روانشناسي و سلامت روان سلامت

خنده بر هر درد بی درمان دواست؟

تقویم فارسی اندروید

لذت بردن از یک خنده خوب جالب است اما آیا می دانید در واقع می تواند سلامتی شما را نیز بهبود بخشد؟ بیاموزید چگونه از مزایای قدرتمند خنده و شوخ طبعی استفاده کنید.

فواید خنده

فواید خنده

درست است: خنده دارویی قوی است. این روش افراد را به طریقی دور هم جمع می کند که باعث تغییرات جسمی و عاطفی سالم در بدن شود. خنده سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند، روحیه را تقویت می کند، درد را کاهش می دهد و شما را از اثرات مخرب استرس محافظت می کند. هیچ چیزی سریعتر یا قابل اطمینان تر از یک خنده خوب نمی تواند ذهن و بدن شما را به تعادل برساند. شوخ طبعی بار شما را سبک می کند، امید را القا می کند، شما را به دیگران متصل می کند و شما را متمرکز و هوشیار نگه می دارد. همچنین به شما کمک می کند زودتر عصبانیت را برطرف کرده و ببخشید.

با داشتن قدرت زیادی برای بهبود و تجدید، توانایی خندیدن به راحتی و به طور مکرر منبع فوق العاده ای برای غلبه بر مشکلات، تقویت روابط شما و حمایت از سلامت جسمی و عاطفی است. از همه بهتر، این داروی بی قیمت سرگرم کننده و رایگان است و کاربرد آسانی دارد.

در زمان کودکی، روزانه صدها بار می خندیدیم اما در بزرگسالی زندگی جدی تر می شود و خنده کمتر اتفاق می افتد اما با جستجوی فرصت های بیشتر برای شوخ طبعی و خنده، می توانید سلامت عاطفی خود را بهبود بخشید، روابط خود را تقویت کنید، خوشبختی بیشتری پیدا کنید و حتی سال ها به زندگی خود بیفزایید.

خنده برای سلامتی شما مفید است

خنده کل بدن را آرام می کند. یک خنده خوب و دلچسب تنش جسمی و استرس را برطرف می کند و پس از آن تا 45 دقیقه عضلات شما را آرام می کند.

خنده باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. خنده هورمون های استرس را کاهش می دهد و سلول های ایمنی بدن و آنتی بادی های ضد عفونت را افزایش می دهد، بنابراین مقاومت شما در برابر بیماری را بهبود می بخشد.

خنده باعث ترشح اندورفین، مواد شیمیایی طبیعی بدن می شود. اندورفین باعث بهبود کلی احساس رفاه می شود و حتی می تواند به طور موقت درد را تسکین دهد.

خنده از قلب محافظت می کند. خنده عملکرد رگ های خونی را بهبود می بخشد و جریان خون را افزایش می دهد که می تواند از شما در برابر حمله قلبی و سایر مشکلات قلبی عروقی محافظت کند.

خنده کالری می سوزاند. خوب درست است که جایگزینی برای رفتن به باشگاه نیست اما یک مطالعه نشان داد که خنده 10 تا 15 دقیقه در روز می تواند تقریباً 40 کالری بسوزاند که می تواند برای از دست دادن یک کیلو و نیم در طول یک سال کافی باشد.

خندیدن بار سنگین خشم را سبک می کند. هیچ چیز سریعتر از یک خنده مشترک باعث رفع خشم و تعارض نمی شود. نگاه به سمت چیزی خنده دار می تواند مشکلات را در چشم انداز دورتری قرار دهد و شما را قادر به حرکت از مسائل پیش رو کند بدون اینکه تلخی یا کینه را در خود حفظ کنید.

خندیدن حتی ممکن است به شما کمک کند تا بیشتر زندگی کنید. مطالعه ای در نروژ نشان داد که افراد با شوخ طبعی قوی بیش از کسانی عمر می کنند که زیاد نمی خندند. این تفاوت به ویژه برای کسانی که با سرطان مبارزه می کنند قابل توجه بود.

فواید خنده و شوخ طبعی

فواید سلامتی جسمانی

 • ایمنی را افزایش می دهد.
 • هورمون های استرس را کاهش می دهد.
 • درد را کاهش می دهد.
 • عضلات را آرام می کند.
 • از بیماری های قلبی جلوگیری می کند.

فواید بهداشت روان

 • شادی و نشاط را به زندگی می افزاید.
 • اضطراب و تنش را کاهش می دهد.
 • استرس را برطرف می کند.
 • روحیه را بهبود می بخشد.
 • مقاومت را تقویت می کند.

فواید اجتماعی

 • روابط را تقویت می کند.
 • دیگران را به ما جذب می کند.
 • روحیه کار گروهی را افزایش می دهد.
 • به خنثی کردن درگیری کمک می کند.
 • پیوند گروهی را ارتقا می دهد.

خنده به شما کمک می کند از نظر روحی سالم باشید

خندیدن احساس خوبی به شما می دهد و این احساس مثبت حتی پس از فرو نشستن خنده برای شما باقی می ماند. شوخ طبعی به شما کمک می کند تا از طریق موقعیت های دشوار، ناامیدی و از دست دادن، یک نگاه مثبت و خوش بینانه داشته باشید.

فراتر از غرق شدن در اندوه و درد، خندیدن به شما جرات و نیرو می دهد تا منابع جدید معنی و امید را پیدا کنید. حتی در سخت ترین زمان ها، خندیدن – یا حتی به سادگی لبخند زدن – می تواند تا حد زیادی به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید و خنده واقعاً مسری است – فقط شنیدن خنده مغز شما را جلب می کند و شما را آماده لبخند زدن و سرگرمی می کند.

ارتباط بین خنده و سلامت روان

خنده احساسات ناراحت کننده را متوقف می کند. هنگام خندیدن نمی توانید احساس اضطراب، عصبانیت یا غم کنید.

خنده به شما کمک می کند تا آرام باشید و خود را شارژ کنید. استرس را کاهش می دهد و انرژی را افزایش می دهد، شما را قادر می سازد تا متمرکز بمانید و کارهای بیشتری را انجام دهید.

خنده باعث تغییر دیدگاه می شود. این به شما امکان می دهد موقعیت ها را در یک نور واقع بینانه تر ببینید. یک دیدگاه طنز فاصله روانشناختی ایجاد می کند که می تواند به شما کمک کند از احساس تعارض بیش از حد و پراکنده جلوگیری کنید.

خنده شما را به دیگران نزدیک می کند. که این امر می تواند تأثیر بسزایی در تمام جنبه های سلامت روحی و روانی شما بگذارد.

خنده باعث جمع شدن افراد و تقویت روابط می شود

یک دلیل خوب وجود دارد که برنامه های تلویزیونی از آهنگ های خنده آور و صورت های خندان استفاده می کنند: خنده مسری است. شما چندین برابر بیشتر از زمانی که تنها هستید می خندید و هرچه خنده بیشتری به زندگی خود وارد کنید، احساس شادی بیشتری در خود و اطرافیان خواهید داشت.

به اشتراک گذاشتن طنز نیمی از سرگرمی است. در حقیقت، بیشتر خنده ها از طریق شنیدن جوک نیست، بلکه صرفاً صرف وقت با دوستان و خانواده است و این جنبه اجتماعی است که نقش مهمی در فواید سلامتی خنده دارد. نمی توانید از خنده با دیگران لذت ببرید، مگر اینکه وقت بگذارید و واقعاً با آنها درگیر شوید. هنگامی که به فردی احتیاج دارید که تلفن خود را خاموش کرده و واقعاً رو در رو متصل می شوید، درگیر فرایندی می شوید که سیستم عصبی را متعادل می کند و در مقابل فشارهای دفاعی مانند “جنگ یا گریز” ترمز می زند و اگر خنده را نیز به اشتراک بگذارید، هر دو احساس خوشبختی، مثبت تر و آرام تری خواهید کرد حتی اگر قادر به تغییر وضعیت استرس زا نباشید.

چگونه خندیدن با هم می تواند باعث تحکیم روابط شود

خنده مشترک یکی از موثرترین ابزارها برای تازه و هیجان انگیز نگه داشتن روابط است. همه اشتراکات عاطفی پیوندهای رابطه ای قوی و پایدار ایجاد می کنند اما به اشتراک گذاشتن خنده باعث شادی، نشاط و مقاومت می شود و شوخ طبعی یک روش قدرتمند و موثر برای بهبود کینه ها، اختلاف نظرها و آزارها است. خنده مردم را در مواقع سخت با هم متحد می کند.

شوخ طبعی و ارتباطات بازیگوشانه با ایجاد احساسات مثبت و تقویت ارتباط عاطفی روابط ما را تقویت می کند. وقتی با هم می خندیم پیوند مثبتی ایجاد می شود. این پیوند به عنوان یک سپر قوی در برابر استرس، اختلاف نظرها و ناامیدی عمل می کند. شوخ طبعی و خنده در روابط به شما اجازه می دهد:

خودانگیخته تر باشید. شوخ طبعی شما را از افکار ذهن تان دور می کند و از مشکلات دورتان می کند.

رفتار منفی را رها کنید. خنده به شما کمک می کند کینه ها، قضاوت ها، انتقادها و تردیدها را فراموش کنید.

مهارها را آزاد کنید. ترس شما از عقب نشینی به کنار رانده می شود.

احساسات واقعی خود را ابراز می کنید. احساسات عمیقی در خود احساس می کنید.

برای حل اختلافات و تنش در روابط خود از شوخ طبعی استفاده کنید

خنده ابزاری مخصوصاً قدرتمند برای کنترل درگیری و کاهش تنش در هنگام شدت گرفتن احساسات است. چه با شرکای عشقی، دوستان و خانواده و یا همکاران، می توانید یاد بگیرید که از شوخ طبعی برای رفع اختلافات، پایین آوردن سطح استرس در همه و برقراری ارتباط با یکدیگر به جای دعوا استفاده کنید.

چگونه می توان خنده بیشتری را وارد زندگی خود کرد

خنده از بدو تولد با شماست، بخشی طبیعی از زندگی که ذاتی و طبیعی است. نوزادان در هفته های اول زندگی لبخند می زنند و با گذشت چند ماه از تولد با صدای بلند می خندند. حتی اگر در خانه ای بزرگ نشده باشید که صدای خنده صدای رایجی باشد، می توانید در هر مرحله از زندگی بخندید.

کار خود را با اختصاص زمان های خاص برای جستجوی شوخ طبعی و خنده، مانند ورزش، شروع کنید و از آنجا همه چیز را بسازید. در نهایت، شما می توانید طنز و خنده را در زندگی خود بگنجانید و آن را به طور طبیعی در همه چیز پیدا کنید.

در اینجا چند روش برای شروع وجود دارد:

لبخند زدن. لبخند زدن آغاز خنده است و مانند خنده مسری است. هنگامی که به شخصی نگاه می کنید یا چیزی حتی ملایم دلپذیر می بینید، لبخند زدن را تمرین می کنید. به جای اینکه به تلفن خود نگاه کنید، به افرادی که در خیابان از کنار آنها عبور می کنید، شخصی که یک قهوه صبحگاهی برای شما سرو می کند یا همکارانی که با آنها در آسانسور هستید، نگاه کنید و لبخند بزنید. به تأثیر آن بر دیگران توجه کنید.

نعمت های خود را بشمارید. به معنای واقعی کلمه یک لیست تهیه کنید. عمل ساده در نظر گرفتن جنبه های مثبت زندگی شما را از افکار منفی مسدود کننده شوخ طبعی و خنده دور می کند. هنگامی که در حالت غم و اندوه هستید، باید به سفر دیگری ادامه دهید تا به شوخ طبعی و خنده برسید.

با شنیدن خنده، به سمت آن حرکت کنید. بعضی اوقات شوخ طبعی و خنده خصوصی است، یک شوخی مشترک بین گروه کوچک است اما معمولاً اینگونه نیست. در بیشتر مواقع، مردم از به اشتراک گذاشتن چیزی خنده دار بسیار خوشحال می شوند زیرا این فرصت را به آنها می دهد تا دوباره بخندند و از شوخ طبعی که در آن پیدا می شود، تغذیه کنند. وقتی خنده می شنوید، آن را جستجو کنید و بپرسید، “چه چیزی خنده دار است؟”

اوقات خود را با افراد سرگرم کننده و بازیگوش سپری کنید. اینها افرادی هستند که به راحتی می خندند – هم به خودشان و هم به پوچ بودن زندگی و به طور معمول طنز را در حوادث روزمره پیدا می کنند. دیدگاه بازی و خنده آنها مسری است. حتی اگر خود را فردی خونسرد و شوخ طبع نمی دانید، باز هم می توانید افرادی را که دوست دارند بخندند و دیگران را بخندانند جستجو کنید. هر بازیگر طنز از یک مخاطب قدردانی می کند.

شوخ طبعی را وارد مکالمات کنید. از مردم بپرسید، “جالب ترین اتفاقی که امروز برای شما افتاده چیست؟ هم این هفته؟ هم در کل زندگی شما؟”

خنده شبیه سازی شده

اگر واقعاً نمی توانید “چیزی جالب برای خندیدن پیدا کنید؟” باور کنید یا نه، می توانید بدون تجربه یک اتفاق خنده دار بخندید و خنده شبیه سازی شده می تواند به همان اندازه واقعی مفید باشد. حتی می تواند ورزش را سرگرم کننده و پربارتر کند. یک مطالعه در دانشگاه ایالتی جورجیا نشان داد که ترکیب خنده های شبیه سازی شده در یک برنامه ورزشی به بهبود سلامت روان بزرگسالان و همچنین استقامت هوازی آنها کمک می کند. به علاوه، شنیدن خندیدن دیگران، حتی بدون هیچ دلیل مشخصی، اغلب می تواند باعث خنده واقعی شود.

برای افزودن خنده شبیه سازی شده به زندگی خود، گروه های یوگای خنده یا خنده درمانی را جستجو کنید یا می توانید به سادگی با خندیدن به شوخی دیگران شروع کنید، حتی اگر به نظر آنها خنده دار نباشد. این به شما و شخص مقابل احساس خوبی خواهید داد، شما را به هم نزدیکتر می کند و چه کسی می داند، حتی ممکن است منجر به خنده های خودجوش شود.

ایجاد فرصت برای خندیدن

 • یک فیلم خنده دار، نمایش تلویزیونی یا ویدیویی جالب در YouTube تماشا کنید.
 • دوستان یا همکاران خود را به یک باشگاه کمدی دعوت کنید.
 • صفحات خنده دار را بخوانید.
 • به دنبال افراد بامزه بگردید.
 • یک شوخی خوب یا یک داستان خنده دار را به اشتراک بگذارید.
 • قسمت طنز کتابفروشی محله خود را بررسی کنید.
 • میزبان شب بازی با دوستان باشید.
 • با یک حیوان خانگی بازی کنید.
 • به کلاس “یوگای خنده” بروید.
 • با کودکان شوخی کنید.
 • کاری احمقانه انجام دهید.
 • برای فعالیت های سرگرم کننده وقت بگذارید (به عنوان مثال بولینگ، گلف کوچک، کارائوکه (لب خوانی آهنگ).

نکاتی برای پیشرفت شوخ طبعی شما

یک ماده اساسی برای رشد حس شوخ طبعی شما این است که یاد بگیرید خیلی خود را جدی نگیرید و به اشتباهات خود بخندید. همانطور که دوست داریم خلاف آن را باور کنیم، همه ما گاه گاهی کارهای احمقانه انجام می دهیم. به جای احساس خجالت و دفاع، نقص های خود را در آغوش بگیرید. در حالی که برخی از وقایع زندگی به وضوح ناراحت کننده هستند و فرصتی برای خنده نیستند اما اکثر آنها حس غم انگیز را ندارند. آنها در منطقه خاکستری عادی زندگی قرار می گیرند که به شما این امکان را می دهد که بخندید یا نه. بنابراین، هر زمان که می توانید بخندید.

چگونه حس شوخ طبعی خود را پرورش دهیم

به خودت بخند. لحظات شرم آور خود را به اشتراک بگذارید. بهترین راه برای جدی نگرفتن خود این است که در مورد مواقعی صحبت کنید که خودتان را خیلی جدی نگرفته اید.

سعی کنید به موقعیت ها بخندید تا اینکه آنها را ناراحت  کننده ببینید. در یک موقعیت بد به دنبال شوخ طبعی باشید و کنایه و پوچ بودن زندگی را کشف کنید. وقتی اتفاقی منفی می افتد، سعی کنید آن را حکایتی طنز قرار دهید که دیگران را بخنداند.

خود را با یادآوری های خنده دار محاصره کنید. یک اسباب بازی را روی میز یا اتومبیل خود نگه دارید. یک پوستر خنده دار در دفتر کار خود قرار دهید. محافظ صفحه نمایش رایانه ای را انتخاب کنید که باعث خنده شما شود. قاب عکس هایی از خود و خانواده یا دوستانتان در حال تفریح در اطراف تان نصب کنید.

اتفاقات بامزه ای که رخ می دهد را به خاطر بسپارید. اگر اتفاق سرگرم کننده ای افتاد یا یک شوخی یا داستان خنده دار را که واقعاً دوست دارید شنیدید، آن را بنویسید یا برای کسی بگویید تا به شما کمک کند آن را به خاطر بسپارید.

به نکات منفی نپردازید. سعی کنید از افراد منفی پرهیز کنید و به داستان های خبری، سرگرمی یا مکالمه ای که باعث ناراحتی یا خشم شما می شود، نپردازید. بسیاری از چیزهای زندگی از عهده شما خارج هستند خصوصاً رفتار افراد دیگر. اگرچه ممکن است تحمل وزن دنیا بر دوش خود را تحسین برانگیز بدانید اما در دراز مدت این امر غیرواقعی و ناسالم است.

کودک درون خود را پیدا کنید. به کودکان توجه کنید و سعی کنید از آنها الگوبرداری کنید – به هر حال، آنها متخصص بازی، سبک زندگی و خندیدن به چیزهای معمولی هستند.

با استرس کنار بیایید. استرس می تواند مانع اصلی شوخ طبعی و خنده باشد، بنابراین مهم است که سطح استرس خود را کنترل نکنید. یک روش عالی برای از بین بردن استرس در این لحظه، استفاده از یک خاطره مورد علاقه است که همیشه باعث لبخند شما می شود. کاری که بچه های شما انجام داده اند یا چیزی خنده دار که یکی از دوستان به شما گفته است.

یک روز بدون خندیدن نمانید. به این فکر کنید مثل ورزش یا صبحانه است و سعی کنید آگاهانه هر روز چیزی پیدا کنید که باعث خنده شما شود. 10 تا 15 دقیقه را کنار بگذارید و کاری کنید که شما را سرگرم کند. هرچه بیشتر به خندیدن هر روزه عادت کنید، تلاش کمتری هم برای آن خواهید کرد.

استفاده از شوخ طبعی برای غلبه بر چالش ها و بهبود زندگی خود

توانایی خندیدن، بازی کردن و سرگرمی نه تنها باعث لذت بیشتر زندگی می شود بلکه به شما در حل مشکلات، ارتباط با دیگران و تفکر خلاقانه تر نیز کمک می کند. افرادی که شوخ طبعی و بازی را در زندگی روزمره خود گنجانده اند، در می یابند که این امر موجب تجدید روحیه آنها و روابط آنها می شود.

زندگی چالش هایی به همراه دارد که می توانند بهترین نتیجه را از شما بگیرند یا به بازی هایی برای تخیل شما تبدیل شوند. وقتی “به مشکل برمی خورید” و خودتان را خیلی جدی می گیرید، فکر کردن در خارج از چارچوب و یافتن راه حل های جدید دشوار است اما وقتی با این مشکل بازی می کنید، اغلب می توانید آن را به فرصتی برای یادگیری خلاق تبدیل کنید.

به نظر می رسد بازی با مشکلات به طور طبیعی برای کودکان به وجود می آید. وقتی گیج یا ترسیده باشند، مشکلات خود را به یک بازی تبدیل می کنند و به آنها احساس کنترل و فرصتی برای آزمایش راه حل های جدید می دهند. تعامل با دیگران از راه های بازیگوشانه به شما کمک می کند تا این توانایی خلاقیت را حفظ کنید.

در اینجا دو نمونه از افرادی وجود دارد که مشکلات روزمره را می گرفتند و از طریق خنده و بازی آنها را برمی گرداندند:

1. روی، یک تاجر نیمه بازنشسته، هیجان زده شد که سرانجام وقت اختصاص دادن به گلف، ورزش مورد علاقه خود را دارد اما هرچه بیشتر بازی می کرد، لذت کمتری می برد. اگرچه بازی او به طرز چشمگیری بهبود یافته بود اما او به خاطر هر اشتباهی از خودش عصبانی میشد. روی عاقلانه متوجه شد که دوستان گلفش بر نگرش او تأثیر می گذارند، بنابراین بازی با افرادی را که خیلی جدی بازی می کردند متوقف کرد. وقتی او با دوستانی بازی می کرد که بیشتر روی تفریح ​​تمرکز داشتند تا امتیازاتشان، کمتر به خودش انتقاد می کرد. اکنون گلف مانند آنچه روی تصور کرده بود، لذت بخش بود. او بدون تلاش بیشتر نمره بهتری گرفت و چشم انداز روشن تری که از همراهان و بازی کسب می کرد به قسمت های دیگر زندگی او نیز سرایت کرد.

2. جین در خانه برای طراحی کارت های تبریک کار می کرد، شغلی که قبلاً دوستش داشت اما اکنون احساس می کرد که به روالی تکراری و کسل کننده تبدیل شده است. دو دختر کوچک که عاشق نقاشی بودند، در همسایگی او زندگی می کردند. سرانجام، جین دختران را دعوت کرد تا با تمام وسایل هنری او بازی کنند. در ابتدا او فقط تماشا کرد اما به مرور زمان وارد بازی شد. خندیدن، رنگ آمیزی و بازی با دختران کوچک زندگی جین را دگرگون کرد. این کار نه تنها به تنهایی و کسالت او خاتمه داد بلکه باعث تخیل او شد و به شکوفایی آثار هنری او کمک کرد. از همه بهتر، این بازی روابط جین با همسرش را دوباره زنده کرد.

هرچه خندیدن، شوخ طبعی و بازی در زندگی شما ادغام شود، خلاقیت شما شکوفا خواهد شد و فرصت های جدیدی برای خندیدن با دوستان، همکاران، آشنایان و عزیزانتان روزانه به ذهن شما خطور می کند. خنده شما را به مکانی بالاتر می برد که می توانید از دیدگاه آرامش، مثبت و شادی آورتری به جهان نگاه کنید.

منبع:

helpguide

مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی