روانشناسي و سلامت روان سلامت

6 نکته برای تقویت پیوند و ارتباط ذهن و بدن

تقویم فارسی اندروید

آیا باور دارید که می توان یک تصویر مثبت از خود داشت؟ آیا قابل قبول است که ادراک ذهنی و ارتباط ذهن و بدن ما از جهان سیستم ایمنی ما را به گونه ای هدایت می کند که باعث شود بهتر به تهدیدات آینده پاسخ دهیم؟

همانطور که در مورد زنان بالای 40 سال مشاهده شد که برای کاهش وزن تلاش می کنند، افکار بر سلامت کلی تأثیر می گذارد. این نشان می دهد که عواطف، احساسات، باورها و نگرش های یک فرد می تواند به طور مثبت یا حتی منفی بر عملکرد بیولوژیکی تأثیر بگذارد.

تحقیقات علمی نشان می دهد که ذهن ما می تواند نقش مهمی در بهبود بدن ما ایفا کند یا در وهله اول در سالم ماندن موثر باشد.

ارتباط ذهن و بدن

ارتباط ذهن و بدن چیست؟

ارتباط ذهن و بدن ارتباط بین افکار، نگرش ها، رفتارها و سلامت جسمانی فرد است. این ارتباط به هیچ وجه یک نظریه جدید نیست. تا 300 سال پیش، تقریباً هر سیستم پزشکی در سراسر جهان ارتباط مغز و بدن را به عنوان یک کل درمان می کرد.

اما در طول قرن هفدهم، جهان غرب شروع به دیدن ذهن و بدن به عنوان دو موجودیت مجزا کرد. در این دیدگاه، بدن به نوعی مانند یک ماشین بود، با قطعات قابل تعویض و مستقل، بدون هیچ ارتباطی با ذهن.

آیا تا به حال اینقدر عصبی شده اید که کف دست شما شروع به عرق کردن کند؟ یا آنقدر نگران بودید که شب ها نتوانید بخوابید؟ این ارتباط ذهن و بدن در کار است. سلامت جسمانی و سلامت عاطفی در آنچه که به عنوان ارتباط ذهن و بدن شناخته می شود، در هم تنیده هستند.

ذهن و بدن چگونه به هم مرتبط هستند؟

مغز می تواند مواد شیمیایی خاصی تولید کند که با بهبود سلامت شما مرتبط هستند. این شامل اندورفین است که برای کمک به سیستم عصبی برای مقابله با استرس یا درد تولید می شود و آنتی بادی هایی که توسط سیستم ایمنی در پاسخ به یک ماده خارجی تولید می شود تا آن را از بدن خارج کند.

اثرات وضعیت ذهنی شما می تواند بر ترشح این مواد شیمیایی تأثیر بگذارد. یکی از بزرگ‌ ترین نمونه‌ های آن، پاسخ پرواز یا مبارزه است. اگر احساس استرس یا اضطراب می کنید، بدن شما طوری عمل می کند که انگار مورد حمله قرار گرفته است و هورمون هایی ترشح می کند که شما را وادار به ماندن یا دویدن می کنند.

ضربان قلب شما می تواند افزایش یابد، هضم کند می شود، ممکن است احساس تنش کنید و حواس شما ممکن است افزایش یابد که همه اینها با احساس استرس یا اضطراب تحریک می شوند.

همچنین گفته شده است که اگر احساس بیماری می کنید اما نگرش مثبت خود را حفظ می کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که مغز شما مواد شیمیایی مناسب مورد نیاز برای تقویت سیستم ایمنی بدن شما را تولید کند.

به همین دلیل است که داشتن یک رابطه مثبت با سلامت روانی و جسمی خود برای دستیابی به رفاه کلی بسیار مهم است.

تکنیک های زیادی برای اتصال ذهن و بدن وجود دارد مانند مدیتیشن، تنفس عمیق، مدیریت استرس، تمرین تاب آوری، معنویت و تفکر مثبت و منفی. بیایید یاد بگیریم که چگونه بدن و ذهن خود را به هم متصل کنیم.

1. مدیتیشن

اصطلاح “مدیتیشن” به انواع اعمالی اشاره دارد که بر ارتباط ذهن و بدن تمرکز دارد و برای آرام کردن ذهن و افزایش رفاه کلی استفاده می شود.

برخی از انواع مدیتیشن شامل حفظ تمرکز ذهنی بر یک حس خاص مانند تنفس، صدا، تصویر بصری یا مانترا است که یک کلمه یا عبارت تکراری مانند “Om” است.

مطالعات نشان می دهد که مدیتیشن ممکن است به کاهش فشار خون، علائم اضطراب و افسردگی و علائم سندرم روده تحریک پذیر و عود کردن دوباره در افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو کمک کند. مراقبه همچنین ممکن است برای افراد مبتلا به بی خوابی مفید باشد.

مطالعات اضافی نشان می دهد که اثرات مثبت مدیتیشن مبتنی بر ذهن آگاهی بر افسردگی می تواند شش ماه یا بیشتر ادامه داشته باشد.

2. تنفس عمیق

همانند مدیتیشن، تکنیک های تنفس عمیق می توانند برای سلامت جسمی و روانی بسیار قوی و مفید باشند.

تنفس یوگی، نام دیگر تنفس عمیق، تنظیم ارادی نفس با استفاده آگاهانه و فعالانه از دیافراگم برای افزایش جریان ورودی و خروجی هوا و همچنین کاهش دفعات هر چرخه تنفسی است.

دیافراگم عضله ای است که شکم و حفره قفسه سینه را از هم جدا می کند. دیافراگم که به پایه ریه ها متصل است، به ندرت هنگام تنفس ناخودآگاه فعال می شود. این به یک الگوی تنفس کم عمق تبدیل می شود که منجر به تهویه ضعیف و کاهش کارایی تنفسی می شود.

امروزه بیشتر ما فقط نفس های کوتاه و کم عمق می کشیم و بدنمان را در یک واکنش دائمی در حال مبارزه یا گریز نگه می داریم که همان طور که در بالا ذکر شد باعث ایجاد واکنش های زیادی می شود.

3. مدیریت استرس

درک نحوه واکنش و رفتار ما در مواجهه با موقعیت های استرس زا و اضطراب می تواند به ما کمک کند تا بفهمیم چگونه استرس را بهتر مدیریت کنیم.

ما ممکن است نتوانیم شرایط خود را تغییر دهیم اما می توانیم آنها را متفاوت ببینیم.

گاهی اوقات، صرفاً چارچوب‌ بندی مجدد موقعیت استرس‌ زا می‌ تواند به شما کمک کند تا با تغییر نحوه تفسیر مغز از رویدادها و موقعیت‌ ها و افزایش تمرکز از دیدگاه مثبت‌ تر، استرس را مدیریت کنید.

به جای شکایت از ترافیک، لحظه ای را برای شارژ مجدد، تنظیم ایستگاه رادیویی مورد علاقه خود یا گذراندن زمان تنهایی در نظر بگیرید.

اولویت دادن به مراقبت از خود راهی عالی برای مدیریت استرس است و برای حفظ عملکرد خوب و بهبود سلامت کلی ما ضروری است.

این سوالات را از خود بپرسید

جنبه های زیر از سلامت ما برای بهزیستی ما حیاتی است و برای مدیریت بهتر استرس بسیار مهم است. موارد زیر را در نظر بگیرید:

 1. آیا خواب کافی دارید؟
 2. آیا برای افرادی که به آنها اهمیت می دهید وقت می گذارید؟
 3. آیا فعالیت بدنی را در اولویت قرار می دهید؟
 4. آیا رژیم غذایی متعادل و متنوعی دارید؟
 5. آیا تمرکز خود را به چیزهایی می‌ دهید که به آنها علاقه دارید؟
 6. چگونه می توانید قلب خود را بیشتر به روی جامعه و معنویت باز کنید؟

4. آموزش تاب آوری

تاب‌ آوری توانایی شما برای سازگاری خوب و بهبود سریع پس از استرس، ناملایمات، تروما یا تراژدی است. طبق گفته‌ کلینیک مایو، اگر شما حالت انعطاف‌ پذیری داشته باشید، بهتر می‌ توانید در مواجهه با چالش‌ های زندگی، تعادل و سطح سلامت جسمی و روانی سالمی داشته باشید.

انعطاف پذیری می تواند در حفظ سطح استرس شما بسیار مهم باشد که می تواند تأثیر زیادی بر سلامت جسمانی شما داشته باشد. مهم است که با استرس به روشی سالم کنار بیایید، چه از طریق حمایت از جانب عزیزان یا تغییر دیدگاه خود از طریق روش های درمانی.

5. معنویت

معنویت شامل احساس ارتباط با چیزی بزرگتر از خودمان است و معمولاً شامل جستجو برای معنای زندگی است. به این ترتیب، این یک تجربه جهانی انسانی است، چیزی که همه ما را تحت تأثیر قرار می دهد.

مردم ممکن است یک تجربه معنوی را مقدس یا متعالی یا صرفاً یک احساس عمیق از سرزندگی و به هم پیوستگی توصیف کنند. یافتن هدفتان می تواند ابزاری عالی برای اطمینان از سلامت ذهن و بدنتان باشد.

خواه شغل شما باشد یا زندگی شخصی، دانستن اینکه چه کسی هستید و چه ارزش هایی دارید می تواند به شما کمک کند تا شما را ثابت نگه دارید. در برخی موارد، می تواند به شما کمک کند در صورت ارائه فرصت ها، انتخاب های درستی داشته باشید.

ذهن آگاهی به شما می آموزد که از آنچه در حال حاضر در بدن و ذهن خود می گذرد آگاه باشید و با کنجکاوی و مهربانی به روی آن باز باشید. این به شما امکان می دهد تا باورها، دیدگاه ها و تجربیات را به روشی جدید کشف کنید که ممکن است به بینش های جدیدی در مورد سؤالات معنوی منجر شود.

6. تفکر مثبت و منفی

محققان در حال یافتن شواهد بیشتر و بیشتری هستند که به مزایای فراوان خوش بینی و مثبت اندیشی اشاره می کند. چنین یافته‌ هایی نشان می‌ دهد که نه تنها افراد مثبت‌ اندیش سالم‌ تر هستند و استرس کمتری دارند، بلکه از رفاه کلی بیشتری نیز برخوردارند.

طبق گفته کلینیک مایو، مزایای سلامتی مثبت اندیشی عبارتند از:

 • افزایش طول عمر
 • میزان کمتر افسردگی
 • سطوح پایین تر ناراحتی و درد
 • مقاومت بیشتر در برابر بیماری ها
 • سلامت روانی و جسمی بهتر
 • سلامت قلب و عروق بهتر و کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی و سکته مغزی
 • کاهش خطر مرگ ناشی از سرطان
 • کاهش خطر مرگ ناشی از مشکلات تنفسی
 • کاهش خطر مرگ ناشی از عفونت
 • مهارت های مقابله ای بهتر در هنگام سختی ها و زمان های استرس

الگوهای تفکر منفی مانند فرض بدترین ها، نتیجه گیری سریع و انتقاد از خود، می تواند مقابله با مشکلات سلامتی را دشوارتر کند.

به عنوان مثال، زنی که برای کاهش وزن تلاش می کند ممکن است فکر کند “همه در خانواده من اضافه وزن دارند، بنابراین کاری نمی توانم در مورد آن انجام دهم”، حتی پس از اینکه پزشکش به او گفت که وزن او را می توان با رژیم غذایی و ورزش کنترل کرد.

آن را به مثبت تبدیل کنید

می توانید یاد بگیرید که افکار منفی را به مثبت اندیشی تبدیل کنید. این فرآیند ساده است اما برای ایجاد یک عادت جدید نیاز به زمان و تمرین دارد.

اگر می‌ خواهید افکار مثبت بیشتری داشته باشید، با شناسایی بخش‌ هایی از زندگی‌ تان که معمولاً درباره‌ شان منفی فکر می‌ کنید، شروع کنید، خواه شغلتان باشد، رفت‌ و آمد روزانه‌ تان، تغییرات زندگی یا یک رابطه. شما می توانید با تمرکز بر یک حوزه کوچک شروع کنید تا به روشی مثبت تر به آن نزدیک شوید. حتماً به طور دوره‌ ای متوقف شوید و آنچه را که در فکرتان می گذرد، ارزیابی کنید.

اگر متوجه شدید که افکار شما عمدتاً منفی هستند، سعی کنید راهی برای ایجاد یک چرخش مثبت در آنها پیدا کنید. پذیرفتن مثبت اندیشی به معنای نادیده گرفتن جنبه منفی یک موقعیت نیست بلکه به معنای درک این است که راهی برای دور زدن آن پیدا خواهید کرد.

خلاصه

ارتباط ذهن و بدن: 6 نکته برای تقویت پیوند

مدیتیشن: مدیتیشن را تمرین کنید تا به خودتان کمک کنید بر ارتباط ذهن و بدن خود تمرکز کنید. مدیتیشن بهزیستی شما را افزایش می دهد و چیزی است که باید آن را امتحان کنید.

تنفس عمیق: هنر نفس کشیدن ممکن است غیر واقعی به نظر برسد اما با تکنیک های مناسب می توانید بدن خود را تقویت کنید و خود را از استرس رها کنید.

مدیریت استرس: استرس هر روز اتفاق می افتد و ما آن را حتی در چیزهای ساده تجربه می کنیم. سعی کنید با تمرکز بر روی موارد مورد علاقه خود به جای مواردی که در آن هستید، استرس خود را مدیریت کنید.

آموزش تاب آوری: تاب آوری را در خود تمرین کنید و سعی کنید انرژی خود را در جای دیگری متمرکز کنید.

معنویت: خود را با موجودی برتر پیوند دهید و هدفی را در زندگی پیدا کنید.

تفکر مثبت و منفی: همیشه اتفاقات منفی در اطراف ما رخ می دهد اما اگر بیشتر روی نکات مثبت تمرکز کنید، می توانید یک روز بد را به یک روز خوب تبدیل کنید.

نتیجه گیری

روشی که شما احساس می کنید بر طرز فکر شما تأثیر می گذارد و بالعکس، ارتباط ذهن و بدن ارتباط بین افکار و احساسات شماست. احساسات شما یک تجربه بدنی هستند، در حالی که افکار شما در ذهن هستند.

قدرت ارتباط بین ذهن و بدن را نمی توان انکار کرد. زمانی که از تأثیر استرس بر بدن و ذهن خود آگاه شدید، ممکن است شروع به یادگیری استراتژی هایی برای ایجاد تعادل بیشتر در زندگی و مقابله با استرس کنید.

روش های ذکر شده را برای تقویت پیوند ذهن و بدن امتحان کنید.

منبع:

lifehack

مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی