سلامت سلامت پوست، مو و ناخن

36 مورد از بدترین اشتباهات پوستی به گفته متخصصین که نباید انجام شود

مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان

وقتی صحبت از اشتباهات پوستی در مراقبت از پوست می شود، افسانه ها و شایعات به وفور یافت می شوند. در اینجا، متخصصین پوست برتر چگونگی تفکیک واقعیت از داستان را به اشتراک می گذارند و اگر می خواهید پوستی سالم داشته باشید این نکات را حتما در نظر بگیرید.

اشتباهات پوستی

1. برای دریافت ویتامین D روزانه خود باید برنزه شویم

روش های ایمن تری برای دریافت ویتامین D از خوابیدن زیر آفتاب وجود دارد. نور ماوراء بنفش مانند دود سیگار سرطان زا است. به این مساله فکر کنید: اگر کسی بگوید که می توانید از کشیدن سیگار ویتامین D یا مکمل غذایی دیگری دریافت کنید آیا سیگار را مصرف می کنید؟ چرا برای دریافت ویتامین D در سلول های پوستی خود اشتباه می کنید؟ در عوض، با جستجوی سایه، پوشیدن لباس محافظ و استفاده از ضد آفتاب، از یک روز آفتابی لذت ببرید. از پزشک خود در مورد اینکه آیا حتی مکمل ویتامین D لازم است یا نه سوال کنید.

2. هرگز و هرگز با آرایش به رختخواب نروید

بیشتر خانم ها فکر می کنند با پاک نکردن آرایش قبل از خواب اتفاقات وحشتناکی برای پوست آنها رخ خواهد داد اما واقعیت این است که معمولاً زیاد مشکل ساز نیست. به این مساله فکر کنید: تفاوت در آرایش روی پوست برای هشت ساعتی که می خوابید در مقایسه با 12 ساعتی که در طول روز آرایش دارید چیست؟ در واقع تفاوت زیادی وجود ندارد، مخصوصاً اگر به پشت بخوابید. می توانید از طریق مالش بالش خود به چشم خود، احساس سوزش کنید اما این بسیار غیر معمول است. پس در واقع آرایش چه در روز و چه در شب به یک اندازه برای پوست مضر است.

3. تخلیه جوش کمک می کند تا سریعتر از بین برود

فقط جوش هایی كه روی سرشان سفید شده است، با تخلیه از بین می روند. حتی در این صورت، بهتر است به یک متخصص زیبایی یا یک متخصص بهداشت پوست مراجعه کنید تا تحت درمان قرار بگیرید و این استخراج ها به درستی انجام شود. فشار دادن تصادفی جوش ها (جوش هایی که روی سرشان در نیامده است) می تواند منجر به عفونت و ایجاد زخم شود. بهتر است پوست را تمیز و مرطوب نگه دارید و از محصولی با پراکسید بنزوئیل، رتینول یا اسید سالیسیلیک برای پاکسازی پوست استفاده کنید.

4. بدن برنزه من از پوست من در برابر سوختن محافظت می کند

سلول های پوستی شما هر برنزه شدن یا سوختگی را به عنوان آسیب به شبکه سلولی می دانند که به سلول های پوست شما علامت می دهد تا آسیب را ترمیم کنند. تکرار این بارها و بارها در طول زندگی شما باعث جهش های سلولی می شود و در نهایت می تواند منجر به سرطان پوست شود. به همین دلیل مهم است که همیشه از پوست خود با ضد آفتاب محافظت کنید.

درمان چروک پوست

5. ورزش های صورت چروک های من را درمان می کند

اخیراً عده ای می گویند که برای سفت شدن پوست و از بین بردن چین و چروک هایشان روزانه” یوگای صورت “را انجام می دهند. این اولین بار نیست که در مورد این قضیه می شنویم و از بین بردن چین و چروک های موجود در پوست به راحتی امکان پذیر نیست. در واقع، این تمرینات می تواند چین و چروک های موجود را به دلیل حرکت مداوم عضلات صورت تشدید کند. متأسفانه، پس از ایجاد چین و چروک، هیچ راهی برای از بین بردن دائمی آنها وجود ندارد.

6. خمیر دندان از بین برنده جوش است

بسیاری از افراد از خمیر دندان به عنوان یك درمان خانگی برای كاهش سریع ورم جوش استفاده می كنند اما هیچ مدرک واقعی مبنی بر اینكه خمیر دندان می تواند به این مورد كمك كند وجود ندارد. برخی از خمیردندان ها حاوی پراکسید هیدروژن هستند که در واقع ضد عفونی کننده است بنابراین سطح باکتری ها و ویروس های پوست ممکن است به طور موقت کاهش یابد اما سایر مواد موجود در خمیردندان ها می توانند پوست را تحریک کرده و باعث شکستگی بیشتر شوند.

7. شما نمی توانید زیر لباس شنای خود به سرطان پوست مبتلا شوید

هنگامی که خورشید به یک نقطه از پوست شما تابیده و آسیب می رساند، این آسیب از طریق یک فرآیند بسیار پیچیده در تمام پوست شما منتقل می شود، حتی به مکان هایی که هرگز خورشید را ندیده اند. به همین دلیل است که در طی سرطان پوست، متخصص پوست از طریق پوست سر و مکان هایی که لباس شنا بدن شما را می پوشاند پوست را بررسی می کند زیرا هیچ بخشی از پوست در برابر ملانوم ایمن نیست.

آیا اگر در معرض اشعه ماوراء بنفش آسیب رسان قرار داشته باشید، می توانید سرطان پوست را در هر نقطه از پوست خود بگیرید. SPF از سر تا پا قابل زدن نیست.

8. مرطوب کننده ها هرگز برای من کار نمی کنند. پوست من همیشه خیلی خشک است

گاهی اوقات مرطوب کننده ها نمی توانند کار خود را به خوبی انجام دهند زیرا پیر پوستی و یا پوست از آفتاب آسیب دیده لایه های زیادی از سلول های مرده را درگیر کرده است، بنابراین مرطوب کننده ها نمی توانند نفوذ کنند. کمی لایه برداری ملایم باید این کار را انجام دهد، سپس پوست شما مرطوب می شود.

9. آکنه من هیچ ارتباطی با آنچه می خورم ندارد

در حال حاضر چندین مطالعه نشان می دهد كه آكنه می تواند به شیر و رژیم های پر قند خون مرتبط باشد. بسیاری از کسانی که مبتلا به آکنه هستند می توانند با یک رژیم غذایی سفارشی و مکمل های مناسب به درمان خود کمک کنند. ممکن است غذایی برای شما منجر به ایجاد آکنه شود و برای دیگری اینطور نباشد پس با تحقیق در مورد تغذیه از اشتباهات پوستی دور بمانید.

10. من می توانم با کمی صابون از لکه های تیره خلاص شوم

رنگدانه بیش از حد در پوست در نتیجه بسیاری از عوامل است اما التهاب، به طور معمول از خورشید، علت اصلی این لکه ها یا لکه های تیره است. تلاش برای پاک کردن آنها می تواند باعث بدتر شدن آنها شود. لازم است برای روشن و یکدست شدن رنگ پوست از موادی که برای این امر طراحی شده اند استفاده کرد تا به آرامی درمان شود. ضد آفتاب نیز بسیار مهم است زیرا از پوست در برابر آسیب های بیشتر در برابر آفتاب محافظت می کند.

11. برنزه شدن آکنه را از بین می برد

رنگ پوست قهوه ای مایل به زرد می تواند به طور واضحی قرمزی و تحریک ناشی از آکنه را پوشانده اما هیچ تحقیقی مبتنی بر شواهد این ایده را اثبات نمی کند که برنزه شدن می تواند به پاکسازی آکنه کمک کند. در حقیقت این یکی از مهمترین اشتباهات پوستی است و برنزه شدن می تواند پوست مستعد آکنه را بدتر کند زیرا منجر به خشکی، تحریک و سوختگی پوست می شود. ناگفته نماند، برنزه شدن باعث تعریق می شود و تعریق بیش از حد منجر به مسدود شدن منافذ پوست می شود که در نهایت می تواند منجر به آکنه بیشتر شود. برنزه شدن همچنین می تواند منجر به هایپرپیگمانتاسیون پوست شود و باعث می شود جای زخم های آکنه تیره تر شوند.

12. هر گونه جوش قرمز روی صورت من باید آکنه باشد، درست است؟

روزاسه ممکن است مانند آکنه به نظر برسد زیرا هر دو بیماری می توانند از ویژگی های مشترکی مانند قرمزی و جوش برخوردار باشند. سه تفاوت ساده بین آکنه و روزاسه وجود دارد: سن شروع، محل و علائم. آکنه ممکن است در هر سنی رخ دهد اما بیشتر در نوجوانان دیده می شود. روزاسه معمولاً بعد از 30 سالگی اتفاق می افتد. در حالی که هر دو آکنه و روزاسه می توانند در قسمت مرکزی صورت ظاهر شوند، آکنه نیز معمولاً در امتداد خط مو و خط فک، بدن، بازوها و پشت ظاهر می شود در حالی که روزاسه می تواند چشم ها را نیز تحریک کند. جوش های سرسیاه با آکنه شایع هستند اما به طور معمول در روزاسه مشاهده نمی شوند.

بوتاکس

13. بوتاکس شما را بی حس می کند

این تصور غلط بسیار مشهور است و حتی بخشی از یک برنامه کمدی در برنامه تلویزیونی Frasier بود اما حقیقت این است که تمام تزریقات نوروتوکسین، از جمله بوتاکس، دیسپورت و زئومین، فقط عصبی را که منجر به فیبر عضلانی می شود مسدود می کند، نه حسی عصبی که واسطه لمس و احساس است. اگر بعد از دریافت بوتاکس، درجه خفیف بی حسی را تجربه کرده اید، ممکن است مربوط به کرم بی حس کننده و یا کمپرس یخ باشد. اگر بی حسی شدید یا طولانی مدت داشته باشید، این ممکن است نشانه ای از بیماری جدی تر و غیرمرتبط با درمان های بوتاکس شما باشد و توصیه می شود سریعاً به نزدیکترین بیمارستان مراجعه کنید تا احتمال بروز یک مسئله جدی تر را رد کنید.

14. من می توانم یک کیست را تخلیه کنم درست مانند اینکه جوش را تخلیه می کنم

بیشتر ضایعاتی که بیماران آن را “کیست” می نامند همان چیزی است که ما آن را “کیست انسداد اپیدرمال” می نامیم. این ها در اصل جای عمیق سلول های مرده پوست هستند که با گذشت زمان به آرامی بزرگتر می شوند و برای برداشتن آنها نیاز به جراحی دارید.

کیست ها به طور معمول با گذشت زمان پر می شوند. در عوض، یک جراحی اولیه ساده می تواند مشکل را برطرف کند پس از این اشتباهات پوستی دوری کنید و این ها را با هم اشتباه نگیرید.

15. وقتی صحبت از سرطان می شود، من فقط باید نگران لکه هایی باشم که برجسته است

اگرچه درست است که ملانومای پیشرفته غالباً بالای سطح پوست قرار دارد اما بسیاری از ملانوم ها، به ویژه ملانوماهای اولیه، صاف هستند. همچنین بسیاری از رشدهای خوش خیم وجود دارد که مخصوصاً بعد از 40 سالگی روی پوست ظاهر می شود که بزرگ شده اما هیچگونه پتانسیل بدخیمی ندارند. معاینه سالیانه پوست توسط متخصص پوست بهترین روش برای اطمینان از عدم انجام اشتباهات پوستی و خوب بودن همه نقاط بدن شما است.

16. روغن نارگیل و زیتون مرطوب کننده های طبیعی عالی هستند

روغن نارگیل و روغن زیتون ممکن است بهترین محصولات برای پوست شما نباشند. برای برخی از افراد، روغن نارگیل می تواند یک مرطوب کننده موثر باشد که به خوبی جذب پوست می شود و در یک مرحله سریع و ارزان، رطوبت رسانی ملایمی را ایجاد می کند اما روغن نارگیل همچنین کمدوژنیک است، به این معنی که می تواند باعث مسدود شدن منافذ، ایجاد آکنه و جوش های سرسیاه یا جوش های سر سفید شود و بهتر است این اشتباهات پوستی را انجام ندهید. همچنین این مرطوب کننده فشرده ای نیست که برخی از مردم ادعا می کنند. اگر به میزان زیادی آبرسانی نیاز داشته باشید، روغن نارگیل به راحتی نمی تواند آن را انجام دهد.

17. SPF 80 یعنی من برای روز خود را کامل پوشانده ام

SPF در محیط آزمایشگاهی اندازه گیری می شود اما کاربرد واقعی آن بسیار متفاوت است. توصیه برای استفاده از ضد آفتاب در نواحی در معرض آفتاب است که استفاده مجدد از آن هر دو ساعت یکبار و بعد از شنا یا تعریق باید انجام شود. بسیاری از ضد آفتاب ها به قدری کوچک هستند که اگر شما بخواهید در محیط باز روی بیشتر نواحی بدن و صورت خود استفاده کنید، به این معنی است که برای یک روز کامل باید از نصف بطری ضد آفتاب استفاده کنید. مردم به سادگی این کار را نمی کنند وقتی از مقدار توصیه شده استفاده نکنید، میزان SPF به طرز چشمگیری کاهش می یابد: یا مردم فکر می کنند SPF 30 می گیرند اما احتمالاً SPF 5 دارند. به همین دلیل است که همیشه بالاترین SPF برای بیماران توصیه می شود.

اشتباهات پوستی

18. اگر رنگ پریده باشم بیمار به نظر می رسم. پوست برنزه سالم تر به نظر می رسد

هیچ چیز سالمی در مورد برنزه کردن وجود ندارد و این از اشتباهات پوستی فاجعه بار است. هم نور آفتاب و هم تخت های برنزه داخلی (سولاریوم) نور ماوراء بنفش ساطع می کنند که باعث سرطان پوست ، شایع ترین سرطان در ایالات متحده می شود.

19. راز پوست کامل در یک ظرف کرم است

ما اعتقاد داریم که سلامت پوست ناشی از استفاده از کرم یا لوسیون موضعی است. با این حال این یکی از اشتباهات پوستی است و شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد نوشیدن مقدار زیادی آب و خوردن برخی غذاها می تواند علاوه بر ظاهر پوست، به عملکرد بهتر آن نیز کمک کند. درست مثل اینکه ما برای تغذیه عضلات خود بعد از تمرین پروتئین می خوریم، بسیاری از غذاها نیز به تغذیه پوست کمک می کنند. برخی از این مواد شامل گوجه فرنگی، انگور، انار، چای سبز و حتی شکلات است به شرطی که بیش از 70 درصد محتوای کاکائو داشته باشد.

20. من تمام روز در یک دفتر کار می کنم پس به ضد آفتاب احتیاج ندارم

شما قطعاً در هرجایی که پنجره وجود دارد، مانند اتومبیل و دفتر خود، به محافظت نیاز دارید. شیشه فقط اشعه UVB را متوقف می کند، نه اشعه UVA را که با پیری سریع و افزایش خطر ملانوم همراه هستند. SPF فقط محافظت در برابر نور UVB و نه UVA را کنترل می کند. در آمریکا هیچ سیستم تایید شده ای برای اندازه گیری حفاظت از UVA وجود ندارد. به دنبال موادی باشید که در برابر UVA مانند آووبنزون ​، اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم از پوست محافظت کنند.

21. باند و چسب زخم باعث بهبودی خراش با سرعت کمتری می شود

هنگامی که شما یک خراش دارید یا جراحی انجام می دهید، اغلب مردم فکر می کنند که باید زخم را خشک کنند اما این اشتباهات پوستی را نادیده بگیرید. بهتر است یک خراش یا زخم مرطوب شده و برای بهبودی سریعتر پوشانده شود.

اشتباهات پوستی

22. من بیش از 30 سال دارم، بنابراین روزهای جوش زدن من تمام شده است

هر کسی در هر سنی ممکن است دچار آکنه شود، این به دلیل هورمون هایی است که در طی مراحل زندگی مانند بارداری یا یائسگی یا به دلیل عواملی مانند استرس یا تغذیه بیش از حد می شوند.

23. پوست من خیلی چرب است، باید بیشتر آن را بشویم

شستن صورت بیش از دو بار در روز می تواند پوست را خشک کند و باعث شود روغن بیشتری برای جبران آن تولید کند. در عوض، با استفاده از براش برقی ملایم با خیال راحت اسکراب بزنید. این به پاک کردن آرایش کمک می کند و به پاک کننده شما کمک می کند تا بهتر کار کند. از موارد خشن دور شوید که می تواند باعث جوش می شود.

24. 100 بار شانه زدن موهای من را بلند و براق می کند

داستان های قدیمی را باور نکنید. شما برای موهای سالم به 100 بار شانه روزانه نیاز ندارید! کاملاً برعکس است. شانه زدن بیش از حد می تواند کوتیکول مو را به هم ریخته و باعث شکستگی مو شود.

25. نوشیدن مقدار زیادی آب باعث درخشش پوست من خواهد شد

آبرسانی برای سلامت پوست مهم است اما نوشیدن بیش از حد فقط منجر به دویدن به سمت دستشویی می شود. در موارد شدید، نوشیدن بیش از حد آب می تواند منجر به بیماری به نام هیپوناترمی شود که باعث کم شدن میزان سدیم و حتی منجر به مرگ می شود. موسسه ملی پزشکی به یک مرد بالغ متوسط ​​توصیه می کند که روزانه حدود 3 لیتر (13 فنجان) مایعات مصرف کند. زنان روزانه به حدود 2.2 لیتر (حدود 9 فنجان) نیاز دارند. لازم نیست مایعات حتماً آب باشد یا حتی از مایع حاصل شود، زیرا بسیاری از غذاها دارای محتوای آب زیادی هستند. افراد سالم مکانیزمی دارند که به وسیله آنها الکترولیت ها را تنظیم می کنند و می دانند چه موقع وقت نوشیدن است. این مکانیزم منجر به احساس تشنگی می شود. بهترین توصیه برای نوشیدن این است: بگذارید تشنگی راهنمای شما باشد!

26. من به ویتامین های مخصوص پوست خود نیاز دارم

صنعت ویتامین های چند میلیارد دلاری می خواهد مصرف کنندگان باور کنند که مکمل های پوست و مو می توانند جایگزین یک رژیم غذایی متعادل شوند اما علم خلاف این را پیشنهاد می کند. حتی برخی ویتامین ها ممکن است مضر باشند. مطالعه ای که در سال 2017 در مجله Oncology انجام شد و بیش از 77000 نفر را درگیر خود کرد، نشان داد که مردانی که از مکمل های ویتامین B خاصی استفاده می کنند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان ریه هستند، به ویژه مردان سیگاری. بهترین توصیه این است که از یک رژیم غذایی مغذی و مناسب با میوه ها، سبزیجات، پروتئین بدون چربی، غلات کامل و حبوبات استفاده کنید و از غذاهای کاملاً فرآوری شده خودداری کنید.

مراقبت از پوست

27. کرم های ضد چروک، چین و چروک پوست را از بین می برند

علی رغم ادعا در مورد بسیاری از کرم ها، حقیقت این است كه دنیای علم و دانش هنوز یك ماده یا محصول واحد پیدا نكرده است كه بتواند روند پیری را كند یا معكوس كند و این یکی از اشتباهات پوستی است. اکثریت قریب به اتفاق کرم های ضد پیری، کرم های تقویت کننده، کرم های سفت کننده، کرم های ضد چروک، کرم های دور چشم و کرم های شب فرموله شده اند تا محتوای آب پوست را افزایش دهند و به این ترتیب از ایجاد خطوط و چین و چروک های موقت کاسته شود.

28. اگر آکنه دارم نباید از مرطوب کننده استفاده کنم

اگرچه برای افراد مستعد آکنه استفاده از محصولی غیر کمدوژنیک (محصور کننده منافذ پوستی نیست) مهم است اما خشکی پوست باعث التهاب می شود که منجر به ایجاد جوش های بیشتر می شود. یک مانع پوستی سالم و مرطوب برای جلوگیری از آکنه پوست مهم است.

29. من در دوران نوجوانی بیش از حد به پوستم آسیب رسانده ام و شروع به استفاده از ضد آفتاب اکنون بی معنی است

این قطعاً درست نیست. برای شروع استفاده از ضد آفتاب و محافظت از پوست در برابر صدماتی که می تواند منجر به سرطان پوست و پیری زودرس پوست شود، هرگز دیر نیست.

30. اصلاح موها باعث ضخیم شدن مجدد موها می شود

ما به شما اطمینان می دهیم که اینطور نیست. یک موی طبیعی بریده نشده دارای نوک مخروطی و نازک است. ضخامت ساقه مو در زیر نوک بسیار بیشتر است. هنگامی که تصمیم به اصلاح یا تراشیدن آن مو در سطح دارید، در عرض چند روز رشد مو ادامه خواهد یافت و هنگامی که رشد می کند، نوک آن مستطیل شکل است بنابراین نسبت به نوک مخروطی و نازکی که در ابتدا داشتید، خشن تر به نظر می رسد. اما ساقه مو دقیقاً همان ضخامت قبلی را دارد. اگر به طور مرتب اصلاح می کنید، این امر باعث ضخیم شدن موها نمی شود و اصلاح در واقع کنترل بسیار ساده و راحت موهای ناخواسته است.

31. قرار دادن کره روی سوختگی، درد را متوقف می کند

بله ما هنوز هم این اشتباهات پوستی را می شنویم! واقعیت این است که کره گرما را در زخم نگه می دارد و باعث آسیب بیشتر می شود. برای راحتی و جلوگیری از گسترش آسیب باید ابتدا سوختگی را با آب سرد شستشو داد.

32. من پوست تیره ای دارم بنابراین نیازی به استفاده از ضد آفتاب ندارم

این اشتباهات پوستی را باور نکنید. حتی اگر سوختن پوست تیره مدت بیشتری طول بکشد و ممکن است آن را به وضوح نشان ندهد، در افرادی با رنگدانه تیره سرطان پوست و آسیب از خورشید پیدا شده است. همه باید از ضد آفتاب استفاده کنند.

33. من خودم می توانم این خال را بردارم

بیمارانی بودند که برای از بین بردن خال های ناخواسته خود وارد عمل شدند. حذف “خال ها” وقتی که نمی دانید چیست، از اشتباهات پوستی است. در حالی که بسیاری از خال ها خوش خیم هستند، بعضی از آنها سرطانی هستند یا ممکن است سرطانی شوند و نباید در خانه با کرم بدون نسخه درمان شوند.

مراقبت از پوست

34. محصولات طبیعی پوست برای شما بهتر است

کلمه “طبیعی” فقط به معنای این است که محصول مراقبت از پوست از موادی که از گل، ریشه، دانه یا برگ گیاه نشأت می گیرند ساخته شده است. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد گیاهان دارویی بهتر از مواد مصنوعی هستند اما تحقیقات زیادی وجود دارد که نشان می دهد بسیاری از مواد به اصطلاح طبیعی حساس کننده هستند و باعث بثورات و سایر واکنش های آلرژیک می شوند.

35. کنار من ننشین، من نمی خواهم پسوریازیس تو را بگیرم

پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی است که باعث می شود لکه های برجسته، قرمز و پوسته پوسته شده روی پوست ظاهر شود. در حالی که هنوز علت آن ناشناخته است اما مربوط به سیستم ایمنی بدن و یک استعداد ژنتیکی است. این بیماری توسط عامل عفونی ایجاد نمی شود و از طریق تماس نمی تواند به دیگران منتقل شود.

36. من می توانم دقیقاً مثل زمانی که نوجوان بودم جوش های خود را درمان کنم

آکنه بزرگسالان کاملاً متفاوت با آکنه نوجوانان است. پوست بالغ خشک تر است، بنابراین شما باید از ترکاندن جوش های پوست با محصولات خشن که باعث کمبود آب بدن می شوند، خودداری کنید. از صابون ضد باکتری صرف نظر کنید، زیرا باعث خشکی پوست شده و منجر به خارش و قرمزی می شود. در عوض، از یک پاک کننده ملایم، ترجیحاً با اسید سالیسیلیک استفاده کنید. اکثر داروهای تجویز شده آکنه بسیار تحریک کننده و خشک کننده هستند و بنابراین در بزرگسالان تحمل نمی شوند. به دنبال محصولات حاوی رتینوئیدها و لایه بردارهای شیمیایی باشید زیرا به طور موثر به طور همزمان آکنه و پیری را برطرف می کنند.

منبع:

thehealthy

تقویم فارسی اندروید

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی