تغذيه سالم سلامت

10 ماده غذایی برتر برای سم زدایی طبیعی بدن

تقویم فارسی اندروید

در طول سال‌ ها، ما برای پاکسازی بدن آب‌ های سم‌ زدا، چای، رژیم‌ های غذایی و قرص‌ ها را دیده‌ ایم. چیزهایی که ادعا می کنند بدن ما را سم زدایی می کنند، با هدف کمک به بدن برای خلاص شدن از شر سموم، برای کسانی که می خواهند سبک زندگی “پاک تر” داشته باشند، جذاب هستند.

سم زدایی

رژیم غذایی سم زدایی که اغلب به سادگی “سم زدایی” نامیده می شود، به یک مداخله غذایی کوتاه مدت که برای حذف سموم از بدن طراحی شده است اشاره دارد. سم زدایی می تواند شامل یک دوره روزه داری و به دنبال آن یک رژیم غذایی سخت از میوه، سبزیجات، آب میوه و آب باشد. برخی از رژیم‌ های سم‌ زدایی از چای، مکمل‌ ها و پاک‌ کننده‌ ها برای کمک به فرآیند سم‌ زدایی استفاده می‌ کنند. هدف اصلی سم زدایی تحریک کبد برای بیرون راندن سموم از بدن، بهبود گردش خون و تأمین مواد مغذی ضروری برای سلامتی کلی است.

در حالی که این رژیم‌ ها ممکن است جذاب به نظر برسند، حقیقت این است که بدن ما به طور قابل ملاحظه‌ ای مجهز به یک سیستم سم‌ زدایی طبیعی است که شامل اندام‌ هایی مانند کبد، کلیه‌ ها، پوست و دستگاه گوارش است و این سوال را ایجاد می‌ کند که آیا رژیم‌ های سم‌ زدایی ارزش انجام دادن دارند یا خیر. کبد که اغلب به عنوان اندام سم‌ زدایی بدن از آن یاد می‌ شود، خون را برای پاکسازی آن از موادی مانند سموم فیلتر می‌ کند و آنها را به مواد زائد تبدیل می‌ کند که سپس از طریق ادرار یا مدفوع دفع می‌ شوند. کلیه ها به فیلتر کردن مواد زائد از خون کمک می کنند و تعادل آب، املاح و مواد معدنی را در جریان خون ما حفظ می کنند.

در همین حال، پوست – بزرگترین عضو بدن – مانعی در برابر مواد مضر ایجاد می کند و سموم را از طریق عرق دفع می کند. در نهایت، سیستم گوارش با کمک باکتری های مفید روده، غذاهای پیچیده را تجزیه می کند، مواد مغذی ضروری را جذب می کند و مواد زائد را از بین می برد. این اندام ها با هم برای اطمینان از سم زدایی بدن و عملکرد موثر کار می کنند.

با این حال، در حالی که هیچ غذایی وجود ندارد که به طور جادویی بدن شما را از سموم سم زدایی کند اما چیزهایی وجود دارد که می توانید بخورید که ممکن است از توانایی بدن شما برای خلاص شدن از شر آنها حمایت کند. ملیسا آزارو، متخصص تغذیه می‌ گوید: «از دیدگاه علمی، سم‌ زدایی – که عمدتاً در کبد اتفاق می‌ افتد – فرآیندی است که برای عملکرد صحیح به مواد مغذی زیادی نیاز دارد.»

بر اساس ادبیات پزشکی، رفتن به سراغ یک “رژیم سم زدایی” سخت به نظر نمی رسد ضروری باشد. با این حال، از جمله برخی از غذاهایی که از توانایی بدن شما برای سم زدایی طبیعی حمایت می کنند، ممکن است فوایدی را ارائه دهند. اگر به دنبال غذاهای بیشتری هستید که از فرآیند سم‌ زدایی طبیعی بدن شما پشتیبانی می‌ کنند، در اینجا 10 مورد از آنها وجود دارد که ارزش آزمایش را دارند.

در حالت ایده‌ آل، بهتر است شما این غذاها را بخورید در حالی که مواد مضری را که می‌ توان آنها را «سموم» در نظر گرفت، مانند الکل و مواد غذایی با باقیمانده آفت‌ کش‌ های بالا، محدود کنید.

1. مرکبات

دکتر آزارو میوه‌ های مرکبات و پوست آن‌ ها، به ویژه گریپ فروت را به عنوان غذاهایی که ممکن است به توانایی سم‌ زدایی بدن شما کمک کند، برجسته می‌ کند. آنها سرشار از ویتامین C هستند، یک ریزمغذی حیاتی که فرآیندهای سم زدایی طبیعی بدن را افزایش می دهد. ویتامین C برای تولید گلوتاتیون، ترکیبی که به مسیرهای سم زدایی کبد کمک می کند، ضروری است.

این میوه ها همچنین حاوی مقادیر زیادی آب هستند که به آبرسانی بدن و دفع مواد زائد کمک می کند. فلاونوئیدهای موجود در مرکبات می توانند از کبد محافظت کنند و عملکرد و سلامت آن را تقویت کنند.

آزارو هشدار می دهد که مردم باید در مصرف گریپ فروت احتیاط کنند زیرا به دلیل اثراتی که بر آنزیم های کبدی دارد با بسیاری از داروها تداخل دارد.

2. کلم بروکلی

سبزیجات چلیپایی (مانند کلم بروکلی، جوانه های کلم بروکلی، کلم، آروگولا و تربچه) از سم زدایی حمایت می کنند زیرا سرشار از سولفورافان و ایندول-3-کاربینول و همچنین فیبر و سایر آنتی اکسیدان ها هستند که مراحل مختلف سم زدایی را پشتیبانی می کنند.

سولفورافان ترکیبی است که به حمایت از مرحله مهمی از فرآیند سم زدایی طبیعی بدن (فاز 2) کمک می کند. ایندول-3-کاربینول (I3C) یک ترکیب گیاهی است که در معده به چندین ترکیب از جمله دی ایندولیل متان (DIM) تبدیل می شود. I3C و DIM هر دو آنتی اکسیدان و محرک آنزیم های سم زدایی طبیعی در بدن هستند.

آنتی اکسیدان ها از بدن در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می کنند، در حالی که فیبر به حرکت مواد زائد از طریق سیستم گوارش کمک می کند.

3. توت ها

آزارو می‌ گوید: «توت‌ ها دسته دیگری از مواد غذایی سرشار از آنتی‌ اکسیدان و فیبر هستند که از سم‌ زدایی حمایت می‌ کنند و بلوبری و انار در صدر فهرست قرار دارند.

هم بلوبری و هم انار منابع چشمگیر آنتی اکسیدان هستند. آنتی اکسیدان ها در مبارزه با استرس اکسیداتیو، یک عامل کلیدی در ساخت سموم در بدن نقش دارند. آنتی اکسیدان ها با خنثی کردن رادیکال های آزاد مضر به سم زدایی کمک می کنند.

توت ها حاوی رنگدانه گیاهی منحصر به فردی به نام آنتوسیانین هستند (ترکیبی که به این میوه ها کمک می کند تا رنگ های عمیق و شگفت انگیزی داشته باشند). آنتوسیانین ها ممکن است به فعال شدن مرحله مهمی از فرآیند سم زدایی طبیعی کمک کنند و این موضوع را برجسته می کند که چرا این میوه ها را می توان در رژیم غذایی افرادی که روی حمایت از فرآیند سم زدایی متمرکز هستند گنجاند.

4. پیاز و سیر

آزارو می‌ گوید: «غذاهایی که گوگرد بالایی دارند نیز می‌ توانند از سم‌ زدایی فاز 2 پشتیبانی کنند. او غذاهای دارای گوگرد بالا را به عنوان غذاهایی با «بوی بد» توصیف می کند، غذاهایی که عطری تند مانند پیاز و سیر دارند. او همچنین زرده تخم مرغ و سبزیجات چلیپایی را در لیست غذاهای حاوی گوگرد گنجانده است.

خوردن غذاهای غنی از گوگرد ممکن است سطح گلوتاتیون بدن را افزایش دهد. گلوتاتیون یک آنتی اکسیدان است که در فرآیند سم زدایی طبیعی بدن نقش دارد و به بدن کمک می کند تا از شر برخی سموم خلاص شود.

علاوه بر این، سیر و پیاز حاوی آلیسین هستند، ترکیبی که ممکن است از سلامت کبد حمایت کند.

5. آجیل

آجیل یک غذای عالی برای گنجاندن در یک رژیم غذایی حمایت کننده از فرآیند سم زدایی است. آنها سرشار از مواد مغذی هستند که از فرآیند سم زدایی طبیعی بدن پشتیبانی می کنند، مانند فیبر که به هضم کمک می کند و باعث دفع سموم از طریق دستگاه گوارش می شود.

آجیل همچنین سرشار از آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین E است که می تواند به خنثی کردن رادیکال های آزاد مضر در بدن کمک کند. علاوه بر این، آنها حاوی چربی های سالم ضروری و اسیدهای آمینه، به ویژه آرژنین، گلوتاتیون و متیونین هستند که ممکن است از سلامت کبد حمایت کنند. علاوه بر این، آجیل منبع پروتئین های گیاهی است. آزارو خاطرنشان می کند: “ما به پروتئین کافی نیاز داریم تا بتوانیم آنزیم های مورد نیاز برای سم زدایی را بسازیم.”

6. دانه کتان

آزارو می‌ گوید: این دانه‌ های ریز دارای مواد مغذی هستند، زیرا منبع لیگنان‌ ها و فیبر محلول هستند، ترکیباتی که می‌ توانند به هورمون‌ های اضافی در روده متصل شوند و به بدن شما کمک کنند آنها را از طریق مدفوع خارج کند.

لیگنان ها گروه خاصی از ترکیبات شیمیایی موجود در گیاهان هستند که به عنوان پلی فنول ها طبقه بندی می شوند. آنها به طور قابل توجهی در دانه های کتان وجود دارند اما می توانند در سایر دانه ها، غلات و میوه ها و سبزیجات نیز یافت شوند.

نکته حرفه ای: دانه کتان را قبل از خوردن آسیاب کنید تا مطمئن شوید که بدن شما می تواند از تمام ترکیبات موجود در این دانه های ریز استفاده کند. پوسته محافظ دانه های کتان ممکن است از جذب فواید تغذیه ای آنها جلوگیری کند.

7. زردچوبه

زردچوبه، یک ادویه زرد رنگ پر زرق و برق، یکی دیگر از مواد غذایی سم زدای قوی است. ترکیب فعال زردچوبه یعنی کورکومین، دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی است. این ویژگی‌ ها آن را برای سم‌ زدایی عالی می‌ سازد زیرا به محافظت از کبد، ارگان حیاتی برای حذف سم کمک می‌ کند.

کورکومین همچنین ممکن است تولید گلوتاتیون را تحریک کند، آنتی اکسیدانی که بدن برای حمایت از فرآیند سم زدایی از آن استفاده می کند.

8. هندوانه

هندوانه میوه ای با طراوت است که بیش از 90 درصد آن از آب تشکیل شده است که به پاکسازی بدن و دفع سموم از طریق سیستم ادراری کمک می کند. علاوه بر این، هندوانه منبع سیترولین است، اسید آمینه ای که نقش مثبتی در چرخه اوره (فرایند تبدیل آمونیاک به اوره قبل از دفع در ادرار) ایفا می کند.

به علاوه، سرشار از مواد مغذی ضروری مانند ویتامین‌های A و C و B6، همراه با آنتی‌ اکسیدان‌ های قوی لیکوپن و بتاکاروتن است. این آنتی اکسیدان ها به خنثی کردن رادیکال های آزاد مضر در بدن کمک می کنند و از سلامت و تندرستی کلی حمایت می کنند.

9. کرنبری

کلیه های شما نقش اساسی در توانایی بدن شما برای خلاص شدن از شر سموم به روش های مختلف ایفا می کنند. بنابراین، حفظ سلامت کلیه بخش مهمی از حمایت از توانایی های سم زدایی بدن شما است.

کرنبری به دلیل نقش حمایتی خود در سلامت کلیه مشهور است. آنها حاوی یک نوع آنتی اکسیدان منحصر به فرد به نام پروآنتوسیانیدین هستند که به جلوگیری از چسبیدن باکتری های مضر به دیواره های دستگاه ادراری کمک می کند و در نتیجه خطر عفونت های دستگاه ادراری را کاهش می دهد. علاوه بر این، کرنبری دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است.

10. آب

بله، ما می دانیم که آب از نظر فنی یک غذا نیست اما مصرف آب کافی در هنگام تلاش برای حمایت از توانایی بدن برای سم زدایی (معروف به خلاص شدن از شر برخی سموم) بسیار مهم است. آزارو می‌ گوید: «ما به آب کافی برای حل شدن سموم در آب نیاز داریم تا در ادرار و مدفوع ما دفع شوند.

منبع:

eatthis

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی