روانشناسي و سلامت روان

7 راهکار موثر برای درمان استرس و اضطراب

تقویم فارسی اندروید

استرس از حالت‌های جدانشدنی زندگی روزمره محسوب می‌شود؛ همه افراد در هر سنی به دلیل چالش‌های بزرگ و کوچک دچار اضطراب می‌شوند. در اصل استرس پاسخ طبیعی بدن به موقعیت‌های خاص است. با اینکه خلاص شدن همیشگی از استرس کمی غیرممکن به نظر می‌رسد، بااین‌‌حال اضطراب قابل کنترل است. در سال‌های اخیر و به‌دنبال افزایش درگیری‌ ذهنی افراد، روش‌های متنوعی از ماساژ تا ارتباط موثر در جامعه برای کاهش استرس پیشنهاد شده‌اند. همچنین استراحت در طول روز ممکن است به کاهش استرس، تنش و نگرانی کمک کند. با اختصاص سه دقیقه از وقتتان به مطالعه این مقاله با روش‌های کاربردی برای درمان استرس و اضطراب آشنا خواهید شد.

1. ماساژ درمانی؛ یکی از روش‌های درمان استرس و اضطراب شدید

ماساژ یک روش درمانی موثر برای تقویت احساس آرامش و رفع تنش به شمار می‌رود. در انواع روش‌های ماساژ درمانی کشش سطحی در عضلات ایجاد می‌شود؛ علاوه‌بر این، دمای بدن به‌دنبال افزایش کشش بیشتر خواهد شد. در نهایت ضربان قلب کاهش می‌یابد و ترشح‌هورمون‌های نوراپی‌نفرین برای ایجاد آرامش در فرد بیشتر می‌شود.

اگر ماساژ دادن به‌طور سراسری و برای همه قسمت‌های بدن انجام شود، تاثیر بیشتری برای کاهش استرس دارد. ماساژ گرفتن روزانه، حتی در حد چند دقیقه، تاثیر چشمگیری بر کاهش استرس خواهد داشت. در صورت دسترسی مشکل به مراکز ماساژ با خرید آنلاین صندلی ماساژ ، راهکاری عالی و موثر برای رفع تنش را در اختیار خواهید داشت.

ماساژ علاوه‌بر افزایش ترشح هورمون‌های آرامش‌بخش، منجر به کاهش درد برای از بین بردن استرس و اضطراب نیز می‌شود. این روش درمانی ترشح مسکن‌های طبیعی بدن را افزایش می‌دهد؛ بنابراین فرد با دریافت ماساژ درمانی احساس خوبی را تجربه خواهد کرد. از آن‌جایی‌که ارتباط مستقیمی بین درد و اضطراب وجود دارد؛ ماساژ دادن با کاهش درد به رفع استرس و اضطراب نیز کمک می‌کند.

ماساژ درمانی

2. مدیتیشن؛ روشی برای افزایش آرامش ذهنی

مدیتیشن به شما احساس آرامش و تعادل فراهم می‌کند که سلامت عاطفی و جسمی را به‌طور همزمان تحت تاثیر قرار می‌دهد. افراد آرامش ذهنی و توانایی مقابله با استرس را با استفاده از روش‌های مراقبه مدیتیشن دارند. مدیتیشن در صبح به مدت چند دقیقه روز خوب و با آرامشی را برای شما رقم می‌زند. ریلکس کردن با این روش به شما در افزایش تمرکز کمک می‌کند؛ بنابراین کارها را با دقت بیشتری انجام خواهید داد و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

در روش‌هایی از مدیتیشن بر ایجاد کشش سراسری و سطحی در بدن تمرکز می‌شود. ازاین‌رو انجام تنفس عمیق باعث بهبود گردش خون و تغذیه بهتر سلول‌ها می‌شود. یکی از راهکارهای دیگر ایجاد کشش در بافت‌های ماهیچه‌ای استفاده از ماساژور دستی است. برند آی‌رست یکی از نام‌های تجاری معتبر در زمینه عرضه ماساژورها به شمار می‌رود. برای خرید محصولات این برند با نمایندگی‌های معتبر عرضه‌کننده خرید کنید. کسب اطلاعات دقیق مثل قیمت ماساژور دستی irest از این فروشگاه‌‌ها راهکار مطمئنی به شمار می‌رود.

مدیتیشن

3. ورزش کردن؛ یکی از راه‌های درمان استرس و اضطراب با افزایش هورمون شادی

ورزش کردن راهکار منحصربه‌فردی برای ایجاد نشاط و آرامش، ایجاد تحریک و آرامش، مقابله با افسردگی و از بین بردن استرس است. فعالیت‌های ورزشی باعث کاهش ترشح کورتیزول می‌شود؛ در نتیجه فرد احساس آرامش بیشتری خواهد داشت.

اگر فعالیت‌های نسبتا سنگین ورزشی را انتخاب کردید حتما روش‌های استاندارد ریکاوری را برای بازسازی فیبرهای عضلانی و ایجاد نشدن کوفتگی بدن به کار بگیرید؛ چراکه دردهای عضلانی ارتباط مستقیمی با ایجاد استرس یا تشدید آن دارند. برای مثال اگر با ماشین به باشگاه می‌روید، از روکش صندلی ماساژور آی رست برای انجام ریکاوری در طول مسیر استفاده کنید. البته روکش ماساژ فقط برای ریکاوری نیست؛ ماساژ درمانی همه قسمت‌های بدن با استفاده از وسیله انجام می‌شود. فقط کافی است تا آن را روی صندلی مناسبی نصب کنید.

4. کنار گذاشتن واکنش‌های ناسالم؛ راه حل درمان استرس و اضطراب

بالا رفتن سطح استرس در افراد پاسخ طبیعی بدن در واکنش به موقعیت‌های تنش‌زا است؛ در بعضی موارد فرد عکس‌العمل‌های مناسبی در برابر ایجاد تنش نخواهد داشت. ازاین‌رو نه‌تنها به حفظ آرامش خود کمکی نمی‌کند؛ بلکه باعث تشدید واکنش‌های عصبی نیز می‌شود. رفتارهایی مثل استعمال دخانیات و مصرف الکل یا تغییر شیوه رفتاری با دیگران از واکنش‌های ناسالمی است که برای درمان استرس و اضطراب حاصل از تنش‌های ذهنی الزامی محسوب می‌شود.

5. ارتباط مفید و موثر با دیگران؛ روشی برای کاهش اضطراب

برقرار کردن ارتباط با دیگران یکی از راه‌هایی است که در موقعیت‌های تنش‌زا برای افراد بسیار سخت و دشوار محسوب می‌شوند؛ بااین‌حال ارتباط با دیگران تاثیر بسزایی در کاهش استرس و آرامش فرد دارد. ارتباط گرفتن با دیگران حس حمایت شدن را نیز برای فرد به وجود می‌آورد. در نتیجه پیشنهاد می‌شود تا برای افزایش آرامش و دور شدن از تنش‌های ذهنی، ارتباط سالم، مفید و موثری با دیگران داشته باشید.

6. در نظر گرفتن زمانی برای استراحت و تفریح؛ راهکاری برای آرام کردن ذهن

غرق شدن در فعالیت‌های کاری و درسی به‌تنهایی منجر به افزایش سطح استرس در افراد می‌شود. در این موارد اغلب فرد توجه به نیازهای ضروری روح و جسم خود را در آخرین اولویت‌ها قرار می‌دهد. در نتیجه این افراد بعد از مدتی نداشتن برنامه‌های تفریحی و استراحت دچار فرسودگی ذهنی می‌شوند. این اختلال فرد را از انجام کارهای عادی باز می‌دارند؛ بنابراین فرد به‌دنبال نرسیدن به انجام کارهای مختلف استرس شدیدی می‌گیرد.

استراحت جسم و روح را جدی بگیرید. در طول روز و میان ساعات کاری زمانی را برای استراحت و رفع تنش‌های ذهنی قرار دهید. همین‌طور در بازه‌‌های زمانی کوتاه نیز از برنامه‌های تفریحی مختلف برای کاهش استرس لذت ببرید.

استراحت

7. مصرف نوشیدنی‌های آرام‌بخش؛ درمانی سنتی برای استرس شدید

یکی از روش‌های سنتی و توصیه شده در طب سنتی استفاده از دمنوش‌های آرامبخش است. بابونه، چای کوهی و سنبل‌الطیب برای رفع خستگی و تسکین افسردگی موثر هستند. مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های آرامش‌بخش نیز توصیه نمی‌شود؛ بنابراین در حد نیاز و معقول از دمنوش‌های آرامش‌بخش برای کاهش استرس استفاده کنید.

علاوه‌بر مصرف دمنوش برای درمان استرس و اضطراب شبانه، از مصرف نوشیدنی‌هایی با کافئین بالا نیز اجتناب کنید. به‌ویژه مصرف قهوه با کافئین بالا ضربان قلب را افزایش می‌دهد. به همین دلیل منجر به تشدید اضطراب و تنش‌های روانی در فرد می‌شود.

فروشگاه مبل ماساژ؛ مرجعی کامل برای عرضه‌ محصولات برندهای روتای و آی‌رست

در این مقاله به بررسی روش‌های درمان استرس و اضطراب شدید پرداختیم. این پاسخ طبیعی بدن گاهی منجر به بازماندن فرد از انجام کارهای روزمره و داشتن فعالیت موثر در جامعه می‌شود؛ ازاین‌رو روش‌های مختلفی مثل ورزش کردن، مدیتیشن، ماساژ درمانی، کاهش مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار و اختصاص زمانی برای استراحت از مهم‌ترین راهکارهای کاهش اضطراب هستند.

همان‌طور که گفتیم ماساژ درمانی یکی از موثرترین روش‌ها برای رفع تنش‌های درونی فرد است. دریافت خدمات ماساژ درمانی در کلینیک‌های تخصصی برای همه افراد به دلیل طولانی بودن مسیر و مشغله بالا امکان‌پذیر نیست؛ ازاین‌رو افراد همواره به‌دنبال راهکار جایگزین و در دسترس برای انجام انواع روش‌های ماساژ هستند. یکی از این روش‌ها خرید ابزارهای ماساژ برقی به شمار می‌رود. این ابزار با عملکردی چندگانه راهکاری موثر برای کاهش استرس هستند.

برای خرید کاربردی‌ترین ماساژور برقی منطبق بر استانداردهای روز با نمایندگی برندهای معتبر آیرست و روتای تماس گیرید. فروشگاه مبل ماساژ عرضه‌کننده محصولات ماساژور این دو برند است که برای تماس با این فروشگاه کافی است تا نام «مبل ماساژ» را در گوگل جستجو کنید.

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی