بارداري و زايمان سبك زندگي سلامت سلامت جسمي

مراقبت از دندان در دوران بارداری

مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان

مراقبت از دندان برای مادران باردار بسیار مسئله ی مهمی است، چون مادران باردار دراین دوران ممکن است دچار مشکلات دهانی همچون پوسیدگی و ورم لثه و … بشوند. پس خانم های که تمایل به بارداری دارند باید قبل از بارداری به دندان پزشک مراجعه کنند و اگر مشکلی در دندان های خود دارند ان مشکل را رفع نمایند تا در دوران بارداری دچار دندان درد نشوند و جان فرزند خود را به خطر نیندازند. چون دندان درد تاثیرات منفی بسیار زیادی بر روی فرزند به دنیا نیامده دارد و باعث تولد و زایمان زود هنگام میشود.

مراقبت از دندان برای مادران باردار
مراقبت از دندان برای مادران باردار

تحقیقات نشان می دهند که از هر ۱۰۰ تولد زود هنگام ، حدود ۱۸ تولد ناشی از بیماری های دندانی مادر هستند. نوزادانی که نارس هستند در معرض خطر مشکلات مربوط به سلامت از قبیل اختلالات شنوایی، اختلالات بینایی، و فلج مغزی قرار می‌گیرند. پس پیشنهاد میشود که حتما قبل از بارداری به سلامتی دهان لثه و دندان خود رسیدگی کنید.

ریفلاکس معده و پوسیدگی دندان

زنان باردار در دوران بارداری خود ممکن است دچار حالت تهوع صبحگاهی یا ریفلاکس معده بشوند این امر باعث میشود تا اسید معده به دهان باز گشته و باعث پوسیدگی دندان بشود.

بعد از بازگشت اسید معده یا استفراغ دهان را با اب ولرم شستشو بدهید و چند دقیقه صبر کند تا حالت سوزش دهانتان کمتر شده و بعد با یک مسواک نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید دندان هایتان را به ارامی مسواک بزنید . فلوراید به تقویت و استحکام مینای دندان کمک میکند.

مادرهای باردار نیز باید باید دو بار در روز دندان های خود را مسواک بزنند صبح ها بعد از خوردن صبحانه و شب ها قبل از خواب. مادرها باید مراقب باشند تا برای جلوگیری از تشکیل پلاک، دندان و لثه های خود مرتب به طور کامل مسواک بزنند تشکیل پلاک بر روی دندان در دوران بارداری سریع تر رخ میدهد به این دلیل که مادران در این شرایط غذای بیشتری مصرف میکنند.

ریفلاکس معده و پوسیدگی دندان
ریفلاکس معده و پوسیدگی دندان

اگر در مسواک زدن مشکل دارید و دچار تهوع بیشتری میشوید میتوانید از مسواک کوچکتری استفاده کنید که احساس بهتری داشته باشید میتواند از مسواک مخصوص کودکان که سر نرم و کوچکی دارند استفاده کنید. حتما در  هنگام مسواک زدن دندان های عقبی روی تنفس خود تمرکز کنید و انها را درست مسواک بکشید تا دندان های عقبی شما سالم بمانند. دندان های عقبی همیشه بیشتر از دندانی های دیگر در معرض پوسیدگی و خرابی هستند.

تصویربرداری ( اشعه ی ایکس ) از دندان مادران باردار

مادران در دوران بارداری تا جایی که امکان دارد باید از تصویربرداری از دندان با اشعه ایکس خودداری کنند در صورتی که دندانپزشک تشخیص دهد که انجام این کار برای شما بسیار ضروری است باید انجام شود طبق مراقبت و محافظت تخصصی میتواند صورت بگیرد.

 سلامتی دندان مادران باردار با نوشیدن اب

مادران باردار اب بنوشید اب نوشیدن در دوران بارداری هم برای مادر مفید خواهد بود و هم برای کودک. اب نوشیدن باعث میشود مواد غذایی کمتری روی دندان ها بماند و  پوسیدگی دندان به صورت قابل توجهی کاهش دهد همچنین نوشیدن اب‌ باعث دفع سموم بدن می‌شود و درنتیجه از بروز هرگونه عفونتی در بدن مادر جلوگیری می‌کند از این رو نوشیدن حداقل هشت لیوان آب در روز به مادران باردار توصیه می‌ شود.

 سلامتی دندان مادران باردار با نوشیدن اب
سلامتی دندان مادران باردار با نوشیدن اب

*در دوران بارداری، میزان خون مادر حدود یک لیتر افزایش می‌یابد تا جنین بتواند غذا و اکسیژن کافی دریافت کند پس مصرف اب سالم بسیار مهم و قابل تاکیید است.

مصرف کلسیم در دوران بارداری

تا جایی که امکان دارد باید از مواد غذایی سالم استفاده شود تا به اندازه کافی مواد مغذی مفید و سودمند در اختیار مادر و جنین قرار بگیرد. در ماه سوم تا ششم بارداری دندان های جنین شروع به شکل گیری می‌کنند. مصرف موادی مانند کلسیم، پروتئین، ویتامین A و C و D  می‌‌تواند به حفظ سلامت و رشد دندان‌های جنین شما کمک کند. در صورتی که مادر در دوران بارداری به اندازه کافی کلسیم مصرف نکند استخوان های بدن او مجبور هستند که کلسیم مورد نیاز جنین را تامین کنند و خود مادر دچار کمبود کلیسیم و پوکی استخوان و دندان میشود این کمبود کلسیم درهنگام شیر دهی کودک بیشتر نیز میشود. نیاز جنین به کلسیم در دوران بارداری یک امر طبیعی است  و می‌‌تواند در برخی زنان که سیستم بدن ضعیف تری دارند زودتر باعث بروز مشکلات دهان و دندان بشود در صورتی که زنان باردار به بهداشت دهان و دندان و سلامت خود اهمیت بدهند و همه نکات گفته شده را رعایت کنند  در دوران بارداری دچار مشکلات کمتری میشوند.

مصرف کلسیم در دوران بارداری
مصرف کلسیم در دوران بارداری

مادران باردار میتوانند میزان مصرف محصولات لبنی را در دوران بارداری افزایش بدهند تا به اندازه کافی کلسیم مورد نیاز به بدن انها برسد مصرف کلسیم به مقدار کافی و مناسب می‌‌تواند تراکم استخوانها را حفظ کرده و به سلامت جنین نیز کمک کند . محصولاتی همچون :

  • شیر
  • پنیر
  • ماست شیرین نشده
  • شیر سویای غنی از کلسیم

مادرانی که به لبنیات و محصولات لبنی حساس هستند میتوانند به یک دکتر تغذیه نسبت به شرایط فعلیشان مراجعه کنند تا جایگزین مناسبی به انها معرفی کند.

تومورهای دهانی در دوران بارداری

بعضی از زنان باردار در دوران بارداری به علت تغییرات هورمونی دچار تومور هایی در دهانشان می‌شوند که به آنها تومورهای بارداری گفته می‌شود. البته این تمورها نگران کننده و بدخیم نیستند و معمولاً در سه ماهه دوم بارداری بین دندان ها به وجود می‌آیند. این تمورها بین دندانها بر روی لثه و یا به حالت های دیگر در دهان ظاهر میشوند و شکلی کوچک گرد دارند. سعی کنید که این تمورها را دستکاری و تحریک نکنید اگر این تومورها باعث شد احساس درد و ناراحتی کنید میتوانید به دندان پزشک مراجعه کنید تا دکتر این تمورها را تخلیه  کند.  این تومورها موقتی هستند و پس از زایمان از بین می‌روند پس در صورت به وجود امدن این تمورها در دهان خود بیش از حد نگران نشوید.

 التهاب و عفونت لثه در دوران بارداری

قطعا خانم های باردار در دوران بارداری خود دچار تغییرات هورمونی میشوند و بارداریشان بدون وجود هورمون ها رخ نخواهد داد. هورمون ها در تورم لثه در دوران بارداری نقش زیادی دارند و باعث بروز بیماری تورم و التهاب لثه در دوران بارداری می‌شوند.

 التهاب و عفونت لثه در دوران بارداری
التهاب و عفونت لثه در دوران بارداری

ویار و تاثیرات ان بر دهان و دندان

برخی زنان به انواعی از مواد غذایی علاقه بسیار زیادی نشان می‌دهند و برعکس، برخی طبع‌شان تغییر کرده و نمی‌توانند خوردن بعضی مواد غذایی و بوهای خاصی را تحمل کنند. در واقع حالت تهوع و استفراغ دوران بارداری را شاید بتوان جزء جدایی‌ناپذیر این دوران به شمار آورد که بیشتر خانم‌های حامله با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. همانظور که در بالا به ان اشاره کردیم حالت تهوع و برگشت مواد اسیدی باعث پوسیدگی و اسیب به دندان میشود اما خانم هایی هستند که در این دوران میل به خوردن مواد غذایی پیدا میکنند که میتوتند باعث افت دهان و لثه و اسیب به دندان بشود مانند

  • اجیل های مانند بادام ، گردو ، بادام زمینی ، فندق و … که سفت و سخت هستند و ممکن است باعث التهاب لثه و اسیب به دندان بشوند.
ویار و تاثیرات ان بر دهان و دندان
ویار و تاثیرات ان بر دهان و دندان
  • سرکه و ترشیجات این مواد به شدت اسیدی هستند و به مینای دندان اسیب میرسانند و باعث پوسیدگی دندان میشوند همچنین باعث میشوند که لثه دچار زخم و افت بشود. مواد ترش و اسیدی باعث سوزش معده و اسیدی شدن معده میشود.
  • شیرینی جات مصرف مواد خوراکی شیرین  از قبل شیرینی خامه ای، کیک، شکلات، نبات و … به سطح دندان چسبیده و به سختی از روی دندان پاک می شوند. خوردن شیرینی جات باعث میشود تا جرم و پلاک بیشتری به سطح دندان بچسبد و باعث پوسیدگی دندان بشود .*توصیه میشود بعد از مصرف شیرینی جات حتما دندان هایتان را مسواک بزنید.
  • نوشابه های گازدار شیرین دارای مواد قندی بسیاری هستند که برای لثه ها و دندانها زیان آور است. این نوشابه ها با داشتن حالتی شیرین و اسیدی موجب اسیب زیادی به مینای دندان میشوند.

توصیه به خانم های باردار

تاثیر سلامت دندان بر جنین
تاثیر سلامت دندان بر جنین

روزی دو بار دندان‌های خود را با مسواک نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید شستشو دهید. قبل از خواب دندان های خود را نخ دندان بکشید. توجه داشته باشید مسواک زدن مناسب و استفاده از نخ دندان به صورت صحیح و تمیز کردن خط لثه می‌‌تواند از تشکیل پلاک و پوسیدگی دندان و بروز بیماری التهاب لثه جلوگیری کند. عفونت لثه و خرابی دندان تاثیر مستقیمی بر روی جنین دارد پس برای سلامتی خود و فرزندتان توجه کافی به بهداشت دهان و دندانتان داشته باشید.

تقویم فارسی اندروید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی