آشپزي و شيريني پزي نوشیدنی

طرز تهیه شربت سكنجبين

تقویم فارسی اندروید

آموزش طرز تهیه شربت سكنجبين . با این آموزش آشپزی در هفت گنج همراه باشید.
شربت سكنجبين از شربت های خوشمزه و جزو قدیمی ترین شربت ها می باشد و در طب سنتی خواص بسیار زیادی دارد. مصرف شربت سكنجبين برای مشکلات ادراری، نفخ شکم و درد معده تا حدودی می تواند مفید باشد. این شربت یک پیشنهاد بی نظیر برای روزهای گرم سال می باشد و خوردن آن برای تسکین عطش و همچنین درمان گرمازدگی تا حد زیادی مؤثر است. همچنین شربت سكنجبين می تواند یک نوشیدنی مفید و عالی برای روزهای ماه رمضان باشد.

ما ایرانی ها شربت سكنجبين را معمولا در کنار کاهو سرو می کنیم. امروزه در هر کدام از مناطق کشورمان شربت سکنجبین را به شیوه ای متفاوت درست می کنند. مثلا برخی از افراد به جای شکر از عسل استفاده می کنند. حتی برخی دیگر این شربت را با شیره انگور و آب نارنج هم درست می کنند.

مواد لازم:

شکر یک کیلو گرم
سرکه سفید یک پیمانه
نعنا تازه 600 گرم
زعفران دم کرده به میزان لازم
آب به میزان لازم

طرز تهیه

1. ابتدا باید شیره شربت را آماده کنیم. برای این کار در یک قابلمه مناسب مقداری آب می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم تا آب بجوشید. سپس شکر را اضافه می کنیم و هم می زنیم تا شکر به طور کامل در آب حل شود.

2. بعد از آن صبر می کنیم تا محلول شکر و آب بجوشد تا شربت به غلظت مناسب برسد. سپس نعنا را در یک پارچه توری تمیز می پیچیم و آن را داخل شیره قرار می دهیم و به مدت 15 دقیقه صبر می کنیم تا همراه شیره بجوشید.

3. بعد از اینکه بوی نعنا خارج شد، سرکه سفید و زعفران دم کرده را اضافه می کنیم و و بعدش صبر می کنیم تا شربت چند جوش دیگر بخورد و به قوام مطلوب برسد.

4. بعد از رسیدن به قوام مورد نظر، حرارت زیر قابلمه را خاموش می کنیم و صبر می کنیم تا شربت کمی خنک شد. پس از خنک شدن، شربت را صاف می کنیم و آن را در شیشه در بسته در یخچال نگهداری می کنیم.

5. به هنگام سرو شربت سکنجبین بهتر است یک چهارم لیوان را شربت و یک چهارم یخ و بقیه لیوان را آب بریزیم. در این صورت شربت سکنجبین شما بسیار خوشمزه و گوارا خواهد شد.

نکات

برخی از افراد دوست دارند شربت سکنجبین خیاری درست کنند. برای این کار ابتدا خیار را به صورت ریز رنده می کنیم و در هر لیوان مقداری خیار رنده شده می ریزیم. سپس شربت سکنجبین + یخ + آب می ریزیم.
طرز تهیه شربت سكنجبين

مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی