اخبار اجتماعی و اقتصادي اخبار داغ

فاز سوم هدفمندي يارانه ها در راه است

این روزها برخی از مسئولان دولتی تلویحا خبر از افزایش قیمت حامل های انرژی در سال آینده می‌دهند، افزایش قیمتی که در قالب فاز سوم قانون هدفمندی یارانه‌ها عملیاتی خواهد شد...
این روزها برخی از مسئولان دولتی تلویحا خبر از افزایش قیمت حامل های انرژی در سال آینده می‌دهند، افزایش قیمتی که در قالب فاز سوم قانون هدفمندی یارانه‌ها عملیاتی خواهد شد.
هدفمندي يارانه ها-7ganj.ir
 براساس اظهارات سخنگوی دولت قرار است لایحه بودجه سال 94 روز 15 آذرماه به مجلس شورای اسلامی ارسال شود.در عین حال اظهارات پراکنده مسئولان دولتی حاکی از آن است یکی از مواردی که در لایحه بودجه سال 94 بدان پرداخته خواهد شد، مباحث مربوط به افزایش قیمت حامل های انرژی است، نکته‌ای که چند روز قبل عضو اقتصاددان مجلس نیز بر آن تاکید و عنوان کرد دولت باید حتما فاز سوم هدفمندی یارانه‌ها را در بودجه بیاورد.

پیگیری‌ها  نشان می‌دهد افزایش قیمت برخی حامل‌های مهم انرژی مانند گاز و بنزین در دستور کار قرار دارد، در این رابطه حتی برخی از مسئولان وزارت نیرو از افزایش قیمت آب و برق البته با شیب ملایم خبر می‌دهند.

*احتمال افزایش قیمت بنزین در سال 94

یک مقام آگاه در وزارت نفت با اشاره به اینکه وزارت نفت برای افزایش قیمت بنزین در سال 94 سناریوهای مختلفی دارد، می گوید: همان طور که می‌دانید قیمت بنزین در کشورهای همسایه ایران بالاست که این امر موجب افزایش قاچاق سوخت و به‌ویژه بنزین از ایران به سمت کشورهای همسایه شده است، بنابراین وزارت نفت برای سال 94 در نظر دارد، قیمت بنزین را افزایش دهد.

شرکت ملی پخش: برای افزایش قیمت بنزین هنوز به جمع بندی نرسیدیم

از سوی دیگر یک مقام مسئول در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اعلام می‌کند: افزایش قیمت بنزین تنها یک ایده است، هنوز جمع‌بندی لازم در این زمینه صورت نگرفته و قرار است پس از جمع‌بندی‌های لازم سناریوهای مختلف را برای افزایش قیمت بنزین بررسی کنیم.

ستاد مدیریت سوخت: سناریو و برنامه‌ای برای افزایش قیمت سوخت نداشتیم

در همین رابطه علیرضا فیض‌بخش رئیس ستاد مدیریت سوخت کل کشور تصریح می کند: ستاد سوخت برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین نداشته و بر این اساس تاکنون سناریویی از سوی این ستاد به دولت ارجاع داده نشده است.

افزایش قیمت گاز طبیعی در سال 94

پیگیری‌ها از مسئولان صنعت گاز کشور که این موضوع را به طور رسمی اعلام کنند نیز هنوز نتیجه نداده است اما برخی از همین مقامات به طور غیر رسمی موضوع افزایش قیمت گاز طبیعی در سال 94 را تایید می کنند.

در همین رابطه یکی از رسانه‌ها چندی قبل به نقل از مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اعلام کرده بود قرار است قیمت گاز در سال 94 به میزان 20 درصد افزایش یابد.

براساس اعلام سخنگوی شرکت ملی گاز در فروردین ماه سال جاری،حداکثر متوسط قیمت گاز طبیعی در بخش خانگی طی ماه های سرد سال به ازای هر متر مکعب 1800 ریال و حداکثر متوسط قیمت در ماه های گرم سال 1500 ریال به ازای هر مترمکعب است.

صدای گام سوم هدفمندی می‌آید

با این شرایط به نظر می رسد دولت قصد دارد فاز سوم قانون هدفمندکردن یارانه‌ها را در سال 94 اجرا کند، زیرا بر اساس آمارهای منتشره توسط دستگاه های ذیربط افزایش قیمت حامل‌های انرژی در بودجه سال 93 نه تنها موجب کاهش مصرف آنها نشد، بلکه روندی رو به رشد را نیز تجربه کرد.

به طوری که بنابر اخبار رسیده مصرف برق در تابستان سال جاری رکوردی جدید را ثبت کرده و متوسط مصرف بنزین نیز در 7 ماهه ابتدایی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، با افزایش چشمگیری مواجه شده است.

هم اکنون نیز هنوز به فصل سرما پانگذاشته ایم مصرف گاز در کل کشور به اندازه مصرف گاز در دی ماه گذشته است. از طرف دیگر قانون هدفمندکردن یارانه ها باید در هر حال اجرایی شود و مشکل قانونی در اجرای آن وجود ندارد، زیرا یکی از راه های کنترل مصرف همین روش قیمتی است.

تفاوت اجرای گام سوم قانون هدفمندی در اهدای کارت «سهمیا»

اردیبهشت ماه سال جاری بود که مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت از بررسی طرح کارت اعتباری انرژی به عنوان جایگزینی یارانه نقدی خبر داد و گفت پرداخت نقدی یارانه باعث تزریق نقدینگی زیاد به جامعه و دامن زدن به تورم می شود.

به گفته سیفی مزیت اصلی این طرح، جلوگیری از تزریق حجم بزرگ نقدینگی است به طوری که این امر مانع از گسترش تورم می شود.

سهمیا نام پیشنهادی کارت اعتباری انرژی

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت گفت: در حال حاضر نام کارت اعتباری انرژی را «سهمیا» در نظر گرفته ایم که مخفف سامانه هوشمند مدیریت یارانه ایرانیان است.

این مقام مسئول قابلیت استفاده از حاملهای مختلف انرژی را به این شرح اعلام کرد که: هر خانواده تنها با یک کارت انرژی، رعایت عدالت اجتماعی، میزان مشخص سهمیه سوخت برای خانواده‌های مختلف بر اساس الگوی مصرف و اقلیم، کارت به کارت کردن سهمیه سوخت و  مهمتر از همه عدم وجود یارانه نقدی.

پس از گذشت حدود 7 ماه از اعلام این خبر قرار است استفاده از این کارت به صورت آزمایشی در منطقه آزاد قشم و ارس اجرایی شود.

بر این اساس به نظر می رسد باید از سال 94 با یارانه‌های نقدی خداحافظی و به کارت انرژی به عنوان بخشی تازه و مهم از فاز سوم هدفمندی یارانه‌ها سلام کرد.

گردآوري: گروه 7 گنج

www.7ganj.ir

منبع: فارس

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی