سلامت سلامت جسمي

5 دلیل برای آنکه خونریزی لثه تان را جدی بگیرید

تقویم فارسی اندروید

آیا خودتان یا یکی ا نزدیکانتان خونریزی لثه را تجربه کرده اید؟ هیچ می دانید همین خونریزی ساده می تواند نشانه ی چه بیماری های مهلکی باشد؟ با ما در این پست از هفت گنج همراه باشید تا شما را با برخی از این بیماری ها آشنا کنیم.

خونریزی لثه

خونریزی لثه لزوما نشانه ی یک مشکل نیست اما باید بدانید یکی از نشانه های بیماری های عفونی دهان و دندان و یا حتی بیماری ایدز همین خونریزی لثه است پس لازم است آن را جدی بگیرید. در مقابل لثه های سالم نشانه ی بهداشت و دهان و دندان است. پس لازم است اگر لثه های ملتهب داشتید یا خونریزی لثه داشتید سعی کنید علت آن را متوجه شوید. و اما همانطور که گفتیم خونریزی لثه می تواند نشانه ی یک بیماری جدی باشد در ادامه این بیماری ها را نام برده و معرفی می کنیم.

1. دیابت

یک ارتباط قوی بین دیابت و بیماری های پریودنتال التهاب لثه وجود دارد. خونریزی لثه معمولا یکی از اولین نشانه های دیابت است. به علاوه کنترل قند خون تقریبا غیرممکن می شود زمانی که بیمار مدام خونریزی لثه دارد. به بیماران دیابتی توصیه می شود تا بهداشت دهان و دندان خود را بیش از پیش حفظ کنند چرا که دیابت خود سلامت دهان و دندانشان را تهدید می کند.

2. ترمبوسیتونی

این یک بیماری تعریف شده توسط کمبود پلاکت در خون است. این کمبود خود نهایتا منجر به خونریزی بافت لثه ها، کبودی لثه و لخته شدن خون می شود. این بیماری حتی می تواند باعث ضایعه ی دهانی شود. بیماری ترمبوسیتوپنی باعث می شود حتی یک ضربه ی کوچک باعث خونریزی لثه شود.

3. سرطان خون

در سرطان خون نیز یکی از اولین نشانه ها التهاب لثه و خونریزی آن است. سرطان خون یک بیماری به شدت خطرناک و جدی است که می تواند حتی به دیگران سرایت داده شود. و مراجعه ی زودهنگام به پزشک می تواند از پخش شدن آن در بدن جلوگیری کند. و این هم یک دلیل دیگر برای اهمیت دادن به خونریزی لثه است.

4. اچ آی وی

90 درصد از بیماران اچ آی وی حداقل یک عارضه ی دهان و دندان مانند بیماری های لثه و خونریزی لثه در خود دارند. درواقع خونریزی لثه خود می تواند یک نشانه از یک بیماری عفونی جدی در بدن باشد.

5. التهاب لثه ناشی از بارداری

هورمون های زمان بارداری می توانند خونریزی لثه را بیشتر کرده یا حتی باعث آن باشند. این هورمون ها لثه را متورم می کنند. به یاد داشته باشید که بهداشت دهان و دندان نقش مهمی در سلامت جنین دارد. به طوری که خونریزی لثه در دوران بارداری می تواند خود یک علامت هشدار دهنده در خصوص بروز یک مشکل در بدن بیمار باشد.

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی