روانشناسي و سلامت روان سلامت

4 درس اساسی برای سلامت روان که همه باید بدانند

سلامت روان

در کار من به عنوان یک روانشناس بالینی، از طرف مردم دو هدف اساسی وجود داشت که بیشتر از همه آنها را شنیدم: یکی اینکه من می خواهم وزن کم کنم و ذیگری اینکه می خواهم پس انداز کنم اما در حدود یک سال گذشته، من شاهد تغییر بزرگی بوده ام. من شنیده ام مسائل دیگری از قبیل “مغز من را متمرکز کن” ، “زندگی ام را ساده کن”، “بیشتر مراقبه کن” و “بیشتر مراقب باش” هم به خواسته های افراد افزوده شده است که قابل تامل است. من فکر می کنم این بسیار حائز اهمیت است گویی اغلب در حال تحول، رها کردن مسائل قدیمی و مراقبت از ذهن هستند که معمولاً به عنوان اهداف ارزشمند در سلامت روان نام برده می شوند.

و اگر بروزرسانی ذهن و سلامت روان شما برای سال 2020 در لیست کارهایتان قرار دارد، این درس های اصلی که من در طول دوران حرفه ای آموخته ام می تواند به شما در پیشرفت در سال جدید و فراتر از آن کمک کند.

سلامت روان

درس شماره 1: می توانید سلامت روان خود را به تنهایی بهبود بخشید

درمان فوق العاده است و اگر به آن احتیاج دارید، باید کمک بگیرید.

اما به طور واقعي، بيشتر افراد تنها در صورت خوش شانس بودن مي توانند هفته اي يكبار و هر هفته دو بار به سراغ درمان و درمانگر بروند. پس اگر می خواهید خودسازی را در اولویت قرار دهید اما نمی توانید هر هفته چندین ساعت را صرف صحبت کردن در مورد احساسات خود کنید، چه کاری انجام می دهید؟

خوشبختانه، دو روش فوق العاده مؤثر وجود دارد که می توانید به تنهایی انجام دهید تا احساس محوریت بیشتری داشته باشید و خود را بهتر بشناسید.

اولین مورد نوشتن روزانه است. سعی کنید هر روز این کار را انجام دهید. اگر بخواهید فقط می توانید خود را با نوشتن تخلیه کنید. شما همچنین می توانید با یک هدف خاص بنویسید، مانند بازگو کردن زندگی خود از کودکی تا بزرگسالی، یا به دنبال چیزهایی باشید که ممکن است نیاز به حفر عمیق تر داشته باشند. از نوشتن به صورت آگاهانه و بدون هیچگونه چارچوب های نگارشی دوری کنید تا احساس راحتی داشته باشید. فقط همه را روی صفحه کاغذ قرار دهید و تعجب خواهید کرد که فقط با نوشتن آن می توانید از طریق چه راه هایی روی آن کار کنید.

تمرین دوم نفس کشیدن است. شما به احتمال زیاد از ارتباط ذهن و بدن اطلاع دارید اما اکثر مردم نمی دانند چگونه آن را تقویت کنند یا به آن دسترسی پیدا کنند. نفس کشیدن شاید نکته ساده و پیش پا افتاده ای به نظر برسد اما بسیار تاثیر گذار است بنابراین سعی کنید روش درست تنفس را کاملا صحیح یاد بگیرید و در مواقع حمله تشویش و اضطراب نفس عمیق بکشید تا حالتان فورا رو به بهبودی برود.

سلامت روان

درس شماره 2: مسیر به همان اندازه نتیجه مهم است

هنگامی که شما یک هدف یا برنامه را برای خود تعیین می کنید، طبیعی است که روی نتیجه یا چیزهایی که امیدوارید به آن برسید تمرکز کنید اما این که چطور می خواهید به آنجا برسید هم همانقدر مهم است که نتیجه اش می تواند مهم باشد.

بیایید در نظر بگیریم که شما می خواهید بدن خود را در سال 2020 دوست داشته باشید. برای تحقق این امر به چیزی بیش از یک یادداشت با تأیید در آینه خود نیاز دارید. اگرچه این موارد کوچک می تواند کمک کند اما در واقع رسیدن به هسته اصلی مسئله برای تغییر واقعی ضروری است.

چگونه کار لازم برای ایجاد آن تغییر را انجام می دهید؟ برای موفقیت و دستیابی به اهداف تان، این چیزی است که شما باید روی آن تمرکز کنید. نوشتن روزانه، نفس کشیدن صحیح، مراقبه و ذهن آگاهی که همه با هم می توانند به شما در درک این مسئله کمک کنند.

روانشناسی

درس شماره 3: عشق به خود برای سلامت روان کافی نیست

افراد زیادی به عنوان یک هدف “عشق به خود” را در نظر دارند و این عالی است اما این برای زندگی واقعی شما چه معنی دارد؟ معمولاً به این معناست که شما واقعاً می خواهید اعتماد به نفس بهتری داشته باشید یا بدانید که تا زمانی که خودتان را دوست نداشته باشید نمی توانید به شخص دیگری عشق بورزید. اینها کلمات بزرگ و پرمعنایی هستند اما وقتی به سراغ آن می روید، با این که می خواهید “خود را بیشتر دوست داشته باشید” باید واقعاً منظور خود را تجزیه و تحلیل کنید و کاملا درکش کنید بعد اقدام نمایید.

مثالی در اینجا وجود دارد: شاید به شما گفته شده كه از خودتان ناراضی هستید و زیاد تعریف های دیگران از خودتان را نمی پذیرید. شما این را در مورد خودتان می دانید. بنابراین، اولین قدم شما به سمت عشق به خودتان باید این باشد که وقتی احساس زیبایی یا باهوش می کنید، شروع به پذیرش تعارف ها کنید.

روانشناسی

درس شماره 4: اکثر مردم سوء مراقبت از خود را با مراقبت اشتباه می گیرند

مراقبت از خود یک هدف مشترک بین آدمیان و به خصوص هدف تعیین شده در سال جدید از طرف مردم است و معمولاً تصویر رفتن به یک قرار ملاقات را به یادمان می آورد: ماساژ، پدیکور، رسیدگی به صورت و غیره. درست است که این موارد می تواند به شما کمک کند احساس مراقبت از خود داشته باشید اما در دنیای امروز، به مراقبت های دیگری بیشتر از رسیدن به ظاهرتان نیاز دارید.

مراقبت از خود همچنین می تواند لیست کارهایی باشد که دوست دارید انجام دهید یا به بچه های خود اجازه دهید دو شب پشت سر هم پیتزا بخورند تا بتوانید کاری را انجام دهید که واقعاً می خواهید انجامش دهید. من مادران زیادی را می بینم که در زمینه سلامت روان فعالیت می کنند و متخصصان پر مشغله ای که حق دارند از وظایف و مسئولیت های همیشگی شان عقب نشینی کنند زیرا بار کاری زیادی را برعهده دارند و اصولا مجبور می شوند کارهایشان را اولویت بندی کنند. بعضی اوقات، حتی ممکن است از بسیاری از تعهدات تان برای جلوگیری از آنچه واقعاً نیاز دارید چشم پوشی کنید.

گاهی شما خود را در نیازهای دیگران غوطه ور می کنید بنابراین لازم نمی بینید نیازهای روحی و جسمی خودتان را برآورده کنید.

فکر می کنید باید خودتان همه کارها را انجام دهید زیرا اگر این کار را نکنید، درست انجام نمی شود. اما نباید این نکته را فراموش کنید. خود مراقبتی یعنی اینکه به خود اجازه ندهید که قربانی شوید اجازه ندهید خواسته هایتان قربانی شوند. بعضی اوقات، شما مجبور هستید چیزهای دیگر را رها کنید تا بتوانید “وقت خود را” برای رفتن به ورزشگاه، مدیتیشن و یا آرام نشستن به مدت 30 دقیقه بگذرانید. زیرا بدون آن لحظات کوچک که برای کس دیگری نیست، شما واقعاً نمی توانید از خود به درستی مراقبت کنید.

منبع:

shape

تقویم فارسی اندروید

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی