سبك زندگي موفقيت در زندگي

چطور پولدار شويم: عادات روزانه افراد ثروتمند

در اين مقاله از 7 گنج می‌خواهيم ۱۵ عادت سرنوشت‌ساز و روزانه‌ی افراد ثروتمند را به شما معرفی کنيم ...
تقویم فارسی اندروید

تا حالا فكر كرديد كه چرا در یک جامعه که همه‌ی افراد از شرایط یکسانی برخوردارند برخی افراد ثروتمند، عده‌ای متوسط و برخی نیز فقیرند؟ چه چیزهایی این انسان‌ها را در شرایط متفاوتی قرار داده است؟ چرا برخی افراد در تولید ثروت و کسب درآمد این‌قدر خوب عمل می‌کنند و از هر کاری ثروتی بزرگ به دست می‌آورند و برخي ديگر نه ؟

عادات روزانه افراد ثروتمند
عادات روزانه افراد ثروتمند

در اين مقاله از 7 گنج می‌خواهيم ۱۵ عادت سرنوشت‌ساز و روزانه‌ی افراد ثروتمند را به شما معرفی کنيم :

۱-افراد ثروتمند خودشان را مورد سؤال قرار می‌دهند و از این طریق خود را به چالش می‌کشند

انسان‌های ثروتمند هر روز خودشان را با افرادی احاطه می‌کنند که اعتقادات آن‌ها و آنچه که فکر می‌کنند درست است را مورد سؤال قرار می‌دهند.

یکی از نکات کلیدی در فرآیند تولید ثروت بهره‌مندی از تفکر انتقادی ست. اگر خودتان را با افرادی احاطه کنید که بینش شما نسبت به زندگی را تأیید و تصدیق کنند، به احتمال زیاد هرگز نخواهید توانست الهام و شهود لازم برای تفکر خارج از چهارچوب را به دست آورید. بر اساس گفته‌ی معروف «کبوتر با کبوتر، باز با باز، کند هم‌جنس با هم‌جنس پرواز» اگر یک گوسفند بخواهد شکار کردن را بیاموزد باید خودش را با گرگ‌ها احاطه کند و بیشتر وقتش را با این حیوانات شکارچی سپری کند.

گفتن این حرف‌ها از عمل به آن‌ها ساده‌تر است چون به عنوان یک انسان، ما آرامش و منطقه‌ی آسایش خود را دوست داریم.اکثر مردم تا جایی که فیلترها و برچسب‌های ذهنی‌شان اجازه دهد خلاقانه فکر می‌کنند.به هر حال اگر تولید ثروت هدف شماست، باید هر روز خودتان را با افرادی که طرز فکرشان مخالف و متضاد با طرز فکر شماست احاطه کنید و با آغوش باز پذیرای این حقیقت غیر قابل انکار باشید.

۲- انسان‌های ثروتمند در آینده زندگی می‌کنند

Kanye West می‌گوید : «من همیشه در آینده زندگی می‌کنم، بنابراین زمان حال گذشته‌ی من است.»

افرادی که ثروتمند هستند یا درآمد خیلی بالایی دارند پیشگو و جادوگرهایی که آینده را پیش‌بینی می‌کنند نیستند، بلکه درست مثل من و شما انسان‌های عادی و معمولی هستند.

این انسان‌های پولدار نسبت به اطرافیان خود تنها یک چیز را متفاوت انجام می‌دهند و آن هم پیش‌بینی روندهای آینده است.

استیو جابز این نکته را در زندگی روزانه‌ی خود به نمایش گذاشت و تأثیر این پیش‌بینی را می‌توان در پلت فرم اغلب محصولات نوع آورانه ی اپلمشاهده کرد. گویا استیو جابز قبل از اینکه مردم خودشان بدانند در آینده چه می‌خواهند خواسته‌ها و نیازهای آن‌ها را پیش‌بینی و برآورده می‌کرد. بعضی وقت‌ها خود محصولات و فنّاوری لازم برای تولید آن‌ها نیز وجود نداشت. وقتی در مورد تولید ثروت صحبت می‌کنیم، بهترین عادتی که باید هر روز آن را تمرین کنیم، پیش‌بینی چالش‌هایی ست که آینده به عنوان فرصت‌هایی ناب در اختیار ما خواهد گذاشت؛ مانند وارن بافت که زمانی گفت : «امروز یک نفر در سایه نشسته است، چون فرد دیگری مدت‌ها پیش درختی کاشته است.»

۳-افراد ثروتمند متخصص برون‌سپاری کارها، مسئولیت‌ها و وظایف هستند

یکی دیگر از نکات تأثیرگذار بر روند تولید ثروت، مدیریت زمان است. مطمئناً هر روز کارها و وظایفی خواهید داشت که باید آن‌ها را به نحو احسن تکمیل کنید. چگونگی مدیریت این مسئولیت‌های روزانه، کیفیت و چگونگی موفقیت شما را در تمام زمینه‌ها مشخص می‌کند. قبل از اینکه روز خود را شروع کنید، لیستی ذهنی از مسئولیت‌ها و وظایف پیش روی خود تهیه کنید و راه‌هایی برای برون‌سپاری آن‌ها پیدا کنید.

اگر حتماً خود شما باید آن‌ها را انجام دهید، باید از زمان زیادی که برای تکمیل آن‌ها صرف می‌کنید آگاه باشید.

۴-انسان‌های ثروتمند برنامه‌ای روزانه برای ورزش کردن دارند

شایع‌ترین دلیل برای ورزش نکردن، نداشتن وقت کافی ست. افراد ثروتمند در مقایسه با افراد عادی از حداقل زمان آزاد ممکن بهره‌مندند؛ اما باز هم بهانه نمی‌آورند و همیشه ورزش را در برنامه‌ی روزانه‌ی خود قرار می‌دهند.

علت اصلی این توجه بی‌نظیر انسان‌های ثروتمند به ورزش این است که این افراد به خوبی می‌دانند که سلامت جسمی و روحی بزرگ‌ترین نعمتی ست که از سوی پروردگار مهربان به انسان عطا شده و در صورت سهل‌انگاری و عدم مراقبت از آن با هیچ پول و ثروتی نمی‌توان آن را بازیابی و یا بازسازی کرد.

۵-افراد ثروتمند رژیم غذایی سالمی‌دارند و از غذاهای سالم و مقوی استفاده می‌کنند

با اینکه این مورد رابطه‌ای تنگاتنگ با ورزش دارد اما باز هم باید در مورد آن صحبت کرد.خرید مقدار کافی از محصولات تازه و سالم برای ایجاد یک رژیم غذایی سالم و متعادل در مقایسه با خرید چند عدد چیپس و نوشابه هزینه‌ی کمتری برای شما در پی خواهد داشت؛ اما نکته‌ی اصلی برای بهره‌مندی از حداکثر بازده سرمایه‌گذاری‌های مالی این است که بر روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید.

فایده‌ی اصلی پیروی از یک رژیم غذایی سالم و اختصاص هزینه‌ی مناسب برای خرید انواع میوه‌ها و سبزیجات این است که در انتها پول زیادی را در صورت‌حساب‌های پزشکی و هزینه‌های درمانی خود پس‌انداز خواهید کرد.

۶-انسان‌های ثروتمند چيزهايي را ميخرند كه واقعا به آن نياز دارند

وارن بافت می‌گوید : «اگر چیزهایی را بخرید که به آن‌ها نیاز ندارید، به زودی چیزهایی را خواهید فروخت که به آن‌ها نیاز دارید.»

این افراد در فرآیند تولید ثروت خود، عادت تشخیص و تمایز قائل شدن بین المان‌هایی که به آن‌ها نیاز دارند و المان‌هایی که بوی زندگی لوکس و مجلل می‌دهند را به گونه‌ای در خود تقویت کرده‌اند که این عادت در ادامه‌ی زندگی برای همیشه با آن‌ها خواهد بود. آن‌ها شاید برخی اوقات در خرید آیتم‌های یک زندگی لوکس از قبیل خانه‌ی بزرگ، ماشین گران‌قیمت و یا لباس‌های یک یا چند برند مشهور افراط کنند اما باز هم این افراط‌گرایی را در محدوده نیازهای خود و توان تحملشان نگه می‌دارند. به هر حال وقتی به ثروت کلانی دست یابید به راحتی می‌توانید چندین ماشین گران‌قیمت داشته باشید و در چندین خانه‌ی مختلف زندگی کنید.

۷-افراد ثروتمند هر روز کتاب‌هایی در زمینه‌ی رشد و توسعه‌ی فردی مطالعه می‌کنند

Joseph Addison می‌گوید : «مطالعه برای ذهن مثل ورزش برای بدن است»

با آثار کلاسیک شگفت‌انگیز فراوانی که در جهان وجود دارد امروزه هر انسانی می‌تواند یک کتاب را در یک روز مطالعه کند و هرگز نخواهد توانست تمامی کتاب‌های موجود را مطالعه و بررسی کند. از طریق مطالعه‌ی کتب مختلف می‌توانیم چیزهای زیادی در مورد تاریخ، طبیعت بشر و سبک‌های زندگی و فرهنگ‌هایی که متفاوت از فرهنگ خودمان است بیاموزیم.

اکثر انسان‌های فقیر می‌گویند که از مطالعه‌ی کتب مختلف لذت نمی‌برند و یا اینکه وقتی برای این کار ندارند. اینکه این افراد به این سادگی منبعی غنی از دانش و اطلاعات بکر را از دست می‌دهند بسیار غم‌انگیز است.

اقلیت ثروتمند هر جامعه به طور فعال از منابع موجود برای هوشیار کردن ذهن و به کمال رساندن روح خود استفاده می‌کنند؛ و اگر این انسان‌های ثروتمند برای مطالعه‌ی کتب مورد علاقه‌ی خود وقت کافی نداشته باشند، از فنّاوری امروزی به سود خود استفاده خواهند کرد و در مسیر رفت و برگشت به محل کار با گوش دادن به کتاب‌های صوتی دانش خود را به روز نگه خواهند داشت. Thomas Corley زمانی گفته است : «افراد ثروتمند و پولدار به خاطر بهره‌مندی از اراده و نظم و انضباط فوق بشری از دیدن برنامه‌های تلویزیونی امتناع نمی‌کنند. آن‌ها فقط به این دلیل که با عادت‌های روزانه‌ی دیگری – مطالعه – خو گرفته‌اند دوست ندارند زیاد تلویزیون تماشا کنند.»

۸-انسان‌های ثروتمند هر روز چیز جدیدی می‌آموزند

وارن بافت می‌گوید : «ریسک ناشی از نداشتن اشراف کامل بر فعالیت‌هاست.»

پول از تعامل پیوسته و معنادار با جهان پیرامون و بهره‌مندی از عطش همیشگی برای درک آن تولید می‌شود. با درک این مطلب، افراد ثروتمند به صورت آگاهانه و از روی عمد هر روز به دنبال یاد گرفتن چیزی جدید و افزودن بر دانش و مهارت‌های خود هستند.

با یادگیری و درک جهان پیرامون و اینکه چطور مردم این کره‌ی خاکی عمل می‌کنند بهتر می‌توانید نیازها و اقدامات آن‌ها را پیش‌بینی و از این قدرت خود در موقع شناخت فرصت‌ها به سود خود استفاده کنید.

۹-افراد ثروتمند قدردانی خود را نشان می‌دهند

قدردانی و شکر گذاری تنها ابزاری قوی برای ثروتمندان نیست، بلکه عادتی مفید و بزرگ است که هر کس باید در زندگی خود و به صورت روزانه آن را تمرین کند. وقتی انسان‌های زیادی در اطراف شما هستند، ابراز قدردانی صادقانه راهی مناسب برای حفظ و تقویت مثبت اندیشی این افراد نسبت به خودتان است. علاوه بر این، افراد ثروتمند عادت دارند که با یک هدیه یا کارت اعتباری از دیگران تشکر کنند.

۱۰-انسان‌های ثروتمند از تلویزیون و رسانه‌های اجتماعی دوری می‌کنند

نزدیک به ۷۰ درصد طبقه ثروتمند روزانه کمتر از یک ساعت صرف تماشای برنامه‌های تلویزیونی می‌کنند، در حالی که تنها ۲۳ درصد طبقه‌ی فقیر جامعه چنین عادتی دارند.

فقیر بودن به تنهایی می‌تواند موجب ایجاد استرس و اضطراب شود. با توجه به بدهی‌های بالا و درآمد کم درک این مطلب که چرا اکثر مردم فقیر رابطه‌ی خود را با جهان بیرون قطع و ذهن خود را در مقابل تلویزیون خاموش می‌کنند بسیار ساده است.

برنامه‌های زنده تلویزیونی، دیدن مسابقات ورزشی از تلویزیون، فیس بوک و توییتر همگی ابزارهایی مدرن و امروزی ست که ما برای منحرف کردن ذهنمان از این واقعیت که فقیر بودن چقدر دردناک است استفاده می‌کنیم. مسئله این است که وقتی را که برای فراموش کردن فقر و نداری خود و اصطلاحاً پاک کردن صورت مسئله هزینه می‌کنید را می‌توانید برای حل مسئله و پیدا کردن راهی برای تولید ثروت سرمایه‌گذاری کنید.

۱۱-افراد ثروتمند صبح زود از خواب بیدار می‌شوند

بیدار شدن از خواب در صبح زود به نحوی که سریع صبحانه بخوریم و برای رفتن به محل کار از خانه خارج شویم هرگز مانند این نیست که به قدری زود از خواب بیدار شویم که قبل از شروع کارهای روزانه‌ی خود وقت کافی برای تفکر، برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی روز خود داشته باشیم. ثروتمندان معمولاً گزینه‌ی دوم را انتخاب می‌کنند. به این زمان به شکل گرم کردن پیش از بازی نگاه کنید که به شما اجازه می‌دهد از نظر ذهنی خودتان را برای چالش‌های پیش رو آماده کنید. سحرخیزی ابزاری مفید و سحرآمیز برای مراقبه، برنامه‌ریزی روزی که در پیش داریم و در نهایت تولید ثروت است.

۱۲-انسان‌های ثروتمند به جای اینکه طرز فکر خود را به فرزندانشان دیکته کنند، شیوه‌ی اصولی و صحیح فکر کردن را به آن‌ها می‌آموزند

قبلاً اشاره کردم که ثروتمندان زمان زیادی را صرف مطالعه و یادگیری می‌کنند. به هر حال مهم است که بدانید افراد ثروتمند این عادت خود یعنی جست و جوی دانش و درک آن را به فرزندان خود نیز منتقل می‌کنند.

بسیاری از والدین ثروتمند فرزندان خود را برای پیدا کردن نسخه حقیقی‌شان به چالش می‌کشند. آن‌ها فعالانه و بدون قضاوت برای یافتن شباهت‌ها و تفاوت‌های خود با فرزندانشان از نظر طرز فکر و دیدگاه‌های مختلف وارد مکالمات خردمندانه و هدفمند با آن‌ها می‌شوند. اکثر والدین ثروتمند مسئولیت اینکه اجازه دهند فرزندانشان راه خود را پیدا کنند را به خوبی درک می‌کنند.

۱۳-افراد ثروتمند هر روز با فرد جدیدی ملاقات می‌کنند

مطالعات اخیر نشان داده است که اکثر مردم از صحبت در مقابل جمع می‌ترسند. با این حال ، ثروتمندان از طریق ملاقات، تعاملات هدفمند و یا مکالمات ساده با افراد جدید بر این ترس غلبه می‌کنند.تمرین این عادت به صورت روزانه موجب ساخت اعتماد به نفس لازم برای سخنرانی در مقابل گروه‌های بزرگ‌تر می‌شود.

۱۴-انسان‌های ثروتمند برای انجام کارها و مسئولیت‌های روزانه‌ی خود یک لیست دقیق تهیه می‌کنند

Thomas Corley می‌گوید : «من فکر می‌کردم منظور از هدف یک هدف کلی و گسترده ست، اما ثروتمند گفت : آرزو یا رؤیا هیچ‌گاه یک هدف نیست.»

با توجه به مقاله‌ی منتشر شده در business insider، بیش از ۸۰ درصد افراد ثروتمند یک لیست روزانه برای انجام کارهای خود دارند.و نه تنها ثروتمندان لیست وظایف و مسئولیت‌های روزانه‌ی خود را با دقت می‌نویسند، بلکه با دقت تمام آن را دنبال می‌کنند و تمام کارهای خود را یک به یک از روی این لیست تکمیل می‌کنند. برای پولدار شدن و پولدار ماندن باید کارهای ضروری و لازم را تشخیص دهید و بر دنبال کردن و تکمیل آن‌ها تمرکز کنید.

۱۵-افراد ثروتمند کارهای خود را ساده‌سازی می‌کنند

افراد ثروتمند مجبورند هر روز تصمیم‌های مهم و فراوانی اتخاذ کنند. اغلب اوقات باید صدها، هزاران، میلیون‌ها و یا شاید میلیاردها تومان را به خطر اندازند و برای رسیدن به اهداف خود ریسک کنند.با این حال، ذهن انسان قادر به اتخاذ تصمیم‌های بزرگ یا کوچک زیادی در طول روز است. با درک این مطلب، انسان‌های ثروتمند برای حذف تصمیم‌های کوچک و کم اهمیت روزانه مانند اینکه چه بپوشم و برای ناهار چه بخورم، تمام تلاش خود را انجام می‌دهند تا از این طریق بتوانند روز خود را ساده‌سازی کرده تا قادر باشند بر روی مسئولیت‌های اصلی خود تمرکز کنند.

استیو جابز و مارک زاکربرگ، مؤسس و مدیرعامل فیس بوک دو فرد ثروتمند و شناخته شده‌ای هستند که از این عادت در زندگی خود پیروی کرده‌اند. ساده‌سازی مسائل و پیچیده نکردن اصول اولیه یکی از عادت‌های کلیدی افراد ثروتمند است.

 Thomas Corley می‌گوید : «این عادت‌ها مانند دانه‌های برف هستند – آن‌ها جمع می‌شوند و سپس با بهمنی از موفقیت رو به رو خواهید شد.»

گردآوري و تنظيم: گروه 7 گنج

www.7ganj.ir

منبع: 4فردا

یک دیدگاه

  • پولدار خوشحال بهتر است اما زندگی عمر زود تمام است داخلی مردم فقیر وبیکار است چون کارخانه وسود بسیارکارارزش دارد

یک دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی