آشپزي و شيريني پزي سبك زندگي مطالب اختصاصي

طرز تهيه مربا ، مارمالاد و شربت توت فرنگي + نكات مهم

در اين پست از هفت گنج ، طرز تهيه مربا ، مارمالاد و شربت توت فرنگی به همراه نكات مهم را براي علاقمندان گردآوري كرده ايم. با ما همراه شويد...

در اين پست از هفت گنج ، طرز تهيه مربا ، مارمالاد و شربت توت فرنگی به همراه نكات مهم را براي علاقمندان گردآوري كرده ايم. با ما همراه شويد…

مرباي توت فرنگي
طرز تهيه مربا ، مارمالاد و شربت توت فرنگي

مربای توت فرنگی

روش اول:

مواد لازم:

2 كیلو توت فرنگی تازه و بدون لك
5/1 كیلو شكر
 2 قاشق سوپخوری آبلیمو

طرز تهیه:

دم توت فرنگی ها را گرفته و آنها را بشویید. در ظرف نسبتاً بزرگی شكر بریزید و توت فرنگی ها را طوری در ظرف بریزید كه در لابه لای آنها شكر قرار گیرد. ظرف را برای یك شب در یخچال یا جای خنك دیگری بگذارید تا توت فرنگی ها آب بیندازد. بعد ظرف را روی حرارت ملایم اجاق قرار دهید تا مربا بجوشد. مربای توت فرنگی احتیاج به پخت زیادی ندارد. بعد از جوش آمدن 20-15 دقیقه كافی است. كف مربا را یكی دوبار با كفگیر بردارید . شربت آن را امتحان كرده و آبلیمو را اضافه كنید. بعد از قوام آمدن شربت ظرف را از روی حرارت بردارید . پس از خنك شدن مربا آن را در شیشه بریزید و در یخچال نگهدارید.

 

روش دوم:

مواد لازم:

2 كیلو توت فرنگی تازه و بدون لك
2 كیلو شكر
یک قاشق چای‌خوری وانيل

طرز تهیه

پس از آنکه دم توت‌فرنگی‌ها را جدا کردید و آنها را خوب شستید، توت‌فرنگی‌ها را داخل قابلمه‌ای که بهتر است لعابی باشد بریزید، لابه‌لای آنها شکر بپاشید و حدود 8 الی 9 ساعت بگذارید تا توت‌فرنگی‌ها به اصطلاح آب بیندازند.

سپس قابلمه را روی شعله زیاد اجاق گاز قرار دهید. هنگام جوشیدن، کفی

روی سطح مربا ایجاد می‌شود که بهتر است آن را یکی دوبار بگیرید. در صورتی که مایل هستید طعم وانیل نیز در مربای شما باشد حالا هنگام اضافه کردن وانیل است. وقتی که شربت مربا قوام آمد، قابلمه را از روی اجاق گاز بردارید. برای آماده شدن مربای توت‌فرنگی، به حدود نیم‌ساعت زمان نیاز است؛ هر چه این مدت طولانی‌تر شود، مربا تیره‌رنگ‌تر می‌شود.

 

نکته: در چنین شرایطی مدت زمان نیم‌ساعته برای پخت کامل توت فرنگی باید کم شود زیرا در غیر این صورت توت فرنگی‌ها در مرحله دوم حرارت دیدن، له می‌شوند یا تغییر رنگ می‌دهند.

شربت توت فرنگی

مواد لازم:

3 كیلو توت فرنگی
3 كیلو شكر

طرز تهیه:

توت فرنگی ها را شسته و آنها را تمیز می كنیم . در قابلمه بزرگی یك پنجم شكر را می ریزیم و سپس توت فرنگی ها را در لا به لای شكر می ریزیم. ظرف را 6-5 ساعت در یخچال نگه می داریم تا توت ها آب بیندازند. بعد ظرف را روی حرارت قرار می دهیم تا بجوشد. بعد از اولین جوش می گذاریم 15 دقیقه بجوشد. سپس شربت آن را از صافی رد كرده و مورد مصرف قرار می دهیم.

تهيه شربت توت فرنگي بعد از تهيه مربا:

در صورتی که می‌خواهید از شربت مربا نیز به صورت جداگانه استفاده کنید، پیش از پخت کامل توت فرنگی‌ها، مقدار زیادی از آب آن را به داخل ظرف دیگری منتقل کنید و سپس با اضافه کردن مقدار نیم کیلوگرم شکر به توت‌فرنگی‌های داخل قابلمه، حرارت دادن را برای چند دقیقه دیگر ادامه دهید تا شربتی که بعد از اضافه کردن شکر حاصل شده نیز قوام بیاید.

مارمالاد توت فرنگی

مواد لازم:

1 كیلو توت فرنگی تازه و بدون لك
نیم کیلوگرم شكر
3 ورق ژلاتین

طرز تهیه

 ابتدا توت فرنگی‌ها را شسته و دم و برگ‌های آنها را جدا کنید؛ سپس با استفاده از رنده همه آنها را در کاسه‌ای رنده کنید. شکر را روی توت فرنگی رنده شده بریزید و به مدت 2 الی 3 ساعت صبر کنید.

مخلوط توت فرنگی و شکر را همراه آب آن به داخل قابلمه‌ای منتقل کنید و روی شعله زیاد اجاق گاز قرار دهید تا آب آن به جوش آید. سپس حرارت را کم کنید و بگذارید تا مایه، پخته و غلیظ شود. ورق‌های ژلاتین را در کمی آب جوش حل کرده و به مایه اضافه کرده و با هم مخلوط کنید. بعد از چند جوش، مایه را از روی حرارت بردارید.

نكات مهم :

1 – میوه هایی که برای مربا در نظر می گیرید ، سالم و بدون لک بوده و زیاد رسیده نباشند .

2 – در صورتی که شکر تمیز نبوده و رنگ آن زرد است ، می توانید برای هر یک کیلو شکر، یک عد سفیده تخم مرغ را با چنگال خوب به هم بزنید و آن را به شربت در حال جوش اضافه کرده ، از صافی ظریف رد کنید تا رنگ آن سفید و شفاف شود .

3 – توجه داشته باشید كه حرارت زیاد یا به مدت زیاد بوی شربت را نا مطبوع میكند .

4 – شربت مربا را آن قدر بجوشانید تا قوام بیاید ، یعنی اگر مقداری از مربا را در نعلبکی بریزید و با یک قاشق وسط آن خطی بکشید ، دو قسمت کاملاً جدا به وجود بیاید .

5– هیچ وقت مربای گرم را در شیشه نریزید . صبر کنید تا خنک شود .

6– برای جلوگیری از شکرک زدن مربای میوه های شیرین از آبلیمو استفاده کنید .

7- علت شکرک زدن مربا، جوشیدن بیش از حد آن است. در این شرایط بهتر است یک تا دو فنجان آب جوش به آن اضافه کرده، بگذارید 4-3 جوش بزند. سپس کمی آبلیمو به آن اضافه کنید تا شکرک مربا برطرف شود .

8 – ممکن است مربا بعد از مدتی کپک بزند. در این شرایط شربت مربا به اندازه کافی ، قوام نیامده است. برای برطرف کردن این مشکل باید مقداری شکر به مربا اضافه کرده، بگذارید کمی بجوشد . فراموش نکنید در صورتی می توانید این کار را انجام دهید که مقدار کپک آن کم باشد و ترش نشده باشد .

9 – همیشه، آبلیمو را 15-10 دقیقه قبل از برداشتن ظرف مربا از روی حرارت به آن اضافه کنید .

10 – ظرفی را که برای پخت مربا استفاده می کنید ، باید لعابی باشد.

11 – موقع پخت مربا در قابلمه را باز بگذارید تا رنگ آن تغییر نکند.

گردآوری و نوشته شده توسط گروه ۷ گنج- اختصاصي 7 گنج

www.7ganj.ir

تقویم فارسی اندروید

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی