روانشناسی سبك زندگي

7 راه برای یافتن آرامش درونی

تقویم فارسی اندروید

در دنیای همیشه در حال تغییر و پر هیجان ما، همه ما می‌ توانیم از کمی آرامش درونی بهره ببریم. بسیار خوب است که فردی باشید که در نهایت به صلح جهانی دست می یابد اما ابتدا بهتر است با آرامش خود شروع کنید. اما چگونه آن را پیدا می کنید؟

آرامش درونی جنبه های زیادی دارد که همگی به احساس آرامش کلی کمک می کنند. اینها را می توان به چهار دسته تقسیم کرد: بالاترین قدرت، هماهنگی، مثبت بودن و سبک زندگی. این دسته بندی ها شامل عوامل کوچک تری مانند هدف، پذیرش، ذهن آگاهی، شادی، حس شوخ طبعی و سبک زندگی سالم است. بنابراین، یافتن و تمرین این موارد نیز می تواند به شما در یافتن آرامش درونی کمک کند.

در این مقاله، نگاه دقیق‌ تری به جنبه‌ های مختلف آرامش درونی و مهم‌ تر از آن، نحوه یافتن آن خواهیم داشت.

آرامش درونی

آرامش درونی چیست؟

“آرامش درونی” به طور مبهمی معنوی به نظر می رسد، مانند چیزی که باید در معبد یا از طریق دعا کردن به آن برسید. در حالی که این چیزها ممکن است برای برخی افراد صادق باشد اما جنبه های دیگری نیز برای آرامش درونی وجود دارد.

مانند بسیاری از مفاهیم روانشناسی، آرامش درونی یک تعریف خاص ندارد. در عوض، تعاریف مختلفی برای اهداف مختلف وجود دارد: یک مشاور مذهبی ممکن است آن را یک‌ طرفه تعریف کند، در حالی که یک محقق روان‌ شناسی برداشتی کاملاً متفاوت از این مفهوم دارد.

برای اطمینان از اینکه همه ما در یک راستا قرار بگیریم، قبل از اینکه به دنبال آرامش درونی باشیم، از رویکرد دیل آر. فلودی برای آرامش درونی استفاده خواهیم کرد. فلودی یک پروفسور آمریکایی روانشناسی است که پرسشنامه آرامش ویتربو را معرفی کرده است. فهرست آن بر اساس ادبیات چند رشته‌ ای، از جمله رویکردهای روان‌شناسی مثبت، برنامه‌ های 12 مرحله‌ ای، پرستاری، بودیسم، بومیان آمریکا و ذهن آگاهی است.

طبق فصل فلودی در کتاب صلح شخصی در سال 2013، فهرست آن شامل چهار جزء آرامش درونی است:

  • بالاترین قدرت
  • هارمونی
  • مثبت بودن
  • سبک زندگی

بیایید نگاهی گذرا به هر یک از این موارد بیندازیم.

1. بالاترین قدرت

قدرت بالاتر مستلزم احساس معنویت است. در حالی که می‌ تواند به مذهب سازمان‌ یافته هم مرتبط باشد اما لزومی ندارد. همچنین می‌ تواند به معنای احساس ارتباط با دیگران و شفقت باشد و می‌ تواند شامل نوعی تأمل یا تفکر باشد.

علاوه بر این، بالاترین قدرت شامل احساس معنا و هدف در زندگی است. ویکتور فرانکل در کتاب انسان در جستجوی معنا اینگونه استدلال می‌ کند که مردم تقریباً در هر چیزی (از جمله رنج) معنا پیدا می‌ کنند و با این کار می‌ توانند انسانیت و آرامش درونی پیدا کنند.

2. هارمونی

هارمونی یا تناسب شامل داشتن یک مکان آرامش یا پناهگاه درونی است که می توانید در مواجهه با استرس های عادی زندگی، ناملایمات و نوسانات عاطفی به آنجا عقب نشینی کنید.

دستیابی به تناسب ممکن است شامل تمرین پذیرش، مدیریت خشم، بخشش، شفقت به خود، تمرکز حواس یا مراقبه باشد.

3. مثبت اندیشی

مثبت اندیشی به شادی و رفاه ذهنی مربوط است. احساسات مثبت نیز نقش دارند، اگرچه درک این نکته مهم است که احساسات منفی مانند غم، خشم و ترس، بخش‌ های عادی و جدا نشدنی زندگی نیز هستند.

حس شوخ طبعی، قدردانی و مکانیسم های مقابله ای مثبت نیز به یک حس کلی مثبت کمک می کند.

4. سبک زندگی

برخی تغییرات سبک زندگی در دستیابی به آرامش درونی ضروری است. اینها شامل زندگی در لحظه، دنبال کردن یک زندگی ساده، قدردانی از طبیعت، مراقبت از سلامتی، داشتن شبکه های اجتماعی مثبت، کمک به جامعه یا داوطلب شدن است.

دیل آر. فلودی همچنین معتقد است که مدیر خدمتگزار یک انتخاب سبک زندگی مهم است. مدیران خدمتگزار در درجه اول علاقه مند به خدمت به دیگران به عنوان یک انتخاب آگاهانه هستند و در نتیجه رهبر می شوند.

آرامش و شادی درونی

فهرست آرامش ویتربو نشان می دهد که به عنوان بخشی از مثبت اندیشی، شادی برای آرامش درونی ضروری است. منطق خاصی در آن وجود دارد زیرا داشتن سطح بالاتری از بهزیستی ذهنی احتمالاً به شما کمک می‌ کند تا تغییراتی در سبک زندگی ترویج‌ دهنده صلح خود ایجاد کنید و بخشش، پذیرش و شفقت به خود را تمرین کنید.

با این حال، رابطه علت و معلولی آن کاملاً مشخص نیست. چیزهایی که آرامش درونی را تشکیل می دهند، از روابط مثبت گرفته تا شفقت به خود، چیزهایی هستند که ما را شادتر می کنند و بهزیستی ذهنی را ارتقا می دهند.

مطالعه‌ ای در سال 2012 نشان می‌ دهد که احساس آرامش درونی بعد از شادی بادوام و پایدار است، اگرچه نویسندگان در بیان اظهارات ملموس در مورد علیت مردد هستند.

به طور خلاصه، مشخص نیست که چه چیزی اول بود، مرغ یا تخم مرغ یا در واقع در این سناریو کدام مفهوم مرغ و کدام تخم مرغ است. با این حال، به نظر می رسد شادی با آرامش درونی به هر طریقی مرتبط است، به احتمال زیاد در یک رابطه همزیستی هستند، جایی که یافتن یکی به تقویت دیگری کمک می کند.

7 راه برای یافتن آرامش درونی

همه ما روزهایی را داریم که به هیچ عنوان نفس عمیق کشیدن و جملات تاکیدی مثبت ما را آرام نمی کند اما می توانیم در کوتاه مدت و بلندمدت از آرامش درونی بهره مند شویم و اگرچه ممکن است تعریف آن سخت باشد اما پیدا کردن آرامش درونی سخت نیست.

در اینجا 5 نکته برای یافتن آرامش درونی آورده شده است.

1. دلیل خود را پیدا کنید

اگر تا به حال در زندگی، شغل یا روابط خود احساس گمراهی یا بی قراری کرده اید، می دانید که وقتی سرانجام مسیر یا هدف خود را پیدا می کنید چقدر احساس خوبی دارد. یافتن دلیل و احساس هدف گامی اساسی در راه رسیدن به آرامش درونی است.

هیچ راهی برای پیدا کردن دلیل شما وجود ندارد. ممکن است شامل نگاهی دقیق تر به شغل، سرگرمی ها، روابط یا هر زمینه دیگری از زندگی شما باشد. همچنین می توانید با پرسیدن اینکه چرا آن شغل خاص را انتخاب کرده اید یا با آن افراد دوست شده اید، متوجه شوید.

یافتن هدفتان ممکن است شامل بیرون آمدن از منطقه امن، امتحان کردن چیزهای جدید و اجازه ورود دادن به افراد جدید در زندگی شما باشد.

2. ذهن آگاهی را تمرین کنید

برای بسیاری از افراد، ذهن آگاهی مترادف با مدیتیشن است و مراقبه مترادف با آرامش است. البته، تمرکز حواس فقط در مورد مدیتیشن نیست بلکه برای یافتن آرامش درونی مفید است.

نتایج یک آزمایش تصادفی‌ و کنترل‌ شده در سال 2013 نشان می‌ دهد که یک برنامه آموزشی 8 هفته‌ ای ذهن آگاهی آرامش درونی شرکت‌ کنندگان را افزایش می‌ دهد. این آموزش شامل تمرینات تمرکز حواس مانند اسکن بدن، مدیتیشن نشسته و پیاده روی و یوگا و همچنین بحث های گروهی بود.

بنابراین اگر مدیتیشن هدف شما نیست، سعی کنید جهان بینی آگاهانه حضور در لحظه و اکنون را بدون قضاوت در مورد افراد، موقعیت ها، تجربیات و احساسات اتخاذ کنید.

3. بپذیرید که نمی توانید همه چیز را کنترل کنید

شما احتمالاً با دعای آرامش در برخی موارد آشنا هستید:

«خدایا به من آرامشی عطا فرما تا بپذیرم چیزهایی را که نمی توانم تغییر دهم، شهامتی عطا کن تا چیزهایی را که می توانم تغییر دهم و خردی عطا کن تا تفاوت این دو را بدانم.»

این در حالی که در ابتدا یک دعای مسیحی بود، این قطعه در زمینه های سکولار نیز گسترده شد و دلیل خوبی دارد. در یک جمله، اهمیت دانستن آنچه را که می‌ توانید کنترل کنید و نمی‌ توانید کنترل کنید را در بر می‌ گیرد.

یکی از ساده‌ ترین راه‌ ها برای از دست دادن خونسردی این است که سعی کنید چیزی را که نمی‌ توانید کنترل کنید، خواه آب و هوا باشد یا اعمال افراد دیگر. هنگامی که عدم کنترل خود را بر آن ها پذیرفتید، می توانید ادامه دهید یا متوجه شوید که می توانید بر برخی چیزها تأثیر بگذارید. مطمئناً نمی‌ توانید آب و هوا را کنترل کنید اما اگر باران می‌ بارد، می‌ توانید چتر بردارید یا در حالی که نمی توانید اعمال شخص دیگری را کنترل کنید، می توانید در مورد انتظارات خود راحت باشید.

4. مراقب خودت باش

اگر در حال شکوفایی باشید، نه فقط زنده ماندن، به راحتی می توانید آرامش را پیدا کنید. اطمینان از اینکه خوب غذا می خورید، آب می نوشید، استراحت کافی، خواب و فعالیت بدنی دارید، اساسی ترین عناصر سازنده سلامتی را در اولویت قرار داده اید.

این به این معنی نیست که شما باید تصویر سلامتی کامل باشید. همه ما در خوردن غذاهای ناسالم افراط می کنیم و گاهی اوقات خوابمان را از دست می دهیم.

درست مانند احساسات “منفی”، گاهی “ناسالم بودن” هم بخشی از زندگی است.

اما اطمینان از اینکه استراحت خوبی دارید و به خوبی تغذیه می‌ شوید، تمرین تمرکز حواس و تمرکز بر یافتن هدفتان را بسیار آسان‌ تر می‌ کند زیرا وقتی گرسنه و خسته هستید، تنها هدف شما خوردن و خوابیدن است.

5. بخندید

زندگی پوچ و غیرقابل پیش بینی است و گاهی بهترین راه برای رسیدن به آرامش، خندیدن به آن است. از شوخی کردن در مورد چیزهای سخت زندگی یا خندیدن به چیزهای احمقانه با دوستان خود نترسید.

خندیدن در مورد چیزی به این معنی نیست که چشمتان را روی مسائل یا پیامدهای واقعی زندگی می‌بندید اما برخورد شوخ طبعانه با زندگی، برخورد با این مسائل را آسان تر می کند.

6. دنیای دیجیتال را رها کنید و وارد طبیعت شوید

در عصر ارتباطات بیش از حد امروز، دنیای دیجیتال دائماً ما را با اطلاعات و حواس‌ پرتی بمباران می‌ کند.

استراحت عمدی، دور شدن از صفحه نمایش و غوطه ور شدن در دنیای طبیعی ضروری است. طبیعت یک گریز درمانی ارائه می دهد و چشم اندازی تازه ارائه می دهد.

زمان های خاصی را در هفته برای سم زدایی دیجیتال اختصاص دهید. این می‌ تواند به معنای خاموش کردن اعلان‌ ها، اختصاص یک روز کامل به دور از صفحه‌ نمایش باشد یا صرفاً چند ساعت همه چیز را برای پیاده روی در طبیعت کنار بگذارید.

چه قدم زدن در یک پارک محلی باشد، چه مراقبت از باغچه یا گوش دادن به صداهای آرامش بخش یک جنگل، گذراندن این لحظات با طبیعت می تواند عمیقاً جوان کننده باشد و راه را برای آرامش درونی هموار کند.

7. تمرین شکرگزاری روزانه را گسترش دهید

سرعت سریع زندگی اغلب ما را نسبت به نعمت های بی شماری که در اطراف ما قرار دارند کور می کند. با تمرین فعالانه قدردانی، می‌ توانیم تمرکز خود را از چیزهایی که از دست داده‌ ایم به فراوانی که در حال حاضر وجود دارد تغییر دهیم.

این عمل ساده شناخت و قدردانی از خوبی های زندگی ما می تواند متحول کننده باشد و مثبت اندیشی و احساس عمیق تر رضایت را تقویت کند.

با یک مراسم روزانه یادداشت برداری از سه موردی که به خاطر آنها سپاسگزار هستید، شروع کنید. این می تواند به سادگی یک حرکت محبت آمیز از جانب یک غریبه، زیبایی غروب خورشید یا یک خاطره زیبا باشد.

قدردانی خود را آشکارا ابراز کنید، خواه این یک «تشکر» صمیمانه از یکی از عزیزان باشد یا قدردانی از تلاش کسی. این لحظات شکرگزاری روزانه، زمانی که به طور مداوم تمرین شود، می تواند ما را در چرخه مثبت بودن بیندازد و راه را برای آرامش درونی پایدار هموار کند.

کلام آخر

آرامش درونی یک پدیده چند رشته ای و چند وجهی است که ارتباط نزدیکی با شادی دارد، بنابراین جای تعجب نیست که بسیاری از مردم به یافتن آن علاقه مند هستند، به خصوص در دنیای پر هیجان و همیشه در حال تغییر ما.

خبر خوب این است که ابزارهای زیادی وجود دارد که می تواند به شما در یافتن آن کمک کند، از داشتن حس هدفمندی و تمرین ذهن آگاهی گرفته تا پذیرش زندگی با حس شوخ طبعی.

منبع:

trackinghappiness

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی