سبك زندگي موفقيت در زندگي

5 تمرین شاد بودن که می تواند شما را به یک فرد شادتر تبدیل کند

شاد بودن
افزایش شادی در دراز مدت با اقدامات کوچک در کوتاه مدت به دست می آید. شادی همان قدر که ساده است همان قدر هم مهم و ضروری است. با توجه به اینکه شادی برای هر کسی تعریف متفاوتی دارد پس اقداماتی که آن ها برای شاد بودن انجام می دهند هم متفاوت است. در این مقاله دوست و همکار ما “نیل پاس ریچ “Neil Pasricha” پنج اقدام ساده برای شاد بودن را به شما می آموزد.

نیل نویسنده ی چند کتاب پرفروش و معروف است که یکی از آن ها که از برترین آن ها نیز هست به نام “معادله ی شادی” در بین علاقه مندان انتشار یافته است. او معتقد است که برای شاد زیستن تنها کافی است، خواستن هر چیز + تلاش را داشته باشید. نیل برای نوشتن کتاب خود سفر الحام بخشی را تجربه کرده و مشاهدات و تجربیاتش را در کتاب به رشته ی تحریر در آورده است. در ادامه یک مقاله ی کوتاه از این کتاب را می خوانید که تاکنون نزدیک به 3 میلیون بار در دنیا مشاهده شده است. با هفت گنج همراه باشید.

در این کتاب از زبان نیل آمده که: وقتی در دبیرستان خود این عبارت را خواندم که” ما انسان ها توسط خالق خود خلق شدیم و برخی از ما حقوق مشخص و مسلمی داریم و در زندگی تنها باید به دنبال شاد بودن و خوشبختی باشیم.”
در آن موقع به فکر افتادم که واقعا ای کاش وعده ی زندگی تنها شاد بودن و خوشبختی بود. همین جمله نیز به من انگیزه داد تا کتابم را بنویسم. همه ی ما می دانیم که شادی زندگی را زیباتر می کند اما چگونه می تواند شادتر بود؟ خب. تحقیقات روانشناسی انجام شده توسط “Sonja Lyubimorsky ” نشان داد که شادی واقعا یک انتخاب است. فعالیت های عمدی ما 4 واحد اثر شادی در ما دارند. در حالی که هنوز یک واحد شادی را در وجود خود می توانید پیدا کنید. یعنی برای مثال اگر نامزد مورد نظر شما در انتخابات موفق نشده است هنوز هم می توانید شاد باشید و خود را با جنبه های مثبت قضیه راضی نگه دارید. می توانید تنها با پنج تمرین ساده سعی کنید فرد شادتری باشید. همه ی این تمرین ها علمی هستند و هر کدام را در کمتر از 20 دقیقه می توانید انجام دهید. این تمرین ها بعد از چند هفته شما را به فرد شادتری تبدیل می کنند.

1. سه پیاده روی در هفته برای شاد بودن

محققان دریافتند که آن هایی که از لحاظ جسمی فعال ترند احساسات عمومی قوی تری دارند. به عبارتی آن ها بیشتر شور و شوق داشته و هیجان زده می شوند. فقط کافی است که هر هفته نیم ساعت به پیاده روی سریع یا دوی آرام بپردازید. مطالعات دیگری نشان داد که این پیاده روی ها می تواند در درمان افسردگی بالینی موثر باشد. حتی در درمان های کاربردی تر و موثر تر ترکیب این پیاده روی با دارو و ورزش استفاده می شود.

2. تجربیات شادی خود را ثبت کنید

تنها 20 دقیقه وقت برای نوشتن یک خاطره ی خوب یا یک اتفاق خنده دار می تواند شما را شادتر کند. علت این امر این است که شما با نوشتن آن خاطره درواقع دوباره آن را تجربه می کنید. همچنین هر بار که آن را بخوانید مغز شما باز آن احساس شاد بودن را به یاد می آورد. در یک مطالعه در دانشگاه تگزاس در یک تحقیق به نام چگونه می توانم تو را دوست بدارم؟ از زوج ها خواسته شد که برای 3 بار در روز و هر بار برای 20 دقیقه درخصوص رابطه ی احساسی خود و نکات مثبت رابطه شان و یا مزایای باهم بودن شان بنویسند.  آن ها در نهایت رابطه ی صمیمی تر و جاافتاده تر با هم داشتند. نوشتن احساسات شما را نظم می دهد و زاویه های ناشناخته ی ذهن تان را مشخص می نماید.

3. پنج مهربانی بی دلیل

مطالعات نشان می دهد که پنج مهربانی در هفته می تواند به طور چشمگیری میزان شاد بودن شما را گسترش دهد. پرداخت پول قهوه ی کسی، بردن کیسه ی خرید خانم پیر همسایه یا حتی تشکر دلگرم کننده شما از نگهبان محله تان می تواند شما را به یک فرد شادتر تبدیل کند. در این مطالعات روی دانشجویان دانشگاه استنفورد نشان داد که تنها پنج اقدام مهربانانه در هفته می تواند آن ها را به افراد شادتری تبدیل کند. محققان حتی معتقدند این شادی از شادی ناشی از ورزش کردن هم بیشتر است.

4. تعاملات 2 دقیقه ای

یک تیم با اسکن مغزی از مردم بعد از تمرینات مدیتیشن و تمرکز ذهن دریافتند که بخش هایی از مغز که در ارتباط با خودآگاهی و شفقت است تغییر می کنند و همچنین فعالیت بخش هایی که مرتباط با استرس هستند کاهش می یابد. مطالعات نشان داد که مدیتیشن می تواند در بالا بردن سطح شادی مغز موثر باشد.

5. پنج تشکر

اگر شما می توانید چیزهای ساده ای برای شکرگزار بودن پیدا کنید پس شاد هستید. می توانید یک دفترچه یادداشت روزانه داشته باشید و یا یک وبلاگ برای خودتان درست کنید و هر روز پنج دلیل شکرگزار بودن خود را در آن بنویسید. در یک مطالعه توسط محققان مشخص شد که این کار بعد از 10 هفته ی متوالی مشاهده شد که این دانشجویان شادی جسمانی و روحی بیشتری داشتند. چارلز دیکنز نیز معتقد بود که هر انسانی بعد از منعکس کردن پنج نعمت و سعادت خود در زندگی و توجه به آن بدبختی ها و بدبیاری هایش را کمتر دیده و به آن کمتر توجه می کند.

تقویم فارسی اندروید

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی