سلامت سلامت جنسي و زناشويي

انواع عفونت های واژن

تقویم فارسی اندروید

عفونت های واژن

سوزش، خارش و بوی ناخوشایند واژن تنها برخی از علائم شایع عفونت های واژن است. البته علائم این عفونت ها ممکن است شبیه هم باشند اما درمان هر کدام متفاوت است و شما باید در خصوص تشخیص درست مطمئن باشید.

عفونت های واژن یا واژینیت بسیار معمول بوده و رایج است. به طوری که هر زنی حداقل یک بار در عمر خود این عفونت ها را تجربه می کند. همچنین برای برخی زنان عفونت های واژن بدون سوزش و خارش و حتی بدون بو است. “Gregory R. Moore” متخصص زنان و زایمان و مدیر خدمات بهداشت دانشگاه کنتاکیی در این خصوص ما را مطلع می کند. به علاوه برخی زنان به دلایلی که اصلا مشخص نیست به نظر می رسد که بیشتر مستعد عفونت های واژن هستند.

چه مسائلی تعادل طبیعی واژن را مختل می کند؟

واژن محل قرار گیری بسیاری از باکتری ها و مخمر های بی ضرر است. با این حال برخی مسائل می تواند به راحتی سلامت واژن را مختل کرده و با تغییر کارکرد باکتری ها و یا ایجاد مشکلات دیگر سبب ایجاد عفونت شود. موارد زیر شایع ترین عوامل ایجاد کننده و دامن زدن به عفونت واژن هستند.

  • دوش مهبل
  • تغییرات سطح هورمون
  • آنتی بیوتیک ها
  • رابطه جنسی واژینال
  • بارداری و شیردهی

انواع شایع تر عفونت های واژن

سه نوع از عفونت های واژن از انواع دیگر آن رایج تر است. “Cynthia Krause” استادیار بالینی زنان و زایمان در دانشگاه نیویورک در این خصوص اطلعاتی را در اختیار ما گذاشته است.

عفونت های قارچی

نوعی از عفونت های شایع واژینال این عفونت های قارچی هستند. این عفونت ها توسط نوعی قارچ شناخته شده به نام کاندیدا ایجاد می شود. کاندیدا ها به طور طبیعی با تعداد و جمعیت کم در بدن ما زندگی می کنند و معمولا در واژن یافت می شوند که در حالت عادی هیچ خطری ندارند.

با این حال کاندیداها در یک محیط گرم و مرطوب می تواند تقسیم شده و رشد کند. این تعداد از کاندیداها می توانند سبب ایجاد عفونت های قارچی در بیمار شوند. دکتر کرازه می گوید که انواع مختلفی از این قارچ وجود دارد که شایع ترین آن کاندیدا البیکنس است.

علائم عفونت های قارچی واژن عبارتند از ترشحات غلیظ سفید که برخی از زنان آن را شبیه به پنیر توصیف می کنند. عفونت های قارچی همچنین می تواند سبب خارش واژن و قرمزی و تورم فرج و واژن شود.

برای مطالعه بیشتر در خصوص انواع عفونت های قارچی و خارش  واژن بروی مطلب زیر کلیک کرده و آن را مطالعه نمایید:

روش های درمان خانگی عفونت قارچی و خارش واژن در زنان

 

واژینوز باکتریال

همراه با مخمر ها باکتری ها هم زندگی دوستانه ای در واژن برای خود دارند. هنگامی که تعداد لاکتوباسیل ها خیلی کم شود می تواند بیماری به نام واژینوز باکتریال ایجاد کند.

دلیل تغییر سطح باکتری شناخته شده نیست اما هنگامی که این اتفاق می افتد به جای لاکتوباسیل های غایب باکتری های عفونت زا جایگزین شده و دردسرهایی ایجاد کند. دکتر کرازه می گوید: عدم حضور لاکتوباسیل ها و رشد بیش از حد باکتری های دیگر می تواند علائم عفونت را تشدید کند.

علائم مبتلایان به واژینوز باکتریال

زنانی که این بیماری را دارند ممکن است ترشحات ضخیم و سفید داشته باشند. همچنین وسرزش و خارش چندان در این بیماران قابل مشاهده نیست اما بوی بدی شبیه به بوی ماهی از واژن این زنان استشمام می شود. این بو بیشتر در طول مقاربت ایجاد می گردد.

تریکوموناس

از بین سه عفونت رایج گفته شده این عفونت تنها نوع قابل انتقال از راه جنسی است. دکتر کرازه می گوید: این عفونت معمولا از طریق یک نوع انگل تک سلولی به نام تریکوموناس واژینالیس ایجاد می شود و از یک شریک جنسی به دیگری انتقال می یابد.

علائم و نشانه های عفونت تریکومونایی واژینیت شبیه به دیگر عفونت های واژن بوده و عبارت است از سوزش، قرمزی و ورم فرج، ترشحات زرد یا سبز یا خاکستری واژن و احتمال بوی ماهی و همچنین احساس درد در هنگام دفع ادرار که در برخی زنان دیده می شود.

دیگر بیماری های واژن و شرایط آن ها

از دیگر عفونت های واژن و علل خارش واژن عبارتند از:

واژینیت کلامیدیا: کلامیدیا یک بیماری منتقله از راه جنسی بوده و می تواند سبب التهاب مهبل باشد. برخی از زنان ترشحات واژن را نیز با این بیماری تجربه می کنند و برخی دیگر نه. علائم شایع تر این بیماری خونریزی است که مخصوصا بعد از مقاربت جنسی ایجاد می شود. زنانی که فعالیت جنسی زیادی دارند باید در خصوص این عفونت مدام چکاپ شوند. این عفونت اغلب بدون علائم بوده و می تواند در یک سطح از خود به باروری زنان آسیب برساند.

واژینیت غیر عفونی: واژینت غیر عفونی بیماری ای که توسط موادی مانند تامپون معطر، صابون معطر و یا نرم کننده های پارچه ایجاد شده و پوست حساس مهبل را تحریک کند. البته این بیماری عفونت نیست و یک راه حل ساده دارد  آن هم این است که باید هرچیزی که باعث ایجاد حساسیت در شما می شود را از خود دور کنید.

ولودینیا: این بیماری است که زنانی که درد مزمن و ناراحتی فرج دارند ایجاد می شود. علت این بیماری ناشناخته بوده و علائمی مانند سوزش، درد و تورم را به همراه دارد. این علائم شبیه به عفونت های وازن است اما این بیماری یک بیماری عفونی نیست. علائم آن نیز ممکن است گاه به گاه ایجاد شوند.

واژینوز ویروسی: ویروس ها هم می توانند سبب عفونت های ویروسی شوند. بسیاری از ویروس ها از طریق عفونت های ویروسی از طریق رابطه ی جنسی منتقل می شوند. ویروس هرپس سیمپلکس یک عفونت شایع ویروسی است. علائم این بیماری شامل درد در ناحیه ی تناسلی، زخم و یا موارد اینچنینی باشد.

درمان عفونت های واژن

همه ی عفونت های واژن قابل درمان هستند اما نکته ی مهم این است که این بیماری ها و عفونت ها را درست تشخیص داده و درمان مناسب آن را اجرا کنید. همچنین دکتر کرازه می گوید که داروهای ضد مخمر معمولا بدون نسخه به فروش نمی رسند چرا که این داروها نمی توانند تاثیرات خوبی داشته باشند. زمانی که شما یک دارو را نابه جا یا بیش از اندازه مصرف کنید دیگر اجازه ی درمان و بهبودی را از خود گرفته اید به همین علت است که حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

در مورد علائم آتروفی واژن و روش های طبیعی برای محافظت از بهداشت واژن را اینجا مطالعه کنید :

علائم آتروفی واژن و راه های طبیعی برای محافظت از بهداشت واژن

——————————————————————————————————

شایع ترین علل درد زیر شکم خانم ها را اینجا بخوانید:

شایع ترین علل دردهای زیر شکم در خانم ها

——————————————————————————————————

اگر در رابطه جنسی دچار درد میشوید مقاله زیر رابخوانید:

علل درد زنان در رابطه جنسی + راهکارها

——————————————————————————————————

اگر نميدانيد ميزان ترشحات واژن طبيعي است با نه اين مقاله را مطالعه كنيد:

چطور بفهميم ترشحات واژن طبيعي است يا نه ؟

——————————————————————————————————

اگر فقط خارش داريد و ميزان ترشحات افزايش نيافته اين مقاله را مطالعه كنيد:

علل خارش و سوزش واژن در زنان و روش های درمان آن

——————————————————————————————————

مطالب مرتبط:

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی