تغذيه سالم سلامت

خواص مکمل آهن و منابع آن

تقویم فارسی اندروید

آهن ماده ای معدنی است که نقشی اساسی در بدن ما دارد. کمبود آهن در خون ما می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی از جمله کم خونی شود. آهن اساساً ماده ای معدنی است که برای انتقال اکسیژن در خون و انجام فرآیندهای دیگر در بدن استفاده می شود. با این حال بسیاری از افراد در دنیا فاقد آن هستند – در آمریکا تقریباً 10 میلیون سطح آهن پایینی دارند و در 5 میلیون نفر از آنها کم خونی فقر آهن تشخیص داده شده است. خوشبختانه غذاهای زیادی وجود دارد که حاوی آهن هستند. علاوه بر این، می توانید به دنبال مکمل آهن باشید که می تواند باعث افزایش قابل توجه آهن نیز شود.

مکمل آهن

منابع خوب آهن

طبق اخبار پزشکی امروز مردان فقط 8 میلی گرم آهن در روز نیاز دارند در حالی که زنان بین 8 تا 18 میلی گرم آهن نیاز دارند. به نظر نمی رسد زیاد باشد، به خصوص هنگامی که غذاهای مختلفی را که در دسترس هستند و دارای آهن زیادی هستند در نظر بگیرید. برخی از غذاهای خاص حتی می توانند آهن اضافی مورد نیاز روز در یک وعده را برای شما فراهم کنند.

برخی از گزینه های غذایی عبارتند از:

  • صدف های کنسرو شده – 85 گرم 26 میلی گرم آهن تأمین می کند.
  • جو دوسر غنی شده – 100 گرم حدود 25 میلی گرم تأمین می کند.
  • لوبیای سفید – یک فنجان 21 میلی گرم می دهد.
  • شکلات تلخ (45-69٪ درصد کاکائو) – یک بسته تک نفره 13 میلی گرم می دهد.
  • صدف اقیانوس (پخته) – 85 گرم تقریباً 8 میلی گرم می دهد.
  • اسفناج (پخته شده) – یک فنجان 6.5 میلی گرم می دهد.

سایر موارد شامل جگر گوشت گاو، عدس یا نخود جوشانده، توفو سفت، گوجه فرنگی، گوشت گاو بدون چربی، سیب زمینی پخته و بادام هندی بوداده است.

اما در حالی که اینها گزینه های خوبی هستند، یکی دیگر از نکات مهم در مورد مکمل های آهن است. فواید مصرف مکمل های آهن این است که آنها همچنان میزان آهن روزانه شما را تأمین می کنند و ویتامین های دیگر را نیز تحت پوشش قرار می دهند. علاوه بر این، بسیاری از حدس های مورد نیاز برای دریافت آهن مورد نیاز روزانه را از بین می برد.

8 خاصیت مکمل آهن

آهن بسیاری از عملکردهای حیاتی ما را در بدن ما حفظ می کند، از جمله مواردی مانند انرژی عمومی، تمرکز، سیستم ایمنی بدن و تنظیم درجه حرارت بدن و یکی از بهترین راه ها برای اطمینان از لذت بردن از این مزایا استفاده از مکمل های مختلف موجود است.

در اینجا 8 مزیت اصلی مکمل های آهن و اینکه چرا باید مصرف آنها را دنبال کنید آورده شده است.

1. انرژی

همانطور که در بالا ذکر شد، آهن منبع خوبی از انرژی است. علاوه بر این، کمبود انرژی می تواند منجر به از دست دادن تمرکز، تحریک پذیری و فقدان قدرت و توانایی انجام کار شود. با استفاده از مکمل های آهن می توانید از همه این موارد جلوگیری کنید تا میزان آهن بدن را تقویت کرده و در نتیجه سطح انرژی خود را بهبود ببخشید.

2. هموگلوبین را تقویت می کند

عملکرد اصلی آهن انجام اکسیژن از طریق خون است. این کار را با تشکیل هموگلوبین – پروتئین گلبول قرمز انجام می دهد.  هموگلوبین بسیار مهم است زیرا از دست دادن خون می تواند از بسیاری جهات صرفاً به علت آسیب دیدگی اتفاق بیفتد. به عنوان مثال، زنان هر ماه در دوره های قاعدگی خون از دست می دهند. به همین دلیل کم خونی در زنان بیشتر دیده می شود زیرا آنها به دلیل از دست دادن خون به طور طبیعی به آهن بیشتری در بدن خود احتیاج دارند.

3. تقویت عملکرد ورزشی

نقش کلیدی دیگری که آهن انجام می دهد انتقال اکسیژن از طریق خون و عملکردی بودن آن است. کمبود آهن باعث کشیدگی عضلات و کاهش عملکرد ورزشی می شود. حتی اگر قصد دویدن در ماراتن یا انجام کارهای سخت جسمی را ندارید، آهن باعث بهبود استقامت و در نتیجه تقویت عضلات می شود.

این مهم است زیرا یکی از رایج ترین علائم کم خونی ضعف عضلانی است. به علاوه، از آنجا که ماهیچه های شما قویتر خواهند شد، این باعث می شود که بافت شما ملتهب شود و هنگام ورزش از طریق بدن درد ایجاد کند.

4. کبودی را کاهش می دهد

در همان خطوط ضعف عضلانی، افرادی که به راحتی کبود می شوند نیز ممکن است از آهن کم رنج ببرند. کبودی زمانی اتفاق می افتد که سیستم لخته شدن داخلی شما همانطور که در نظر گرفته شده کار نمی کند. نحوه عملکرد این سیستم به لطف هموگلوبین است که بر تولید و عملکرد پلاکت ها تأثیر می گذارد – سلول هایی که در درجه اول لخته شدن خون را کنترل می کنند.

اگر کسی هستید که غالباً کبود می شود، یک مکمل آهن می تواند کمک زیادی کند زیرا میزان آهن لازم را برای متوقف کردن آن به شما می دهد.

5. افزایش غلظت

آهن همچنین می تواند بر عملکرد شناختی تأثیر بگذارد. کمبود آهن می تواند منجر به عدم تمرکز شود زیرا اکسیژن کمتری از طریق سیستم خون و در نتیجه مغز شما حرکت می کند. همچنین می توانید فقدان آهن را تحت تأثیر قرار دهد و توجه شما را تحت تأثیر قرار دهد.

هنگام مصرف مکمل های آهن، تحقیقات نشان می دهد که عملکرد کلی شناختی ما بهبود می یابد.

6. سم زدایی مغز و بدن

زاویه دیگری که می توانید به آن نگاه کنید این واقعیت است که آنزیم های آهن – موجود در مکمل های آهن – به مغز و بدن اجازه می دهد سموم احتمالی بدن ما را خنثی کند. علاوه بر این، می تواند آلاینده ها را خنثی کند و همچنین بر سمومی که از خارج نیز وارد می شوند تاثیر بگذارد. با مصرف مکمل آهن، بدن شما سموم مختلف بدن را دفع می کند و از ورود آنها جلوگیری می کند.

7. خواب سالم تر

تحقیقاتی که در سال 2015 منتشر شد نشان داد که بین سطح آهن پایین و مشکلات خواب مانند خواب بی قرار، آپنه خواب و بی خوابی رابطه وجود دارد. مطمئناً، نگه داشتن سطح آهن در یک سطح منظم یا بالاتر به توانایی شما در خواب کمک می کند و از بروز آن مشکلات خواب جلوگیری می کند.

8. تقویت مصونیت

فواید نهایی مکمل های آهن این است که به راحتی می توانند ایمنی بدن فرد را تقویت کنند. ما قبلاً می دانیم که آنها می توانند سموم را دفع کنند اما آهن می تواند به نوعی با ویروس ها و باکتری های بد مبارزه کند.

هموگلوبین که توسط مکمل های آهن تشکیل می شود همچنین در ارسال اکسیژن به قسمت های لازم بدن برای مبارزه با بیماری ها و عفونت ها نقش دارد. مواردی مانند سلول ها، بافت ها و اندام های آسیب دیده که برای مقابله با مشکلات لازم هستند، آهن را تقویت می کنند. این به آنها امکان می دهد تا در طولانی مدت با بیماری ها و عفونت ها مقابله کرده و حتی از آنها پیشگیری کنند.

نکات نهایی

آهن یک قسمت اساسی از بدن ما است و اگرچه غذاهای زیادی وجود دارد که منابع آهن خوبی برای ما فراهم می کنند، اما مکمل های آهن گاهی اوقات می توانند جایگزین ارزان تر و بهتری باشند.

بسیاری از مکمل های آهن مزایای مختلفی دارند و در مقایسه با سایر مکمل های آهن موجود در بازار برتری دارند. کافیست از پزشک خود بپرسید که کدام مورد برای شما بهتر است.

منبع:

lifehack

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی