سبك زندگي موفقيت در زندگي

استفاده از فلسفه اپیکوری برای یافتن شادی

تقویم فارسی اندروید

بینش‌ های زیادی در طول تاریخ، هم توسط فیلسوفان و هم روان‌ شناسان، در مورد مفهوم شادی به دست آمده است. یکی از ذهن های بزرگی که بر مفهوم شادی تمرکز کرد، اپیکور، فیلسوف یونانی بود که بین سال‌ های 341 قبل از میلاد تا 270 پیش از میلاد می‌ زیست. اپیکور با فیلسوفان دیگر در مورد خوشبختی که هدف نهایی ما انسان ها است موافق بود، اما او چیزی بسیار متفاوت از آنچه دیگران پیشنهاد کرده بودند از نظر چگونگی ظاهر شدن آن در تصمیم گیری و رفتار ما پیشنهاد کرد که به فلسفه اپیکوری شناخته می شود.

بسیاری از فیلسوفان معتقد بودند که تجربه لذت و شادی به این معناست که به خود اجازه می‌ دهی زیاده‌ روی کنی و از چیزها لذت ببری. از سوی دیگر، اپیکور در فلسفه اپیکوری یشنهاد کرد که لذت در ساده زیستی یافت می شود.

سبک زندگی فلسفه اپیکوری

برای تجربه آرامش، اپیکور پیشنهاد کرد که می‌ توانیم به دنبال دانش چگونگی کارکرد جهان باشیم و خواسته‌های خود را محدود کنیم. برای او لذت از طریق چیزهایی مانند موارد زیر به دست می آید:

 • دانش
 • دوستی
 • انجمن
 • داشتن یک زندگی با فضیلت
 • داشتن یک زندگی معتدل
 • اعتدال در همه چیز
 • پرهیز از تمایلات بدنی

اصطلاح معتدل مانند زندگی معتدل به معنای سبک ملایم یا متواضع است. بنابراین، اگرچه او پیشنهاد کرد که ما برای لذت بردن انگیزه داریم، اپیکور تصور بسیار متفاوتی از آنچه در زندگی روزمره به نظر می رسد داشت.

دیدگاه و آموزه اپیکور به عنوان “لذت طلبی آرام” نامیده شده است.

واژه لذت گرایی در فلسفه به این مفهوم اشاره دارد که لذت مهمترین هدف بشر و سرچشمه همه خوبی هاست. افرادی که لذت گرا محسوب می شوند کسانی هستند که تجربه حداکثر لذت را کار زندگی خود می کنند. تصمیم گیری و رفتار آنها همگی با میل به تجربه لذت ایجاد می شود.

باورهای فلسفه اپیکوری

اپیکور در مورد لذت، آرزوها، سبک زندگی و موارد دیگر در مورد رسیدن به شادی فکر می کرد.

خوشبختی

سه حالت اپیکور وجود دارد که شادی را تشکیل می دهند.

عوامل خوشبختی

 1. آرامش
 2. رهایی از ترس (آتاراکسی)
 3. عدم وجود درد بدن (آپونیا)

این ترکیبی از عوامل است که در نهایت به افراد اجازه می دهد تا شادی را در بالاترین سطح تجربه کنند. اگرچه ممکن است دستیابی یا حفظ آن غیرممکن به نظر برسد، اما افرادی هستند که از باورهای فلسفه اپیکوری پیروی می کنند و به دنبال تجربه این سطح از شادی در زندگی خود هستند.

یکی از عواملی وجود دارد که اپیکور پیشنهاد کرد قدرت نابود کردن لذت را دارد و آن اضطراب در مورد آینده ما است. اگرچه او پیشنهاد کرد که این بیشتر مربوط به عدم ترس از خدا یا مرگ است، این ایده که ما در آینده از هر چیزی می ترسیم، مانعی برای تجربه ما از لذت، آرامش و شادی تلقی می شد.

لذت و درد

اپیکور دو نوع لذت – متحرک و ایستا – را شناسایی کرد و دو حوزه لذت و درد را توصیف کرد – جسمی و روانی.

لذت حرکتی به حضور فعال در فرآیند ارضای یک میل اشاره دارد. یک مثال از این می تواند خوردن غذا در هنگام احساس گرسنگی باشد. در آن لحظات ما به سمت هدف مورد نظر خود یعنی لذت گام برداریم.

نوع دیگر لذت، لذت ایستا، به تجربه ای اشاره دارد که پس از برآورده شدن خواسته مان به دست می آوریم. برای استفاده از مثال خوردن غذا زمانی که گرسنه هستیم، لذت ثابت همان چیزی است که پس از خوردن غذا احساس می کنیم. ارضای احساس سیری و دیگر نیاز (گرسنگی) لذتی ثابت خواهد بود.

اپیکور تاکید کرد که لذت های ایستا شکل ترجیحی لذت است.

او گفت که لذت‌ها و دردهای جسمانی مربوط به زمان حال است. لذت ها و دردهای روانی مربوط به گذشته و آینده بود.

مثال‌ هایی از این می‌ تواند شامل خاطرات مثبت از رویدادها یا تجربیات گذشته باشد که احساس شادی یا لذت را برای ما به ارمغان می‌ آورد یا برعکس، خاطرات ناخوشایندی از گذشته که ما را به درد می‌ آورد. هنگامی که به آینده نگاه می کنیم، می توانیم احساس امیدواری یا ترس کنیم، یا لذت یا درد را در مورد آنچه که در راه است، تجربه کنیم.

خواسته ها

فلسفه اپیکوری سه نوع خواسته را شناسایی کرد:

 • خواسته های طبیعی و ضروری: نمونه هایی از این می تواند مواردی مانند غذا و سرپناه باشد. ارضا کردن این چیزها آسان تر و حذف آنها از زندگی ما سخت یا غیرممکن است.
 • تمایلات طبیعی و غیر ضروری: این به چیزهایی مانند غذاهای لذیذ و کالاهای لوکس اشاره دارد. آنها چیزهایی را نشان می دهند که ارضای آنها سخت تر است و احتمالاً در نتیجه آرزوهای برآورده نشده باعث درد ما می شوند. اپیکور پیشنهاد کرد که بهتر است این نوع میل را به حداقل برسانیم یا به طور کامل حذف کنیم تا به دنبال آرامش باشیم.
 • آرزوهای بیهوده و پوچ: به عنوان مثال می توان به چیزهایی مانند قدرت، موقعیت، ثروت یا شهرت اشاره کرد. اینها چیزهایی هستند که به دست آوردن آنها دشوار است و احتمال کمتری برای ارضای آنها وجود دارد. او استدلال می‌کند که چون محدودیتی برای این خواسته‌ها وجود ندارد، هرگز نمی‌توانند به طور کامل ارضا شوند یا لذت را به ارمغان آورند.

بنابراین، ما انگیزه ای برای تحقق این خواسته ها نداریم تا به خودمان کمک کنیم تا به شادی و لذت بیشتری دست یابیم.

دوستی

فلسفه اپیکوری بر اهمیت دوستی تأکید دارد. در واقع، اپیکور پیشنهاد کرد که دوستی یکی از بزرگترین ابزارهای کسب لذت است.

اپیکور معتقد بود که ارتباط با دوستان احساس امنیت را ارائه می دهد، در حالی که عدم ارتباط می تواند منجر به انزوا، ناامیدی و خطر شود.

اگرچه فرهنگ مدرن ما تمایل دارد بر ایده زندگی فردگرایانه تأکید کند، جایی که خودکفا بودن و عدم اتکا به دیگران ممکن است به عنوان یک قدرت تلقی شود، اپیکوریان معتقدند که قدرت در ارتباط و دوستی با دیگران است.

شجاعت برای اپیکور نیز یک فضیلت بسیار مورد توجه بود. در رابطه با دوستی، او حتی پیشنهاد کرد که باید آنقدر شجاع بود که جان خود را برای دوستانش فدا کند.

درمان ناراحتی

اپیکور چیزی را ایجاد کرد که از آن به عنوان یک درمان چهار بخشی برای ناراحتی یاد می شود. اصطلاح “تترافارماکوس” به معنای درمان چهار بخشی است. این اصطلاح در اصل به معنای پادزهر پزشکی یا معجون شفابخش است که به عنوان درمان بیماری مصرف می شود.

پیروان اپیکور که به عنوان اپیکوریان شناخته می شوند، پیشنهاد می کنند که این فرمولی برای غلبه بر احساسات ناخوشایند مانند ترس، اضطراب یا ناامیدی است.

4 بخش درمان ناراحتی

 1. خدا چیزی برای ترسیدن نیست.
 2. مرگ جای نگرانی ندارد.
 3. به دست آوردن چیزهای خوب در زندگی آسان است.
 4. تحمل چیزهای وحشتناک آسان است.

اپیکور نمی گوید که درد کاملاً قابل اجتناب است. با این حال، او پیشنهاد می‌کند که می‌توان درد را تحمل کرد و حتی می‌توانیم برای تجربه شادی در حالی که در درد عاطفی یا جسمی هستیم تلاش کنیم.

اپیکور اظهار داشت: “در این روزها و شبها چه به تنهایی و چه با شخصی مانند خودت مراقبه کن.”

او بر تمرکز بر این اظهارات به منظور به چالش کشیدن ترس‌ها، چارچوب‌بندی مجدد افکار و دستیابی به دیدگاهی جدید برای ادامه جستجوی شادی و آرامش تأکید می‌کند. اپیکور همچنین اظهار داشت که این مراقبه را با افراد همفکر انجام دهید.

برنامه های کاربردی برای زندگی مدرن

زندگی نامطمئن است و ما نمی توانیم در نهایت از درد یا آسیب پذیری اجتناب کنیم. ما به عنوان بخشی از تجربه انسانی خود با درد و آسیب پذیری مواجه خواهیم شد. مثبت زیستن و تلاش برای حفظ حس آرامش، شادی و خوشبختی همچنان می‌ تواند یکی از خواسته‌ های محرک در طول تجربیات زندگی‌ مان باشد.

در حالی که فلسفه اپیکوری نشان می دهد که هدف زندگی شادی است، همچنین می پذیرد که گاهی اوقات لذت می تواند منجر به درد شود و گاهی اوقات درد برای رسیدن به شادی ضروری است.

در تلاش برای زندگی مثبت تر، می توانیم باورهای اپیکوری را در شیوه زندگی و تصمیم گیری شخصی خود بگنجانیم. از میان ایده‌هایی که اپیکور در زمان خود توصیف و ترسیم کرد، یکی از روش‌های رایج انتخاب شخصی است. ما همیشه نمی‌توانیم از درد و احساس ترس اجتناب کنیم، اما او پیشنهاد می‌کند که می‌توانیم در درد و ترس بمانیم (یا انتخاب نکنیم).

این ممکن است به این معنی باشد که ما محیط زندگی خود را از اقلام خالی می کنیم، خود را از توقعات خلاص می کنیم، از دلبستگی شادی به چیزهایی مانند موقعیت، ثروت یا شهرت دست می کشیم و باورهای محدود کننده خود را اصلاح می کنیم.

مینیمالیسم

آنچه ممکن است برخی از مردم در زمان های دور به عنوان زندگی آرام و معتدل از آن یاد کنند، ممکن است در دوران مدرن بیشتر به عنوان مینیمالیسم شناخته شود. مینیمالیسم نشان می دهد که با زندگی با کمتر، می توانیم آرامش و آزادی بیشتری را تجربه کنیم.

همانطور که اپیکور پیشنهاد کرد، آزادی از چیزهای غیر ضروری آزادی بیشتری از ترس، رهایی از نگرانی، رهایی از افسردگی یا پشیمانی و آزادی از انتظارات را فراهم می کند.

همانطور که توسط جاشوا فیلدز میلبورن و رایان نیکودموس مینیمالیست ها توضیح داده شده است، “مینیمالیسم ابزاری برای خلاص شدن از شر افراط در زندگی به نفع تمرکز بر آنچه مهم است می باشد یا می توانید شادی، رضایت و آزادی را پیدا کنید.” همانطور که اپیکور پیشنهاد کرد، عنصر شادی “آتاراکسی” است که به معنای رهایی از ترس یا نگرانی است. او پیشنهاد می کند که برای شاد بودن باید از چیزهای بیرونی دور شویم.

زندگی مینیمالیستی نمونه ای از این است که یک سبک زندگی اپیکوری در دوران مدرن ما چگونه می تواند باشد.

امور مالی شخصی

فلسفه اپیکوری را می توان در زندگی مالی نیز به کار برد. از آنجایی که این فلسفه تاکید می کند که شادی اغلب از لذت های ساده ناشی می شود، می توان بدون صرف هزینه زیادی به شادی دست یافت.

بر اساس دیدگاه اپیکوری، چیزی که لذت بخش است، اگر هزینه قابل توجهی داشته باشد، ممکن است در واقع کمتر لذت بخش شود. برای مثال، ممکن است از رانندگی با یک اتومبیل لوکس کاملاً جدید لذت ببرید، اما قیمت بالای آن ممکن است بسیاری از لذت شما را از بین ببرد.

با استفاده از رویکرد اپیکوری، به جای تمرکز بر تلاش‌ های خود بر روی دستیابی به دارایی‌ های مادی گران‌ قیمت، در عوض با انجام موارد زیر لذت و شادی بیشتری خواهید یافت:

 • لذت بردن از چیزها در حد اعتدال
 • زندگی متواضعانه در حد توان خود
 • لذت بردن از چیزها و تجربیاتی که برای شما مهم هستند
 • پس انداز پول برای بازنشستگی برای کمک به مدیریت ترس برای آینده

قالب بندی مجدد افکار

وقتی چنین است کسی از ما می پرسد “خوشبختی چگونه است؟” ممکن است به راحتی تصویری از منابع مالی، ظاهر خاص، موارد خاص مانند ماشین یا خانه، تعطیلات، زمان با دوستان یا خانواده، یک شغل خاص و غیره در ذهن داشته باشیم.

همانطور که در زندگی سپری می کنیم، با انجام مشاهدات و معنا بخشیدن به آنچه مشاهده می کنیم، درکی از جهان خود به دست می آوریم. بخشی از تصویر ما از خوشبختی به موارد، افراد و شرایط مربوط می شود – چیزهای بیرونی که می توانند در هر لحظه تغییر کنند، ما را رنج بدهند یا ما را در اشتیاق به چیزهای بیشتر رها کنند.

برای پذیرفتن رویکرد اپیکوری در زندگی، ما باید نه تنها فضای فیزیکی خود را شلوغ نکنیم، بلکه باید با به چالش کشیدن باورهای موجود در مورد شادی، معنای شاد بودن و اینکه چگونه از طریق تصمیم خود به خوشبختی دست یابیم، به آنچه در ذهنمان می افتد نیز توجه کنیم.

مثبت بودن را پیدا کنید و روی آن تمرکز کنید

همانطور که استیو مولر، نویسنده و مؤسس سایت انگیزشی Planet of Success نوشته است، برخی از نکات زیر را برای مثبت زیستن بیشتر در نظر بگیرید:

 • مثبت بودن را در موقعیت های منفی کشف کنید.
 • زندگی خود را از شر منابع منفی خلاص کنید.
 • قدردانی را تمرین کنید.
 • محیطی مثبت را پرورش دهید.
 • حالت مثبت داشته باشید.
 • از جملات تاکیدی مثبت استفاده کنید.
 • ذهن آگاهی و مدیتیشن را تمرین کنید.
 • از سرعت چیزها بکاهید.
 • با افکار منفی مقابله کنید.
 • یاد بگیرید که با انتقاد چگونه برخورد کنید.
 • یک دفتر خاطرات مثبت داشته باشید.

راه‌ های مختلفی برای شروع تمرین روشی خوش‌بینانه‌ تر و امیدوارانه‌ تر برای تفکر و بودن وجود دارد. همانطور که منابع شادی، ارزش‌ های خود و نقاط قوت خود را در نظر می‌ گیرید تا به شما در برآوردن خواسته‌ ها و نیازهایتان کمک کند، ممکن است راه‌ های منحصر به‌ فردی برای ابراز بییان مثبت در زندگی‌ تان بیابید.

دیدگاه متعادلی داشته باشید

همانطور که شما فهرستی از باورهای شخصی خود در مورد خوشبختی و مقایسه آنها با باورهای اپیکوری در مورد شادی تهیه می کنید، ممکن است جالب باشد که در مورد برخی از ایده ها و نقل قول هایی که اغلب با اپیکور مرتبط هستند فکر کنید. ممکن است قبلاً این موارد را شنیده یا خوانده باشید، اما مطمئناً می توانند بازتاب شخصی در مورد داشتن یک زندگی متعادل را ایجاد کنند:

 • “آنچه را که داری با خواستن چیزهایی که نداری خراب نکن، به یاد داشته باش که آنچه اکنون داری، زمانی جزو چیزهایی بود که فقط به آنها امید داشتی.”
 • «کسی که به اندک راضی نباشد از هیچ راضی نیست».
 • “از همه ابزارهای تضمین خوشبختی در طول زندگی، تا حد زیادی مهم ترین آنها به دست آوردن دوستان است.”
 • “شما با شاد بودن در روابط خود هر روز شجاعت را به دست نمی آورید، بلکه با زنده ماندن در زمان های سخت و چالش برانگیز بودن آن را تقویت می کنید.”
 • بنابراین، ما باید به دنبال چیزهایی باشیم که باعث خوشبختی می شود، زیرا وقتی شادی وجود دارد، همه چیز داریم؛ اما وقتی آن غایب است، برای داشتن آن دست به هر کاری می زنیم.
 • میانه رو باشید تا لذت های زندگی را به وفور بچشید.

حرف آخر

ممکن است کمی غیر واقعی به نظر برسد که فکر کنیم با توجه به چالش‌ها و ماجراجویی‌هایی که زندگی می‌تواند برای ما ایجاد کند، همیشه می‌ توانیم شاد باشیم. با این حال، می‌توانیم به دنبال لذت و آسایش باشیم، به‌ویژه زمانی که با چالش‌ ها مواجه می‌ شویم.

منابع اطلاعاتی و الهام‌ بخشی را پیدا کنید که با شما، باورها، خواسته‌ ها و هدفتان هماهنگ است. به خود فرصت دهید تا بفهمید خوشبختی برای شما چیست و چگونه می توانید به آن در زندگی خود دست یابید. زمانی را صرف بررسی کارهایی کنید که می توانید به طور متفاوت در زندگی روزانه خود انجام دهید که به شما امکان می دهد شادی و آزادی بیشتری را تجربه کنید. چیزی را پیدا کنید که برای شما مفید باشد، چه از ایده های اپیکور برای یافتن خوشبختی استفاده کنید یا یک استراتژی متفاوت پیدا کنید.

منبع:

verywellmind

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی