بارداري و زايمان سلامت

قاعدگی دیررس چیست و آیا تاخیر در پریود می تواند نشانه بارداری باشد؟

تقویم فارسی اندروید

قاعدگی دیررس زمانی است که چرخه قاعدگی خانم ها آنطور که انتظار می رود شروع نمی شود و یک سیکل طبیعی بین 24 تا 38 روز طول می کشد. زمانی که قاعدگی خانمی هفت روز تاخیر داشته باشد، ممکن است باردار باشد، اگرچه موارد دیگر هم ممکن است باعث تاخیر در پریود شدن شود.

تاخیر در پریود

اگر قاعدگی شما دیر شده است یا نمی‌ دانید باردار هستید، این روزها به کندی می‌ گذرند. قبل از انجام تست بارداری چقدر باید صبر کرد؟ دستورالعمل‌ های تست‌ های بارداری خانگی اغلب در مورد «قاعدگی دیررس» صحبت می‌ کنند. منظور انها چیست؟

در دنیای تست بارداری، عقب افتادن قاعدگی به این معنی است که انتظار داشتید خونریزی قاعدگی شما از دیروز شروع شده باشد و هنوز شروع نشده است. روز پریود مورد انتظار شما بستگی به این دارد که چرخه قاعدگی طبیعی شما چگونه به نظر می رسد و آخرین قاعدگی شما چه زمانی شروع شده است.

چرخه قاعدگی زمانی است از اولین روز پریود تا روز قبل از شروع قاعدگی بعدی. چرخه به طور میانگین ​​28 روز است، با الگویی شبیه به این:

 • روز اول – بافت پوششی رحم شکسته شده و از طریق واژن از بدن خارج می شود. این خونریزی قاعدگی شماست و برای اکثر زنان 4 تا 8 روز طول می کشد.
 • روز 8 – پوشش داخلی رحم دوباره شروع به تشکیل شدن می کند تا برای تغذیه تخمک بارور شده آماده شود. بدن شما هر ماه این کار را انجام می دهد تا برای بارداری احتمالی آماده شود.
 • روز 14: تخمک از تخمدان شما در فرآیندی به نام تخمک گذاری آزاد می شود. اگر در روز تخمک گذاری یا سه روز قبل از آن رابطه جنسی داشته باشید، به احتمال زیاد باردار خواهید شد. در حالی که اسپرم مرد می تواند 3 تا 5 روز در درون شما زندگی کند، تخمک شما تنها 1 روز می تواند زنده بماند اگر توسط اسپرم بارور نشود.
 • روزهای 15 تا 24 – تخمک از لوله فالوپ به سمت رحم حرکت می کند. اگر تخمک به یک اسپرم بپیوندد، تخمک بارور شده به دیواره رحم شما می چسبد. این لانه گزینی نامیده می شود و لحظه ای است که بارداری شروع می شود.
 • روز 24 – اگر تخمک به اسپرم نپیوندد، شروع به شکستن می کند. سطح هورمون شما کاهش می یابد و به رحم شما سیگنال می دهد که نیازی به حمایت از بارداری در این ماه ندارد.

سیکل های قاعدگی برخی از خانم ها هر ماه به همان تعداد روز طول می کشد. این زنان می توانند به طور دقیق روز شروع قاعدگی خود را پیش بینی کنند. سایر زنان چرخه قاعدگی دارند که هر ماه کمی متفاوت است. قاعدگی شما تا زمانی که هر 24 تا 38 روز یکبار بیاید، همچنان منظم در نظر گرفته می شود.

علائم تاخیر در پریود و بارداری

علائم قاعدگی دیررس برای بسیاری از زنانی که به طور منظم قاعدگی دارند آشکار خواهد بود. اگر منتظر پریودتان بودید و شروع نشد، متوجه خواهید شد که دیر شده است. همه قاعدگی ها سر ساعت نمی رسند و بسیار طبیعی است که پریودها با یک برنامه کمی متفاوت اتفاق بیفتند. بارداری تنها چیزی نیست که می تواند باعث تاخیر در پریود شود. اما اگر نمی‌ دانید که آیا قاعدگی شما ممکن است به معنای باردار بودن شما باشد، می‌ توانید سایر علائم اولیه بارداری را جستجو کنید. در طول 8 هفته اول بارداری، بسیاری از زنان موارد زیر را تجربه می کنند:

1. خستگی

در طول سه ماهه اول (هفته 0 تا 13 بارداری)، بدن شما مقادیر زیادی هورمون به نام پروژسترون تولید می کند. این می تواند باعث خواب آلودگی شما شود. حتی در هفته اول پس از لقاح، ممکن است بیش از حد معمول احساس خستگی کنید.

2. لکه بینی

خونریزی لانه گزینی یکی از علائم اولیه بارداری است. این خونریزی بسیار خفیف است که اغلب “لکه بینی” نامیده می شود که در نتیجه کاشت تخمک بارور شده (چسبیده شدن) به دیواره رحم اتفاق می افتد. لانه گزینی معمولاً 6 تا 12 روز پس از لقاح یا لحظه ای که تخمک توسط اسپرم بارور می شود، انجام می شود.

برخی از زنان نیز در حین لانه گزینی دچار گرفتگی خفیف شکم می شوند. سایر زنان با کاشت هیچ علامتی متوجه نمی شوند.

3. تغییرات سینه

ممکن است 1 تا 2 هفته پس از لقاح تغییراتی را در سینه های خود مشاهده کنید. سینه های شما ممکن است در هنگام لمس متورم و حساس باشند. ممکن است درد یا احساس پری سینه داشته باشید.

4. سردرد

افزایش سریع هورمون ها و جریان خون در دوران بارداری می تواند منجر به سردردهای خفیف حتی قبل از عقب افتادن قاعدگی شود.

5. قاعدگی دیررس

قاعدگی دیررس اغلب اولین علامتی است که زنان متوجه آن می شوند. اگر باردار هستید، احتمالاً خونریزی منظم قاعدگی نخواهید داشت. برخی از زنان در دوران بارداری لکه بینی دارند، اما احتمالاً بسیار سبک تر و کوتاه تر از دوره معمول شما خواهد بود.

6. حالت تهوع

تهوع صبحگاهی معمولاً 2 تا 8 هفته پس از لقاح ظاهر می شود و حدود هفته 14 از بین می رود. اگرچه به آن حالت تهوع صبحگاهی می گویند، اما حالت تهوع در دوران بارداری ممکن است در هر زمانی از روز یا شب اتفاق بیفتد. برای بسیاری از زنان، بدترین علائم زمانی است که برای اولین بار صبح از خواب بیدار می شوند. برخی زنان استفراغ را با حالت تهوع صبحگاهی تجربه می کنند، اما دیگران این طور نیستند.

7. تکرر ادرار

حدود 6 تا 8 هفته پس از لقاح، ممکن است احساس کنید که مجبور هستید خیلی بیشتر از حد معمول ادرار کنید. این علامت احتمالا تا پایان دوران بارداری شما ادامه خواهد داشت.

علل تاخیر در پریود و بارداری

بارداری زمانی اتفاق می افتد که تخمک توسط اسپرم بارور شود اما بارداری تنها دلیل قاعدگی دیررس یا تاخیر در پریود نیست. برخی از دلایل احتمالی دیگر عبارتند از:

 • کاهش یا افزایش شدید وزن
 • استرس
 • تغییرات در برنامه خواب شما (شیفت کاری، مسافرت و غیره)
 • شیر دادن
 • بیماری
 • استفاده از مواد مخدر
 • ورزش سخت

تشخیص و آزمایشات قاعدگی دیررس و بارداری

آزمایشات بارداری خانگی ادرار شما را از نظر وجود هورمونی به نام گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) بررسی می کند که فقط در زمان بارداری وجود دارد. بدن در زمان لانه گزینی شروع به ساخت hCG می کند و بسیاری از تست های بارداری خانگی می توانند hCG را در روز پریود مورد انتظار شما تشخیص دهند.

با این حال، پاسخ منفی کاذب در چند روز اول پس از قاعدگی معمول است. مقدار hCG در بدن شما در اوایل بارداری روزانه افزایش می یابد. اگر خیلی زود آزمایش دهید، ممکن است hCG کافی برای آزمایش مثبت وجود نداشته باشد. آزمایش یک هفته پس از عقب افتادن قاعدگی به احتمال زیاد نتایج دقیقی به شما می دهد.

اگر دو بار تست بارداری خانگی شما منفی بود و هنوز فکر می کنید باردار هستید، با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند آزمایش خونی را بخواهند که به دنبال همان هورمون باشد اما بتواند آن را در اوایل بارداری تشخیص دهد. آزمایش خون می تواند نتایج دقیقی را 6 تا 8 روز پس از تخمک گذاری نشان دهد.

اگر تست‌ های بارداری شما منفی شد اما هنوز پریود نشده‌ اید، با پزشک خود صحبت کنید تا مشخص شود که علت آن چیست و آیا آزمایش‌ های اضافی یا درمان لازم است یا خیر. اگر می‌ خواهید باردار شوید، پزشک می‌ تواند آزمایش‌های اضافی انجام دهد یا پیشنهادات دیگری ارائه دهد.

درمان های پریود دیررس و بارداری

به طور کلی، اگر دوره ای را از دست داده اید و می دانید باردار نیستید، نیازی به درمان یا مراقبت خاصی ندارید. با این حال، اگر سیکل منظمی داشتید و متوقف شده بود، اگر در زمان‌ های غیرمنتظره خونریزی داشتید، اگر بیش از 45 روز از آخرین قاعدگی‌ تان گذشته است و اگر علائم دیگری دارید که به نگرانی‌ های دیگر اشاره می‌ کند، پزشک احتمالاً گزینه های درمانی را بررسی خواهد کرد. بسته به علت، پزشک شما ممکن است هورمون درمانی مانند قرص های ضد بارداری یا سایر داروها را تجویز کند یا ممکن است بتواند تغییرات سبک زندگی را برای کمک به شما در داشتن یک چرخه قاعدگی منظم پیشنهاد کند.

اگر تاخیر در پریود شما نشانه بارداری باشد، پزشک می تواند به شما کمک کند تا یک برنامه درمانی تهیه کنید تا مطمئن شوید که مراقبت های مناسب و معاینات منظم در طول بارداری خود را دریافت می کنید.

چند روز بعد از پریود می توانم باردار شوم؟

تخمک گذاری یا پنجره باروری بین روزهای 12 تا 20 چرخه شما رخ می دهد و مطالعات نشان داده اند که احتمال باردار شدن در این دوران بیشتر است زیرا تخمک از تخمدان شما آزاد می شود.

زمان دقیق بستگی به طول چرخه شما دارد.

 • اگر سیکل قاعدگی شما 28 روزه باشد، نزدیک به روز چهاردهم تخمک گذاری خواهید داشت و بارورترین روزهای شما احتمالا روزهای 12، 13 و 14 است.
 • اگر سیکل قاعدگی شما حدود 35 روز باشد، تخمک گذاری نزدیک به روز 21 اتفاق می افتد و روزهای باروری شما روزهای 19، 20 و 21 است.
 • صرف نظر از اینکه سیکل شما چقدر طول می کشد، اکثر زنان 10 تا 16 روز قبل از شروع چرخه قاعدگی بعدی خود تخمک گذاری می کنند.
 • اگر پنج روز قبل از تخمک گذاری و یک روز بعد از تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید، می توانید باردار شوید.
 • اگر در طول تخمک گذاری اسپرم زنده در لوله های فالوپ وجود داشته باشد، احتمال بارداری شما بسیار بیشتر است.

می توانید از آگاهی از باروری به عنوان یک روش طبیعی جلوگیری از بارداری استفاده کنید. این بدان معناست که اگر دوره ای بین 26 تا 32 روز طول بکشد، روزهای 8 تا 19 بارورترین روزها خواهند بود. با این حال، اگر سیکل های قاعدگی منظم داشته باشید، این روش بهترین کار است. یک تا پنج درصد احتمال بارداری وجود دارد.

اگرچه پنجره باروری زمانی است که شما بهترین شانس را برای باردار شدن دارید، می توانید خارج از آن هم باردار شوید. سیکل هر خانمی به تعداد روز و پنجره آنها هم نیست.

آیا امکان باردار شدن درست بعد از اتمام پریود وجود دارد؟

باردار شدن بلافاصله بعد از پریود بعید است اما غیرممکن نیست. شانس بارداری بلافاصله بعد از پریودها کمتر از چند روز یا یک هفته بعد است.

 • هیچ زمان “ایمنی” در ماه وجود ندارد که بتوانید بدون پیشگیری از بارداری رابطه جنسی داشته باشید. با این حال، مواقعی در طول چرخه قاعدگی وجود دارد که بیشترین باروری و احتمال بارداری را دارید.
 • روزهای باروری می تواند تا سه تا پنج روز پس از پایان دوره شما ادامه یابد. احتمال باردار شدن بلافاصله پس از پریود با طول دوره قاعدگی و طول دوره تعیین می شود. اگر قاعدگی شما طولانی است، ممکن است فقط چند روز پس از پایان قاعدگی خود امکانش نباشد.
 • اگر چرخه قاعدگی شما کوتاه باشد، مثلاً 22 روز، ممکن است فقط چند روز پس از پریود تخمک گذاری کنید. اسپرم می تواند پنج تا هفت روز در مخاط بارور دهانه رحم زنده بماند. اگر کمی زودتر از حد معمول تخمک گذاری کنید، ممکن است باردار شوید.
 • اگر سیکل شما نامنظم است، ممکن است بلافاصله پس از پریود باردار شوید.

نحوه استفاده از ابزار محاسبه تخمک گذاری روی گوشی موبایل

 • تاریخی را در تقویم انتخاب کنید که با روز شروع آخرین قاعدگی مطابقت دارد.
 • تقویم تاریخ تخمک گذاری تخمینی شما را نشان می دهد و آن را با رنگ قرمز مشخص می کند.
 • روزهای منتهی به تاریخ تخمک گذاری شما با رنگ بنفش مشخص می شود. آن روزها احتمالاً در بارورترین روزهایتان هستید.
 • اگر سابقه طول مدت چرخه قاعدگی خود را دارید، برای محاسبه دقیق تر، تعداد پیش فرض 28 روز را در منوی کشویی در کادر نتایج تغییر دهید.

5 علامت تخمک گذاری

فرآیند تولیدمثلی زنان که در آن تخمک بالغ از تخمدان ها آزاد می شود و برای تلقیح به لوله های فالوپ منتقل می شود، تخمک گذاری نامیده می شود. هر ماه، حدود دو هفته پس از شروع قاعدگی، یک تخمک آزاد می شود.

برخی از علائم رایج تخمک گذاری به شرح زیر است:

 • افزایش میل جنسی، به ویژه در اواسط چرخه، یکی از علائم شایع تخمک گذاری است.
 • ممکن است در نیمی از چرخه سینه‌ هایتان درد خفیفی داشته باشد که می‌ تواند نشانه‌ ای از تخمک‌ گذاری باشد.
 • دمای پایه بدن شما ممکن است در طول تخمک گذاری به دلیل افزایش هورمون های پروژسترون، به خصوص در هنگام استراحت، حدود 0.5 درجه افزایش یابد. ردیابی دمای پایه هر روز صبح می تواند به شما در تعیین بارورترین روزهای ماه کمک کند.
 • شما ممکن است علائم مربوط به تخمک گذاری را در تخمدان های خود تجربه کنید، مانند درد خفیف تا گزگز درد شدید. ممکن است از وضعیتی به نام میتل اشمرز رنج ببرید که در آن تخمک گذاری را به صورت کمردرد یک طرفه یا ناحیه حساس تجربه می کنید. این احساس می تواند از چند دقیقه تا چند روز ادامه داشته باشد.
 • در روزهای تخمک گذاری، تغییراتی در ترشحات واژن یا مخاط دهانه رحم ایجاد می شود. تغییرات ناشی از افزایش سطح استروژن در بدن است که برای آزادسازی تخمک لازم است.

تخمک گذاری و نمودار تقویم ممکن است کامل نباشند اما ممکن است نسبتا دقیق باشند. اگر در مورد آخرین قاعدگی خود مطمئن نیستید یا سیکل های نامنظم دارید، نتایج ممکن است نادرست باشد. ماشین حساب می تواند تخمینی از محتمل ترین زمان تخمک گذاری ارائه دهد. ترکیب آنها با علائم تخمک گذاری ممکن است مفید باشد.

این ابزارها بر اساس میانگین ها هستند و حتی اگر به طور دقیق قاعدگی خود را ترسیم کنید، طول چرخه و تاریخ تخمک گذاری ممکن است با هر سیکل متفاوت باشد. این ابزارها مخصوصاً در صورت داشتن پریودهای نامنظم مفید هستند، زیرا میانگین طول چرخه را محاسبه می‌ کنند و به آنها یک پنجره باروری گسترده‌ تر برای باردار شدن می‌ دهند.

چقدر زود می توانم علائم بارداری خود را بدانم؟

علائم اولیه بارداری هر زن معمولا منحصر به فرد است. شما ممکن است در عرض یک یا دو هفته پس از لقاح متوجه اولین علائم بارداری شوید، در حالی که دیگران ممکن است تا ماه ها متوجه هیچ چیزی نشوند.

این به توانایی شما در تشخیص تغییرات بدن و میزان حساسیت شما نسبت به آن بستگی دارد.

آزمایش خون که می تواند حاملگی را در اوایل یک هفته پس از لقاح تشخیص دهد، همیشه یک گزینه مطمئن است.

در طول مطالعات، زنانی که تلاش می‌کردند باردار شوند، علائم روزانه خود را از زمانی که استفاده از روش‌ های ضدبارداری را متوقف کردند تا هفته هشتم بارداری ثبت می‌ کردند. این بر اساس اولین روز آخرین قاعدگی آنها بود. نتایج این بود:

 • در زمانی که آنها هفته پنجم بارداری بودند، نیمی از آنها علائم بارداری داشتند.
 • تا شش هفته، 70 درصد از زنان علائم را داشتند.
 • تا هفته هشتم، 90 درصد از شرکت کنندگان علائم را نشان دادند.
 • عقب افتادن قاعدگی معمولا اولین علامت بارداری است.
 • تهوع، استفراغ، خستگی، تکرر ادرار و حساسیت و تورم سینه شایع ترین علائم هستند. این علائم می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد.

برخی از علائم بارداری، مانند حالت تهوع و استفراغ، می توانند چند روز پس از لقاح، حتی قبل از مثبت شدن تست بارداری ظاهر شوند.

لکه بینی یا گرفتگی

 • طبق انجمن بارداری آمریکا، لکه بینی و گرفتگی عضلات ممکن است 6 تا 12 روز پس از رابطه جنسی رخ دهد.
 • این فرآیندی است که طی آن جنین روی دیواره رحم لانه گزینی می کند.
 • به نظر می رسد خونریزی در حین آن، دوره سبکتر یا کوتاه تری باشد. اما این علامت در همه زنان رایج نیست.

تغییرات هورمونی

 • سینه ها ممکن است یک تا دو هفته پس از لقاح به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش جریان خون احساس درد، تورم و حساس شدن داشته باشند. آنها ممکن است بزرگتر، پرتر و سنگین تر به نظر برسند و ظاهر آنها ممکن است تغییر کند. عدم تعادل هورمونی ممکن است باعث تیره شدن آرئول ها شود.
 • در اوایل بارداری، افزایش ناگهانی هورمون ها می تواند باعث سردرد شود.
 • تغییر هورمون ها ممکن است با الگوهای خواب در هفته های اول بارداری تداخل ایجاد کند.
 • در اوایل بارداری، تغییرات هورمونی ممکن است باعث میل به غذا یا بیزاری از آن شود. این تغییرات در ترجیحات غذایی ممکن است در طول دوران بارداری شما باقی بماند.
 • نوسانات خلقی در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی رایج است. این ممکن است چند هفته پس از لقاح اتفاق بیفتد.

تهوع و خستگی صبحگاهی

 • این شایع ترین علامت است و معمولاً بین دو تا هشت هفته پس از لقاح ظاهر می شود.
 • حالت تهوع می تواند با استفراغ و خستگی همراه باشد. از آنجایی که این علامت لزوما محدود به ساعات اولیه صبح نیست، به عنوان سخت ترین علامت بارداری برای مقابله با آن در نظر گرفته می شود.

افزایش دمای پایه

 • می‌ توانید دمای پایه صبحگاهی خود را ثبت کنید تا چرخه آنها را ترسیم کنید. معمولاً یک روز قبل از پریود افت دما وجود دارد.
 • اگر حتی زمانی که در انتظار پریود هستید دمای پایه بدنتان بالا است، می تواند نشانه ای از عقب افتادن قاعدگی و بارداری باشد.
 • با این حال، این روش توصیه نمی شود، زیرا مستعد ابتلا به بسیاری از عوامل محیطی است.

تکرر ادرار

 • کلیه ها در دوران بارداری مایع بیشتری تولید می کنند و مثانه را بیشتر پر می کنند.
 • بین هفته های چهارم تا ششم، ممکن است متوجه شوید که بیشتر به دستشویی می روید.

برای افزایش شانس باردار شدن، سعی کنید در طول پنجره باروری رابطه جنسی داشته باشید. انجام فعالیت های جنسی به طور منظم ضروری است. مقدار بارداری در میان شرکایی که هر دو تا سه روز در طول ماه رابطه جنسی دارند، در بالاترین میزان است.

از مصرف سیگار و الکل خودداری کنید و مصرف کافئین خود را محدود کنید. مصرف تنباکو و الکل در مردان می تواند کیفیت اسپرم را مختل کند و در نتیجه باروری را کاهش دهد. برای حفظ وزن سالم هم بسیار مهم است. اضافه وزن یا کم وزنی می تواند به تخمک گذاری آسیب برساند.

منبع:

medicinenet

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی