روانشناسي و سلامت روان سلامت

10 دلیل که گریه کردن برای سلامت روان شما مفید است

تقویم فارسی اندروید

آیا شما نیاز به یک گریه کردن خوب دارید؟ قطعاً تنها شما نیستید. خیلی ها می گویند اینکه احساسات خود را پنهان کنید، بیشتر به شما کمک می کند تا آن را رها کنید. برخلاف این نظر، یک جلسه جامع از هق هق گریه های زشت بسیار کمک کننده است زیرا گریه برای سلامتی شما بسیار مفید است.

گریه کردن یک تجربه منحصر به فرد انسانی است. این راهی برای بیان احساسات ناامیدی، ناراحتی یا حتی خوشحالی است. هر انسانی هر از گاهی به فریاد زدن و اشک ریختن احتیاج دارد. اما ممکن است از خود بپرسید که آیا اشک ریختن مفید است؟ و سپس ممکن است بپرسید: گریه کردن چه فوایدی دارد؟

گریه کردن

اشک چیست؟

هر کسی با اشکهایش بزرگ شده است. شاید هنگام افتادن از دوچرخه یا گم کردن اسباب بازی مورد علاقه خود گریه کرده باشید. یا ممکن است کشف کرده باشید که اشک مزه شوری دارد و همزمان با آن بینی شما آبریزش پیدا می کند. شما تمام عمر با اشک های خود زندگی کرده اید اما از اشک های خود چه می دانید؟ از یک طرف، اشک های شما از برخی اجزای اساسی تشکیل شده است، از جمله موارد زیر:

 • آب
 • الکترولیت ها: اینها مزه شور را به اشک می دهند.
 • پروتئین
 • اسیدهای چرب یا روغن
 • باگر

اشک های شما چربی هایی را روان می کند که باعث تحریک چشم می شود. آنها همچنین به عنوان عوامل ضد باکتری عمل می کنند که از چشم شما در برابر عفونت محافظت می کنند.

اشک از مجاری اشک خارج شده و از مجاری بینی به سمت بینی می رود و بینی شما را چرب و عاری از باکتری می کند. به همین دلیل است که همیشه باید هنگام گریه بینی شما باد می کند. اشک برای سالم نگه داشتن چشم و بینی عاری از باکتری مهم است اما اشک به ذهن، بدن و احساسات شما نیز کمک می کند.

چرا گریه می کنید؟

انسان ها وقتی اتفاقی احساسی برایشان می افتد اشک می ریزند. برخی از افراد استدلال می کنند که حیوانات هم اشک احساسی می ریزند اما هرگز اثبات نشده است. دلایلی که گریه می کنید شما و شخصیت شما را نشان می دهد. کودکان بیشتر از بزرگسالان اشک می ریزند. گریه کردن در افراد معمولاً در سن 20 سالگی فروکش می کند.

بزرگسالان به دلایل مختلف از جمله موارد زیر گریه می کنند:

 • گم شدن
 • جدایی
 • تماشای نمایش ها یا فیلم های تلویزیونی غم انگیز
 • درد
 • عروسی
 • موسیقی
 • تجدید دیدارها
 • درگیری ها
 • شکست شخصی
 • مرور خاطرات
 • طرد شدن

10 مزیت سلامت روان با گریه کردن

تصورات غلطی در مورد ریختن اشک وجود دارد اما گریه کردن سالم است. افرادی که در انظار عمومی گریه می کنند اغلب عذرخواهی می کنند اما این احساسات بخشی از انسان بودن است. گریه به شما امکان می دهد تا عمیق ترین احساسات انسانی خود را بیان کنید. بنابراین، از داشتن چشم خیس خجالت نکشید. در عوض، ده مزیت گریه را به خاطر بسپارید.

یک گریه خوب می تواند آرام بخش باشد

مطالعات نشان می دهد شواهدی وجود دارد که اشک ریختن اثرات آرام بخش بر ذهن و قلب ایجاد می کند. شما می توانید پس از رها کردن احساسات خود با یک گریه خوب احساس آرامش کنید. احساسات جمع شده باعث استرس و اضطراب می شوند. رها کردن این احساس باعث کاهش این احساسات و در نتیجه آرامش شما می شود. شما احساس کلی آرامش و رفاه می کنید، حتی اگر شرایطی که باعث گریه شما شده تغییر نکرده باشد. اثر آرامبخش گریه را تحت تأثیر قرار می دهد.

به تقویت روحیه شما کمک می کند

مطالعات نشان می دهد که بیشتر افراد می گویند وقتی گریه می کنند، روحیه آنها بهتر می شود، به خصوص اگر کسی در پاسخ به گریه آنها را تسلی دهد. بنابراین حداقل برخی از مزایای خلقی که پس از گریه احساس می کنید به حمایتی که هنگام گریه دریافت می کنید بستگی دارد. همچنین، هنگامی که اشک می ریزید، تنفس و ضربان قلب شما کاهش می یابد. این به شما کمک می کند تا احساس شادی و آرامش بیشتری داشته باشید.

گریه کردن استرس را از بین می برد

گریه قطعاً می تواند در لحظه استرس زا باشد اما به طور کلی گریه به کاهش استرس جسمی نیز کمک می کند. طبق مطالعه ای که در سال 2019 در مجله Emotion منتشر شد، گریه فواید زیادی برای بدن دارد از جمله کاهش سطح کورتیزول (هورمون استرس). در این حالت، بیرون ریختن آن بسیار بهتر از نگه داشتن آن است. اگر این احساسات را از بطری درونی خود به دنیای خارج منتقل نکنید، عواقب جسمی و روحی زیادی به دنبال خواهد داشت. از سردرد و معده درد گرفته تا تحریک پذیری و استرس طاقت فرسا می تواند ناشی از پنهان کردن احساس باشد.

به شما امکان می دهد احساسات خود را ابراز کنید

برخی والدین فرزندان خود را از گریه منصرف می کنند زیرا فکر می کنند این کودکانه است. این احساسات در مورد اشک ریختن می تواند در بزرگسالی ادامه داشته باشد. بسیاری از بزرگسالان احساس می كنند كه نباید گریه كنند، مخصوصاً در مقابل دیگران. با کمال تعجب، مردم می گویند که آنها با افرادی که اشک می ریزند، احساس نزدیکی بیشتری می کنند. افرادی که گریه می کنند به عنوان افرادی احساسی تر و دارای هویت بیشتری شناخته می شوند تا فردی که هرگز احساسات خود را بیرون نمی دهد. بنابراین به خود اجازه دهید احساسات ناشی از ناراحتی یا ناامیدی خود را بیان کنید. شما احساس بهتری خواهید داشت و دیگران نیز با شما احساس راحتی بیشتری خواهند کرد.

خلاقیت بیشتری خواهید داشت

گریه می تواند برای شما خلاقیت به دنبال داشته باشد. بعد از اینکه احساسات خود را با گریه سپری کردید، ممکن است احساسات عمیق غم، درد یا عصبانیتی را که از طریق هنر، موسیقی یا نوشتن احساس می کنید، خلق کنید. افراد خلاق اغلب حساس هستند، بنابراین همه چیز را عمیقاً احساس می کنند. بگذارید اشک هایتان به شما الهام ببخشند. این در راه ایجاد چیزی جدید برای بیان خود یا کمک به دیگران مفید عمل می کند.

درد جسمی را کاهش می دهد

گریه هورمون هایی مانند اکسی توسین و اندورفین را آزاد می کند. با گریه هنگام آسیب دیدگی یا درد، این دو هورمون آزاد می شود. این اشک ریختن درد شما را کاهش می دهد. بنابراین، دفعه بعدی که صدمه دیدید، کمی گریه کنید تا هورمون های شما آزاد شده و درد شما به سرعت فروکش کند.

به شما کمک می کند خواب بهتری داشته باشید

ریختن اشک باعث آرامش شما می شود و به شما احساس تسکین و آرامش می دهد. آرامش و ریلکسی برای داشتن یک خواب خوب در شب لازم است. اگر احساسات فروخورده ای دارید، احساس استرس می کنید. استرس شب شما را بیدار نگه می دارد و شب های ناآرامی را برای شما رقم می زند بنابراین صبح خسته هستید. گریه به شما احساس آرامش می دهد تا بتوانید خوب بخوابید.

گریه کردن کمک می کند ارتباطات خود را افزایش دهید

اگر هنگام حضور در کنار دیگران گریه می کنید، غالباً فرصت هایی برای گفتگو در مورد احساسات شما فراهم می شود. شاید برای اولین بار بفهمید که چرا اینقدر ناراحت هستید و داشتن کسی نزدیک به شما فرصتی برای یافتن نقاط اشتراک می دهد. بیشتر اوقات، مردم با گریه همدردی می کنند و می خواهند به شما کمک کنند. آنها می توانند گوش شنوایی را فراهم کنند و حال شما را بهتر کنند.

به شما کمک می کند تا شفاف تر فکر کنید

گریه نوعی کاتارسیس است. بعد از گریه احساس می کنید یک مه از قلب و ذهن شما جدا شده است. شما می توانید شفاف تر فکر کنید. برخی می گویند که پس از گریه خوب مشکلات جدی را حل کردند که ماه ها آنها را ناامید می کرد. این وضوح به این دلیل است که وقتی احساساتشان از بین رفت، آنها توانستند کارهای مغزی لازم برای حل مشکل را انجام دهند. همچنین، وقتی که گریه می کنند، ممکن است راه حل خلاقانه ای پیدا کرده باشند که اگر گریه نمی کردند، دیگر به نتیجه نمی رسید.

در تصمیم گیری به شما کمک کند

گریه به شما کمک می کند احساسات خود را کنار بگذارید که به نوبه خود منجر به شفافیت ذهن و توانایی تصمیم گیری در لحظات دشوار می شود. شاید رابطه عاشقانه شما در حال شکست باشد. ناراحت هستید و به خاطر ناراحتی گریه می کنید. اما بعد از خشک شدن اشک و بینی، تصمیم می گیرید دیگر یک جا ننشینید. شما پیش می روید و تصمیم می گیرید گفتگوی سختی با شریک زندگی خود داشته باشید که از آن می ترسیدید. گریه احساسات را از بین می برد تا شما را به عمل سوق دهد.

تفکر کلیشه ای در مورد گریه کردن

اشک اغلب نوعی رفتار زنانه تلقی می شود اما وقتی مرد به دلیل باختن تیم ورزشی مورد علاقه خود عزادار می شود، این رفتار مردانه تلقی می شود. مطالعات نشان می دهد که اشک مردان به طور کلی مطلوب تر از اشک های زنان است. برخی اظهار می دارند که این می تواند به دلیل عدم احساسات در مردان باشد یا ممکن است انتظارات فرهنگی باشد که گریه یک رفتار زنانه است.

زنانی که اشک می ریزند می توانند ضعیف یا درمانده تلقی شوند در حالی که مردان گرم و احساساتی دیده می شوند. تحقیقات همچنین نشان می دهد که زنان احساسات خود را بیشتر از مردان ابراز می کنند. همچنین عواطف زنان از مردان بیشتر است. کنار گذاشتن این فکر دشوار است اما به خود اجازه دهید در مقابل ترس از اشک ریختن تسلیم نشوید. برای دیگران الگویی ایجاد کنید و به دنبال راه هایی برای تشویق دیگران که مخصوصاً در مکان های عمومی گریه کنند باشید. به نوعی شجاعت آنها را تحسین کنید.

چه موقع گریه کردن خوب نیست؟

گریه، خشم یا خنده ناگهانی و غیر قابل توضیح می تواند نشانه ای از بیماری باشد. این نوع بیماری ها معمولاً در پیوند با  PBA هستند. PBA یک مشکل عصبی به دلیل بیماری یا آسیب دیدگی در بخشی از مغز شما است که احساسات شما را کنترل می کند.

این غالباً بی اختیاری عاطفی نامیده می شود زیرا شما هیچ کنترلی بر احساسات خود ندارید. در واقع به دلیل PBA، احساسات شما با رفتار شما مطابقت ندارد. بنابراین، می توانید احساس خوشحالی کنید اما بی اختیار شروع به اشک ریختن یا عصبانی شدن می کنید. PBA در مبتلایان به این بیماری رخ می دهد:

 • سکته مغزی
 • بیماری پارکینسون
 • بیماری آلزایمر
 • زوال عقل
 • ضربه مغزی
 • ALS (اسکلروز جانبی آمیوتروفیک)
 • ام اس (مولتیپل اسکلروزیس)

اگر متوجه خنده، گریه یا عصبانیت کنترل نشده شدید، با پزشک خود صحبت کنید. سایر شرایط جسمی که می تواند باعث بروز احساسات شود شامل موارد زیر است:

 • مشکلات تیروئید
 • افسردگی
 • خستگی
 • بارداری
 • بیماری دو قطبی

نکات نهایی در مورد اینکه چرا گریه گاهی عالی است

داشتن چشم های خیس یک تجربه کاملاً انسانی است. همه ما به دلیل موقعیت های مختلف بی نظیر خود را بیان می کنیم. اگرچه بزرگسالان ممکن است برای اشک نریختن در ملاعام تلاش کنند اما به طور کلی این امر پذیرفته شده است اما هنوز کلیشه هایی وجود دارد که فکر می کنند فقط یک زن گریه می کند.

اجازه دادن به خودتان برای تخلیه کردن تان مزایای بسیاری دارد. این منطقی است زیرا شما احساسات خود را آزاد می کنید و پس از رها کردن احساسات خود احساس آرامش پیدا می کنید. این طغیان های عاطفی می تواند به شما در حل مشکلات و خلاقیت بیشتر کمک کند. بنابراین دفعه بعدی که احساس کردید بغض کرده اید، خود را نگه ندارید. خوب گریه کنید و تمام فوایدی را که آزادسازی احساسی شما می تواند بر جسم، روان و روح شما داشته باشد، تجربه کنید.

منبع:

newschant

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی