تغذيه سالم سلامت

10 غذایی که قبل از پرواز نباید بخورید

تقویم فارسی اندروید

فصل تعطیلات نزدیک است و چه راهی بهتر از سوار شدن هواپیما برای دیدار با عزیزانتان یا سفر به یک مکان جدید هیجان انگیز برای افزایش شادی و لذت تعطیلات؟ در حالی که ذهن ما اغلب درگیر افکار خطوط امنیتی طولانی، عجله برای رسیدن به گیت پرواز یا تدارکات پارکینگ فرودگاه است، یک چیز وجود دارد که سزاوار توجه بیشتر شما قبل از پرواز است، آن هم انتخاب غذای شماست.

این به این دلیل است که آنچه قبل از سوار شدن به هواپیما مصرف می کنید می تواند به طور قابل توجهی بر تجربه شما در هنگام پرواز تأثیر بگذارد. ما در مورد مقابله با ناراحتی ناشی از نفخ، گاز اضافی یا نیاز فوری به دستشویی در ارتفاع 30000 فوتی از سطح زمین صحبت می کنیم که یک چیزی ایده آل برای سفر در تعطیلات نیست.

قبل از پرواز

ممکن است نتوانیم تلاطمی را که با آن مواجه می‌ شویم کنترل کنیم اما یکی از راه‌ هایی که به راحتی پرواز شما کمک می کند، روشن کردن این موضوع است که چگونه انتخاب‌ های خاص غذا و نوشیدنی می‌ تواند منجر به ناراحتی فیزیکی در حین پرواز شود. بنابراین، کمربندهای ایمنی خود را ببندید و به ما بپیوندید تا در مورد غذاها و نوشیدنی‌ هایی که علم می‌ گوید قبل از پرواز بعدی از آنها صرف نظر کنید، به ما بپیوندید.

1. غذای سرخ شده

اگر در فرودگاه وقت می گذرانید و قبل از پرواز به دنبال یک ناهار یا شام ارزان قیمت هستید، گرفتن یک بشقاب مرغ سوخاری و سیب زمینی سرخ کرده می تواند وسوسه انگیز باشد. با این حال، چند دلیل وجود دارد که ممکن است بخواهید در مورد آن تجدید نظر کنید!

برای شروع، غذاهای چرب حاوی سطوح بالایی از چربی هستند و هضم غذاهای پرچرب بسیار بیشتر از پروتئین و کربوهیدرات ها طول می کشد. اگر سیب زمینی سرخ شده، مرغ سوخاری و حلقه های پیاز شما برای مدت طولانی در معده شما بنشیند، به احتمال زیاد منجر به نفخ و ناراحتی احتمالی معده خواهد شد.

به اندازه کافی ناراحت کننده است که مجبور شوید در یک پرواز طولانی با نفخ معده بنشینید اما از آنجایی که غذاهای پرچرب مدت طولانی تری در معده می نشینند، می توانند منجر به سوزش سر دل یا رفلاکس شدید اسید در افرادی شود که بیشتر مستعد این علائم هستند.  حالا به نظر یک پرواز پر استرس در انتظار شماست.

2. غذاهای پر سدیم

شاید قبل از پرواز در حال نوشیدن یک آبجو با چیپس و سالسا هستید یا شاید یک کیسه چیپس برداشته باشید تا شما را تا زمانی که به مقصد برسید، سیر نگه دارد. حتی با وجود اینکه خوردن غذای خوش طعم می تواند قبل از سفر رضایت بخش باشد اما قبل از سوار شدن به هواپیما مراقب میزان سدیمی که مصرف می کنید باشید.

به دلیل تغییرات فشار و رطوبت کمتر در محیط های داخل هواپیما، احتمالاً در هنگام پرواز مقداری از کم آبی را تجربه خواهید کرد و متأسفانه، غذاهای پر سدیم نیز می توانند شما را کم آب کنند که ترکیبی نه چندان جالب را ایجاد می کند.

پرواز همچنین می تواند باعث شود بدن شما آب بیشتری را به دلیل تغییرات فشار و نشستن طولانی مدت حفظ کند و سطوح بالای سدیم نیز می تواند این تأثیر را داشته باشد.

بهتر است غذاهای فوق‌ العاده نمکی را کنار بگذارید تا از ناراحتی تا حد ممکن جلوگیری کنید.

3. کلم بروکلی

سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی، کلم پیچ، کیل، گل کلم و غیره از سالم ترین غذاهایی هستند که می توانید بخورید. آنها سرشار از آنتی اکسیدان ها و ویتامین های ضروری هستند و در مقایسه با بسیاری از سبزیجات دیگر، دارای فیبر بسیار بالایی می باشند.

در حالی که این یک چیز عالی برای سلامتی شما به طور کلی است، ممکن است بهتر باشد هنگام سفارش غذای فرودگاهی خود از کلم بروکلی صرف نظر کنید. سبزیجات چلیپایی سرشار از فیبر هستند که باعث نفخ و گاز اضافی می شوند.

متأسفانه، احساس نفخ در پرواز یک اتفاق رایج است زیرا تغییرات شدید ارتفاع منجر به نفخ می شود. بنابراین خوردن کلم بروکلی و سایر سبزیجات پر فیبر، ممکن است منجر به وضعیت دردناک‌ تری در پرواز شما شود.

4. لوبیا

به گفته کلینیک کلیولند، وقتی در هواپیما هستید دچار تغییرات فشار می شوید و این می تواند باعث انبساط روده شما شود. زمانی که این اتفاق می افتد، احتمال ایجاد نفخ و گاز اضافی برای شما بیشتر است.

یکی از مواد غذایی که مطمئناً به این مشکل کمک نمی کند لوبیا است. لوبیا نه تنها سرشار از فیبر است که می تواند باعث نفخ شود، بلکه حاوی رافینوز است – کربوهیدراتی که بدن برای هضم آن مشکل دارد. با پرهیز از مصرف حبوبات قبل از پرواز، خود را از ناراحتی معده در زمانی که در هواپیما گیر کرده اید، نجات دهید.

5. سیر

ما قبلاً در مورد اینکه چگونه پرواز می‌ تواند باعث نفخ و ناراحتی احتمالی به دلیل تغییرات فشار شود بحث کرده‌ ایم، بنابراین خوردن غذاهایی که نفخ می‌ آورند می‌ تواند وضعیت را بدتر کند.

یک غذای متداول برای نفخ سیر است که حاوی نوعی فیبر به نام فروکتان است. بسیاری از مردم عدم تحمل خفیف به فروکتان ها دارند که می تواند باعث شود بدن شما با نفخ، ناراحتی معده و گاز اضافی در هنگام خوردن غذاهای حاوی این فیبر واکنش نشان دهد. اگرچه بسیاری از مردم آن را دارند اما این چیزی است که به خوبی تشخیص داده نشده و به طور گسترده شناخته نشده است، بنابراین بسیاری از مردم بدون اینکه دلیل ناراحتی خود را بدانند، به خوردن این غذاهای پر فروکتان ادامه می دهند.

گذشته از اینکه سیر قبل از پرواز تجربه شما را خراب می کند، ممکن است تجربه هم ردیفان شما را نیز خراب کند زیرا نفس با بوی سیر یک چیز واقعاً بد است. سیر از ترکیبات گوگردی زیادی تشکیل شده است که هنگام جویدن آن فعال می شود و می تواند منجر به ایجاد بوی شدید در دهان شود، بنابراین از ناراحتی خود و اطرافیانتان جلوگیری کنید و از خوردن سیر قبل از پرواز خودداری کنید.

6. پیاز

دلایلی که توصیه می شود از مصرف سیر قبل از پرواز اجتناب کنید، همان دلایلی است که توصیه می کنیم از پیاز نیز صرف نظر کنید.

هم سیر و هم پیاز سرشار از فروکتان هستند که فیبرهایی هستند که برخی افراد به طور ناشناخته ای نسبت به آنها حساسیت دارند. اگر قبل از پرواز با هواپیما، یک ظرف پر از پیاز را میل می‌کنید، ممکن است با مقداری گاز اضافی مواجه شوید که هیچ‌ کس در پروازش نمی‌ خواهد.

همانطور که سیر می تواند به شما نفس نامطلوب بدهد، پیاز نیز می تواند همین کار را انجام دهد. این سبزی همچنین حاوی ترکیبات گوگردی زیادی است که متاسفانه بوی قوی پیاز را به نفس شما می بخشد.

7. گلابی و سیب

سیب و گلابی به دلیل محتوای فیبرشان میان وعده های فوق العاده سالمی هستند اما وقتی نوبت به پرواز می رسد، ممکن است بهتر باشد چیز دیگری را انتخاب کنید.

گلابی و سیب به دلیل سطوح بالای فروکتوز – یک قند طبیعی – به طور بالقوه باعث نفخ یا ناراحتی شکم پس از خوردن آنها می شوند. قبلاً بحث کردیم که چگونه افراد می توانند نسبت به فروکتان ها تحمل داشته باشند و از آن آگاه نباشند و همین را می توان در مورد فروکتوز نیز گفت. در بسیاری از افراد، فروکتوز می تواند باعث درد معده و نفخ شود.

8. آدامس

به احتمال زیاد برای شما هم پیش آمده است که وقتی احساس می‌ کنید گوش‌ هایتان در پرواز شروع به گرفتن می‌ کنند، به شما بگویند آدامس بجوید اما این ترفند همچنین می‌ تواند منجر به نفخ و ناراحتی معده در هواپیما شود.

وقتی آدامس می جوید، هوای بسیار بیشتری نسبت به حد معمول می بلعید که می تواند منجر به نفخ شود. کلینیک مایو توصیه می کند از جویدن آدامس و مکیدن آب نبات های سفت برای کاهش احتمال نفخ و درد معده خودداری کنید.

9. قهوه

قبل از اینکه یک یا دو فنجان قهوه قبل از پرواز بنوشید، ممکن است بخواهید در مورد چند عارضه جانبی احتمالی که می توانید در طول پرواز با هواپیما تجربه کنید فکر کنید.

برای شروع، هر زمان که قبل از سوار شدن به هواپیما مایعات زیادی بنوشید، نیاز خود به ادرار کردن در هواپیما را افزایش خواهید داد. این می تواند برای شما ناخوشایند باشد.

علاوه بر نیاز به دفع بیشتر، قهوه باعث مدفوع بیشتر شما نیز می شود. روده بزرگ شما را تحریک می کند و باعث انقباضات بیشتری می شود که باعث می شود بعد از آن به سمت دستشویی بدوید. این متأسفانه در هواپیما ناخوشایند است، به خصوص اگر صندلی شما به پنجره نزدیک باشد.

علاوه بر این، قهوه همچنین می تواند منجر به علائم اضطراب در افرادی شود که به کافئین حساس تر هستند که می تواند باعث عصبانیت، عصبی شدن و ناراحتی معده شود. اگر اصولاً عصبی هستید، نوشیدن قهوه فقط ممکن است اوضاع را بدتر کند.

10. الکل

نوشیدن در بار فرودگاه می تواند یک راه آرامش بخش برای گذراندن زمان در طول یک استراحت طولانی باشد اما از مشکلات بالقوه ای که می تواند ناشی از نوشیدن الکل قبل از پرواز باشد آگاه باشید.

الکل دارای اثرات دیورتیک است، به این معنی که می تواند باعث دفع بیشتر ادرار و کم آبی بدن شود. از آنجایی که پروازها می توانند آب بدن شما را کم کنند، افزودن الکل به این تجربه فقط آن را بدتر می کند.

همچنین، از آنجایی که الکل می‌ تواند باعث ادرار بیشتر شما شود، در معرض خطر ناراحتی آزاردهنده قرار گرفتن چندین بار رفت و آمد به دستشویی در هنگام حضور در هواپیما هستید – چیزی که نه شما و نه هم ردیفانتان نمی‌ خواهید.

همچنین ارتباطی بین نوشیدن الکل و احساس اضطراب و افسردگی وجود دارد که عمدتاً به دلیل کاهش سروتونین است. مانند قهوه، اگر عصبی یا مضطرب هستید مراقب میزان نوشیدنی خود باشید زیرا هر دو نوشیدنی به طور بالقوه می توانند علائم شما را بدتر کنند.

منبع:

eatthis

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی