سلامت سلامت پوست، مو و ناخن

چگونه رشد موهای ناخواسته را متوقف کنیم

تقویم فارسی اندروید

رشد موهای ناخواسته یا غیرعادی اغلب می تواند ناشی از افزایش تولید آندروژن باشد که گاهی اوقات به آن “هورمون مردانه” نیز می گویند. هم مردان و هم زنان می توانند تحت تأثیر افزایش آندروژن ها قرار گیرند و در نتیجه موهای زائد بدن یا صورت ایجاد شود. اگر می‌ خواهید به طور کلی رشد مو را متوقف کنید، می‌ توانید روش‌ های طبیعی را امتحان کنید یا به روش الکترولیز یا لیزر موهای زائد توسط متخصصان دارای مجوز روی آورید.

رشد موهای ناخواسته

استفاده از روش های طبیعی

1. با پزشک خود صحبت کنید

تغییرات هورمونی مانند بلوغ، بارداری یا یائسگی می تواند باعث افزایش موقت موهای بدن شود. در چنین شرایطی تغییرات هورمونی کاملاً طبیعی است و پس از اتمام آنها، رشد مو احتمالاً کاهش می یابد. رشد مو همچنین می تواند ناشی از مشکلات پزشکی باشد که ممکن است بتوانید از طریق درمان آن را برطرف کنید. شرایطی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، تومورهای غدد فوق کلیوی و بیماری کوشینگ می‌ توانند باعث شوند بدن شما هورمون‌ های مردانه زیادی تولید کند.

2. ممکن است داروهایی مصرف کنید که می توانند باعث رشد مو شوند

تعدادی از داروها وجود دارند که ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی باعث رشد غیرعادی مو شوند. بسته به دارو و شرایطی که از آن برای درمان استفاده می کنید، ممکن است بتوانید به سادگی با تغییر به یک داروی جایگزین از رشد بیشتر مو جلوگیری کنید. نسخه های خود را به صورت آنلاین جستجو کنید تا عوارض جانبی را بررسی کنید یا با پزشک خود تماس بگیرید تا در مورد آن صحبت کنید. برخی از داروهایی که ممکن است باعث رشد مو شوند عبارتند از:

 • برخی از داروهای ضد تشنج
 • استروئیدها مانند کورتیزون
 • برخی از قرص های ضد بارداری

3. کاهش تستوسترون با چای نعناع

مطالعات نشان داده اند که می توانید میزان آندروژن را در بدن خود کاهش دهید و در عین حال سطح هورمون های زنانه تولیدی بدن را افزایش دهید. از طریق نوشیدن مداوم چای نعناع، می توانید ریزش قابل توجهی در رشد موهای بدن و صورت ایجاد کنید.

 • با استفاده از 1 قاشق چایخوری پر یا 1.5 قاشق چایخوری برگ نعناع خرد شده چای درست کنید.
 • برگ های نعناع را با یک فنجان آب جوش به مدت ده دقیقه دم کنید.
 • حداقل به مدت پنج روز روزی دو فنجان چای نعناع بنوشید تا نتایج را ببینید.

4. اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، کاهش وزن را در نظر بگیرید

اثبات شده است که کاهش وزن ناسالم به طور قابل توجهی رشد مو را در برخی از زنان کاهش می دهد. داشتن چربی اضافی بدن می تواند بر نحوه تولید هورمون های بدن شما تأثیر بگذارد که می تواند منجر به رشد موهای زائد بدن شود. کاهش وزن می تواند به بدن شما کمک کند تا سطح هورمون های شما را بهتر تنظیم کند، بنابراین تولید موهای بدن را محدود می کند.

 • زنان با شاخص توده بدنی (BMI) بالاتر از 25 نسبت به زنان با BMI پایین تر به طور قابل توجهی سطوح تستوسترون بالاتری دارند.
 • مطمئن شوید که روش های سالم کاهش وزن را دنبال کنید.
 • کاهش وزن و محدود کردن رشد مو تنها تعدادی از مزایای تغذیه سالم است.

5. گوشت قرمز را با سویا جایگزین کنید

رژیم‌ های غذایی حاوی گوشت قرمز بالا می‌ توانند سطح آندروژن را در بدن شما افزایش دهند و در نتیجه رشد مو را بیشتر کنند. کاهش مقدار گوشت قرمزی که می خورید می تواند بر رشد موهای بدن شما تأثیر بگذارد. محصولات سویا در واقع سطوح یا استروژن را در بدن شما افزایش می‌ دهند که می‌ تواند با اثرات آندروژن‌ های طبیعی موجود در سیستم شما مبارزه کند.

 • برای کمک به کنترل تولید هورمون، مقدار گوشت قرمز را در رژیم غذایی خود کاهش دهید.
 • افزایش سویا در رژیم غذایی می تواند به افزایش تولید استروژن برای مبارزه با رشد موی ناشی از هورمون ها کمک کند.
 • تحقیقات به طور قطعی مصرف محصولات سویا را با اثرات زنانه بر مردان از جمله ژنیکوماستی (بزرگ شدن سینه ها) یا کاهش باروری مرتبط نکرده است.

الکترولیز یا لیزر

1. به دنبال الکترولوژیست مجاز در منطقه خود باشید

اکثر افرادی که الکترولیز را انجام می دهند باید مجوز یا گواهی نامه دریافت کنند. حتی اگر شهر شما نیازی به آن نداشته باشد، قبل از انجام درمان به دنبال گواهینامه معتبر باشید. الکترولیز نسبتا غیر تهاجمی است اما برخی از خطرات نیز در آن وجود دارد.

 • الکترولیز شامل وارد کردن یک سوزن در هر فولیکول مو و انتشار جریان الکتریکی برای آسیب رساندن و در نهایت از بین بردن آن است.
 • الکترولیز با استفاده از سوزن برای از بین بردن فولیکول های مو تنها روش الکترولیز است که از رشد بیشتر مو در آینده جلوگیری می کند.
 • به صورت آنلاین الکترولوژیست های محلی را جستجو کنید، سپس با آنها تماس بگیرید تا در مورد اعتبار آنها بپرسید.
 • اگر متخصص الکترولوژیست گفت از موچین الکترونیکی یا فتوپیلاتور استفاده می‌ کند، باید شخص دیگری را انتخاب کنید، زیرا ثابت شده است که این روش‌ ها دائمی نیستند.

2. مشاوره بگیرید

پس از یافتن یک متخصص الکترولوژیست، قرار ملاقاتی برای مشاوره بگیرید. در قرار ملاقات شما، متخصص الکترولوژیست باید این روش را با شما انجام دهد، به هر یک از سؤالات شما پاسخ دهد و در مورد چند جلسه برای رسیدن به اهداف حذف موهای شما صحبت کند. مطمئن شوید که در محیط احساس راحتی می کنید و هر گونه نگرانی که ممکن است داشته باشید با متخصص لیزر در میان بگذارید.

 • اکثر کلینیک های الکترولیز مشاوره رایگان ارائه می دهند.
 • بپرسید هزینه هر جلسه چقدر است، چقدر طول می کشد و پزشک یا الکترولوژیست چقدر این روش ها را انجام داده است.

3. از حذف موقت موهای زائد به مدت یک تا دو هفته خودداری کنید

قبل از اولین جلسه الکترولیز خود، از اپیلاسیون یا کندن موهایی که می خواهید بردارید خودداری کنید. روش الکترولیز مستلزم آن است که مو در سطح باشد تا بتواند هر فولیکول مو را پیدا کند و به آن نفوذ کند. از بین بردن موهای شما می تواند این کار را دشوار کند.

 • الکترولیز معمولاً در نواحی کوچک به یکباره انجام می‌ شود، بنابراین می‌ توانید به اصلاح یا اپیلاسیون نواحی که تا جلسه بعدی درمان نمی‌شوند ادامه دهید.

4. درمان های برنامه ریزی شده خود را کامل کنید

بسته به میزان موهایی که برداشته‌ اید و ناحیه بدنتان، احتمالاً باید برای تعداد جلسات بعدی مراجعه کنید. از آنجایی که موهای شما از طریق الکترولیز برداشته می شود، باید به طور دائم متوقف شود و از رشد بیشتر فولیکول های موی تحت درمان جلوگیری شود.

 • به احتمال زیاد پس از جلسات درمانی باید از یک کرم ضد عفونی کننده به هر ناحیه تحت درمان استفاده کنید تا آن را تسکین داده و از عفونت جلوگیری کند.
 • الکترولیز ممکن است کمی دردناک باشد اما نباید طاقت فرسا باشد. اگر ناراحتی شدید را تجربه کردید، حتماً آن را با پزشک برطرف کنید.

انجام لیزر موهای زائد

1. مطمئن شوید که لیزر موهای زائد برای شما مناسب است

لیزر موهای زائد به عنوان یک روش دائمی برای جلوگیری از رشد مو در نظر گرفته نمی شود اما می تواند تا حد زیادی میزان رشد موهای شما را پس از تعدادی درمان در نواحی خاص کاهش دهد. لیزر موهای زائد می تواند نسبتاً گران باشد و برای هر قسمت از بدن شما که می خواهید درمان شود نیاز به مراجعه مکرر دارد.

 • روش های لیزر موهای زائد می تواند سریع باشد. یک لیزر می تواند چندین فولیکول مو را به طور همزمان درمان کند و تنها به کمی وقت نیاز دارد.
 • ممکن است پوست شما پس از انجام عمل برای چند روز احساس سوختگی کند اما غیر از این خطرات کمی وجود دارد.

2. تکنسین های مجاز لیزر را در منطقه خود جستجو کنید

در برخی از شهرها، این روش فقط توسط یک پزشک قابل انجام است. شما اغلب می توانید متخصصین یا پزشکان تایید شده لیزر موهای زائد را در مطب های جراحی زیبایی پیدا کنید. از اینترنت برای تحقیق در مورد شیوه های محلی استفاده کنید و به دنبال بررسی ها و اعتبارنامه های فهرست شده آنلاین باشید.

 • هنگامی که به دنبال کلینیک لیزر موهای زائد هستید، در مورد پزشک ناظر بر این روش و اعتبار آنها سؤال بپرسید.

3. با تکنسین یا پزشک مشورت کنید

قبل از اینکه نتایج طولانی مدت را مشاهده کنید، در مورد چند جلسه درمانی صحبت کنید. ممکن است بین سه تا هفت جلسه درمان برای کاهش دائمی رشد مو طول بکشد. لیزر موهای زائد اغلب یک راه حل کاملاً دائمی نیست، بنابراین مراقب هر کلینیکی باشید که چنین قول هایی می دهد.

 • “کاهش موهای زائد با لیزر” توصیف دقیق تری از لیزر موهای زائد است. حتی اگر به نقطه‌ ای برسید که نیازی به اصلاح نداشته باشید، ممکن است تا چند سال دیگر نیاز به درمان داشته باشید.
 • به خاطر داشته باشید که هزینه بر اساس اندازه ناحیه درمان متفاوت است و بسته به لوکس بودن محل، یک جلسه می تواند هزینه زیادی داشته باشد.

4. به مدت شش هفته قبل از قرار ملاقات، اجازه دهید موهای طبیعی رشد کنند

لیزر موهای زائد نیاز به هدف قرار دادن فولیکول های مو دارد که ممکن است با اپیلاسیون یا کندن برداشته شود. برای اطمینان از اینکه لیزر می تواند فولیکول های مو را به درستی هدف قرار داده و از بین ببرد، اجازه دهید موهای شما به مدت شش هفته به طور طبیعی رشد کنند.

 • بین جلسات لیزر موهای زائد نیز از اپیلاسیون یا کندن موها خودداری کنید.
 • در صورت نیاز می توانید بین دو درمان اصلاح کنید. فقط از هیچ نوع روشی که موها را کاملاً بیرون می‌ کشد، استفاده نکنید.

5. جلسات لیزر موهای زائد را هر شش هفته یکبار برنامه ریزی کنید

لیزر موهای زائد می تواند تا شش هفته موهای زائد را از بین ببرد اما موها دوباره به رشد خود ادامه می دهند. پس از سه تا هفت جلسه در یک ناحیه، رشد مو می‌ تواند برای همیشه محدود شود اما همچنان ممکن است رشد موی محدودی در آن مناطق تجربه کنید.

 • استفاده از کمپرس سرد بعد از هر عمل می تواند پوست آسیب دیده را تسکین دهد و تحریک را محدود کند.
 • کرم‌ها یا لوسیون‌ های ضدالتهابی نیز می‌ توانند بلافاصله پس از جلسه تسکین را افزایش دهند.

پرسش و پاسخ تخصصی

 • لیزر موهای زائد چه قدر دردناک است؟

پاسخ کارشناس

 • لیزر موهای زائد می تواند بسیار دردناک باشد اما اکنون دستگاه هایی وجود دارد که کاملاً بدون درد است. با متخصص خود صحبت کنید تا ببینید آنها چه نوع لیزری دارند و ببینید آیا گزینه ای برای حذف موهای شما به روشی بدون درد وجود دارد یا خیر.

نکات

چندین محصول موضعی در بازار وجود دارد که ادعا می کنند رشد مو را متوقف یا کند می کنند. این کرم ها و ژل ها نتایج متفاوتی به دنبال دارند و نیاز به استفاده مکرر دارند. مراقب باشید که برخی از اینها می توانند حاوی مواد شیمیایی باشند که می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند.

منبع:

wikihow

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی