اخبار اجتماعی و اقتصادي اخبار داغ

سوء پيشينه شامل چه جرایمی است؟ آيا با گذر زمان پاك مي شود؟

چه جرائم و مجازات‌هايي و در چه شرايطي مجرم را از حقوق اجتماعي محروم مي‌كند، مدت زمان محروميت از حقوق اجتماعي چقدر است و به طور کلی سوء‌پیشنه شامل چه جرایمی است؟
تقویم فارسی اندروید

 چه جرائم و مجازات‌هايي و در چه شرايطي مجرم را از حقوق اجتماعي محروم مي‌كند، مدت زمان محروميت از حقوق اجتماعي چقدر است و به طور کلی سوء‌پیشنه شامل چه جرایمی است؟

سوء پيشينه
سوء پيشينه

**تعریف  حقوق اجتماعي افراد

از آنجایی که داشتن سوءپیشینه مجرمین را از برخی حقوق اجتماعی محروم می‌کند، ابتدا باید تعریف درستی از حقوق اجتماعی داشته باشیم که با توجه به تبصره ۱ ماده ۶۲ مكرر قانون مجازات اسلامي، حقوق اجتماعي عبارت است از؛ حقوقي كه قانونگذار براي اتباع كشور جمهوري اسلامي ايران و ديگر افراد مقيم در قلمرو حاكميت آن منظور كرده و سلب به موجب قانون يا حكم دادگاه صالح است.

این حقوق شامل؛ حق انتخاب شدن در مجلس شوراي اسلامي، خبرگان و عضويت در شوراي نگهبان و انتخاب شدن به رياست جمهوري، عضويت در انجمن‌ها، شوراها و جمعيت‌هايي كه اعضاي آن به موجب قانون انتخاب مي‌شوند، عضويت در هيأت‌هاي منصفه و امنا، اشتغال به مشاغل آموزشي و روزنامه‌نگاري، استخدام در وزارتخانه‌ها، سازمان‌هاي دولتي، شركت‌ها، مؤسسه‌هاي وابسته به دولت، شهرداري‌ها، مؤسسه‌هاي مأمور به خدمات عمومي، اداره‌هاي مجلس شوراي اسلامي و شوراي نگهبان و نهادهاي انقلابي، وكالت دادگستري و تصدي دفاتر اسناد رسمي و ازدواج وطلاق و دفترياري، انتخاب شدن به عنوان داوري و كارشناسي در مراجع رسمي، استفاده از نشان و مدال‌هاي دولتي و عناوين افتخاري است.

**جنبه کاربردی سوءپیشنه

در پرونده‌هاي كيفري يكي از مهم‌‌ترين دستورهاي قضات تحقيق (داديار و بازپرس) اخذ سوابق كيفري متهمان است. اين دستور قضايي از جنبه‌هاي مختلف كاربرد دارد. يكي اين كه در پرونده شخصيتي متهم درج مي‌شود و شناخت قاضي را از متهم راحت‌تر مي‌كند.

همچنین ممكن است اين سوابق در كشف جرم و صدور قرار تأمين كيفري خاص و در نهايت نوع و شدت مجازات تأثير بگذارد، زيرا بر حسب ماده ۳۵ قانون آئين دادرسي كيفري، چنانچه متهم حداقل يك فقره سابقه محكوميت قطعي يا دو فقره يا بيش‌تر سابقه محكوميت غيرقطعي به علت ارتكاب هر يك از جرايم سرقت، كلاهبرداري، اختلاس، ارتشا، خيانت در امانت و جعل و استفاده از سند مجعول را داشته باشد، طبق ماده ۳۲ همان قانون صدور قرار بازداشت موقت الزامي است.

استخدام در اداره‌هاي دولتي و داشتن حقوق اجتماعي مستلزم اين است كه فرد داراي سوء پيشينه كيفري نباشد و در اين باره بايد گواهي نداشتن سوء پيشينه ارائه كند.

در ماده ۳ قانون اصلاح قانون تشكيل دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب “دادسراها” درج سابقه محكوميت كيفري در كيفرخواست از وظايف دادستان اعلام شده و طبيعي است در رأي صادر شده از سوي قاضي نيز از لحاظ شدت و ضعف مجازات و رعايت تأسيسات حقوقي در جهت اصل فردي كردن مجازات‌ها تأثير خواهد گذاشت.

سوءسابقه (سوء پیشینه) شامل چه کسانی می‌شود؟

آن چیزی که به عنوان سوءسابقه ” سوءپیشینه ” در اقدامات بعدی اشخاص تاثیرگذار است محکومیت‌های موثر کیفری است که به موجب قانون؛ محكوميت به حد مانند حد زنا ، حد شرب خمر ، محكوميت به قطع نقص عضو، محكوميت لازم الاجرا به مجازات حبس از يك سال به بالا در جرائم عمدي، محكوميت قطعي به جزاي نقدي به مبلغ بيست ميليون( 000/000 /20 ) ريال يا بالاتر در جرائم عمدي(اصلاحی سال 82 )، سابقه محكوميت لازم‌الاجرا دو بار يا بيشتر به علت جرم‌هاي عمدي مشابه با هر ميزان مجازات و جرم‌هاي سرقت، كلاهبرداري، اختلاس، ارتشا، خيانت در امانت جز جرم‌هاي مشابه محسوب مي‌شوند.

در موردی که شخصی به علت اتهام سرقت یا اعتیاد چند روزی به زندان رفته باشد تا زمانی‌که این اتهام تبدیل به محکومیت نشده باشد مسئله و مشکلی برای متهم ایجاد نمی‌کند ولی چنانچه در مورد این اتهام، در دادگاه صالحه محکومیت قطعی حاصل کند بدیهی است که محکومیت وی، محکومیت موثر تلقی شده و در آینده به عنوان سوء پیشینه یا محکومیت موثر در پرونده سجل کیفری وی ثبت خواهد شد و ادارات و اشخاص مختلف می‌توانند با استعلام از اداره سجل کیفری از سوابق سوء وی مطلع شوند.

اجرايي شدن قانون سوءپيشينه از تضييع حقوق اجتماعي افرادي كه به دليل وجود سوابق كيفري از حقوق اجتماعي و استخدام در برخي مشاغل محرومند، جلوگيري مي‌كند، در همین زمینه باشگاه خبرنگاران با برخی از کارشناسان و حقوقدانان به گفتگو پرداخت که متن این گفتگو را در ادامه می‌خوانید:

جلوگيري از برخوردهاي سليقه‌اي با اجرايي شدن قانون سوءپيشينه

“علی نجفی‌توانا”  با اشاره به اهمیت حذف سوءپیشینه گفت: قانون‌گذار جمهوری اسلامی ایران، در چارچوب مجازات‌های تبعی و تکمیلی برخی از محرومیت‌ها را برای مرتکبین جرائم مهم،  پیش‌بینی کرده، که البته در بسیاری از کشورهای دنیا این مهم برای جرائم کوچک و غیرعمد لحاظ نمی‌شود.

وی ادامه داد: در كشور ما تا قبل از اصلاح قانون مجازات اسلامي، معمولا ارتكاب هر نوع جرمي در سوابق افراد درج مي‌شد، اما پس از اصلاح اين قانون در ماده 62 و تصويب قانون محكوميت‌هاي موثر، سوءپيشينه در جرائم مهم لحاظ مي‌شود.

نجفي‌توانا افزود: اجرايي شدن قانون سوءپيشينه از تضييع حقوق اجتماعي افرادي كه به دليل وجود سوابق كيفري از حقوق اجتماعي و استخدام در برخي مشاغل محرومند، جلوگيري مي‌كند.

وي تصريح كرد: خوشبختانه در قانون جديد مجازات اسلامي ضمن مشخص كردن محكوميت‌هاي موثر و منجر به محروميت از حقوق اجتماعي، ساير محكوميت‌ها تاثيري در حقوق افراد ندارد.

اين حقوقدان در پايان خاطرنشان كرد: اجرايي شدن قانون سوءپيشينه موجب جلوگيري از اعمال سلايق شخصي، جناحي و برخوردهاي غيرمنطقي با برخي مجرمين و مرتكبين جرائم غيرعمد، خواهد شد.

ضرورت تدوين قوانين حذف سو‌‌ءپيشينه

“حجت‌الاسلام محمدتقی رهبر” عضو کمیسيون قضايي مجلس هشتم با اشاره به ضرورت تدوين قوانين به منظور حذف سوءپيشينه از جرايم غيرعمد گفت: با توجه به اينکه تشخیص وضعیت پیشینه افراد بخشي از نیازهای مراجع عمومی است اين مهم بايد براي مشاغل حساس لحاظ شود.

حجت‌الاسلام رهبر با تاکيد بر اينکه  قاضي در اعمال مجازات محکومين، نهايت دقت را متناسب با جرم آنها در نظر مي‌گيرد، تصريح كرد: براي حفظ کرامت انساني نبايد از مرز قانون منحرف شد و دستورات شرع را ناديده گرفت، چرا که در اين صورت زمينه پذيرش مجرميني را که مرتکب جرايم غيرعمد شده‌اند در جامعه افزايش مي‌يابد

حذف سوءپيشينه مسکوت و بلاتکليف مانده است/ضرورت تبيين سازوکارهاي قانوني و اجرايي

“محسن نصیری” مديرعامل انجمن حمايت زندانيان گفت:‌ يکي از عوامل مهم در استخدام افراد، تشخیص وضعیت پیشینه آنهاست اما، متاسفانه اين قانون به دليل عدم پيگيري مسئولين قوه قضاييه مسکوت و بلاتکليف مانده است.

نصيري تصريح كرد: آيين‌نامه‌هاي اجرايي به منظور پيگيري و تحقق حذف سوء پيشينه کيفري تعريف و مشخص نشده و هيچ نهادي متولي تعبيه سازوکارهاي قانوني در اين زمينه نيست.

سوءپيشينه بايد در مشاغل حساس لحاظ شود

“حجت‌الاسلام موسی قربانی” قاضي ديوان عالي كشور با اشاره به ضرورت تدوين قوانينی به منظور حذف سوء پيشينه گفت: سوء پيشينه در مشاغل حساس و سنگين ضرورت دارد و در ارتباط با اين مهم خلأ قانوني وجود ندارد، اما متاسفانه برخي افراد با نيت و انگيزه خير موجب شر مي‌شوند و در اين رابطه سليقه‌اي عمل مي‌كنند.

حجت‌الاسلام قرباني با اشاره به اينکه يکي از عوامل مهم در استخدام و يافتن شغل تشخیص وضعیت پیشینه افراد است، افزود: داشتن سوء پيشينه در سوابق افرادي که مرتکب جرايم غيرعمد شده‌اند آن‌ها را از حقوقي که تمامي افراد جامعه از آن بهره‌مند هستند محروم مي‌كند، بنابراين اجرايي شدن و پيگيري حذف سوء پيشينه ضروري به نظر مي‌رسد.

آيين‌نامه‌هاي اجرايي براي “حذف سوءپيشينه” تعبيه خواهد شد

“سیدحمیدرضا طباطبایی” عضو کمیسیون قضایی مجلس گفت: تعبيه سازوکارهاي قانوني به منظور اجرايي کردن حذف سوء پيشينه در مشاغل غير حساس موجب مرتفع شدن مشکلات افرادي که داراي سوابق کيفري هستند شده و از برخورد سليقه‌اي با اين افراد جلوگيري مي‌کند.

طباطبايي تصريح كرد: قانون مجازات اسلامي مواردي را در ارتباط با حذف سوءپيشينه پيش‌بيني کرده است، اما به منظور حل مشکلات مردم و بهره‌مندي آنها از حقوق شهروندي به وي‍ژه در زمينه استخدام بايد آيين‌نامه‌اي اجرايي در سازمان زندان‌ها و اداره کل تشخيص هويت تعبيه شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران

72 دیدگاه

 • من یه پرونده خیانت در امانت داشتم و بخاطرش سه روز زندان رفتم وبا فیش بیرون اومدم و وکیل گرفتم اعتذاض گذاشته رو پرونده.والان پرونده رفته رسیدگی .میخواستم بدونم سو پیشینه میشه برام.؟ممنون

 • با سلام دامادم شركت دارد واز من خواسته تا مدرك سو پيشينه بدهم أيا بجز مدير ومدير عامل شركت احتياج به سو پيشينه شخص سوم هست بخاطر مشگلاتى مالى كه بأهم داشتيم ميترسم أيا ميتواند با اين مدرك مرا از ارث همسرم محروم كند ويا اگر مشگلى در شركت پيش امد مرا هم بعنوان مجرم معرفى كند وچه مدركى ميتوانم از ايشان بگيرم كه من در شركت ايشان هيچكاره هستم از كمك شما قبلاً تشكر ميكنم

 • سلام خسته نباشیدمن ده سال پیش زندان رفتم به خاطر یه کیف قاپی دوسه ماه باسند اومدم بیرون الان میخام برم اسنپ سوپیشینه میخان چیکارکنم

 • سلام‌ سال ۹۳دعواکردم و محکوم ب پرداخت دیه شدم وتاسال ۹۴کامل دیه روپرداختش کردم آیا سوپیشینه برام محسوب میشه یانه تابحالم نه بازداشت شدم ونه زندانی رفتم ممنون میشم بگیداخه خیلی واسم مهمه

 • سلام
  همسر من به علت تهدید به مرگ حضوری نه،توی پیام بوده،حکم زندان دادن براش،آیا سوپیشینه حساب میشه؟چون دانشجو هست

  • علیک سلام ن طوری نیست فقط کیفری نداشته باش مث ادم ربای و پول شوی و

 • با سلام سال ۹۶ سو پیشینه گرفتم و اسنپ بمن گفت باید برایت بگیری بعد از دو ماه براعت گرفتم و برگه عدم سو پیشینه گرفتم و دادم به اسنپ برای رانندگی انها منو قبول کردند و یک پیام تبریک هم برای من فرستادند که گواهی عدم سو پیشینه را به انها ارایه دادم بعد از نه ماه کار در اسنپ منو به علت سو پیشینه برای همیشه غیر فعال کردند چرا پلیس امنیت منو غیر فعال کرد هیچکس جواب منو نمیده اخه بدانم چرا نمیتوانم در اسنپ کار کنم لطفا جواب منو بدهید من به این کار احتیاج دارم

 • سلام وقتتون بخير
  دوست من زير سن قانونى و توى سن ١٥،١٦ سالگى مرتكب سرقت شده
  يك شب بازداشت و فردا به دادگاه رفته و با فيش آزاد شده
  و بعداز اون اتفاق هيچ خلافى مرتكب نشده و بسيار پشيمون

  براش كار خوب پيدا شده اما از خجالت نميتونه بره سوپيشينه بگيره
  و من واقعا دوستش دارم و دوست دارم مشاول كار بشه
  و الان سنش ٢٢ هست
  ميخواستم بدونم الان پاك شده
  يا بايد كارى ديگه انجام بده؟
  ممنون ميشم در حقش كمك كنين و راهنمايى كنين

  • دوست عزیز اگه جواب سوال تونو پیدا کردید خوشحال میشم به من هم اعلام کنید چون بنده هم دقیقا دچار همین مشکل شدم تا خیلی کمتر یک روز تقریبا یک نصفه روز میخواستم بدانم سو سابقه ثبت میشه این ایمیل بنده هست خیلی ممنون
   etezadifarhang24@gmail.com

 • سلام من یکبار زندان رفتم به مدته شش ماه برایه مواد وازاد شدم الان پس دیگه هیچ جا نمیتونم استخدام بشم چونکه حتی دکترا دارم میخونم پس بیفایدست

  • نه اصلا اینطور نیست و بهتره که ادامه بدید تحصیلتون رو .

 • سلام من ی پسر ۱۶ ساله هستم سه چهارماه پیش به دلیل دزدی مارو گرفتن بردن دادگاه سرمون رو ماشین کردن عکس گرفتن اثر انگشتم گرفتن میخواستم ببینم سابقه شده برامون یا ن

  • اگر رفتید دادگاه و بعنوان متهم علیه شما حکم محکومیت صادر شده بله در غیر اینصورت فکر نمی کنم.

 • سلام.من حدوده ۵سال پیش به جرم زنای محصنه با خانمی که نمیدانستم شوهر دارد بازداشت شدم و در آخر بعد از تحمل ۱۰۰ضربه شلاق حد برایه جفتمون،پرونده بسته شد.اکنون میخاهم بدونم سوع پیشینه محسوب میشود چون برای کارم احتیاج به گواهی عدم سوپیشینه دارم.
  لطفا من را راهنمایی کنید

  • سلام من دانشجو هستم و توی خونه بادهش مست مارو گرفتن و دخترا رو تبرئه کردن ودادسرا منو دادگاهی کرده…. حالا توی ازادیم و چن با فیش حقوقی ازاد… حالا توی این چند روزی ک ازادم ی کار توپ گیرم اگه خدابخواد….حالا من شنبه برم سوپیشینه بپیرم چیزی نشون میده؟ با تشکر فراوان

 • باسلام .چن وقت پیش با یه آقای تصادف کردم بعد باهم بحث مان شد اون آقا گفت دستم شکسته والان دیه آمده برام بنظر شما سوال پیشینه دارد.ممنون

 • باسلام من سال۸۷یکبار زندان رفتم به جرم عدم پرداخت جریمه قاچاق کالا بعدچند ماه توقف حکم اومد برام چون اعتراض داده بودم بعد یکسال بازم به خاطر همین پرونده محکوم شدم بازهم رفتم زندان بعدا جرمم تموم شد ازاد شدم ودرسال۹۲باز به زندان رفتم این بار بخاطر خیانت در امانت بعد دوروز رضایت گرفتن از شاکی ازاد شدم الان بخاطر بدهی چندتا حکم جلب دارم الان سوپیشینه خواستن ازم توو یک شرکتی میخواستم ببینم الان واسم چندتا سوپیشینه میاد چون یکی از دوستام اونم زندان رفته بود رفته بود اگاهی بعد پیش قاضی واسش عدم سوپیشینه داده بودن من اگه برم پیش قاضی امکان زندانی کردن منو داره یانه بخاطر چندتا جلبی که دارم الان نمیدونم برم پیش قاضی یانه تورو خدا کمکم کنین که برم یانه چون این کار واسم خیلی خیلی مهمه باتشکر

 • باسلام
  خواهش میکنم به سوال من پاسخ بدین
  پدر من چندسال پیش زمینی رو بصورت قولنامه ای خرید و بعد از مدتی آن را به شخص دیگری فروخت بی خبر از اینکه صاحب اصلی، زمین مذکور را به چند نفر دیگر غیر از پدر من فروخته
  خریدار از پدر من شکایت کرد و ایشان بازداشت شد و بعد از تشکیل دادگاه قرار بر این شد که پدر من پول زمین را به خریدار دهد سپس خودش هم از فروشنده اصلی شکایت کند تا پولش را از او بگیرد
  میخواستم بدونم پدر من کلاهبردار محسوب میشود و برای وی سوپیشینه کیفری موثر ثبت شده است؟
  من در مراحل آخر استخدام بانک هستم نگرانم این موضوع باعث رد شدن من شود
  خواهشا کمک کنید

72 دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی