روانشناسي و سلامت روان سلامت

مردانگی سمی چیست؟

مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان

مردانگی سمی شامل فشارهای فرهنگی برای مردان برای رفتار به شیوه ای خاص است و احتمالاً همه پسران و مردان را به نوعی تحت تأثیر قرار می دهد.

مردانگی سمی به این مفهوم اشاره دارد که ایده برخی افراد از «مردانگی» باعث تداوم سلطه، همجنس‌ گرا هراسی و پرخاشگری می‌ شود.

این تصور که مردان باید سخت‌ گیرانه رفتار کنند و از نشان دادن همه احساسات خودداری کنند، می‌ تواند برای سلامت روان آنها مضر باشد و می‌ تواند عواقب جدی برای جامعه داشته باشد، به همین دلیل به «مردانگی سمی» معروف شد.

مردانگی سمی چیست؟

مردانگی سمی فقط این نیست که مثل یک مرد رفتار کنیم. در عوض، این شامل فشار شدیدی است که ممکن است برخی از مردان احساس کنند تا به روشی عمل کنند که واقعاً مضر باشد.

تعاریف زیادی از “مردانگی سمی” وجود دارد که در تحقیقات و همچنین فرهنگ عامه ظاهر می شود. برخی از محققان به این توافق رسیده اند که مردانگی سمی دارای سه جزء اصلی است:

  • سرسختی: این تصوری است که مردان باید از نظر جسمی قوی، از نظر عاطفی سنگدل و از نظر رفتاری پرخاشگر باشند.
  • ضد زنانگی: این شامل این ایده است که مردان باید هر چیزی را که زنانه تلقی می شود، مانند نشان دادن احساسات یا پذیرش کمک، رد کنند.
  • قدرت: این فرضیه است که مردان باید در جهت کسب قدرت و موقعیت (اجتماعی و مالی) تلاش کنند تا بتوانند احترام دیگران را به دست آورند.

تجلیل از عادات ناسالم

مردانگی سمی عادات ناسالم را تجلیل می کند. این عقیده در میان است که «مراقبت از خود برای زنان است» و مردان باید با کم خوابی و ورزش کردن حتی زمانی که مجروح هستند خود را به محدودیت های جسمانی خود سوق دهند، با بدن خود مانند ماشین رفتار کنند.

مردانگی سمی علاوه بر اینکه به شدت به افراد فشار می آورند، مردان را از مراجعه به پزشکان منصرف می کند.

مطالعه‌ ای در سال 2011 نشان داد که مردانی که قوی‌ ترین باورها را در مورد مردانگی داشتند، تنها نصف مردانی که باورهای متوسط‌ تری در مورد مردانگی داشتند، از مراقبت‌ های بهداشتی پیشگیرانه برخوردار بودند. باورهای مربوط به سرسختی مردانگی سمی علاوه بر اجتناب از درمان پیشگیرانه، رفتارهای ناسالم را نیز تشویق می کند.

مطالعه‌ ای در سال 2007 نشان داد که هر چه مردان بیشتر با هنجارهای مردانه مطابقت داشته باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که رفتارهای پرخطری مانند نوشیدن زیاد الکل، استفاده از تنباکو و پرهیز از سبزیجات داشته باشند. علاوه بر این، آنها به احتمال زیاد چنین انتخاب های پرخطری را “عادی” می دانستند.

انگ سلامت روان

مردانگی سمی همچنین مردان را از درمان سلامت روان منصرف می کند. افسردگی، اضطراب، مسائل مربوط به سوء مصرف مواد و مشکلات سلامت روان ممکن است به عنوان ضعف در نظر گرفته شود.

یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که مردانی که مفاهیم سنتی مردانگی را قبول می‌کنند، در مقایسه با افرادی که نگرش‌های جنسیتی انعطاف‌پذیرتری داشتند، نگرش منفی بیشتری نسبت به جستجوی خدمات سلامت روان داشتند.

مردانگی سمی همچنین ممکن است تاکید کند که صحبت کردن درباره احساسات مردان برای مردان نامناسب است. اجتناب از گفتگو در مورد مشکلات یا احساسات ممکن است احساس انزوا و تنهایی را افزایش دهد.

این ممکن است احساس تنهایی را افزایش دهد همچنین ممکن است تمایل مردان را برای تماس گرفتن و کمک گرفتن در زمانی که مشکل سلامت روانی را تجربه می کنند کاهش دهد.

نژاد، قومیت و جنسیت

نژاد و قومیت یک مرد ممکن است در نحوه نگاه او به مردانگی و همچنین درک دیگران از او نقش داشته باشد.

یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که در میان دانشجویان سفیدپوست، مردان آسیایی-آمریکایی کمتر از مردان سفیدپوست یا سیاهپوست آمریکایی الزام مردانه دارند.

الزام مردانه برای رواقی ماندن و ارائه دهنده خوب بودن می تواند منجر به “جان هنرییسم” در مردان آفریقایی-آمریکایی شود. این اصطلاح برای توصیف مردانی به کار می رود که از تلاش زیاد به عنوان راهی برای کنار آمدن با مشکلات استفاده می کنند و در مواجهه با استرس مزمن و تبعیض به این کار ادامه می دهند. یک مطالعه در سال 2016 “جان هنرییسم” را با افزایش خطر ابتلا به فشار خون و افسردگی مرتبط دانست.

پسران از هر نژاد و پیشینه قومی که «به اندازه کافی مردانه» رفتار نمی کنند ممکن است در مدرسه مورد آزار و اذیت قرار گیرند.

نظرسنجی در سال 2015 نشان داد که 85 درصد از دانش‌آموزان LGBTQ گزارش داده‌ اند که در مدرسه به دلیل ابراز جنسیت یا تمایلات جنسی مورد آزار و اذیت کلامی قرار گرفته‌ اند.

دانش‌آموزان ناسازگار جنسیتی، رفتار بدتری را نسبت به کودکانی که با هنجارهای جنسیتی سنتی مطابقت داشتند و در عین حال به عنوان LGBTQ شناخته می‌ شدند، گزارش کردند.

رفتار کمکی

مردانی که خود را مردانه‌ تر می‌ دانند، کمتر درگیر آنچه که محققان «رفتار کمک‌ کننده» می‌ نامند، می‌ شوند. این بدان معناست که آنها وقتی شاهد قلدری هستند یا وقتی می بینند که شخصی مورد تعرض قرار می گیرد، احتمالاً مداخله نمی کنند.

یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که مردانگی سمی می تواند مانع از تسلیت بخشیدن به قربانی، درخواست کمک و ایستادگی در برابر مجرم شود.

برای مردانی که این باور را تأیید می‌ کردند که مردان باید قوی و پرخاشگر باشند، احتمال بیشتری داشت که پیامدهای اجتماعی منفی مرتبط با مداخله را به عنوان یک تماشاگر فعال درک کنند.

برای مثال، در موارد تجاوز جنسی، مردانی که بیشترین رفتارهای مردانه را داشتند، کمتر احتمال داشت که تجاوز را متوقف کنند. این مطالعه نشان داد که اگر مردان فکر کنند شهرت آنها به عنوان مرد سنتی ممکن است به خطر بیفتد، در هر درگیری دخالت نمی کنند.

دستورالعمل های APA

در طول سال‌ ها، انجمن روان‌ شناسی آمریکا (APA) شروع به تشخیص این موضوع کرد که فشارهای اجتماعی بر مردان می‌ تواند عواقب شدیدی برای افراد و همچنین جامعه داشته باشد.

اعضای APA دستورالعمل‌ های جدیدی برای شیوه‌ های روان‌ شناختی ایجاد کردند که پسران و مردان را درمان می‌ کند تا به رفع برخی از مشکلات مرتبط با مردانگی سمی کمک کند.

آنها با تکیه بر بیش از 40 سال تحقیق نشان می دهند که مردانگی سنتی از نظر روانی مضر است. آنها همچنین گزارش می دهند که معاشرت پسرها برای سرکوب احساسات آنها باعث ایجاد آسیب در درون و بیرون می شود.

محققان دریافتند زمانی که کلیشه ها و انتظارات فرهنگی را از بین بردند، تفاوت زیادی در رفتارهای اساسی بین زن و مرد وجود نداشت. مطالعات دفترچه خاطرات زمانی (مطالعاتی که شرکت کنندگان کل دفترچه خاطرات فعالیت های خود را ثبت کردند) نشان داد که مردان به اندازه زنان از مراقبت از کودکان لذت می برند.

تفاوت در نمایش عاطفی بین پسران و دختران نسبتاً کوچک است و همیشه به شکل کلیشه ای نیست. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که پسران نوجوان در واقع احساسات بیرونی کمتری مانند خشم را نسبت به دختران نوجوان نشان می دهند.

دستورالعمل های جدید APA برای کمک به روانشناسان برای حمایت از مردان در رهایی از قوانین مردانگی ایجاد شده است که بیشتر از اینکه مفید باشد ضرر دارد.

حرف آخر

اگر احساس می کنید که اثرات منفی مردانگی سمی را تجربه می کنید، با کسی تماس بگیرید. یک متخصص سلامت روان می‌ تواند به شما کمک کند تا بفهمید که چگونه بر زندگی شما تأثیر می‌ گذارد و به شما کمک می‌ کند از الگوهای ناسالمی که ممکن است شما را درگیر کرده باشد رها شوید.

هرچه افراد بیشتر در مورد مردانگی سمی بیاموزند و افراد بیشتری برای آن کمک دریافت کنند، احتمال بیشتری وجود دارد که شاهد تغییرات در سطح بزرگ تری باشیم زیرا جامعه ممکن است فشار کمتری را بر مردان وارد کند تا به روشی خاص عمل کنند.

منبع:

verywellmind

تقویم فارسی اندروید

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی