راهنماي خريد

همه چیز درباره بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه

تقویم فارسی اندروید

وقتی حرف از پرداخت خسارت خودرو پس از تصادف یا حوادث طبیعی می‌شود، اولین چیزی که به ذهن افراد می‌رسد، استفاده از بیمه شخص ثالث برای جبران کل خسارت است. اگر مبلغ خسارت خودروتان بیشتر از سقف بیمه باشد، شرکت بیمه تمام مبلغ را پرداخت نمی‌کند؛ مگر اینکه بیمه بدنه داشته باشید. برای آشنایی بیشتر با بیمه‌های خودرو، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید؛ چراکه قصد داریم هر آنچه که باید در خصوص بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه بدانید، با شما در میان بگذاریم.

انواع بیمه خودرو

در طول زندگی ممکن است هر یک از رانندگان با مشکلاتی مثل سرقت خودرو، آتش‌ گرفتن ماشین و حتی تصادفات رانندگی روبه‌رو شوند. به صورت کلی دو نوع بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث داریم. اگر هر دو بیمه را تهیه کرده باشند، می‌توانند بخش زیادی از هزینه حوادث رانندگی را کاهش دهند. در غیر این صورت تمام هزینه خسارت بر دوش شما است.

بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث به عنوان یک بیمه نامه اجباری برای خودرو شناخته می‌شود. اگر بدون خرید بیمه شخص ثالث در شهر یا جاده رانندگی کنید و پلیس شما را شناسایی کند، جریمه خواهید شد. اگر هم تصادف کنید، پرداخت کل هزینه به عهده شما است. در نتیجه لطفا بدون داشتن بیمه شخص ثالث رانندگی نکنید!

بیمه شخص ثالث چه خسارتی را پرداخت می‌کند؟

در صورتی که بیمه شخص ثالث را تهیه کرده باشید، خسارت سرنشین، مالی و جانی تا سقف مشخص پرداخت می‌شود.

 • خسارت جانی: خسارتی است که به شخص ثالث وارد شده و حتی باعث فوت آن شخص در تصادف نیز می‌شود. مثل دیه، آسیب چشمی، نقص عضو و عمل جراحی
 • خسارت مالی: اگر ماشین شخص ثالث در هنگام تصادف آسیب ببیند و ضرر مالی به او برسد، شرکت بیمه شخص ثالث این هزینه را پرداخت می‌کند.
 • خسارت سرنشین: این نوع خسارت برای کسانی است که در ماشین شخص ثالث بودند و در هنگام تصادف آسیب دیده‌اند.

مدت اعتبار بیمه شخص ثالث

اعتبار بیمه شخص ثالث حداکثر یک سال است. به صورت کلی خرید بیمه شخص ثالث سالانه به صرفه‌تر است؛ اما اگر به هر دلیل قصد دارید که در ماه‌های آتی خودروی خود را بفروشید، بهتر است بیمه شخص ثالث کوتاه مدت را تهیه کنید تا ضرر نکنید.

عواقب عدم خرید شخص ثالث

 • پرداخت جریمه، توقیف خودرو و انتقال آن به پارکینگ راهور
 • پرداخت کل هزینه خسارت وارد شده به خودرو
 • عدم امکان فروش خودرو

بیمه بدنه خودرو

یکی دیگر از انواع بیمه خودرو، بیمه بدنه است. خرید بیمه بدنه اجباری نیست و در صورت نداشتن آن، جریمه نمی‌شوید. در کل بیمه بدنه مکمل بیمه شخص ثالث است و با خرید آن می‌توانید از پوشش‌های متنوع بیمه‌ای برخوردار شوید. هم‌چنین اگر در صورت بروز حادثه، کل هزینه توسط بیمه شخص ثالث پرداخت نشد، شما می‌توانید از بیمه بدنه خودرو برای پرداخت بیشتر هزینه استفاده کنید.

انواع پوشش بیمه بدنه اتومبیل

به صورت کلی پوشش‌های بیمه بدنه ماشین به دو نوع پوشش اصلی و فرعی تقسیم می‌شود.

پوشش‌های اصلی

 • تصادف یا حادثه غیر عمد
 • صادعقه، آتش‌سوزی و انفجار
 • سرقت خودرو یا قطعات آن

پوشش‌های فرعی

 • سرقت قطعات ماشین با پرداخت هزینه بیشتر
 • پرداخت هزینه رفت‌و آمد
 • شکسته شدن شیشه به هر دلیل
 • پوشش بالا و پایین شده قیمت خودرو
 • پرداخت هزینه با توجه به نوع خودرو بارکش و ظرفیت آن
 • پاشیدن رنگ، اسید یا مواد شیمیایی
 • خط و خش روی ماشین
 • بیمه حوادث شخصی

مدت اعتبار بیمه بدنه

مدت اعتبار بیمه نامه از یک روز تا حداکثر ۱ سال است. پس از آن باید برای تمدید بیمه نامه اقدام کنید.

قیمت بیمه بدنه

قیمت بیمه بدنه برای تمام خودروها یکسان نیست؛ بلکه براساس مدل خودرو، سال ساخت و حتی پوشش‌های بیمه تعیین و از کلیه رانندگان دریافت می‌شود.

نکته: توجه داشته باشید که خودروهای ۱۵ تا ۲۰ سال سن مشمول بیمه بدنه نمی‌شوند.

چه زمانی می‌توانیم از بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث به صورت همزمان استفاده کنیم؟

همانطور که متوجه شدید تنها زمانی می‌توانید از بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه به صورت همزمان استفاده کنید که خسارت خودروتان بیشتر از سقف بیمه شخص ثالث باشد و شرکت بیمه کل خسارت را پرداخت نکند. در این صورت اگر بیمه بدنه داشته باشید، می‌توانید باقی هزینه خسارت را از شرکت بیمه بدنه خودروی خود دریافت کنید.

تفاوت بیمه شخص ثالث با بیمه بدنه چیست؟

در جدول زیر بیمه شخص ثالث را با بیمه بدنه مقایسه کردیم که می‌توانید نگاهی به آن بیندازید.

نوع تفاوت بیمه بدنه بیمه شخص ثالث
ثبت جریمه در صورت نداشتن بیمه
اختیاری بودن بیمه
پوشش خسارت‌های مالی
پوشش خسارت جانی
تعیین مبلغ حق بیمه براساس ارزش خودرو براساس دیه و پوشش مالی
جریمه دیرکرد ✅‍
فرانشیز
بازدید کارشناس از خودرو ❌‍‍

*فرانشیز: مبلغی از خسارت است که بیمه گذار باید آن را پرداخت کند و شرکت بیمه هیچ تعهدی در پرداخت این هزینه ندارد.

چطور بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث را بخریم؟

تنوع روش‌های خرید بیمه بدنه و شخص ثالث بالا است. اگر به هر دلیل دسترسی به اینترنت ندارید و می‌خواهید به صورت حضوری بیمه خودرو را تهیه کنید، باید به دفاتر بیمه مراجعه کنید. ولی باید توجه داشته باشید این روش معایب زیادی دارد. مثل:

 • عدم امکان مقایسه بیمه‌نامه‌های متعدد در دفتر نمایندگی بیمه
 • انتظار در دفاتر بیمه برای انجام کارها
 • پرداخت هزینه رفت و برگشت
 • ترافیک و شلوغی مسیر

بهترین روش برای خرید بیمه خودرو، استفاده از سامانه‌های آنلاین است؛ چون فرآیند خرید بیمه را آسان‌تر از قبل می‌کنند. برای خرید بیمه شخص ثالث می‌توانید به سایت https://bimebazar.com/third-party-insurance/ و برای خرید آنلاین بیمه بدنه نیز می‌توانید به سایت https://bimebazar.com/car-body-insurance/ مراجعه کنید.

خرید بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث از بیمه بازار

سامانه بیمه بازار امکان خرید بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث را فراهم کرده است. شما می‌توانید به صورت آنلاین، لیست بیمه‌نامه‌ها را مشاهده کنید؛ مقایسه‌ای بین شرکت‌های بیمه انجام دهید. از راهنمایی متخصصان بیمه استفاده کنید تا بتوانید با توجه به شرایط خود، بهترین انتخاب را داشته باشید.

پیش از صدور بیمه بدنه، بازدید بیمه بدنه توسط کارشناسان بیمه بازار انجام می‌شود. در نتیجه آنها برای بررسی خودرو به محل موردنظرتان می‌آیند و نیاز نیست به صورت حضوری جایی بروید.

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی