سلامت سلامت جسمي

10 دلیل برای زود از خواب بیدار شدن

زود از خواب بیدار شدن چه مزایایی دارد؟ در نظر دارید زنگ ساعت خود را برای صبح زود تنظیم کنید؟ در اینجا فواید زود از خواب بیدار شدن آمده است که ممکن است ارزش آن را داشته باشد.

زود از خواب بیدار شدن

وقت بیشتر برای خودتان

اگر با انسان های دیگر – کودک یا بزرگسالان زندگی می کنید – بیدار شدن زود هنگام می تواند برای شما زمانی بسیار مورد نیاز (و به شدت دلخواه) فراهم کند.

وقت بیشتر برای نوشیدن آرام آرام آن قهوه در حالی که کتابی را ورق می زنید یا فقط از سکوت لذت می برید دارید که می تواند شما را در مواجهه با یک روز پرحجم آماده کند که کمی احساس راحتی می کند.

وقت بیشتر برای ورزش

اگر ورزش برای شما مهم است اما شما اغلب برای یافتن وقت تلاش می کنید، زود از خواب بیدار شدن می تواند بلیط برنده باشد.

انگیزه انجام ورزش در وهله اول به خاطر تعهدات شغلی یا اجتماعی بعد از آن یا خستگی از بین می رود.

و در حالی که ما دارای احساس خستگی هستیم، در اینجا یک مزیت دیگر برای تمرینات صبحگاهی وجود دارد: ورزش شروع به افزایش اندورفین های خوب می کند که می توانند روحیه شما را بهبود بخشند، استرس و اضطراب را کاهش دهند و سطح انرژی را افزایش دهند.

گذراندن زمان کمتری در ترافیک

زود از خواب بیدار شدن و بیرون آمدن از خانه می تواند به شما کمک کند تا ترافیک معمول را که تقریباً یک مشکل جهانی است، شکست دهید.

ترافیک کمتر فقط صرفه جویی در وقت و هزینه شما نیست. همچنین می تواند به محافظت از سلامتی شما کمک کند، زیرا تحقیقات نشان داده است که نشستن در ترافیک به موارد زیر مرتبط است:

 • استرس
 • افسردگی
 • پرخاشگری و خشم
 • مشکلات تنفسی

داشتن زمان بیشتری برای انجام کارها

تا به حال آرزو کرده اید که در روز ساعت های بیشتری برای انجام کارها داشته باشید؟ آرزوی شما برآورده می شود – اگر زنگ ساعت خود را یکی دو ساعت زودتر از حد معمول تنظیم کنید.

برای انجام کارهای بیشتر، بیشتر و بیشتر لازم نیست که هر ثانیه را پر کنید اما اگر به کمی وقت اضافی نیاز دارید، زود از خواب بیدار شدن فرصتی بدون حواس پرتی به شما می دهد تا به کارهایی برسید که در غیر این صورت امکان انجام آنها را ندارید.

خواب بهتر

مطالعه ای نشان می دهد افرادی که زود بیدار می شوند، زودتر به رختخواب می روند و از خواب طولانی تر و با کیفیت تر لذت می برند.

خواب کافی با مزایای زیادی همراه است:

 • خلق و خوی بهبود یافته
 • تمرکز بهتر
 • احتمال چاقی و سایر بیماریهای مزمن کمتر است.

از طرف دیگر، کمبود خواب با کیفیت می تواند:

 • سیستم ایمنی بدن را ضعیف کنید، به این معنی که ممکن است بیشتر اوقات بیمار شوید.
 • شانس فشار خون، بیماری قلبی و دیابت را افزایش دهید.
 • با میل جنسی خود درگیر شوید.

خواب با کیفیت می تواند به معنای انرژی بیشتر باشد

درست است: خواب بهتر معمولاً با انرژی بیشتری برابر است.

اگر زودتر به رختخواب می روید و خواب با کیفیت بهتری می گیرید، تصور اینکه برای روز آینده احساس آرامش و استراحت بیشتری داشته باشید، چیز عجیبی نیست.

پوست سالم

شب های ناخوشایند می تواند روی پوست شما با خطوط ریز، چین و چروک، رنگ پریدگی و پلک های متورم یا افتاده خود را نشان دهد. کمبود خواب همچنین می تواند در بروز آکنه نقش داشته باشد.

خواب خوب به سلامت پوست کمک می کند. در طول خواب، سلول های پوست شما بازسازی می شوند، در حالی که افزایش جریان خون و کلاژن به ترمیم آسیب های محیطی و UV کمک می کند.

به علاوه، زودتر رفتن به رختخواب (می دانید قبل از این که کاملاً نتوانید روی پاهای بایستید) زمان بیشتری برای روتین مراقبت از پوست مانند شستن صورت به شما می دهد. بنابراین اگر با درخشش پوست در صبح فردا بیدار شدید تعجب نکنید.

حلقه های تیره زیر چشم کمتر است

تا زمانی که زودتر از خواب بیدار می شوید و خواب را قربانی نمی کنید، می توانید از حلقه های سیاه خداحافظی کنید.

به این دلیل که تیرگی ها توسط سایه ها از پف زیر چشم ایجاد می شوند. علت آن پف کردگی هم تجمع مایعات در اثر کمبود خواب است.

وقت بیشتر برای صبحانه

صبح زودتر از خواب بیدار شدن، به جای خریدن یک قهوه سریع و دونات در حین حرکت، وقت اضافی برای تهیه و لذت بردن از یک صبحانه سیرکننده به شما می دهد.

شروع روز با یک وعده غذایی مغذی می تواند احساس سیری بیشتری را در شما ایجاد کند و انرژی بیشتری برای روز پیش رو داشته باشید.

به شما در داشتن تمرکز کمک می کند

مغز شما در ثانیه ای که بیدار می شوید از خواب بیدار نمی شود، به همین دلیل است که ما در هنگام برخاستن احساس می کنیم که گیج و گمراه می شویم.

این سکون خواب بخشی منظم از روند بیداری است. هنوز هم، می تواند حدود یک ساعت یا بیشتر دوام بیاورد، اگر خیلی سریع از خانه بیرون بروید و تمرکز کنید کار را تمام می کنید.

زود بیدار شدن به شما فرصت می دهد تا کاملاً بیدار شوید تا تمرکز بیشتری داشته باشید.

سحرخیز شدن

چه چیزی کسی را به یک فرد سحرخیز تبدیل می کند؟

چند عامل وجود دارد که برخی افراد را زود بیدار می کند اما همه آنها به انتخاب خود اتفاق نمی افتند.

بعضی از افراد خیلی زود بیدار می شوند و خواب کافی ندارند. این نوع اختلال خواب می تواند با موارد زیر اتفاق بیفتد:

 • ناراحتی های بهداشت روان مانند اضطراب یا افسردگی
 • بیخوابی
 • سالخوردگی
 • نوسانات هورمونی مانند بارداری یا یائسگی

مدیریت استرس

زود بیدار می شوید و این شما را خسته می کند؟ یافتن راه هایی برای کنترل استرس می تواند به شما کمک کند.

چند مورد را باید در نظر گرفت:

 • یوگا
 • تکنیک های آرامش
 • قرار گرفتن در یک برنامه خواب
 • در مورد مسائل بهداشتی با متخصص بهداشت خود صحبت کنید.

برای برخی از افراد سحرخیز، ژنتیک نیز نقش دارد. در یک مطالعه با منبع معتبر، محققان داده های تقریباً 700،000 نفر را مورد بررسی قرار دادند و 351 عامل ژنتیکی را یافتند که می تواند به برخی افراد کمک کند تا صبح بیشتر هوشیار باشند و برخی دیگر بیشتر در شب هوشیارند.

پیشنهاداتی برای زود بیدار شدن

اگر می خواهید یکی از افراد سحرخیز دنیا باشید، این نکات می تواند به شما کمک کند تا انتقال آسان تر شود:

 • به تدریج زمان هشدار خود را تغییر دهید. هشدار خود را هر روز به مدت یک هفته 15 دقیقه زودتر تنظیم کنید و به تدریج زمان را به جایی که می خواهید برسانید. برای سهولت کار و جلوگیری از خسته شدن از کم خوابی، سعی کنید کمی زودتر به رختخواب بروید.
 • به خودتان انگیزه دهید. زود بیدار شدن نباید احساس سختی به شما دهد و در صورت بروز تمایل کمتری برای تحقق آن خواهید داشت. با استفاده از وقت اضافی برای انجام کاری که باعث خوشحالی شما می شود، انگیزه پیدا کنید مانند مقابله زودتر با یک پروژه، بنابراین می توانید روز کاری خود را به موقع برای بیرون رفتن با دوستان خود به پایان برسانید یا از یک مراقبه یا یوگای صبحگاهی لذت ببرید که هرگز وقت آن را نداشتید.
 • به خودتان جایزه بدهید. یادآوری به خود درباره مزایای زود بیدار شدن ممکن است پاداش کافی داشته باشد اما اگر اینگونه نباشد، همیشه خود رشوه خواری نیز وجود دارد. فقط فکر کنید: وقت آن را خواهید داشت که برای آن قهوه فوق العاده یا چیز دیگری در کافی شاپ مورد علاقه خود خود توقف کنید یا وقت آن را دارید که قبل از رفتن به بیرون لباس خود را دوباره بررسی کنید.
 • از اتاق خواب خود بیرون بروید. طولانی ماندن در اتاق بعد از بیدار شدن از خواب می تواند به خواب رفتن را وسوسه انگیز کند که می تواند باعث شود دیر کنید یا احساس خواب آلوده شدن کنید. ترک اتاق خواب به شما کمک می کند در مقابل این وسوسه مقاومت کنید.
 • قبل از خواب از نور آبی پرهیز کنید. نور آبی برای کار شما در طول روز بسیار مناسب است اما اجتناب از آن در 2 تا 3 ساعت قبل از خواب می تواند به شما کمک کند تا بخوابید. به این معنی که بهتر است صفحه نمایش زودهنگام خاموش شود.
 • به خودتان اجازه دهید گاهگاهی دراز بکشید. در روزهایی که باید کمی بیشتر در رختخواب بمانید، مانند وقتی که بیمار هستید، برنامه شبانه نگاه یم کنید و یا بی حالید فشار را از می برد.
 • اواخر شب از وعده های غذایی سنگین و غذاهای پرادویه پرهیز کنید. خوابیدن بیش از حد کامل یا خوردن غذاهای پرادویه برای شام می تواند منجر به سوزش معده یا سوء هاضمه شود – هیچ یک از اینها به شما کمک نمی کند تا خواب خوبی داشته باشید.

اگر فقط نتوانید از رختخواب بلند شوید چطور؟

اتفاق نظر این است که بیدار شدن زود هنگام بهتر است زیرا به شما اجازه می دهد تا همراه با آفتاب طلوع کرده و در تاریکی هوا بخوابید، همان کاری است که بدن ما انجام می دهد.

مسئله این است که ما انسان هستیم و بسیاری از موارد مانع از خواب زودهنگام می شوند، مانند کار در شیفت شب یا گاهی اوقات دیر شدن.

اگر برای داشتن میزان مناسب خواب نیاز دارید کمی دیرتر بخوابید، به هر حال به نیازهای بدن اعتماد کنید.

حرف آخر

زود بیدار شدن ممکن است مزایای مهمی به همراه داشته باشد اما نیازی به فدا کردن یک خواب خوب نیست.

“زود خوابیدن، زود بلند شدن” برای همه مناسب نیست، بنابراین اگر به خواب بیشتری احتیاج دارید یا فقط ترجیح می دهید کمی دیرتر بخوابید، مشکلی هم نیست. رویاهای شیرین ببینید!

منبع:

healthline

تقویم فارسی اندروید

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

کانال یوتوب چی با چی

مطالب پیشنهادی