آشپزي و شيريني پزي دسر

طرز تهیه کامل دسر موز و خامه کاراملی

آموزش طرز تهیه کامل دسر موز و خامه کاراملی . با این آموزش آشپزی در هفت گنج همراه باشید.
تعداد : ۶ نفر – زمان آماده سازی : ۵۰ دقیقه – زمان پخت و سرو: ۳ ساعت – سطح دشواری : متوسط
دسر موز و خامه کاراملی یک دسر بسیار خوشمزه و پرطرفدار است که میتوانید به عنوان یک دسر مجلسی و شیک برای مهمانهایتان درست کنید. این دسر لذیذ سه لایه دارد و در هر لایه مواد جداگانه استفاده می شود که در لایه میانی آن موز و خامه کاراملی ( سس کارامل ) استفاده می شود. خامه کارامل را می توانید از قنادی ها تهیه کنید یا آن را در خانه درست کنید و به مدت ۲ هفته در یخچال نگه دارید و از آن علاوه بر تهیه این دسر، در بستنی ها و کیک ها و بیسکویت ها استفاده نیز کنید.
برای تهیه خامه کاراملی ( سس کارامل ) یک فنجان شکر را روی حرارت ملایم گاز قرار دهید مدام هم بزنید تا شکر ذوب شود و به رنگ طلایی تیره دربیاید. سپس بلافاصله ۶ قاشق غذا خوری کره اضافه کنید و خوب مخلوط کنید تا ذوب شود. شعله گاز را خاموش کنید و ۲/۱ فنجان خامه اضافه کنید و با هم زن مخلوط کنید تا همه مواد صاف و یکدست شود. وقتی کمی سرد شد آن را داخل ظرف شیشه ای دربسته بریزید، می توانید به مدت ۲ روز در دمای اتاق و ۲ هفته در یخچال نگهداری و استفاده کنید.

مواد لازم و طرز تهیه دسر موز و خامه کاراملی :

مواد لازم برای بیسکویت ( لایه زیرین ) :
بیسکویت : یک بسته ( بیسکویت ساقه طلایی یا پتی بور )
کره : ۳ قاشق غذا خوری
شکر : یک قاشق غذا خوری
مواد لازم برای لایه میانی (خامه کاراملی ) :
موز : ۲ عدد
سس کارامل : یک فنجان
مواد لازم برای لایه بالایی ( کرم وانیلی) :
شکر : ۳/۲ فنجان
آرد ذرت : ۴/۱ فنجان
شیر : سه فنجان
تخم مرغ : دو عدد
کره : دو قاشق غذا خوری
وانیل : دو قاشق غذا خوری

طرز تهیه کرم وانیلی :

۱) در یک کاسه بزرگ تخم مرغ ها را با چنگال خوب هم می زنیم و کنار می گذاریم.
۲ ) در یک ظرف دیگر شکر و آرد ذرت را باهم با هم مخلوط می کنیم و کنار می گذاریم.
۳ ) سه فنجان شیر را در یک قابلمه می ریزیم و روی حرارت ملایم گاز قرار می دهیم و شکر و آرد را که باهم مخلوط کرده بودیم، کم کم به شیر اضافه می کنیم. در حین اضافه کردن همزمان هم می زنیم. ( با یک دست مواد را به شیر اضافه می کنیم و با دست دیگر آن را هم میزنیم تا کامل مخلوط و یکدست شوند ) بگذارید مخلوط به جوش آید. بعد از جوش آمدن به مدت یک دقیقه هم می زنیم تا غلیظ شود.
۴ ) ۶ قاشق غذا خوری از مواد ( مرحله ۳ ) را به تخم مرغ هایی که در یک ظرف کنار گذاشته بودیم ( مرحله ۱ ) اضافه می کنیم و خوب هم میزنیم تا کامل مخلوط شوند سپس آن را به موادی که روی گاز است ( مرحله ۳ ) اضافه می کنیم و به مدت یک دقیقه هم میزنیم.
۵ ) قابلمه را از روی حرارت برداشته و وانیل و کره را اضافه می کنیم و خوب هم میزنیم تا کامل مخلوط شوند سپس در یخچال قرار می دهیم.

طرز تهیه لایه زیرین :

۱ ) بیسکویت را با استفاده از غذا ساز خرد می کنیم. اگر هم غذا ساز ندارید آن را داخل نایلون فریزر بریزید و با گوشت کوب خرد کنید. کره را روی حرارت قرار میدهیم تا ذوب شود و همراه با شکر به بیسکویت اضافه میکنیم وخوب هم میزنیم تا کامل مخلوط و یکدست شوند.
۲ ) مواد را داخل سینی فر میریزیم و با درجه حرارت ۱۲۰ درجه سانتیگراد به مدت ۱۰ دقیقه گرما می دهیم تا رنگ آن قهوه ای روشن شود.
۳ ) بیسکویت ها را ته ظرف مورد نظر میریزیم و با گوشت کوب یا یک لیوان کوچک فشار می دهیم تا یک لایه منسجم و بهم چسبیده درست شود. سپس یک لایه از خامه کاراملی را روی آن میریزیم و برای تمیزی کار با قاشق روی آن را صاف می کنیم سپس برش های موز را روی آن قرار میدهیم. یک لایه از کرم وانیلی روی آن میریزیم تا کامل آن را بپوشانیم.
۴ ) دسر را در یخچال به مدت ۳ ساعت می گذاریم. روی آن را با برش های موز و خرده بیسکویت تزئین کنیم.
طرز تهیه کامل دسر موز و خامه کاراملی

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی