سبك زندگي موفقيت در زندگي

برای دستیابی به اهداف مالی، موانع پولی را حذف کنید

تقویم فارسی اندروید

آیا فکر می کنید پول بد است؟ آیا با طرز فکر کمیابی دست و پنجه نرم می کنید یا معتقد هستید که همیشه بدهکار خواهید بود؟ آیا خودتان را متقاعد کرده اید که بدشانس هستید یا نمی توانید به موفقیت مالی برسید؟ اگر هر یک از این باورها را فرض کنید، ممکن است مقصر موانع پولی شما باشد.

موانع پولی چیست؟ موانع پولی یک باور ناخودآگاه منفی است که شما را از رسیدن به اهداف مالی تان باز می دارد. موانع پولی بر رفتار ما تأثیر می گذارند اما بیشتر اوقات، ما کاملاً از آنها بی اطلاع هستیم.

موانع پولی

چرا موانع پولی به وجود می آیند؟

در دوران کودکی، ایجاد روایت های غلط و محدود کردن باورها در مورد پول آسان است. وقتی بزرگ می شویم، اغلب صحبت های بزرگسالان را در مورد مسائل مالی خود می شنویم. ما به مکالمات مربوط به مشکلات اشتغال، پرداخت هزینه های ضروری و رسیدگی به قبوض گوش می دهیم.

گاهی اوقات ما بخشی از این گفتگوها هستیم اما بیشتر اوقات آنها را مانند یک صدای ضبط شده در پس زمینه گوش می دهیم. همین کلمات به صورت دایره ای در هوای اطراف ما می چرخند. ممکن است استرس مالی والدین خود را احساس کنیم، اما این موضوعات بزرگسالان را آشکارا با آنها در میان نمی گذاریم.

بدون توانایی پردازش این رویدادها، ایجاد باورهای منفی مالی آسان است. برخی از ما با این باور بزرگ می شویم که پول بد است. دیگران فکر می کنند که پول کمیاب است یا ما هرگز به اندازه کافی نخواهیم داشت. مانتراهای ما بسته به آنچه که ما شاهد و شنیده ایم متفاوت است.

مانع پولی بر اساس تجربیات شخصی ما نیز متفاوت است. آیا خودتان را با دیگران که در حال رشد کردن هستند مقایسه می کنید؟ آیا برای پرداخت قبوض پس از فارغ التحصیلی با مشکل روبرو شده اید یا تأمین شغل برای شما دشوار بوده است؟ هر رویدادی در زندگی می تواند ناخودآگاه باورهای مالی ریشه دار ما را تغییر دهد.

ایجاد موانع پولی

اگر مراقب نباشیم، می توانیم این برداشت های منفی را به مانعی برای پول تبدیل کنیم. هرچه موانع پولی بیشتری بسازیم، حفظ رابطه سالم با امور مالی دشوارتر می شود.

می توانید موانع پولی را مانند آجرهای بزرگ و فیزیکی تصور کنید. تصور کنید که قطعات سنگین بتنی بین شما و اهداف مالی شما ایستاده است.

شما نمی توانید از این آجرها بالا بروید. آنها از کف تا سقف روی هم قرار می گیرند. شما نمی توانید تونلی را زیر آنها حفر کنید یا راهی برای دور زدن آنها پیدا کنید. برای رسیدن به اهداف مالی خود، باید آنها را پشت سر بگذارید. شما باید یک پتک پیدا کنید و آنها را به آوار تبدیل کنید.

روایت های دروغین

بسیاری از ما یک عمر به خودمان داستان هایی را می گوییم که واقعیت ندارند. ممکن است با خود بگویید: “من خجالتی هستم.” اما سما خجالتی نباشید؛ شما یک ناظر دقیق باشید.

یا بگویید: “موفقیت شغلی من را خوشحال می کند،” اما بالا رفتن از نردبان شرکت رویایی نبود که شما فکر می کردید.

به خود بگویید: “تبدیل شدن به پدر یا مادر و ماندن در خانه، استعداد و تحصیلاتم را هدر می دهد.”

یا بگویید: “من خسیس هستم،” با وجود اینکه وقت و انرژی خود را ذخیره می کنید.

با وجود اینکه در محل کار و مدرسه با اطمینان صحبت می کنید، به خود بگویید: “اعتماد به نفس ندارم.”

موانع ذهنی – عدم باور به خود

ممکن است اغلب با موانع ذهنی دست و پنجه نرم کنید. یک میلیون ایده در حالی که دوش می گیرید یا ورزش می کنید در مغز شما جریان دارد اما در همان لحظه ای که برای نوشتن می نشینید، چشمه خلاقیت تان می خشکد. نویسندگان به خصوص با این شرایط زیادی درگیر می شوند. می توانند به یک صفحه خالی یا یک ورق خالی خیره شوند انگار که قبلاً داستانی ننوشته اند.

وقتی به پول فکر می کنیم همین اتفاق می افتد. ما قصد داریم امور مالی خود را مرور کنیم، پول بیشتری به دست آوریم یا بدهی خود را پرداخت کنیم اما ناگهان خود را گیر کرده می بینیم و قادر به حرکت نیستیم.

هرچه بیشتر برای نوشتن تلاش می کنیم، احساس می کنیم بیشتر گیر کرده ایم. به همین ترتیب، هرچه بیشتر با شکست های مالی خود دست و پنجه نرم می کنید، بیشتر احساس ناامیدی و ناتوانی می کنید.

این موانع ذهنی مانع خلاقیت ما می شوند و از بهره وری ما جلوگیری می کنند. بنابراین چگونه می توانیم از آنها جلوگیری کنیم؟

چگونه می توانیم موانع پولی خود را بشکنیم؟

اگر می خواهید مانع پول خود را بشکنید، باید خود را از افکار قدیمی راحت کنید. به جای تکرار یک مانترا، باید باورهای جدیدی را انتخاب کنید.

برای شروع، نحوه صحبت در مورد پول را تغییر دهید. هر بار که می بینید اظهارنظر منفی می کنید، آن را به یک جمله مثبت تبدیل کنید.

به جای گفتن: “من هرگز به اندازه کافی پول نخواهم داشت.” بگویید: “من به اندازه کافی خواهم داشت.” حذف کلمه “هرگز” می تواند دنیایی از تغییرات را ایجاد کند. هر چه بیشتر نسخه خوش بینانه این جمله را برای خود تکرار کنید، بیشتر به آن باور خواهید کرد.

گاهی اوقات به نمادین کردن باورهای منفی شما کمک می کند. کلمات را روی کاغذ بنویسید، آنها را با صدای بلند برای خودتان بخوانید و سپس آنها را در شعله های آتش بفرستید. آنها را داخل شومینه خود بیندازید یا با یک کبریت بسوزانید.

قبل از ناپدید شدن، کلمات را محکم و کوچک کنید. سپس به خود یادآوری کنید که این باورها به شما کمک نمی کند و باید از بین برود.

اگر نمی توانید موانع مالی خود را شناسایی کنید، از یک فرد دیگر کمک بگیرید. مربی زندگی، مربی مالی، دوستان و مربیان می توانند به ما در دیدن نقاط کور در باورهایمان کمک کنند.

خاطرات پولی خود را به یاد بیاورید

اگه می توانید راهی برای دسترسی به خاطرات پول قدیمی خود و تلاش خود برای تفسیر مجدد آنها پیدا کنید.

در اینجا به یک نمونه از خاطرات دوران کودکی توجه کنید: وقتی نه ساله بودم، به شدت می خواستم پیانو بزنم. به خاطر ندارم که این ایده را از کجا گرفتم اما به دلایلی، نتوانستم این فکر را از ذهنم بیرون کنم. سرانجام، مادرم از شنیدن صدای من برای التماس یک ابزار موسیقی خسته شد و مرا برای خرید یک دستگاه به مغازه برد.

وقتی وارد فروشگاه موسیقی شدیم، درست به طرف پیانوها دویدم. والدین من فقط چند دقیقه با منشی صحبت کردند. بعد مادرم مرا صدا که بریم. وقتی سوار ماشین شدیم، او به طور رسمی به ما گفت ما نمی توانیم پیانو تهیه کنیم.

در آن لحظه، من ارتباط متمایزی بین درد و پول احساس کردم. والدین من نمی خواستند من را ناامید کنند اما آنها پول نداشتند که به من در رسیدن به اهداف جدیدم کمک کنند. وقتی آن شنبه بعد از ظهر آفتابی در سکوت به سمت خانه حرکت کردیم، ناامیدی مادرم را احساس کردم.

خاطرات پولی خود را بازنویسی کنید

والدین قصد نداشتند درباره پولچیزی به کودک  بیاموزند اما او آن روز درس مالی ارزشمندی آموخت. اگر می خواست به اهداف آینده خود برسد، باید پول کسب کند و پس انداز کند.

مطمئن هستیم که می توانید خاطرات مشابهی از دوران کودکی خود را به یاد بیاورید. متأسفانه، موانع پولی از این رویدادهای به ظاهر بی اهمیت تشکیل می شوند.

اگر این مطلب را می خوانید، یک دقیقه وقت بگذارید و به رابطه خود با پول فکر کنید. با تأمل بر خاطرات و تجربیاتی که بر تفکر شما تأثیر گذاشته اند شروع کنید. سپس، افکار خود را بنویسید، با میکروفون صحبت کنید یا به کسی که دوستش دارید بگویید.

اگر می توانید، قدم به آن لحظات بگذارید و رویدادهای رخ داده را تغییر دهید تا یک تجربه مثبت تر ایجاد کنید.

پیشرفت خود را برای حذف موانع پول تجسم کنید

اگر فکر می کنید در مسائل مالی بد هستید، یک نمودار طراحی کنید که خلاف آن را ثابت کند. یک نمودار ایجاد کنید که تعداد دفعاتی را که سعی کرده اید در مورد پول به خود بیاموزید نشان دهد. تعداد روزهایی را که یک مقاله مالی شخصی می خوانید، یا با کارفرمای خود تماس می گیرید تا در مورد گزینه های بازنشستگی یا کوپن های پس انداز بپرسید.

اکثر ما بر جشن های بزرگ تمرکز می کنیم اما بردهای کوچک را در نظر نمی گیریم. در عوض، خود را برای پرداخت مقادیر اندک بدهی یا ایجاد راه های جدید برای درآمد بیشتر تحسین کنید.

اهداف مالی متعددی با تمرکز بر موارد بزرگ و کوچک ایجاد کنید. دنیایی را تصور کنید که در آن پول کافی برای زندگی مطابق میل خود دارید. برای نشان دادن تصویر در ذهن خود هنر به خرج ببرید یا به سادگی کلمات را برای توصیف آن بنویسید. این را روی آینه حمام، یخچال یا داشبورد ماشین خود قرار دهید.

خود را باور کنید

بیش از هر چیز یاد بگیرید که خود را باور داشته باشید. بیشتر موانع ذهنی زمانی ایجاد می شوند که ما به توانایی های خود اعتماد نداریم. راه هایی برای ایجاد اعتماد به نفس پیدا کنید و امور مالی خود را بهبود بخشید.

منبع:

onefrugalgirl

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی