سبك زندگي موفقيت در زندگي

چگونه مهارت های یادگیری خود را در خانه افزایش دهیم

مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان

یادگیری

طبق یک مقاله در سال 2003 موفقیت در آموزش و پرورش بستگی به دو فاکتور شایستگی فنی محل آموزش و قدرت یادگیری خود فرد دارد. در این مقاله به شما یاد می دهیم که چگونه مربی خود باشید و مسولیت یادگیری و آموزش خود را به عهده بگیرید. با کمک این مقاله حتی می توانید به تنهایی تصمیم به آموزش یک مبحث گرفته و نیازی به مربی نداشته باشید. با شش استراتژی آموزشی کاربردی با هفت گنج همراه باشید.

1. تمرکز کنید

اگر نتوانید تمرکز کنید تلاش برای یادگیری در شما بیهوده است. زمانی که خارج از مکان های آموزشی مثل کلاس درس سعی می کنید چیزی را یاد بگیرید احتیاج بیشتری به تمرکز خواهید داشت. چرا که در کلاس درس یک مربی شما را ملزم به یادگیری می کند اما زمانی که خودتان تنها باشید دیگر فقط خودتان هستید که باید حواس تان را جمع کنید. اولین قدم برای تمرکز داشتن رفتن به یک مکان آرام و دنج است. به جایی بروید که چیزی برای حواس پرتی شما وجود نداشته باشد. راه دیگری برای تقویت تمرکز ایجاد هدف های کوچک است. به این ترتیب که اهداف تان را به هدف های کوچکتر شکسته و خود را ملزم به انجام آن ها کنید. مثلا اگر می خواهید امروز 30 مسئله ی ریاضی حل کنید آن ها را به سه دسته ی 10 تایی تقسیم کرده و تصمیم بگیرید هر بار یکی از آن دسته ها را حل کنید.
نکته ی دیگری که می تواند در تمرکز به شما کمک کند استراحت است. مطمئن شوید که به اندازه ی کافی استراحت می کنید و همچنین تایم استراحت تان را بیش از حد طولانی نکنید تا حواس تان از کاری که قصد انجامش را داشتید پرت نشود. نسبت تایم کار به استراحت به عهده ی خود شماست. می توانید هر 25 دقیقه 5 دقیقه استراحت کنید و همچنین می توانید هر 50 دقیقه 17 دقیقه استراحت کنید. چندان اهمیتی ندارد. فقط نکته ی مهم این است که در ساعاتی که درس می خوانید حتما تمرکز کافی داشته باشید و کارایی ذهن تان بالا باشد. توجه داشته باشید که در تایم های استراحت واقعا باید به چشم ها و ذهن تان استراحت بدهید. این زمان ها وقت چک کردن فیس بوک و شبکه های اجتماعی یا مسیج های تان نیست.

2. نت برداری با قلم

مهم نیست که چقدر حافظه تان خوب است. بهتر است در هر صورت نت برداری کرده و از روی مطالب درسی تان خلاصه تهیه کنید. گفته می شود که نت برداری با قلم موثر تر از تایپ کردن است. چرا که هنگامی که شما مطالب را با قلم یادداشت می کنید ذهن تان توجه بیشتری برای تمرکز روی آن ها و به خاطر سپردن آن ها دارد.

3. برای سخت تر شدن یادگیری آماده باشید

همیشه در ابتدای کار شما ذوق بیشتری داشته و با انگیزه و امید شروع به یادگیری می کنید. اما با گذشت زمان وقتی به اواسط کار برسید دیگر مانند اول اشتیاق ندارید و حتی شاید دلزده بشوید. در این مواقع به هیچ وجه کارتان را ترک نکنید. سعی کنید خود را با تعیین پاداش یا یک استراحت کوچک دوباره متمایل به ادامه ی یادگیری کنید. فراموش نکنید که اگر در این مرحله کارتان را رها کنید تمام زحمت های قبلی هم از دست  می رود.

4. خود را توبیخ یا تشویق کنید.

در این مرحله که خودتان مربی و ناظر کارهای خودتان هستید مسئولیت همه چیز نیز با شماست. سعی کنید با حس مسئولیت بیشتری به یادگیری پرداخته و اگر موفقیتی کسب کردید برای خود پاداشی در نظر بگیرید و اگر عقب ماندید سعی کنید کمی به خودتان سخت بگیرید. در این مرحله هیچ کس جز خود شما مسئول شکست تان نخواهد بود.

5. برنامه ریزی مکتوب داشته باشید.

برای خود یک برنامه نوشته و به آن پایبند باشید. برنامه ریزی درست شما را در موفقیت کمک کرده و اجازه نمی دهد که دلسرد شوید. در ادامه آنچه برای یک برنامه خوب لازم دارید را به شما معرفی می کنیم.

اهداف و مقاصد: هدف شما از آموزش و یادگیری چیست؟ باید حتما هدف تان را بشناسید و همیشه بدانید که برای چه دارید به خودتان سختی می دهید.

منابع: چه کتاب هایی را باید بخوانید؟ چه کتاب های کمکی در یادگیری بهتر به شما کمک خواهند کرد؟ سعی کنید کتاب هایی که برای هر درس باید بخوانید شناخته و به نسبت اهمیت شان به آن ها اولویت بدهید.

تاریخ آزمون ها یا اخرین مهلت یادگیری: زمانی که باید کارتان را به اتمام برسانید را شناخته و خود را برای آن آماده کنید. باید کلیت برنامه را به نسبت همین تاریخ ها تعیین کنید.

ابزار ارزیابی: چگونه خود را محک می زنید؟ برای اطمینان از یادگیری درست تان راه هایی را برای آزمودن خود در نظر بگیرید.

6. تمکرکز روی مباحث کاربردی

در مدرسه شاید چیزهای زیادی به شما آموزش داده شود که واقعا برای تان ضروری نبوده و احتیاجی به یادگیری آن ها نداشته باشید. می توانید زمانی که خود را ملزم به یادگیری می کنید فقط روی موارد مهم و آن هایی که می دانید به کارتان می اید تمرکز کرده و از صرف وقت تان برای موارد غیر ضروری اجتناب کنید.

تقویم فارسی اندروید

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی