آشپزي و شيريني پزي سبك زندگي سفره آرايي و تزيين غذا

آموزش تهيه خمير فوندانت جهت تزيين كيك

خمیر فوندانت خمیر نرم و لطیف و البته خوراکی هستش که جدیدا در تزیین کیک از خامه پیشی گرفته و به قولی سری تو سرا در آورده و بلافاصله بعد از درست کردنش میشه ازش برای تزیین کیک استفاده کرد ...
مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان

خمیر فوندانت خمیر نرم و لطیف و البته خوراکی هستش که جدیدا در تزیین کیک از خامه پیشی گرفته و به قولی سری تو سرا در آورده و بلافاصله بعد از درست کردنش میشه ازش برای تزیین کیک استفاده کرد که در این مطلب طرز تهيه آنرا با هم ميخوانيم:

Wilton-Class-2011-002

آموزش خمیر فوندانت

پودر ژلاتین 1 قاشق غذاخوری

  پودر قند 8 لیوان

شیر خشک 1 قاشق غذاخوری

آب 1/4 لیوان

 شربت گلوکز 1/2 لیوان

  گلیسیرین خوراکی یا کره 1 قاشق غذاخوری

طرز تهیه :

 آب را داخل کاسه ای بریزید و پودر ژلاتین را کم کم روی آب بپاشید ، وقتی بافت ژلاتین اسفنجی شد کاسه را روی حرارت بخار آب قرار دهید و آرام هم بزنید تا ژلاتین حل شده و مایع شفاف شود سپس شربت گلوکز را اضافه کنید و خوب مخلوط نمایید ( دقت کنید حرارت بخار به حدی باشد که مایع ژلاتین داغ شود اما نجوشد ).

khamir-fondant-2

نصف پودر قند را داخل کاسه بزرگی بریزید و میان آن را گود کنید سپس موادی را که آماده کرده اید داخل گودی بریزید ، با قاشق کم کم مواد را از اطراف به سمت مرکز بیاورید و هم بزنید.

کمی که مخلوط شد میتوانید کم کم بقیه پودر قند را اضافه نمایید ( دقت کنید که بقیه پودر قند باید قاشق قاشق بهخمیر اضافه شود و با دست مخلوط شود ) ، این خمیر را همانند خمیر نان یا خمیر پیتزا باید خوب ورز دهید.

khamir-fondant-3

پس از اینکه خمیر یکدست شد میتوانید رنگ دلخواه تان را اضافه کنید ( به این صورت که چند قطره رنگ خوراکی را روی خمیر بریزید و ورز دهید تا رنگ خمیر یکدست شود ).

اگر پس از آماده شدن خمیر احساس کردید خمیر چسبنده است میتوانید مقدار دیگری پودر قند اضافه کنید اما دقت کنید که با اضافه کردن بیش از حد پودر قند خمیرتان سفت و خشک نشود ( برای راحتی کار در زمان ورز دادن خمیر میتوانید دست تان را با گلیسیرین یا روغن مایع کمی چرب کنید ).

khamir-fondant-4

خمیر آماده را در داخل کیسه فریزر قرار دهید و خوب بسته بندی کنید تا هوا نگیرد سپس خمیر را به مدت 24 ساعت در دمای اتاق قرار دهید تا استراحت کند ( این خمیر را میتوانید داخل کیسه فریزر قرار دهید سپس داخل ظرف دربسته بگذارید و تا 2 هفته در دمای اتاق نگهداری کنید ).

پس از مدت زمان لازم برای استراحت خمیر را روی سطحی که پودر قند پاشیده اید قرار دهید و با دست کمی ورز دهید تا با گرمای دست خمیر نرم شود سپس با وردنه خمیر را نازک باز کنید ( برای جلوگیری از چسبیدن خمیر ، روی سطح کار کمی پودر قند بپاشید یا خمیر را روی مقوای ضخیمی باز کنید ).

نکته هاي مهم تهيه خمير فوندانت :

  •  استفاده از گلوکز در تهیه این خمیر ضروری است ، میتوانید به جای گلیسیرین از روغن جامد هم استفاده کنید ، بهتر است برای رنگ آمیزی این خمیر از رنگ های ژله ای استفاده شود ، برای تهیه اشکال مختلف میتوانید خمیر را قالب بزنید و 1-2 روز در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود ، برای نرم ماندن خمیر فوندانت بهتر است پیش از قرار دادن خمیر سطح کیک را مقداری به خامه ساده آغشته کنید.

  • اگر خمیر خشک بود میتوانید با اضافه کردن چند قطره آب خمیر را نرم تر کنید ، همچنین اگر خمیر چسبنده و شل بود با اضافه کردن مقداری پودر قند خمیر را استحکام ببخشید ؛ همچنین میتوانید با قرار دادن خمیر داخل ماکروفر با قدرت 100 درصد و به مدت 30 ثانیه خمیر را مجدد نرم کنید.

 

گردآوري شده توسط گروه هفت گنج

تقویم فارسی اندروید

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی