آشپزي و شيريني پزي غذا های دریایی

طرز تهیه دمی لخلاخ بوشهری

آموزش طرز تهیه دمی لخلاخ بوشهری . با این آموزش آشپزی در هفت گنج همراه باشید.
دمپخت ماهی بوشهری، دمی لَخلاخ یا در زبان محلی ماهی می‌یَدُم یکی از لذیذترین خوراک‌های پلویی بوشهر است. معمولا دمی لخلاخ بوشهری به دو صورت پخته می‌شود که تفاوت عمده آن در استفاده از لیموعمانی و تمبر هندی است. با طرز تهیه این غذای خوشمزه با ما همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه دمی لخلاخ بوشهری

۳ تکه متوسط فیله ماهی شیر
۱۵۰ گرم گشنیز ریز خرد شده
۱۰۰ گرم شوید خرد شده
۱ قاشق غذاخوری شنبلیله ریز خرد شده
۱ لیوان‌ پر تمر هندی حل شده در آب
۱ عدد خرد شده پیاز بزرگ
۵ حبه سیر ریز خرد شده
۲ لیوان آب
نمک، زردچوبه و فلفل قرمز به میزان لازم

طرز تهیه

برنج را شسته و خیس کنید.

مقداری نمک، فلفل، مقداری زردچوبه، مقداری زعفران آب‌کرده و کمی آبلیمو داخل یک ظرف بریزید سپس فیله ماهی را (می‌توانید از انواع ماهی جنوب مثل سنگسر، سرخو یا قباد استفاده کنید) داخل مواد بخوابانید تا مزه‌دار شود و بوی ضخم ماهی از بین برود. (حدود نیم ساعت کافی است).

پیاز را ریز خرد کرده و داخل قابلمه‌ای بریزید و تفت دهید تا طلایی شود. سپس سیر را ریز خرد کرده و به تابه اضافه کنید. زردچوبه را به پیاز و سیر اضافه کنید. سبزی‌های ریز خرد شده را هم اضافه کرده و تفت دهید و در آخر آب تمر هندی را داخل مقداری آب حل کنید و با مقداری نمک و فلفل به قابلمه اضافه کنید.

ماهی‌ها را روی مواد داخل قابلمه بچینید سپس ۲ لیوان آب اضافه کنید و درب قابلمه را ببندید. ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید تا ماهی حالت نیم‌پز شود.

ماهی‌ها را از داخل آب بیرون آورده و کنار بگذارید. آب برنج را دور بریزید و به بقیه مواد اضافه کرده و کمی هم بزنید. برای اینکه برنج‌تان نرم و شل نشود، مقدار آب قابلمه باید به اندازه‌ای باشد که فقط روی برنج را بپوشاند. بنابراین اگر آب داخل قابلمه خیلی زیاد بود مقداری از آن را بردارید و اگر هم آب کم بود کمی آب جوش به قابلمه اضافه کنید.

درب قابلمه را بگذارید و اجازه دهید تا برنج کمی پخته شود و آب آن کشیده شود. در این مدت هر ۵ دقیقه یک بار برنج‌ها را از دیواره قابلمه به سمت بالا جمع کنید تا گنبدی شکل شود. هنگامی که آب برنج تبخیر شد و به خورد برنج رفت ماهی‌ها را روی آن بچینید و دمکنی را روی در قابلمه‌ برنج بگذارید. چند دقیقه صبر کنید تا برنج جا افتاده و دمی لخلاخ بوشهری آماده شود.
طرز تهیه دمی لخلاخ بوشهری
طرز تهیه دمی لخلاخ بوشهری

تقویم فارسی اندروید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی