داروهاي گياهي و طب سنتي سلامت

10 راه برای خلاص شدن از خلط سینه

تقویم فارسی اندروید

برای کاهش احتقان و خلط قفسه سینه، می‌ توانید درمان‌ های خانگی از جمله نوشیدن مایعات، استفاده از دستگاه بخور و مصرف داروهای ضداحتقان بدون نسخه را امتحان کنید. در برخی موارد، ممکن است برای داروهای قوی تری نیاز به نسخه داشته باشید. اگر با سرفه مداوم سر و کار دارید، احتمالاً دچار خلط سینه انباشته شده هستید.

اگرچه این یک وضعیت تهدید کننده زندگی نیست اما می تواند کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد. اگر درمان نشود، می تواند منجر به عوارض اضافی هم شود.

قبل از اینکه به پزشک مراجعه کنید، چند کار وجود دارد که می توانید برای رفع علائم خود در خانه انجام دهید.

به خواندن ادامه دهید تا درباره گزینه های مختلف درمانی موجود بیشتر بدانید.

خلط سینه

چگونه به طور طبیعی از شر خلط سینه خلاص شویم؟

برای بسیاری از افراد، درمان های خانگی یک درمان موثر در گام اول است. این گزینه ها را امتحان کنید:

1. مایعات بنوشید

مایعات زیاد بنوشید. کلیشه ای به نظر می رسد اما احتمالاً این توصیه را اغلب می شنوید زیرا جواب می دهد.

مایعات به رقیق شدن خلط سینه کمک می کنند. مایعات گرم می توانند به پاکسازی مخاط در قفسه سینه و بینی کمک کنند. این می تواند احتقان را تسکین دهد و به شما یک مهلت کوچک از رها شدن از علائم بدهد.

2. آب نمک غرغره کنید

تحقیقات نشان می‌ دهد که غرغره آب نمک گرم می‌ تواند به تسکین علائم سرماخوردگی، که می‌ تواند شامل مخاط اضافی باشد، کمک کند.

سعی کنید یک فنجان آب گرم، فیلتر شده یا آب معدنی را با نصف تا سه چهارم قاشق چای خوری نمک مخلوط کنید. یک جرعه بنوشید و سر خود را کمی به عقب خم کنید و به مدت 30 تا 60 ثانیه غرغره کنید. روش دیگر، از محلول نمکی به شکل اسپری استفاده کنید.

3. سر خود را بالا بیاورید

سعی کنید سر خود را به خصوص در شب صاف نگه دارید. این به تخلیه سریعتر مخاط کمک می کند. می توانید این کار را با قرار دادن چند بالش زیر سر خود انجام دهید.

4. از بخور یا رطوبت ساز استفاده کنید

بخار می تواند به شل شدن مخاط و رفع احتقان کمک کند. می توانید یک دستگاه رطوبت ساز را از داروخانه محلی خود تهیه کنید. ممکن است استفاده از آن در شب در نزدیکی تختتان مفید باشد. این می تواند به کاهش احتقان در هنگام خواب کمک کند.

بسته به نیاز خود، می توانید اتاق بخار یا رطوبت ساز خود را در خانه به روش های زیر بسازید:

  • در حمام بخار تنفس کنید.
  • روی یک کاسه آب داغ خم شوید، یک حوله دستی را روی سر خود قرار دهید تا بخار در اطراف صورت شما به دام بیفتد.

5. عسل مصرف کنید

عسل در طول تاریخ به عنوان یک درمان طبیعی مورد استفاده قرار گرفته است و به دلیل خواص ضد التهابی آن شناخته شده است. شواهدی وجود دارد که ممکن است به ویژه در تسکین سرفه های شبانه در کودکان مفید باشد.

یکی از متاآنالیزهای سال 2018 از شش مطالعه تصادفی شده نیز شواهدی یافت که نشان می‌ دهد عسل ممکن است مؤثرتر از عدم درمان، دارونما و دیفن هیدرامین (بنادریل) باشد.

با این حال، لزوماً مؤثرتر از سرکوب‌ کننده سرفه معمولی دکسترومتورفان نبود.

6. از روغن های ضروری استفاده کنید

برخی از روغن های ضروری ممکن است به شل شدن مخاط در قفسه سینه کمک کنند. یک متاآنالیز در سال 2020 از هفت مطالعه نشان می دهد که روغن های ضروری ممکن است به تسکین برخی از علائم بیماری های تنفسی کمک کنند، اگرچه نتایج مطالعات متفاوت بود.

روغن نعناع فلفلی و روغن اکالیپتوس نیز به عنوان ضد احتقان طبیعی استفاده می شود.

شما می توانید از اسانس به یکی از دو روش زیر استفاده کنید:

  • آن را پخش کنید: یک پخش کننده از داروخانه محلی خود بردارید و چند قطره از روغن را به یک حمام داغ اضافه کنید تا عطر آن در هوا آزاد شود.
  • نفس بکشید: یک کاسه را با آب داغ و چند قطره اسانس پر کنید. روی کاسه خم شوید و سر خود را با یک حوله دستی بپوشانید تا بخار را به دام بیندازید. 5 تا 10 دقیقه در بخار نفس بکشید.
  • استفاده موضعی: 12 قطره روغن حامل را به ازای هر 1 یا 2 قطره اسانس مخلوط کنید. ابتدا یک تست پوستی انجام دهید. اگر در 24 ساعت هیچ سوزشی وجود نداشت، می توانید آن را مستقیماً روی قفسه سینه خود بمالید.

7. ضد احتقان مصرف کنید

ضد احتقان ها به شکل مایع، قرص یا اسپری بینی در داروخانه محلی شما موجود است. گزینه های رایج بدون نسخه عبارتند از:

  • اکسی متازولین (Vicks Sinex): این یک اسپری بینی است که نباید بیش از سه روز استفاده شود.
  • سودوافدرین (Sudafed): افراد مبتلا به شرایط خاصی ممکن است نیاز به اجتناب از مصرف سودافد داشته باشند.

دستورالعمل های روی بسته بندی را دنبال کنید. یک ضد احتقان می تواند ضربان قلب شما را تسریع کند و خوابیدن را سخت تر کند. شاید بهتر باشد آن را در طول روز مصرف کنید.

8. داروهای مالشی

داروهای مالشی حاوی مواد ضد احتقان هستند اما به جای خوردن، به صورت موضعی استفاده می شوند.

معمولاً می توانید هر شب آن را روی سینه خود بمالید تا زمانی که علائم متوقف شوند. حتماً دستورالعمل های روی بسته بندی را دنبال کنید.

در یک مطالعه قدیمی در سال 2010، محققان کودکانی را که درمان با داروی مالشی، پماد وازلین یا بدون دارو دریافت کرده بودند، مورد مطالعه قرار دادند. داروی مالشی بالاترین امتیاز را در تسکین سرفه و احتقان داشت.

مطالعه دیگری در سال 2017 نشان داد که افراد مبتلا به سرماخوردگی که از ویکس مالشی استفاده می‌ کنند می‌ توانند شب‌ ها بهتر بخوابند، اگرچه این مطالعه مشخص نکرد که آیا این قطعاً به دلیل تسکین علائمی مانند سرفه است یا خیر.

9. از سیگار کشیدن خودداری کنید

سیگار در واقع می تواند مخاط را در ریه شما افزایش دهد، بنابراین ایده خوبی است که از آن اجتناب کنید.

در مورد چگونگی ترک سیگار این مقاله را مطالعه کنید.

10. غذاهای خاصی بخورید

سعی کنید پیاز، سیر، لیمو یا فلفل هندی بیشتری به غذای خود اضافه کنید.

یک نظرسنجی در سال 2018 نشان می دهد که آنها ممکن است به تسکین علائم سرماخوردگی و سرفه که شامل کاهش خلط سینه است، کمک کنند. غذاهای تند حاوی کپسایسین نیز ممکن است با تحریک جریان مخاط، احتقان سینوس را به طور موقت تسکین دهند.

چگونه می توانم به سرعت از شر خلط سینه خلاص شوم؟

اگر متوجه شدید که خلط سینه بیش از 3 تا 4 روز طول می کشد یا وضعیت شما به سرعت بدتر می شود، پزشک ممکن است یک داروی ضداحتقان تجویز کند که قوی تر از ضد احتقان بدون نسخه است.

آنها همچنین ممکن است یک اسپری بینی تجویزی برای کمک به باز کردن مجرای بینی شما تجویز کنند.

با پزشک خود در مورد مدت زمان استفاده از آنها صحبت کنید. به طور معمول، اگر بیش از 3 روز متوالی از اسپری های ضد احتقان بینی استفاده کنید، ممکن است در نهایت دوباره به حالت قبل برگردید..

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر علائم شما ادامه پیدا کرد، یک قرار ملاقات از پزشک خود بگیرید. این امر مخصوصاً در صورتی که تب، درد قفسه سینه یا مشکل تنفسی دارید مهم است.

همچنین مهم است که به پزشک مراجعه کنید اگر:

  • احتقان بدتر می شود و بیش از 3 یا 4 روز طول می کشد.
  • مخاط از یک ماده روان به بافت ضخیم تر تغییر می کند.
  • مخاط دارای رنگ سبز یا زرد است، زیرا ممکن است نشان دهنده عفونت باشد.

در بیشتر موارد، مخاط و احتقان مربوطه در عرض ۷ تا ۹ روز از بین می‌ رود.

سوالات متداول

چه چیزی باعث از بین رفتن خلط سینه می شود؟

اگر مخاط اضافی شما از بین نمی رود، به این معنی است که بدن شما هنوز در حال مبارزه با عفونت است یا هنوز در معرض چیزی تحریک کننده مانند یک آلرژن هستید.

برای تسکین، سعی کنید آب بیشتری بنوشید، از رطوبت ساز استفاده کنید و داروهای ضداحتقان بدون نسخه مصرف کنید. اگر این کمکی نکرد، پزشک ممکن است نیاز به تجویز داروهای قوی‌ تر داشته باشد.

آیا مخاط برای بدن مفید است یا بد؟

برای مرطوب کردن غشاهای مخاطی و فیلتر کردن آلرژن ها و میکروارگانیسم ها از بینی و دهان به مقداری مخاط نیاز دارید. با این حال، مخاط بیش از حد معمولاً نشان دهنده یک بیماری تنفسی مانند سرماخوردگی، آلرژی یا آسم است.

چه چیزی باعث ایجاد مخاط در گلو می شود؟

بدن شما مخاط تولید می کند تا سطوح مرطوب بدن شما مانند ریه ها، سینوس ها یا دهان را بپوشاند. هنگامی که بدن شما در حال مبارزه با سرماخوردگی یا واکنش به یک آلرژن است، بدن مخاط بیشتری تولید می کند.

کلام آخر

تعدادی از درمان‌ های خانگی وجود دارد که ممکن است به کاهش احتقان قفسه سینه کمک کند، مانند غرغره کردن با آب نمک، استفاده از روغن‌ های ضروری یا مصرف داروهای ضداحتقان بدون نسخه.

گفته می شود اگر علائم بهبود نیابد، ممکن است به داروهای تجویزی نیاز داشته باشید که به علت آن بستگی دارد.

منبع:

healthline

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی