سلامت سلامت جسمي سلامت جنسي و زناشويي مطالب اختصاصي

روش هاي درمان خانگي عفونت قارچي و خارش واژن در زنان

در اين مقاله از 7 گنج ، به بررسي يكي از شايع ترين مشكلات زنانه ميپردازيم. عفونت قارچي و خارش واژن كه بي ترديد هر زني تجربه اش را دارد. با ما همراه شويد تا با علائم، روشهاي پيشگيري و درمان اين مشكل در خانه آشنا شويد...
تقویم فارسی اندروید

در اين مقاله از 7 گنج ، به بررسي يكي از شايع ترين مشكلات زنانه ميپردازيم. عفونت قارچي و خارش واژن كه بي ترديد هر زني تجربه اش را دارد. با ما همراه شويد تا با علائم، روشهاي پيشگيري و درمان اين مشكل در خانه آشنا شويد…

دكتر زنان

علایم عفونت قارچی واژن شامل موارد زیر می‌باشد:

۱- ترشحات واژن:

یکی از شایع ترین علایم عفونت قارچی، ترشحات سفیدرنگی است که از ناحیه واژن خارج می‌شود. هم چنین ممکن است به رنگ سبز یا زرد هم باشد. مقدار این ترشحات می‌تواند زیاد یا کم باشد.

۲- خارش و سوزش:

ناحیه تناسلی این بانوان معمولا متورم می‌باشد و احساس خارش و سوزش در این ناحیه دارند. سوزش این ناحیه ممکن است شدید شود و شدت سوزش در هنگام رابطه جنسی با همسر و ادرار کردن بسیار بدتر می‌شود.

۳- بوی واژن:

موقع عفونت قارچی، بوی نامطبوعی ایجاد می‌شود. البته بوی نامطبوع واژن و یا ترشحات واژن، در بیماری هایی نظیر واژینوباکتریال نیز دیده می‌شود. آزمایش ترشحات توسط پزشک متخصص، در تشخیص قطعی و دقیق بیماری به پزشک کمک می‌کند.
***تذکر: ترشحات طبیعی واژن در زنان را نباید با عفونت قارچی اشتباه گرفت. ترشحات طبیعی شبیه ترشحات زنان قبل از قاعدگی می‌باشد. اگر در مورد طبیعی یا غیر طبیعی بودن این ترشحات شک دارید، با پزشک خود مشورت نمایید.

عوامل تشدید کننده خارش در ناحیه تناسلی:

1-شستشوی بیش از اندازه با لیف و صابون :

برخی از بیماران بوجود آمدن خارش و یا سوزش و یا هر علامت دیگر در ناحیه تناسلی را به عدم رعایت بهداشت ربط داده و با شستشوی زیاد با صابون و لیف سعی در بر طرف کردن آن می کنند. این کار کاملا اشتباه بوده و منجر به تشدید خارش می شود. شستشو بعد از هر بار ادرار و مدفوع با آب خالی و سپس خشک کردن به آرامی با دستمال کاغذی برای بهداشت ناحیه تناسلی کافیست.

2-پوشیدن لباس تنگ:

پوشیدن لباسهای تنگ، چسبناک بویژه از جنس پلاستیک منجر به تشدید رطوبت شده و ناحیه را برای رشد قارچ مستعد می کند بنابراین توصیه می شود از پوشیدن لباسهای تنگ پرهیز شود.

3-خشک کردن با سشوار:

برخی از بیماران با تصور اینکه رطوبت منجر به رشد قارچ در ناحیه تناسلی می شود، با سشوار اقدام به خشک کردن ناحیه تناسلی می کنند. این کار نیز غلط است. خشک کردن با دستمال کاغذی نرم و به آرامی کفایت میکند.

4-استفاده از کرم های مختلف:

استفاده از کرمهای ضد خارش و ضد قارچ که معمولا بیماران بدون نسخه از داروخانه تهیه می کنند، خود یکی از عوامل اصلی خارش هستند. توصیه می شود حتما برای درمان خارش ناحیه تناسلی به پزشک متخصص مراجعه و تمام کرمهای موضعی را که خود از قبل استفاده می کنید قطع کنید. حداکثر می توان از وازلین خالص( بدون عطر و مواد نگهدارنده )برای تسکین خارش در ناحیه تناسلی استفاده کرد.

5-استفاده از کاندوم و ژلهای روان کننده یا لوبریکانت(درزنان):

اگر دچار خارش مزمن و طولانی مدت ناحیه تناسلی هستید بهتر است از کاندوم استفاده نکنید. همچنین ژلهایی که به عنوان ژلهای روان کننده به فروش می رسند از عوامل مهم ایجاد حساسیت، آلرژی و خارش در ناحیه تناسلی هستند. استفاده از این ژلها حتی برای کسانی که مشکل خارش هم ندارند توصیه نمی شوند.

***تذكر: 

اگر دچار خارش مزمن و طولانی در ناحیه تناسلی می باشید(در زنان) استفاده از تامپون به جای نوار بهداشتی ارجح است.البته این کار حتما باید زیر نظر پزشک انجام شود. زیرا تامپون نیز عوارض خاص خود را دارد.

داروهای خانگی برای خارش واژن

1- کمپرس سرد 

خارش واژن بخصوص در طول شب میتواند بسیار مشکل باشدو خواب شما را خراب و خستگی و بی حالی بوجود اورد برای متوقف کردن خارش اعمال یخ بطور مستقیم یا کمپری اب سرد در مهبل . این کار می تواند برای شما سخت باشد ولی خواب و استراحت کافی برای شما به ارمغان میاورد.

2- آب و نمک 

نمک کلا خاصیت ضد باکتریایی داره و میتواند باکتریها و قارچها را ازبین ببرد .شستن واژن با اب نمک غلیظ در هر زمان فورا تسکین و از تکثیر بیشتر باکتریها جلوگیری بعمل میاورد .

همچنین شما میتوانید وان  را با اب گرم پرکرده و نصف فنجان نمک بدان اضافه کنید و چمباتمبه بشینید در حین نشستن سعی کنید اب نمک بداخل واژن رفته و باکتریها بطور موثر کشته شوند.

3- سیر 

سیر نیز دارای خواص ضد باکتریایی قوی میباشد.میتواند درد را فورا کاهش دهد و فوت و فن خاصی دارد .

جویدن ۲الی ۳ حبه  در دهان و سپس قراردادن ان در واژن . شاید بوش ناراحت کننده باشه ولی یک سوپرایزره تسکین دهنده است  !

4- ماست 

استفاده از پرو بیوتیکها  به منظور از بین بردن باکتریها کار جدیدی نیست . ماست خالص و خوب درای کشتهایی است که میتواند با افزودن باکتریهای خوب باکتریهای بد رو از بین ببرد . برای درمان خارش نوشیدن ۱ فنجان کشک خالص شیرین نشده هر روز مفید است . ماستهای بز یا گوسفند بهترین درمان میباشد.

راه دیگر استفاده از ماست  قرار دادن ان بطور مستقیم در واژن است . برای این منظور میتوانید ماست اغشته با تامپون یا پنبه بمدت چند ساعت استفاده کنید . ماست منجمد نیز تسکین فوری رو به همراه دارد.

5-  برگ ریحان 

برگ ریحان خاصیت ضد میکروبی- ضد قارچی و ضد باکتری دارد . برگ ریحان را در ۲ فنجان ابجوش گذاشته دم کشیده .بمدت ۲۰ دقیقه تا قوام امده . نوشیدن این اب ۲ بار در روز برای خارش واژن مفید است .

6- برگ رزماری  

برگهای رزماری را بمدت ۱۵ دقیق در اب خیسانده با اب گرم و شستن ناحیه واژن با این داروی گیاهی

7-عسل

مقداری عسل ار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به ناحیه واژن خود بمالید تا علایم بیماری تسکین یابد. سپس عسل را پاک کنید و واژن را به خوبی بشویید.

8-روغن درخت چاي

چند قطره روغن درخت چای را در یک لیوان آب بریزید و سپس تامپون را به این مواد آغشته کنید و وارد ناحیه واژن کنید. اگر این کار را چند روز و روزی سه مرتبه انجام دهید، عفونت قارچی از بین خواهد رفت.

9- زغال اخته و قره قروت

– خوردن زغال اخته و یا آب قره قروت برای از بین بردن عفونت قارچی مناسب می‌باشد.

10- كاهش مصرف شيريني جات

مصرف موادغذایی شیرین و قند و شکر را کاهش دهيد. مصرف قند و شیرینی ها، رشد قارچ ها را سریع تر و بیشتر می‌کند.

11- آلوئه ورا

استفاده از آلوئه ورا و ژل آن نيزدر درمان عفونت و رفع خارش موثر است. بدين منظور از يك ساقه آلوئه ورا استفاده كنيد، پوست سبز آنرا جدا كرده و در واژن قرار دهيد. همچنين ميتوانيد مقداري از آنرا رنده كرده و با شهد به دست آمده ناحيه تناسلي را ماساژ دهيد. بهتراست قبل از خواب اینکار را انجام دهيد كه تا صبح اثر كند. مقاديري كه در واژن باقي ميماند خود به خود خارج ميشود و جاي نگراني ندارد ( تجربه كاربران سايت )

12- جوش شيرين

جوش شیرین هم در درمان قارچ واژن مفيد بوده و از خارش و سوزش واژن جلوگيري ميكند. كافي است دو قاشق جوش شیرین را در چند ليتر آب حل كرده و به مدت 20 دقيقه در محلول مورد نظر بنشينيد و سپس با آب شسته و با حوله تميز خود را خشك كنيد.  شست‌وشو با محلول آّب و جوش شیرین محدودیتی وجود ندارد و می‌توانید هر روز این کار را انجام دهید.

13 -سرکه سیب 

سرکه سیب دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچ بسیار عالی میباشد.برای این کار ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب با اب گرم ترکیب و واژن خود را با این اب دو بار در روز بمدت ۲الی ۳ روز شستشو دهید . سرکه واژن را اسیدی و باکتریها بمدت طولانی نمی تونند در آن رشد کنند .

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر با رعایت نکاتي که در بالا گفته شد بهبودی در وضعیتتان ایجاد نشد و همچنان خارش واژن داشتید و یا اگر بهبود حاصل شد اما پس از گذشت چند روز مجدد خارش به سراغتان آمد مشکلتان را با پزشک مطرح کنید.

تذکر:

 عفونت قارچی محدودیتی برای رابطه با همسر ایجاد نمیکند ولی بهتر است تا پایان درمان رابطه برقرار نکنید.

——————————————————————————————————

شایع ترین علل درد زیر شکم خانم ها را اینجا بخوانید:

شایع ترین علل دردهای زیر شکم در خانم ها

——————————————————————————————————

اگر در رابطه جنسی دچار درد میشوید مقاله زیر رابخوانید:

علل درد زنان در رابطه جنسی + راهکارها

——————————————————————————————————

اگر نميدانيد ميزان ترشحات واژن طبيعي است با نه اين مقاله را مطالعه كنيد:

چطور بفهميم ترشحات واژن طبيعي است يا نه ؟

——————————————————————————————————

اگر فقط خارش داريد و ميزان ترشحات افزايش نيافته اين مقاله را مطالعه كنيد:

علل خارش و سوزش واژن در زنان و روش های درمان آن

——————————————————————————————————

مطالب مرتبط:

گردآوري و تنظيم: گروه 7 گنج- اختصاصي 7 گنج

www.7ganj.ir

*** كپي برداري تنها در صورت ذکر نام ولينك فعال به7 گنج مجاز است.

413 دیدگاه

 • پسلام من عنبرالنسارا رو امتحان کردم دودش میسوزونه واژن و ولی برای از،بین بردن سوزش و خارش و حتی ترشحات عالیه

 • سلام من علامت خاصی ندارم فقط یکم خارش دارم فقط موقع نزدیکی ی چیزای سفیدی که تیکه های خیلی ریزه به همسرم میچسبه وواقعامنواذیت میکنه این موضوع خیلیم دکتررفتم دارومیخورم یکم بهترمیشه ولی بازشروع میشه لطفاراهنماییم کنین ممنون

  • سلام خواهری که نوشتی میری دکتر خوب میشی ولی بازهم شروع میشه ،،،تنها راه درمان عفونت زنانه فقط دارو خوردن ما زنها نیست پنجاه درصد شوهرا باید دارو بخورن ،شما به شوهرتون باید مترو نیدازول بدین هرشب. وهرصبح یکدونه همزمان خودتونم مصرف بکنید تا ان شا..نتیجه بگیرید

  • منم به همین مشکل مبتلا بودم راههای مختلفی امتحان کردم تا متوجه شدم که بخاطر شستشو باصابون به این مشکل دچار میشم چند روز توی خونه لباس زیر نپوشید و از صابون فقط برای شستن کشاله ران با احتیاط استفاده کنید خوب میشید

 • سلام من دخترم و هنوز ازدواج نکردم و به عفونت واژن مبتلا شدم تزریق و اینچیزا نمیتونم داشته باشم سرکه و ژل الورا و اب نمکم امتحان کردم ولی فایده ی چندانی نداشته چیکار باید بکنم؟

 • سلام بهترین راه حل برای درمان
  ریشه کُمای بکوبید و یه ذره اب قاطی کنین وتفت بدین بزارین لای یه دستمال کاغذی وبزارین دم واژنتون و شورت پاتون کنین واز شب تا صبح بمونه در حد یک یا دو روز خوب میشین

  • سلام ، من یه مدت سوزش واژن داشتم ولی الان رفع شده و مایع ای که از روی برانگیختگی ازم میاد مایع سفید رنگ مات است الان شک دارم قارچ واژن دادم یا نه حتی یه جوش هم روی واژنم زده خیلی نگرانم باید چیکار کنم ایا قارچ دارم یا نه ؟؟ لطفا راهنمایی کنید و در ضمن دختر هستم

 • سلام
  من به عفونت شديدى دچار شدم كه علائمش تورم شديد ، خارش شديد و ترشحات سفيد رنگ كه كم كم به رنگ زرد و بعد به رنگ سبز روشن كه به صورت پنيرى شكل بود و كم كم رنگش به سبز تيره متمايل شد، گرما و داغى در داخل رحم و واژنم حس ميكردم و زمانى هم كه عفونتم شديد بود درد هم پيدا مرده بردم كه من براى درمان اين عفونت شديد هر ٨ ساعت قرص مترونيدازل ٢٥٠ (چرك خشك كنى قوى كه دكتر ها براى عفونت هاى زنان تجويز مى كنند) مصرف ميكردم، در صورت خارش زياد هم تو تشت آب نمك (نمك نصف ليوان و اب هم ولرم باشد) مى نشستم، به قدرى كه خارشم رفع بشه و بعضى موقع ها هم دستم رو خيس مى كردم و نمك زيادى رو كف دستم مى ريختم و خودمو در دستشويى ميشستم ولى به آرومى و چند دقيقه صبر ميكردم نمك بمونه كه اولش سوزش شديــــدى داشتم ولى بعد كه مى شستم خودمو خارشم رفع ميشد ولى اين كار را روزى يك بار صبح ها انجام ميدادم ( نمك خاصيت ميكروب كشى زيادى دارد ) اصلى ترين كار براى خوب شدنم استفاده از ژل هاى ساده ى بدون بوِ ((آلوئه ورا)) بود كه از داروخانه تهيه كرده بودم به همراه پد هاى بهداشتى روزانه كه روش استفادم اين بود كه بعد ادرار خودمو ميشستم و با دستمال كاغدى به ارومى خشك ميكردم، دستامم ميشستم و ژل آلوئه ورا را روى انگشتام ميريختم و به لبه هاى واژن و داخل واژن ميزدم و كمى صبر ميكردم كه سوزش و خارشم بيوفته بعد پد بهداشتى روزانه رو ميذاشتم و لباس زيرم رو ميپوشيدم، هر بار كه دستشويى ميرفتم همين كارو ميكردم تا زمانى كه عفونت در عرض ٣ روز قطع شد (زمان خوب شدن در هر كسى بستگى به عفونت و ايمنى بدن شخص داره)
  نكته: نگران موندگارى آلوئه ورا در رحم و واژن نباشيد به مرور خارج ميشود!
  نكته: آلوئه ورا خاصيت آنتى باكتريال و ميكروب كشى قويى و ضد عفونى كننده دارد!
  نكته: حتما آب و مايعات زياد بخوريد!
  نكته: گرمى نخوريد!
  نكته: تا جاى ممكن حمام نريد!
  نكته: در دستشويى حتماً خود را با اب سرد بشوييد (گرما باعث رشد ميكروب ها و قارچ ها و باكترى هاى مضر ميشود)!

413 دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی