال کنید تا بهترین استفاده را از میانسالی ببرید.

شما می توانید روابط خود را بهبود بخشید و در عین حال برای شادتر و سالم تر بودن تلاش کنید. سپس شاید بتوانید مطمئن شوید که یک ماشین اسپرت واقعاً برای بودجه شما مناسب است.

مقداری انرژی را روی خودتان متمرکز کنید

برای افراد میانسال معمول است که فرسودگی شغلی را تجربه کنند.

ممکن است احساس کنید بیش از حد کار کرده اید. ممکن است در مراقبت از فرزندان خود یا یکی از والدین سالخورده استرس داشته باشید. ممکن است رابطه خود را با مشکلات مالی و دیگر مشکلات دستکاری کنید. در هر صورت توقف و نفس کشیدن ممکن است سخت باشد. حتی ممکن است احساس خودخواهی کنید که برای خودتان وقت بگذارید.

شما نیاز دارید. متخصصان سلامت روان موافقند که تمرکز بر خود بسیار مهم است. وقت گذاشتن برای اینکه از خود بپرسید چه می خواهید و چه احساسی دارید می تواند اولین قدم برای دانستن این باشد که آیا نیاز به ایجاد تغییر دارید یا خیر.

بنابراین، قبل از انجام هر کار دیگری، کمی وقت بگذارید و به این فکر کنید که در چند سال گذشته اوضاع برای شما چگونه بوده است. این بهترین راه برای شروع تازه‌ سازی میانسالی است.

تغییرات زندگی خود را یادداشت کنید

میانسالی می تواند تغییراتی ایجاد کند. اغلب، این تغییرات به سرعت و بدون دوره تعدیل یا زمانی برای پردازش آنها اتفاق می افتد.

بسیاری از متخصصان سلامت روان موافق هستند که یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که زمانی را برای تصدیق این تغییرات اختصاص دهید. این بدان معنا نیست که شما باید در گذشته بمانید. این به سادگی به این معنی است که آگاهی فعالانه از تغییرات ایده خوبی است.

برای برخی از افراد، این ممکن است به معنای ثبت گزارش برای کار در رویدادها باشد. با این حال، حتی اگر نوشتن چیزها روشی نیست که برای شما کارساز باشد، می توانید زمان و مکان را برای تأمل کردن در مورد تغییراتی که در چند سال گذشته تجربه کرده اید اختصاص دهید.

چیزی که می تواند به خصوص مفید باشد چیست؟ برای هر تغییر مثبتی وقت بگذارید و سپاسگزار باشید.

چیز جدیدی یاد بگیرید

یادگیری چیزهای جدید مزایای متعددی دارد. این می تواند ذهن شما را فعال نگه دارد، چیزی برای هیجان انگیز بودن به شما بدهد و حس شگفت انگیزی از غرور و موفقیت به شما ببخشد. به همین دلیل است که توسط متخصصان بهداشت روان برای افراد میانسال بسیار توصیه می شود. همچنین یک راه عالی برای استراحت و صرف زمان کمی برای خود است.

شما می توانید طیف شگفت انگیزی از چیزها را به راحتی در خانه خود بیاموزید. می‌ توانید با استفاده از برنامه‌ های موجود در تلفن خود صحبت به زبان جدید یا نوشتن کد رایانه را یاد بگیرید. شما می توانید کل دوره ها را از دانشگاه های برتر در مورد هر موضوعی که تصور کنید بگذرانید. برخی از برنامه های دوره آنلاین حتی به شما امکان می دهند اعتبار یا گواهینامه کسب کنید.

اگر ترجیح می‌ دهید از خانه بیرون بروید، آموزشگاه محلی شما مکان خوبی برای شروع است. اکثر آموزشگاه های محلی، دوره‌ های کاملی را فقط برای بزرگسالانی که می‌ خواهند مهارت جدیدی کسب کنند، ارائه می‌ دهند.

دوباره با دوستان و خانواده ارتباط برقرار کنید

درمانگران و محققان قویاً پیشنهاد کرده اند که ارتباطات اجتماعی برای سلامت روان مهم است. داشتن افرادی که می توانید اوقات خوشی و جشن ها را با آنها به اشتراک بگذارید، افرادی که می توانید برای گفتگوی خوب با آنها تماس بگیرید و افرادی که می توانید در مواقع سخت برای حمایت روی آنها حساب کنید، می تواند تفاوت بزرگی در زندگی شما ایجاد کند.

همچنین احساس انزوا، به ویژه در میانسالی، رایج است. تماس با خانواده و دوستان و تلاش برای حفظ ارتباط می تواند کمک کننده باشد. برای اتصال مجدد نیازی به برنامه ریزی یک مهمانی یا رویداد مهم ندارید. بهتر است با یک سلام ساده شروع کنید، چه ارسال پیامک به خواهرتان باشد چه یک پیام فیس بوک به یک دوست چه یک ایمیل به دوستی که سال هاست ندیده اید.

برای زندگی عاشقانه خود در بحران میانسالی وقت بگذارید

متأسفانه، مشکلات ازدواج اغلب با میانسالی همراه است. معمولاً به درمانگران گزارش می شود که طلاق، روابط عاشقانه یا صرفاً کاهش احساسات عاشقانه و جنسی وجود دارد.

البته، این بدان معنا نیست که زوال روابط بخشی اجتناب ناپذیر از میانسالی است. درمانگران ازدواج و خانواده توصیه می کنند که در این مرحله کمی وقت بگذارید و به آنچه از خود، زندگی و شریک زندگی خود می خواهید فکر کنید. اگر هنوز به آنها تعلق خاطر دارید، ممکن است زمان خوبی باشد تا راه‌ های جدیدی را برای تجلیل از یکدیگر پیدا کنید.

اقداماتی، مانند برنامه ریزی برای تعطیلات عاشقانه، رفتن به شب های قرار یا مراقبت بیشتر از یکدیگر، می تواند راه طولانی را به سوی یک زندگی عاشقانه شاد در میانسالی هموار کند.

این بدان معنا نیست که باید متاهل باشید تا زمانی را برای تمرکز بر زندگی عشقی خود اختصاص دهید. میانسالی می‌ تواند زمان خوبی برای تمرکز بر روی آنچه از هر رابطه‌ ای در آینده می‌ خواهید باشد یا تصمیم بگیرید که آیا اصلاً به داشتن یک رابطه در آینده علاقه دارید یا خیر.

ممکن است تصمیم بگیرید که پیشرفت کنید و آن برنامه دوستیابی را دانلود کنید یا به کسی که به طور اتفاقی می بینید بگویید دوست دارید رابطه جدی تری داشته باشید.

راه های جدیدی برای فعال ماندن پیدا کنید

ورزش مهم است. علاوه بر فواید فیزیکی فراوان، می تواند سلامت روان شما را بهبود بخشد، تمرکز شما را بهبود بخشد و استرس شما را کاهش دهد. همچنین ممکن است شروع به احساس کسلی کنید، به خصوص اگر در حال حاضر احساس بی قراری می کنید یا با افکار منفی در زندگی خود مبارزه می کنید.

بنابراین، حتی اگر چندین روز در هفته به باشگاه می‌ روید، یافتن راه‌ های جدید برای فعال ماندن می‌ تواند به شما کمک کند. می تواند انگیزه شما را حفظ کند، خلق و خوی شما را تقویت کند و اعتماد به نفس شما را افزایش دهد.

وقتی پای تناسب اندام به میان می آید از بیرون رفتن از منطقه امن خود نترسید. کلاس رقص در سالن رقص، گروه پیاده روی یا لیگ ورزش های تفریحی محلی، همگی می توانند راه های فوق العاده ای برای تناسب اندام باشند. به علاوه، آنها می توانند راهی سرگرم کننده و کم استرس برای پیدا کردن چند دوست جدید باشند.

یک عادت سالم را انتخاب کنید

تغییرات کوچک می تواند راه درازی داشته باشد. میانسالی زمان ایده آلی برای شروع یک عادت سالم جدید است.

شما مجبور نیستید کل سبک زندگی خود را تغییر دهید بلکه می توانید یک تغییر کوچک را انتخاب کنید و به آن پایبند باشید. شما از مزایای سلامتی ناشی از تغییر و رضایت حاصل از حفظ یک عادت جدید برخوردار خواهید شد. این به معنای تقویت سلامت روان و سلامت جسمی برای یک اقدام است و شکست دادن آن سخت است.

چند پیشنهاد: می توانید هر روز در محل کار از پله ها بالا بروید، یک ناهار پخته شده از خانه بیاورید، هر روز صبح میوه بخورید یا مطمئن شوید که آب کافی می نوشید. همچنین می توانید برخی از عادات غیر سالم مانند نوشیدن نوشابه یا سیگار کشیدن را کنار بگذارید.

زمانی را در فضای باز بگذرانید

گذراندن وقت در خارج از منزل فواید سلامت روان را ثابت کرده است. درمانگران اغلب توصیه می کنند که بیماران در میانسالی حداقل چند بار در هفته پیاده روی در فضای باز داشته باشند.

پیاده‌ روی در اطراف محله‌ تان می‌ تواند راهی عالی برای دریافت هوای تازه و پمپاژ خون شما باشد اما لازم نیست در همین نقطه متوقف شوید. اگر می‌ خواهید بیشتر پیش بروید، روز را به پیاده‌ روی در یک پارک محلی بگذرانید. می توانید دوستی را برای ایجاد انگیزه با خود همراه کنید یا از زمان تنهایی خود برای پاکسازی ذهن خود استفاده کنید.

البته، لازم نیست فقط پیاده روی کنید تا از مزایای فضای باز عالی بهره مند شوید. قایق سواری، شنا، کمپینگ یا فقط استراحت در یک روز خوب، همگی می توانند خلق و خوی شما را تقویت کنند.

زمانی را به پروژه ای اختصاص دهید که به آن علاقه دارید

احساس نارضایتی از کار در دوران میانسالی معمول است. ممکن است احساس کنید خسته و بی حوصله شده اید یا وقت خود را در شغلی که دوست ندارید تلف کرده اید.

اگرچه ممکن است کشیدن سیگار وسوسه انگیز باشد اما راه های بهتری برای کنترل این احساس وجود دارد. کارشناسان معتقدند میانسالی زمان ایده آلی برای کار روی چیزی است که به آن علاقه دارید.

شاید همیشه می خواستید یک رمان بنویسید یا شاید همیشه کنجکاو بوده اید که جواهرات خانگی خود را به صورت آنلاین بفروشید. مهم نیست که چه اتفاقی می افتد، تمرکز بر پروژه ای که واقعاً به آن اهمیت می دهید می تواند انرژی و خوش بینی شما را افزایش دهد. به علاوه، ممکن است منبع درآمد اضافی برای شما به ارمغان بیاورد یا حتی شغل شما را تغییر دهد.

روانشناسی

درمان را در نظر بگیرید

ممکن است فکر کنید که درمان فقط برای مواقع پریشانی، تروما یا بحران است اما اینطور نیست. درمان همچنین ابزاری عالی برای دوران گذار است. میانسالی می تواند زمان خوبی برای صحبت با یک درمانگر باشد.

یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا احساسات مربوط به رویدادهای گذشته را بررسی کنید، استرس فعلی خود را مدیریت کنید و برای آینده خود برنامه ریزی کنید. آن‌ ها می‌ توانند به شما کمک کنند تا از سال‌ های میانسالی خود بهترین استفاده را ببرید و نسبت به مسیر آینده خود اطمینان داشته باشید.

علاوه بر این، اگر میانسالی تغییرات عمده ای مانند طلاق، مشکلات ازدواج یا مرگ را به همراه داشته است یا اگر بازتاب قابل توجهی در گذشته شما ایجاد کرده باشد، یک درمانگر می تواند شما را از طریق افکار و احساساتتان راهنمایی کند.

کلام آخر

میانسالی زمان فوق‌ العاده‌ ای برای شروع مجدد چیزهایی است که ممکن است در زندگی شما کمی متوقف شده باشد. چه روابط شما باشد و چه سلامتی شما، اکنون می توانید کنترل را به دست بگیرید و تغییرات مثبتی ایجاد کنید.

بحران میانسالی بهترین زمان برای برداشتن گام هایی است که زندگی شما را برای سال های آینده بهبود می بخشد. لازم نیست اجازه دهید میانسالی بحرانی باشد که شما را به پایین بکشاند.

در عوض، مدتی را بیرون از خانه بگذرانید، با یک دوست تماس بگیرید، با همسرتان قرار ملاقات بگذارید، دوباره گیتار خود را بردارید، در کلاس آشپزی آنلاین شرکت کنید، به یک باشگاه بپیوندید و در نظر داشته باشید که با یک درمانگر قرار ملاقات بگذارید تا به شما در انجام همه این کارها کمک کند.

منبع:

healthline

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی