انرژی مثبت سبك زندگي سلامت

راههای سرحال بیدار شدن و سحر خیز بودن

تقویم فارسی اندروید

آیا صبح ها بیدار شدن و بیرون آمدن از رخت خواب برای تان سخت است؟  زود و سرحال بیدار شدن در صبح می تواند کمک کند تا روزتان را با انگیزه و انرژی بیشتری شروع کنید. همچنین می توانید به موقع خودتان را به محل کار یا جایی که قرار است بروید برسانید و قبل از آن هم فرصت دارید تا به خودتان برسید و ژولیده و بی نظم نباشید. این درحالی است که اگر نتوانید به موقع از خواب بیدار شوید مدام مجبورید عجله کنید و در تکاپو باشید.

به ویژه آن دسته از ما که عاشق خواب هستیم و از این کار لذت می بریم بیدار شدن در صبح کار سخت و دشوار تری است. تقریبا هیچ چیز در تمام جهان بهتر از یک صبح بدون صدای اعصاب خورد کن زنگ ساعت نیست. من نیز خواب را خیلی دوست دارم اما خوب می دانم که تا زمانی که به یک خانم پیر بازنشسته تبدیل شوم مجبور هستم صبح ها زود از خواب بیدار شوم. گاهی ترک رخت خواب اصلا کار راحتی نیست اما در این مقاله قصد داریم ترفندهایی را به شما یاد بدهیم که این کار را برای تان آسان تر کند. تنها کافی است به این ترفتند ها عادت کنید تا ترک رخت خواب برای تان آسان شده و دیگر عذاب آور نباشد.

سرحال بیدار شدن و سحر خیز بودن

  • برنامه ریزی کنید

من و شما می دانیم که اگر یک هدف مشخص داشته باشیم و بدانیم که باید برای چه چیزی بیدار شویم می توانیم برای ترک رخت خواب آماده تر باشیم. زمانی که هدف دارید و می دانید که فرضا ساعت 7 صبح باید فلان کار را انجام دهید وگرنه برای تان عواقب دارد دیگر با رنگ های متناوب ساعت زنگ دار خواب نمی مانید. خانم میشل سیگار متخصص و روانپزشک از دانشگاه میشیگان می گوید بیدار شدن به موقع در صبح زود کمک می کند تا انگیزه و امید بیشتری برای ادامه زندگی داشته باشید. با بیدار شدن به موقع از خواب فرصت این را دارید که یک صبحانه ی مناسب خورده و سپس کمی به مدیتیشن بپردازید. به این ترتیب روز کاری شما با انرژی و نشاط بیشتری شروع می شود. تنها کافی است قبل از خواب برای خود یک برنامه بنویسید و مشخص کنید که چه چیزی می خواهید می توانید با انرژی بیشتری از خواب بیدار شوید.می توانید این برنامه ریزی را با یک دوست یا هم اتاقی تان در میان بگذارید تا مجبور باشید به او نیز پاسخ گو باشید.

  • عادت کنید با اولین زنگ ساعت به ترک رخت خواب بپردازید

همیشه خواب آن هم در جای گرم و نرمی که دوستش دارید خیلی لذت بخش تر از آن است که بخواهید به راحتی از آن بگذرید. اما تنها در صورتی که عادت کنید چرت زدن را کنار بگذارید قادر به انجام این کار هستید. قطعا چرت زدن و خوابیدن لذت بخش تر از بیدار شدن سرصبح است اما می دانید که چاره ای جز بیدار شدن ندارید. باید به خود تحیمل کنید که با اولین صدای زنگ ساعت از خواب بیدار شوید و هرگز اجازه ندهید که زنگ ساعت به دومی برسد. در این صورت شما در صبح دیگر به خواب طولانی فکر هم نمی کنید و اینکار به مرور زمان باعث سرحال بیدار شدن شما در هنگام صبح می شود.

  • در کنار تخت خود یک لیوان آب قرار دهید

آیا می دانید که نوشیدن یک لیوان آب در صبح زود به بیدار شدن راحت تر شما و ترک رخت خواب کمک می کند؟ این یک راه عالی برای راحت تر ترک کردن رخت خواب و سرحال بیدار شدن و سحر خیز بودن است. اگر فکر می کنید که بیش از اندازه خواب تان می آید از کافئین استفاده کنید.

  • نقش چیدمان اتاق خواب و ایجاد انگیزه در سرحال بیدار شدن و سحر خیز بودن

چیدمان اتاق خواب شما نیز اهمیت زیادی دارد چرا که اولین چیزی که بعد از بیدار شدن می بینید در و دیوار اتاق تان است. می توانید یک چیز انگیزشی درست در روبه روی خود قرار دهید تا بعد از بیدار شدن چشمتان به آن بیفتد و راحت تر بیدار شوید. می توانید شعاری که به شما انگیزه می دهد را روی یک تکه کاغذ نوشته و به دیوار اتاق تان بچسبایند. همچنین می توانید عکس فردی که می خواهید به موقعیت شبیه به او برسید و موفق باشید را روی دیوار بزنید. این پیام های مثبتی که از چیدمان اتاق تان می گیرید به شما در بیدار شدن از خواب کمک می کند.

  • نور خورشید را به اتاق تان راه بدهید

نه تنها دکور اتاق که نور پردازی آن نیز می تواند در به موقع بیدار شدن به شما کمک کند. نور خورشید ضد خواب بوده و به شما در ترک رخت خواب کمک می کند. این نور با افزایش جریان خون در بدن شنا انتشار ملاتونین که همان هورمون خواب است جلوگیری می کند. درواقع خورشید به معنای واقعی در بیدار شدن شما کمک کننده است. برای داشتن این نور می توانید به جای پرده های ضخیم و سنگین از پرده های معمولی و نازک استفاده کنید که نور را از خود عبور می دهند و یا اینکه اصلا پرده اتاق تان را نکشید.

  • نقش بوی مرکبات در سرحال بیدار شدن و سحر خیز بودن

تحقیقات نشان می دهد که بوی میوه ها و مرکبات در بیدار شدن و رفع خواب آلودگی به شما کمک می کند. این بو در بالا بردن سطح هوشیاری شما موثر است. اگر نمی خواهید میوه واقعی را هدر بدهید می توانید از اسانس های موجود در بازار با بوی این میوه ها استفاده کنید و به محض اینکه از خواب بیدار شدید از آن اسپری کنید تا خواب از سرتان بپرد.

  • روزها با آرشیو آهنگ مورد علاقه تان شروع کنید

من به شخصه این روش را استفاده می کنم و تاثیر آن برای خود من تعجب آور است. در حالی که به هیچ وجه نمی خواهم صبح زود از خواب بیدار شوم سعی می کنم ساعت را به گونه ای تنظیم کنم که بعد از الارم مخصوص شروع به لیست موزیک پلی مورد نظر من رفته و آهنگ های مورد علاقه ام را پخش کند. این کار به طور ناگهانی میل من را برای سرحال بیدار شدن و به رقص در آمدن در اتاق و یا انجام کار و فعالیت روزانه بالا می برد. آهنگ های انرژی بخشی که انرژی شما را بالا می برند قطعا می توانند در بیدار شدن و ترک رخت خواب کمک کننده است.

  • برای سحر خیز بودن ٬ شب ها راحت بخوابید

زمانی که مانند یک جغد تا دیروقت بیدارید دیگر نمی توان انتظار داشت که صبح را با انرژی و به راحتی از خواب بیدار شوید. اگر عادت به خواب به موقع در شب و بیدار شدن در صبح ندارید لازم است به آرامی خودتان را با این روند ست کرده و بدن تان را عادت دهید. “جولی مورگنسترن” یک کارآفرین و کارشناس مدیریت و نویسنده است که می گوید چک کردن ایمیل ها در انتهای شب و یا اول صبح باید ممنوع شود چرا که می تواند در مسیر عصبی شما تغیر ایجاد کرده و خواب را از سرتان بپراند و یا در شروع روزتان خللی ایجاد کند. در واقع برای سرحال بیدار شدن و سحر خیز بودن در صبح لازم است بسیاری از الگوهای غلط خود را شکسته و در خود عادت های جدید ایجاد کنید. به این ترتیب می توانید صبح ها به موقع بیدار شوید.

بلند شدن از خواب و ترک رختخواب می تواند یک فعالیت مخوف و ترسناک باشد اما تنها زمانی که با کارهایی که گفته شد سعی کنید خود را عادت بدهید به یک روند سالم و منظم کم کم این کار ملکه ذهن تان شده و خود به خود آن را انجام می دهید.

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی