طبيعت و گردشگري طبیعت و حیوانات

ميدانيد سمي ترين حيوان روي زمين چيست؟

اگر تا حالا فكر ميكرديد كه سمي ترين حيوان روي زمين مارها هستند با ما همراه شويد و با اين حيوان كوچك و به ظاهر دوست داشتني آشنا شويد...
تقویم فارسی اندروید

اگر تا حالا فكر ميكرديد كه سمي ترين حيوان روي زمين مارها هستند با ما همراه شويد و با اين حيوان كوچك و به ظاهر دوست داشتني آشنا شويد…

قورباغه دارت طلایی سمی

ميدانيد سمي ترين حيوان روي زمين چيست؟ / www.7ganj.ir

قورباغه دارت طلایی سمی یکی از سمی‌ترین حیوانات روی زمین است. سم این قورباغه پنج سانتی‌متری برای کشتن ده مرد بالغ کافی است. مردم بومی امبرا (کلمبیا) در گذشته نوک دارت های بادی‌شان را به سم این قورباغه آغشته کرده و از آن برای شکار استفاده می‌کردند، برای همین نام دارت سمی را به این قورباغه داده‌اند.

 

محل زندگی

این حیوان از جمله بزرگ‌ترین قورباغه‌ها در بین بیش از صد گونه قورباغه دارت سمی است و به‌طور متوسط طول آن بزرگ‌تر از دو و نیم سانتیمتر است. این حیوان در بخش کوچکی از جنگل‌های بارانی سواحل اقیانوس آرام در کلمبیا زندگی می‌کند و اگرچه جمعیت آن‌ها در آن منطقه کوچک زیاد است اما تخریب گسترده جنگل‌های بارانی، این گونه را در فهرست بین‌المللی گونه‌های در خطر قرار داده است.

 

جایگاه در زنجیره غذایی

رنگ قورباغه های دارت سمی که می‌تواند زرد، نارنجی یا سبز روشن باشد (بسته به منطقه) شکارچیان بالقوه را از آن ها دور نگه می دارد. این تکنیک رنگ‌آمیزی، رنگ‌آمیزی هشداردهنده خوانده می‌شود. رژیم غذایی قورباغه دارت طلایی سمی شامل مگس، مورچه، جیرجیرک، موریانه و سوسک است.

 

منشأ سم این حیوانات

دانشمندان در مورد منشأ سم شگفت‌انگیز این قورباغه مطمئن نیستند، اما این امکان وجود دارد که آن‌ها سم گیاهانی که توسط شکارهایشان حمل می‌شود را در بدن خودشان جذب می‌کنند. قورباغه‌های سمی که خارج از حیات‌وحش بزرگ می‌شوند و از حشرات بومی زیستگاه خود دور هستند هرگز سمی تولید نمی‌کنند.

 

کاربردهای دارویی از سم قورباغه سمی

کمیته تحقیقات پزشکی به دنبال پیدا کردن کاربردهای دارویی برای سم قورباغه دارت طلایی سمی بوده است. پیش‌ از این، آن‌ها نسخه سنتزی یکی از ترکیبات این سم را به دست آورده بودند که به‌عنوان مسکن قوی برای درد می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

 

 

قورباغه دارت طلایی سمی  (Golden Poison Dart Frog)
نوع دوزیست
رژیم غذایی گوشت‌خوار
اندازه 2.5 سانتیمتر
وزن کمتر از 28 گرم
طول عمر متوسط در اسارت 10 سال
وضعیت حفاظت درخطر
اندازه در مقایسه با گیره کاغذ
پراکندگی قورباغه دارت طلایی سمی (بخش زرد رنگ)

 

گردآوري و تنظيم: گروه 7 گنج

 www.7ganj.ir

 

مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی