سلامت سلامت جنسي و زناشويي

شیمی جنسی چیست و چه نقشی در روابط دارد؟

هنگامی که شما یک جاذبه فیزیکی فوری به کسی دارید، این نشانه شیمی جنسی است. کف دست شما عرق می کند و دچار تنگی نفس می شوید. شما به سرعت و اغلب به شدت به سمت کسی کشیده می شوید. شیمی جنسی معمولاً در ابتدای یک رابطه آشکار است و جزء مهم بسیاری از روابط به شمار می رود.

شیمی جنسی

خطر این است که شما ممکن است شیمی جنسی را به تنهایی منعکس کننده یک ارتباط عمیق تر تفسیر کنید، بدون دانش بیشتر در مورد این شخص بسیار جذاب، شما به اندازه کافی در مورد این شخص نمی دانید.

گاهی اوقات شیمی ارتباط عمیق تری را منعکس می کند اما چگونه می توانید بین چیستی شیمی جنسی و آنچه که به یک پیوند عمیق و صمیمی احتمالی بیشتر اشاره می کند، تمایز قائل شوید؟

این مقاله به مزایا و معایب شیمی جنسی، مواد شیمیایی که مغز ما در طول احساس شهوت و عشق تولید می‌ کند، اطلاعاتی در مورد سبک‌ های دلبستگی، اتفاقاتی که هنگام کاهش شیمی روی می‌ دهد و همچنین اطلاعات بیشتری در مورد صمیمیت و پیوندهای عاشقانه می‌ پردازد.

شهوت و جاذبه

شهوت میل به ارضای جنسی است. هیپوتالاموس مغز بر تولید هورمون های تستوسترون و استروژن تأثیر می گذارد. این احساس میل جنسی ما را تحریک می کند.

وقتی جذب کسی می شویم، مغز ما سطوح بالایی از دوپامین و نوراپی نفرین ترشح می کند. دوپامین و نوراپی نفرین «ما را دچار سرگیجه، انرژی و سرخوشی می‌ کنند»، که گاهی اوقات منجر به از دست دادن اشتها و ناتوانی در خواب می‌ شود.

همه ما آن دسته از دوستان یا اعضای خانواده را می شناسیم که پس از ملاقات با شخص خاصی می گویند که نمی توانند غذا بخورند، بخوابند یا تمرکز کنند. آنها اینگونه هستند. آنها در مورد رابطه جدید بسیار هیجان زده هستند که ادعا می کنند عاشق شده اند. اغلب، این صحبت درباره همان شیمی است.

مغناطیس شیمی شدید جنسی می تواند منجر به روابط خوب و کوتاه مدت شود. تا زمانی که هر دو طرف زمان واقعی خود را با هم تشخیص دهند، روابطی که مبتنی بر لذت فیزیکی هستند می توانند به خوبی جواب دهند.

فواید شیمی جنسی

وقتی شیمی جنسی منجر به رابطه جنسی می شود، فواید زیادی دارد. از جنبه فیزیکی، علاوه بر اینکه رابطه جنسی نوعی ورزش است که سلامت شما را بهبود می بخشد، عملکرد سیستم ایمنی شما افزایش می یابد، اثرات مثبت قلبی به دست می آورید و حتی سردرد و درد میگرن کاهش می یابد.

فواید روانی داشتن رابطه جنسی پس از شیمی جنسی نیز چند برابر است. برخی از مزایای اثبات شده عبارتند از: رهایی از استرس، میزان شادی بیشتر و بهبود کیفیت خواب.

بنابراین، زمانی که کشش جنسی منجر به یک رابطه جنسی می شود، نکات مثبت زیادی از آن ناشی می شود.

خطرات شیمی جنسی

متأسفانه، وقتی برخی از زوج‌ ها به شکلی پرشور و جسمی به سمت یکدیگر جذب می‌ شوند، ممکن است یکی بخواهد یک رابطه طولانی‌ تر داشته باشد و دیگری فقط به حفظ همان راضی باشد.

در مواقع دیگر، یکی از شرکا متوجه می شود که فرد دیگر سبک زندگی سالمی ندارد یا رفتارهای مخرب زیادی از خود نشان می دهد. زوج ها به ناگاه ممکن است متوجه شوند که بدترین چیزها را در یکدیگر می بینند.

وقتی دو نفر به خاطر داشتن یک رابطه قوی جسمی و جنسی متمرکز، بقیه پویایی رابطه خود را نادیده می گیرند، نوید خوبی نخواهد داشت. خیانت، اعتیاد به الکل، مصرف مواد مخدر و سایر مشکلات جدی را هرگز نباید به دلیل رابطه جنسی خوب نادیده گرفت.

وقتی دو نفر نسبت به دیگری وسواس دارند و شیمی جنسی خارج از چارچوب دارند، ممکن است برای ترک یکدیگر تلاش نکنند اما می دانند که نمی توانند با هم بمانند. این نوع رابطه می تواند به سرعت سمی شود.

چگونه سبک های دلبستگی بر ما تأثیر می گذارد

دکتر امی ای. کلر، روانپزشک و درمانگر ازدواج و خانواده می‌ گوید: «من معمولاً به مراجعانم می‌ گویم که اگر شدیداً عاشق کسی شوند، شیمی جنسی فوق‌ العاده‌ای دارند و احساس می‌ کنند که او را در تمام زندگی خود می‌ شناختند. به احتمال زیاد سیستم دلبستگی آنها کاملاً روشن است و شخصی که آنها به سراغ او می روند باید جای خانواده اش را نیز پر کند که متشکل از کمبودهای ناخودآگاه و حل نشده خانوادگی او است.

شیمی جنسی نمی تواند از شما در برابر مشکلات فردی که از دوران کودکی ناشی می شود محافظت کند. در حالت ایده‌ آل، زمانی که به بلوغ می‌ رسیم، شیوه‌ های تعامل و رفتار ما در روابط منعکس‌ کننده چیزی است که سبک دلبستگی ایمن نامیده می‌شود. این بدان معناست که ما از نظر اجتماعی راحت هستیم، به دیگران اعتماد داریم، عزت نفس خوبی داریم و احساسات خود را با دوستان و خانواده به اشتراک می‌ گذاریم.

اما دکتر امی به ما هشدار می دهد که “اگر زن و شوهری در حباب عشق خود با هم جدا بیفتند تا جایی که دوستان و خانواده را نادیده بگیرند، معمولاً پایان خوبی ندارد.” او می‌ افزاید: «یعنی اکثر مردم نه با پیوست‌ های ایمن حاضر می شوند و نه فوراً آماده یک رابطه سالم و بالغ هستند.»

برای افرادی که شواهدی از سبک دلبستگی ترسناک-اجتنابی نشان می‌ دهند، برای مثال، اگرچه هوس عشق و محبت دارند، اما به دیگران اعتماد ندارند و تمایلی به داشتن روابط نزدیک ندارند. اغلب این به آسیب های دوران کودکی مربوط می شود، این افراد با تلاش برای حفظ روابط سالم مبارزه می کنند.

طبق آنچه دکتر امی در مراجعین خود می بیند، «بسیاری از مردم ترکیبی از سبک های دلبستگی اجتنابی یا اضطرابی دارند. اگر هنوز هم می‌ خواهند رابطه‌ ای با آن شخص را بررسی کنند، تنها کاری که باید انجام دهند این است که سرعت آن را کاهش داده و آن را به آهستگی ادامه دهند.»

علاوه بر کاهش سرعت کارها و پیش رفتن با سرعتی طبیعی تر و کم شدت، خبر خوب این است که کسانی که سبک های دلبستگی ناایمن دارند می توانند تحت مراقبت و با راهنمایی مناسب یک متخصص بهداشت روان، سبک دلبستگی ایمن را ایجاد کنند.

رابطه زناشویی

وقتی شیمی جنسی کاهش می یابد

شیمی جنسی می تواند به یک رابطه دامن بزند و در نهایت منجر به صمیمیت شود. جاذبه فیزیکی می تواند به افراد کمک کند تا بعداً یک ارتباط عاطفی عمیق را تقویت کنند.

وقتی شیمی جنسی کاهش می یابد چه اتفاقی می افتد؟ وقتی درخشش شیفتگی و جذابیت کم می‌ شود و زوج‌ ها خصلت‌ ها و عیب‌ های دیگری را در نور روشن آگاهی می‌ بینند، آن وقت است که مورد آزمایش قرار می‌ گیرند.

در آن مرحله، آنها می توانند تصمیم بگیرند که آیا اساس رابطه کاملاً فیزیکی بوده است یا خیر یا می خواهند مسیر شناخت بهتر دیگری را ادامه دهند و شاید در نهایت با هم نمانند؟

مطمئناً، استرس‌ های زندگی روزمره و کمبود وقت ممکن است در زندگی جنسی کسانی که مدتی با هم قرار ملاقات داشته‌ اند یا با هم بوده‌ اند، ضربه‌ ای وارد کند. چالش های کاری، فشارهای مالی و تولد فرزندان ممکن است بر زندگی جنسی بی دغدغه ای که زوج ها در گذشته داشتند تأثیر منفی بگذارد.

با این حال، زمانی که زوج‌ ها موانعی را که در نتیجه آشنایی با یکدیگر و زندگی مشترک پیش می‌ آیند، پشت سر بگذارند، امید می رود صمیمیت، احترام و احساس عشق نسبت به یکدیگر را ایجاد کنند. آنها می توانند به برقراری یک رابطه رضایت بخش ادامه دهند و در عین حال از خود جنسی خود دست نکشند.

شیمی جنسی جزء مهمی است که یک رابطه را حیاتی و شکوفا می کند.

نقش صمیمیت

صمیمیت را می توان به عنوان نزدیکی فیزیکی، ذهنی و عاطفی تعریف کرد. صمیمیت و رابطه جنسی می توانند در هم تنیده شوند. در صمیمیت، شریک زندگی شما موارد زیر را احساس می کند:

  • بی خطری
  • جذابیت
  • می توانند به شما اعتماد کنند
  • برای ارتباط با شما راحت هستند
  • بتوانند با شما صادق باشند
  • آسيب پذير بودن در کنارتان راحت است
  • مراقبت
  • احترام

احساس صمیمیت رابطه را تقویت می کند. مردان می توانند با افزایش زمان با هم بودن به عنوان یک زوج، خاموش کردن وسایل الکترونیکی و برقراری ارتباط، احساس صمیمیت عاطفی بیشتری برای بهبود روابط و ازدواج خود ایجاد کنند.

روابط عاشقانه

همانطور که بحث شد، شیمی جنسی ممکن است منجر به یک رابطه عاشقانه و بالغ شود. اگر اینطور باشد، می توانید مطمئن باشید که روابط بالغ، صمیمی و عاشقانه منعکس کننده یک زوج هستند که با هم پیوند دارند.

اکسی توسین در هیپوتالاموس تولید می شود و انتقال دهنده عصبی است که به ما کمک می کند احساس همدلی و دلبستگی کنیم و واقعاً با یکدیگر پیوند برقرار کنیم. اکسی توسین به نام مستعار هورمون نوازش شناخته می شود و گاهی اوقات به عنوان هورمون عشق نیز شناخته می شود. در طول پیوند والدین و نوزاد، در حالی که افراد با دوستان دیرینه صحبت می کنند و زمانی که شرکای عاشقانه یکدیگر را در آغوش می گیرند، اکسی توسین نقش مهم و غیرقابل انکاری در ایجاد و حفظ روابط صمیمی و محبت آمیز ایفا می کند.

حرف آخر

در حالی که شیمی جنسی می تواند یک احساس پرشور و تقریباً سرخوشانه باشد، گاهی اوقات می تواند قضاوت شما را در جستجوی یک شریک مختل کند یا احساس صمیمیت کاذب ایجاد کند. اگر متوجه شدید که در تشخیص اینکه تمایل شما به شخص دیگری ریشه در شهوت یا عشق دارد، مشکل دارید، یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا احساسات خود را درک کرده و بررسی کنید.

منبع:

verywellmind

تقویم فارسی اندروید

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی