روانشناسی سبك زندگي

4 راه برای قدردانی از خود

تقویم فارسی اندروید

هر زمان که می‌خواهیم تصمیمی بگیریم یا در مورد چیزی که برایمان مهم است اقدام کنیم، به راحتی می‌ توانیم خودمان را پیش بینی کنیم. در طبیعت ما پیش بینی تهدیدها یا خطرات وجود دارد اما، چیزی که ما را فلج می کند، نحوه درک ما از خودمان است. این راهی است که ما با خودمان صحبت می کنیم. خودگویی منفی می تواند ما را از بهترین خودمان باز دارد و اگر با این مشکل دارید، یکی از راه‌ های مقابله با آن قدردانی از خود است. قدردانی از خود این است که خود را دقیقاً همانگونه که هستید ببینید، برای خود ارزش قائل شوید و به خودتان شفقت و قدردانی نشان دهید. قدردانی از خود می تواند با تبدیل ایده های منفی از خود به مثبت و پرورش باورهای خود، زندگی شما را تغییر دهد. در اینجا، ما در مورد اهمیت قدردانی از خود و اینکه چگونه می توانید آن را به صورت روزانه تمرین کنید، صحبت خواهیم کرد!

قدردانی از خود

آیا قدر خود را می دانید؟

همه چیز در زندگی ما به نحوه انجام کارهای درونی ما بستگی دارد. هر زمان که خود را در دوراهی تصمیم‌ گیری می‌ بینیم (که طبق علم، 35000 بار در روز اتفاق می‌ افتد) همیشه پا به درون اولین قدم است.

ما همیشه باید از خود بپرسیم که آیا کار درستی انجام می‌ دهیم یا توانایی انجام چنین کارهایی را داریم یا نه.

بنابراین، تصور کنید که به درون خود قدم می گذارید، از خود می پرسید که در مرحله بعد چه کاری باید انجام دهید و فقط منفی ها و اضطراب هایی مانند موارد زیر را می بینید:

  • من به اندازه کافی خوب نیستم.
  • من برای افرادی که دوستشان دارم مهم نیستم.
  • وقتی مشکلی پیش بیاید نمی توانم با آن روبرو شوم.
  • من قبلاً شکست خورده ام و ممکن است دوباره شکست بخورم.
  • ترجیح میدم ایمن رفتار کنم.

مطمئناً به شما کمک نمی‌ کند ارزش واقعی خود را به حداکثر برسانید و به بهترین نسخه از خودتان تبدیل شوید، درست است؟

برای رسیدن به این نقطه ما به برخی تحقیقات علمی در مورد اینکه چگونه خودگویی می تواند بر زندگی روزمره ما تأثیر بگذارد، پرداخته ایم.

مطالعاتی در مورد اثرات خودگویی

خودگویی می تواند به شدت بر نگرش ها، رفتارها و نحوه ارتباط ما با دیگران تأثیر بگذارد. در مطالعه‌ ای که بر روی نوجوانان دبیرستانی انجام شد، مشخص شد که خودگویی منفی، منجر به تنهایی می شود، به‌ ویژه اگر دارای ذهنیت تهدید کننده اجتماعی باشد.

از سوی دیگر، خودگویی مثبت می تواند به بهبود عملکرد و عزت نفس کمک کند. یک مطالعه تأثیر مداخله خودگفتاری را بر روی ورزشکاران جوان مورد بررسی قرار داد و دریافت که منجر به اضطراب کمتر و اعتماد به نفس بالاتر، بهینه سازی خود، خودکارآمدی و عملکرد می شود.

در مطالعه دیگری، خودگفتاری به عنوان یک «مهارت» در نظر گرفته شده است که می تواند حتی دیدگاه کودکان خردسال را تغییر دهد و بر نحوه برخورد آنها با شرایطی که خود و دیگران را درگیر می کند، تأثیر بگذارد. این فقط به آگاهی، ارائه استراتژی ها و اجرای منظم آنها نیاز دارد.

قدردانی از خود به عنوان خودگویی مثبت

اگر دوستی دارید که روز بدی را سپری می‌ کند، معمولاً سعی می‌ کنید با اشاره به تمام نکات مثبتی که در حال حاضر دارد، وضعیت او را تغییر دهید.

این آسان است، درست است؟ اما وقتی نوبت به خودمان می‌ رسد، حتی در مواقعی که بیشتر به حمایت نیاز داریم، انتقادپذیرتر و کمتر دلسوز می‌ شویم.

یکی از راه‌ های هدایت خودگویی مثبت، قدردانی از خود است.

یک قانون خوب برای پیروی این است: اگر چیزی را به بهترین دوستمان نمی گوییم، پس نباید به خودمان هم بگوییم.

اکنون، قدردانی از خود به ارزش گذاری برای خودمان به خاطر آنچه که هستیم و همه خوبی هایی که به همراه دارد (مانند کاری که برای یک دوست انجام می دهیم!) خلاصه می شود.

چرا قدردانی از خود بسیار مهم است

خواه وقتی در آینه نگاه می کنیم از خود تعریف کنیم یا برای انجام کاری که به خوبی انجام داده ایم، به روی شانه خود دست بزنیم، در هر حال قدردانی از خود می تواند فوراً نحوه نگاه ما به درون خود را تغییر دهد و علاوه بر این، دنیای بیرون از ما را تسخیر کند.

یکی از راه‌هایی که می توان از خود قدردانی کرد شناسایی وضعیت فعلی‌ و اتخاذ یک روحیه مهربان و حمایت‌ کننده است که به ما کمک می‌ کند با خودگویی منفی‌ مان مقابله کنیم.

نحوه قدردانی از خود ممکن است اینگونه به نظر برسد:

  • من کافی هستم.
  • من به خاطر همه خوبی هایم مورد نیاز و مورد پسند دیگران هستم.
  • من خودم را رها نمی کنم، می توانم خودم را پر از عشق و حمایت کنم.
  • من با وجود نگرانی هایم از مقاومتم سپاسگزارم.
  • من پتانسیل زیادی دارم حتی اگر رشد خود را در حال حاضر نبینم.

داشتن این درک تفاوت بزرگی در نحوه رویارویی ما با مبارزاتمان و تلاش برای بهبود خودمان ایجاد خواهد کرد.

زمانی که اهمیت آن را یاد بگیریم متوجه خواهیم شد با قدردانی از خود، بهترین حامی را که می توانستیم داشته باشیم به دست آوردیم: خودمان.

چگونه قدر خود را بیشتر بدانیم

شاید گفتن قدردانی از خود آسانتر از انجام آن باشد اما در اینجا چیزهای کلیدی هستند که کمک می کنند.

1. از افکار منفی خود خارج شوید

وقتی ذهنتان پر از افکار منفی است، دیدن ارزش های خود واقعاً سخت است.

بنابراین، برای شما بسیار مهم است که وقتی به خودتان سخت می گیرید و بیش از حد از خود انتقاد می کنید، آگاه باشید. وقتی متوجه منفی‌ ها شدید، وقت آن است که خود را از آن جدا کنید و به خود یادآوری کنید که شما افکارتان نیستید.

برخی از مؤثرترین راه‌ ها برای بیرون آمدن از ذهن خود این است که افکارتان را یادداشت کنید یا آنها را برای دوستی (که فضای ذهنی برای گوش دادن دارد) بفرستید.

وقتی که افکارتان را پشت سر گذاشتید، متوجه می شوید وضعیت تان به آن بدی که در ذهن تان است نیست و همیشه جایی برای مثبت اندیشی، امید و قدردانی از خود وجود دارد.

2. بپذیرید که در این لحظه چه کسی هستید

قدردانی از خود ممکن است مترادف با عزت نفس یا اعتماد به نفس به نظر برسد اما، تفاوت این است که عزت نفس ارتباط بیشتری با احساس پیروزمندانه در مورد اینکه ما بهترین خود را چگونه می بینیم، دارد.

از سوی دیگر، قدردانی از خود، یافتن ارزش در خودمان است حتی زمانی که در پایین ترین سطح خود هستیم و زمانی که آن را در خود نداریم که برجسته باشیم یا دیگران را شکست دهیم.

پذیرش اینکه ما در این مرحله از سفرمان چه کسی هستیم، همان چیزی است که قدردانی از خود است. مهم نیست که چقدر از اهداف خود دور هستید یا دیگران چقدر کم ارزش بودن را در شما ایجاد می کنند، قدردانی از خود به ما این امکان را می دهد که بدون قضاوت اما با دلسوزی، فضایی را برای آنچه در این لحظه هستیم ایجاد کنیم.

می‌توانیم به خودمان بگوییم:

هی، اشکالی ندارد که شما در حال حاضر گم شده اید. این بدان معنا نیست که شما شایسته نیستید؛ این فقط به این معنی است که شما انسانی هستید که فضای زیادی برای رشد دارید.

3. خوبی های خود را ببینید

حتی در پایین صخره، شما هنوز هم می توانید گوهرهای امید را ببینید. قدردانی از خود به معنای شناسایی چیزهای خوب در شما در مواقعیست که تشخیص آنها دشوار است.

شاید، شما به تازگی شانس خود را در شغل رویایی خود از دست داده اید که ممکن است به راحتی منبعی برای شک به خود باشد.

اما برای قدردانی از خود، می توانید بابت ارسال یک ویدیو به آن شرکت بزرگ و حضور در مصاحبه، مهم نیست که چقدر اعصاب خردکن باشد، از خودتان تشکر کنید. شما مصمم بودید و این مهم بود.

در مواقعی که احساس ناامنی، کم‌ اهمیتی یا عدم حمایت می‌ کنید، این به شما بستگی دارد که نکات مثبت را نه فقط در موقعیت، بلکه در شخصیت خود ببینید. تشویق کننده خود باشید و هرگز در بازی شکست نخواهید خورد!

4. سپاسگزار باشید

هنگامی که خوبی های خود را دیدید، آخرین گام این است که برای آن قدردان باشید.

از بدنتان به خاطر قوی بودن و گواهی برای اینکه انسان بودن چگونه است تشکر کنید. از ذهنتان تشکر کنید که با وجود تمایلات مضطرب شما انعطاف پذیر است. از قلبتان تشکر کنید که فضای زیادی برای شفقت دارد حتی زمانی که مردم به شما صدمه زده اند. به نظر می رسد چیزهای زیادی وجود دارد که باید بابت آنها شکرگزار بود!

وقتی نسبت به خود قدردانی می کنید، این تجربه را حتی لذت بخش تر می کند. راستش را بخواهید، فقط به خاطر وجودتان از خودتان تشکر کنید (همانطور که برای یکی از عزیزانتان چنین احساسی دارید!) احساس خوبی دارید، اینطور نیست؟

کلام آخر

قدردانی از خود یکی از بهترین راه ها برای خلاص شدن از شر باورهای منفی نسبت به خودتان است. اغلب اوقات، ما بیش از حد خودمان را مورد ضرب و شتم قرار می دهیم، بدون اینکه متوجه شویم که می توانیم از این انرژی برای ساختن خود استفاده کنیم. ما تنها حامی هستیم که به آن نیاز داریم و مزایای قدردانی از خود به شما کمک می‌ کند تا متوجه شوید.

حالا، امروز از چه چیزی در مورد خودتان قدردانی می کنید؟ چیزهایی را که در مورد خودتان قدردانش هستید در قسمت نظرات زیر به اشتراک بگذارید و بیایید مقداری انرژی مثبت را منتشر کنیم!

منبع:

trackinghappiness

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی