جاذبه هاي جهان طبيعت و گردشگري عجايب طبيعت

ایستر ، عجيب ترين و رمز آلودترين جزيره جهان + تصاوير

ایستر که در اقیانوس آرام جنوبی قرار گرفته و متعلق به کشور شیلی است، از عجیب‌ترین جزیره های دنیاست...
تقویم فارسی اندروید

ایستر که در اقیانوس آرام جنوبی قرار گرفته و متعلق به کشور شیلی است، از عجیب‌ترین جزیره های دنیاست…

عجيب ترين جزيره جهان
عجيب ترين جزيره جهان

این جزیره در اقیانوس آرام جنوبی واقع شده است و از نزدیک ترین جایی که انسان در آن زندگی می کند یعنی کشور شیلی و تاهیتی حدود 2 هزار مایل فاصله دارد. ورود به این جزیره کار ساده ای نیست.

 در مورد تاریخ دقیق سکونت اولیه این جزیره ابهام وجود دارد، ولی از روی دی اِن اِی استخون‌های موجود در جزیره، به این نتیجه رسیده اند که اولین ساکنین آن، ریشه پلی نزیایی داشته اند و از مهاجرین جزایر مارکوس بوده اند

400 سال قبل از میلاد مسیح، قايق اين افراد در دريا گم شده و آنها مجبور مي شوند كه به اين جزيره پناه بياورند.

برخي نيز معتقدند ساکنین اولیه جزیره  از آمریکای جنوبی بوده اند.

مدت‌ها بعد، اولین اروپایی‌ای که این جزیره را کشف کرد، دریا سالار هلندی به نامجاکوب روگوین بود. او در روز عيد پاك سال 1722 اين جزيره را كشف كرد و از اين رو نام ايستر را بر آن نهاد.

مجسمه هاي سنگي جزيره ايستر
مجسمه هاي سنگي جزيره ايستر

نکته جالب در مورد این جزیره، مجسمه‌های سنگی و غول پیکرش هستند، که دور تا دور ساحل به خط ایستاده اند؛ تندیس های چهارصد ساله‌ای به نام موآی.

” تورها یردال ” کاشف ، نویسنده کتاب کان تیکی ، به دلیل شباهت مجسمه های جزیره به آثار سنگی مردم پرو ، فرضیه ای مبنی بر این که ساکنان اولیه ی این جزیره از کشور پرو بوده اند مطرح کرده است.

موایی های جزیره در اندازه های متفاوتی از سایز کوچک و ارتفاع زیر 1/2 متر تا 220 متر و حدود 150 تا 165 تُن وزن دارند . تا به حال دانشمندان 887 عدد از این مجسمه ها را در جزیره با میانگین ارتفاع 4 متر و میانگین وزنی 13 تُن شمارش کرده اند . فقط 288 عدد از این 887 مجسمه در آخرین آرامگاه خود قرار دارند همچنین بقایای مواد معدنی یا مواد دیگری که هنگام حمل بر روی انها نشسته قابل مشاهده است.

ایستر ، عجيب ترين و رمز آلودترين جزيره جهان
ایستر ، عجيب ترين و رمز آلودترين جزيره جهان

بعدها بر اثر کاوش‌های باستان شناسی معلوم شد، این مجسمه‌ها علاوه بر سر، تنه هم داشته اند، که در گذر زمان، به دلیل فرسایش بیش از حد مدفون شده اند.

مجسمه های غول پیکر ، به ظاهر تهدید آمیز ساخته شده بودند تا بیگانگان را از آنجا دور نگهدارند. ارتباط عجیبی بین مجسمه ها و ساکنان جزیره ایستر در احترام به عقاید خود و قربانی کردن برای معبودان خود و حتی نوعی سحر و جادو وجود دارد. موایی ها شبیه نگهبانان خاموشی هستند که در مقابل مهاجمان حالت تدافعی گرفته اند.

ساکنین جزیره زبان نوشتاریی دارند که ” رونگورونگو” نامیده می شود و حتی امروزه کاملا قابل رمز گشایی نیست.

امروزه فقط 26 تابلو چوبی که شامل این زبان است وجود دارد و هنوز معنای آن به وضوح مشخص نیست . به علاوه در جزیره تعداد پترو گلیفس یا پیکره ای سنگی وجود دارد که تصویر پرنده ها و زندگی روزمره ساکنین اولیه جزیره روی آن حک شده است. آنها مثل یک برنامه روزانه نحوه ی زندگی و کارهای روزمره ی نسل های موفق را ، به تصویر کشیده اند.

موایی های جزیره ايستر
موایی های جزیره ايستر

یکی از بزرگترین عجایب جزیره ی ایستر توقف ناگهانی ساخت موایی ” مجسمه ها ” است . طبق نظریه دانشمندان افزایش بیش از حد جمعیت جزیره به اکوسیستم صدمه ی بسیار شدیدی وارد کرده بود به گونه ای که دیگر نمی توانست نیازهای مردم را بر آورده کند . عده ای از دانشمندان حدس می زنند جنگل های جزیره در بعضی از مناطق کاملا نابود شده اند ، چون از چوب آنها برای حمل مجسمه های غول پیکر موایی و از زمین آن برای کشاورزی استفاده شده است . پس از مواجهه با کمبود چوب تصمیم گرفته اند که دیگر سنگهای غول پیکر را را جابه جا نکنند ، بنابراین ، توقف ناگهانی جابه جایی با ساخت مجسمه ها در ارتباط است.

بنابر شواهد ، ساکنین جزیره ایستر سپس وارد یک جنگ خونین و مخرب شدند که بعضی معتقدند این باعث به وجود آمدن آدم خواری شد. در همین دوران بود که همه ی مجسمه ها توسط اهالی جزیره تخریب شدند . باستانشناسان با تلاش های اخیر موایی ها را در حالت ایستاده قرار دادند . بیماری هایی مانند آبله و سفلیس ، در سال 1877 جمعیت جزیره را به 11 نفر کاهش داد ، به دنبال آن جزیره توسط ارتش شیلی در سال 1888 ، اشغال شد و امروزه جمعیت جزیره حدودا به 3800 نفر رسیده است.

گردآوری و تنظیم : گروه هفت گنج

www.7ganj.ir

منابع: همگردي / روزانه آنلاين

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی