سلامت سلامت پوست، مو و ناخن

هر چیزی که باید درباره علائم اگزما و راه های درمان آن بدانید

تقویم فارسی اندروید

اگزما مشکلی است که باعث التهاب یا سوزش پوست شما می شود. شایع ترین نوع آن درماتیت آتوپیک یا اگزمای آتوپیک است. “آتوپیک” به تمایل فرد برای ابتلا به شرایط آلرژیک مانند آسم و تب یونجه اشاره دارد.

اگزما حدود 10 تا 20 درصد از نوزادان و حدود 3 درصد از بزرگسالان و کودکان را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار می دهد اکثر کودکان تا ده سالگی بیشتر دچار این بیماری می شوند. برخی از افراد همچنان علائم را برای همیشه تجربه می کنند که ایجاد می شود و از بین می رود.

هیچ درمانی برای آن وجود ندارد اما اکثر مردم می توانند علائم خود را با درمان و اجتناب از عوامل تحریک کننده کنترل کنند. اگزما مسری نیست، بنابراین نمی توانید آن را به شخص دیگر منتقل کنید.

اگزما

علائم اگزما

ظاهر اگزما برای همه متفاوت است و برافروختگی شما همیشه در یک منطقه اتفاق نمی افتد.

صرف نظر از این که کدام قسمت از پوست شما آسیب دیده است، اگزما تقریباً همیشه خارش دارد. خارش گاهی قبل از بثورات شروع می شود. پوست شما همچنین ممکن است شرایط زیر را تجربه کند:

 • قرمزی
 • خشکی
 • ترک خوردگی
 • چروکیدگی

علائم در نوزادان

در نوزادان، بثورات خارش دار می تواند منجر به حالت ترشح و پوسته پوسته شدن، عمدتا در صورت و پوست سر شود. همچنین ممکن است روی بازوها، پاها، پشت و سینه آنها اتفاق بیفتد.

علائم در کودکان

کودکان و نوجوانان معمولاً در مفصل آرنج، پشت زانو، روی گردن یا مچ دست یا مچ پا بثوراتی دارند. بثورات پوسته پوسته و خشک می شوند.

علائم در بزرگسالان

بثورات معمولاً در صورت، پشت زانو، مچ دست، دست ها یا پاها پدیدار می شود.

احتمالاً پوست شما بسیار خشک، ضخیم یا پوسته پوسته می شود. در افراد با پوست روشن، این نواحی ممکن است قرمز رنگ شده و سپس قهوه ای شوند. در افراد با پوست تیره، اگزما می تواند رنگدانه های پوست را تحت تأثیر قرار دهد و ناحیه آسیب دیده را روشن تر یا تیره تر کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید

در موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • علائم عفونت مانند تب، قرمزی، گرما یا تاول را مشاهده می کنید.
 • اگزمای شما ناگهان تغییر می کند یا بدتر می شود.
 • درمان ها کارساز نیستند.

انواع اگزما

اگزما شامل شرایطی است مانند:

 • درماتیت آتوپیک. این چیزی است که مردم معمولاً وقتی می گویند “اگزما” از آن صحبت می کنند.
 • درماتیت تماسی. تقریباً همه در برهه ای از زندگی خود به این مشکل مبتلا می شوند. این اتفاق هنگامی می افتد که پوست شما با چیزی تماس می گیرد که باعث بثورات می شود.
 • اگزمای دیشیدروتیک. این زمانی اتفاق می افتد که پوست شما آنطور که باید از خود محافظت نمی کند.
 • اگزمای عددی. افرادی که دارای این نوع هستند، اغلب پس از آسیب پوستی مانند سوختگی یا نیش حشرات دچار زخم هایی گرد مانند می شوند.
 • درماتیت سبورئیک. این در نواحی بدن شما با غدد چربی زیاد اتفاق می افتد. وقتی روی پوست سر شما باشد، شوره نامیده می شود.
 • درماتیت استاز. این نوع در افرادی رخ می دهد که جریان خون ضعیفی دارند، معمولاً در قسمت پایینی ساق پا.

علل اگزما و عوامل خطرساز

متخصصان مطمئن نیستند که دقیقاً چه چیزی باعث ایجاد اگزما می شود. مواردی که ممکن است این احتمال را بیشتر کند عبارتند از:

 • واکنش سیستم ایمنی بدن به چیزی که باعث تحریک می شود.
 • مشکلاتی در سد پوست شما که باعث خروج رطوبت و ورود میکروب ها می شود.
 • سابقه خانوادگی آلرژی یا آسم

محرک های اگزما

می توانند موارد زیر باشند:

 • پارچه ای خشن یا ضخیم
 • احساس بیش از حد گرما یا سرما
 • محصولات خانگی مانند صابون یا مواد شوینده
 • شوره سر حیوانات
 • عفونت های تنفسی یا سرماخوردگی
 • استرس
 • عرق

تشخیص اگزما

هیچ آزمایشی نمی تواند اگزما را تشخیص دهد. پزشک شما احتمالاً با نگاه به پوست شما و پرسیدن چند سال آن را تشخیص می دهد.

از آنجا که بسیاری از افراد مبتلا به اگزما نیز آلرژی دارند، پزشک شما ممکن است برخی از آزمایش های آلرژی را برای بررسی عوامل تحریک کننده یا محرک تجویز کند. کودکان مبتلا به اگزما به احتمال زیاد تحت آزمایش آلرژی قرار می گیرند.

اگر پزشک شما تشخیص اگزما داد، ممکن است خوب باشد موارد زیر را از آنها بپرسید:

 • بهترین راه برای افزودن رطوبت به پوست من چیست؟ آیا می توانم از محصولات بدون نسخه استفاده کنم یا آیا شما نیاز به تجویز چیزی دارید؟
 • آیا باید صابون، لوسیون و مواد شوینده مخصوص برای لباس بخرم؟ آیا محصولات بدون عطر یا پوست های حساس کمک می کنند؟
 • آیا غذاهایی وجود دارد که برای جلوگیری از برافروختگی باید از آنها اجتناب کنم؟
 • آیا پارچه هایی وجود دارد که باید از پوشیدن آنها اجتناب کنم؟ در مورد پارچه هایی که باید بیشتر بپوشم چطور؟
 • آیا حیوانات خانگی علائم را بدتر می کنند؟
 • اگر تعریق اوضاع را بدتر می کند، آیا می توانم هنوز ورزش کنم؟
 • در صورت عدم بهبود علائم من یا عفونت ناشی از خاراندن پوست، چه می شود؟
 • آیا استرس منجر به برافروختگی می شود؟
 • آیا مدت زمان طولانی بدون علائم بودن رایج است؟
 • آیا راه هایی وجود دارد که من بتوانم پوست خود را درمان کنم تا احتمال ابتلا به التهاب مجدد را کاهش دهم؟

درمان اگزما

هدف از درمان اگزما کاهش و جلوگیری از خارش است که می تواند منجر به عفونت شود.

حساسیت پوستی

درمان های خانگی

برخی از کارهایی که می توانید در خانه انجام دهید ممکن است به تسکین علائم کمک کند.

مرطوب کننده ها. از آنجا که پوست شما خشک و خارش دار است، پزشک لوسیون و کرم هایی را برای مرطوب نگه داشتن آن توصیه می کند. کرم ها و پمادها التهاب را تسکین داده و آبرسانی می کنند تا دوباره به پوست قبلی خود برگردید و به بهبود آن کمک کنید. آنها را چندین بار در روز، از جمله بلافاصله بعد از حمام یا دوش گرفتن استفاده کنید. ژله پترولیوم و روغن معدنی به خوبی عمل می کنند زیرا مانع ضخیمی بر روی پوست شما ایجاد می کنند.

محصولات حاوی گلیسیرین، اسید لاکتیک و اوره نیز ممکن است کمک کنند زیرا به جذب آب به داخل پوست شما کمک می کند. هنگامی که پوست شما مرطوب است، مانند بعد از استحمام، از اینها برای حفظ رطوبت استفاده می کنید.

کرم های هیدروکورتیزون و آنتی هیستامین ها. محصولات بدون نسخه مانند کرم هیدروکورتیزون و آنتی هیستامین ها نیز می توانند مفید باشند. هیدروکورتیزون یک استروئید است که به جلوگیری از قرمزی، خارش و تورم کمک می کند. می توانید کرم ها و لوسیون های کم قدرت را در فروشگاه خریداری کنید. اگر اینها کمکی نکردند، پزشک ممکن است چیز قوی تری تجویز کند.

قرار دادن هیدروکورتیزون روی اکثر اعضای بدن تا چهار بار در روز تا 7 روز، به شرطی که باردار یا شیرده نیستید مانعی ندارد. آن را دور از چشم ها، رکتوم و اندام تناسلی نگه دارید.

برخی از افراد واکنش شدیدی به هیدروکورتیزون نشان می دهند. اگر در تنفس یا بلع مشکل دارید یا بعد از استفاده متوجه بثورات پوستی شدید، با اورژانس یا پزشک خود تماس بگیرید.

داروهای آلرژی بدون نسخه ممکن است برای خارش پوست ناشی از اگزما خوب عمل نکند. اما آنتی هیستامین هایی که به عنوان خواب آور شناخته می شوند، می توانند به شما کمک کنند که قبل از خواب آنها را مصرف کنید تا خوب بخوابید.

بلغور جو دوسر کلوئیدی. این بلغور جو دوسر را به وان آب ولرم خود اضافه کنید.

روکش های مرطوب. هنگامی که اگزمای شما خود را نشان داد، مقداری گاز، بانداژ یا تکه های لباسی نرم را در آب سرد خیس کرده و روی پوست خود قرار دهید. خنکی خارش را تسکین می دهد و رطوبت به کرم ها یا لوسیون ها کمک می کند حتی بهتر کار کنند. محل را با یک لایه خشک (مانند لباس خواب) با دقت بپوشانید و چند ساعت یا یک شب اجازه دهید در محل بماند.

با پزشک خود مشورت کنید تا دریابید که چند وقت یکبار می توانید از روش درمان با روکش مرطوب استفاده کنید. اگر بیش از حد این کار را انجام دهید، ممکن است پوست شما آلوده شود.

قطران زغال سنگ. پزشک شما ممکن است محصولی با قیر زغال سنگ را پیشنهاد کند. عصاره قیر خام اگزما و سایر مشکلات پوستی را بیش از 2000 سال درمان کرده است. اگرچه بوی آن نامطبوع است و بسیاری از مردم بوی قوی را دوست ندارند اما ممکن است به تسکین پوست شما کمک کند.

لوسیون کالامین (اکسید روی، اکسید آهن) را می توانید در یخچال قرار دهید و به تسکین سریع خارش کمک می کند.

تکنیک های آرام سازی. بین استرس و پوست شما ارتباط قوی وجود دارد. به علاوه، هنگامی که احساسات شما بالا می رود، مستعد خراشیدن بیشتر پوست تان هستید.

خود هیپنوتیزم، مدیتیشن و بیوفیدبک درمانی همگی علائم اگزما را کاهش می دهند. همچنین ممکن است بخواهید به یک درمانگر مراجعه کنید. آنها می توانند به شما در تغییر عادات یا الگوهای فکری منفی که ممکن است بر مشکلات پوستی شما بیفزایند، کمک کنند.

داروها

همچنین ممکن است پزشک کرم ها و پمادهایی با کورتیکواستروئیدها برای تسکین التهاب تجویز کند. اگر ناحیه عفونی شود، احتمالاً به آنتی بیوتیک نیاز دارید.

گزینه های دیگر شامل درمان قیر (مواد شیمیایی که خارش را کاهش می دهد)، فتوتراپی (با استفاده از اشعه ماوراء بنفش) و داروی سیکلوسپورین است.

FDA دو دارو به نام تنظیم کننده سیستم ایمنی موضعی (TIM) را برای اگزمای خفیف تا متوسط ​​تایید کرده است. کرم الیدل و پماد پروتوپیک با تغییر واکنش سیستم ایمنی بدن شما از جلوگیری از برافروختگی جلوگیری می کند.

FDA به پزشکان هشدار داده است که در استفاده از Elidel و Protopic احتیاط کنند زیرا ممکن است خطر سرطان را به همراه داشته باشند. این دو محصول همچنین هشدار “جعبه سیاه” FDA را روی بسته بندی خود حمل می کنند تا پزشکان و بیماران را از خطرات احتمالی آگاه کند. این هشدار به پزشکان توصیه می کند که Elidel و Protopic را فقط برای مدت کوتاهی پس از شکست سایر درمان های اگزما در بزرگسالان و کودکان بالای 2 سال تجویز کنند. این دارو نباید در کودکان زیر 2 سال استفاده شود.

داروی بیولوژیکی به نام دوپیلوماب (Dupixent) از FDA برای اگزمای متوسط ​​تا شدید تأیید شده است. مواد بیولوژیکی مانع از اتصال پروتئین های خاص به گیرنده های سلول های شما می شوند. این کار با جلوگیری از واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن، باعث کاهش یا جلوگیری از التهاب می شود.

عوارض اگزما

عوارض ناشی از اگزما عبارتند از:

 • عفونت
 • زخم
 • از دست دادن خواب به دلیل خارش

پیشگیری از برافروختگی اگزما

چند نکته می تواند به شما در جلوگیری از شیوع بیماری یا جلوگیری از بدتر شدن آن کمک کند:

اغلب پوست خود را مرطوب کنید.

از تغییرات ناگهانی دما یا رطوبت خودداری کنید.

سعی کنید عرق نکنید یا زیاد داغ نشوید. با خنک نگه داشتن و تهویه هوای خانه، خارش را کاهش دهید.

استرس را مدیریت کنید و برای آرامش خود وقت بگذارید. ورزش منظم داشته باشید. این می تواند به کنترل استرس و افزایش گردش خون کمک کند.

از مواد خراش دهنده مانند پشم اجتناب کنید.

از صابون های تند، شوینده یا حلال استفاده نکنید.

به غذاهایی که ممکن است باعث ایجاد علائم شوند توجه کنید و سعی کنید از آنها اجتناب کنید.

در اتاق خواب خود از رطوبت دهنده استفاده کنید.

اگر کودک شما به دلیل سابقه خانوادگی بیشتر به اگزما مبتلا می شود، بهتر است به طور انحصاری در 3 ماه اول زندگی و یا در صورت امکان بیشتر به او شیر دهید. پزشکان توصیه می کنند که شیر مادر را حداقل تا 6 ماه (ترجیحاً 1 سال) ادامه دهید زیرا کودک خود را از غذای جامد دور می کنید. نوزادان نیز باید از چنین بیماری در برابر حساسیت های احتمالی از موی حیوانات خانگی، کنه ها و کپک ها محافظت شوند.

منبع:

webmd

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی