سلامت سلامت جسمي

اولين علائم انواع سرطان را بشناسيد

رئیس هیات مدیره انجمن علمی جراحان عمومی با اشاره به کاهش سن ابتلا به سرطان سینه در زنان ایرانی گفت: زمانی سرطان سینه در سنین زیر 30 سال کمتر مشاهده می شد اما امروزه در زنان 20 سال نیز باید به وجود توده های بدخیم شک کرد...

رئیس هیات مدیره انجمن علمی جراحان عمومی با اشاره به کاهش سن ابتلا به سرطان سینه در زنان ایرانی گفت: زمانی سرطان سینه در سنین زیر 30 سال کمتر مشاهده می شد اما امروزه در زنان 20 سال نیز باید به وجود توده های بدخیم شک کرد.

سلامت

 رئیس هیات مدیره انجمن علمی جراحان عمومی با اشاره به کاهش سن ابتلا به سرطان سینه در زنان ایرانی گفت: زمانی سرطان سینه در سنین زیر 30 سال کمتر مشاهده می شد اما امروزه در زنان 20 سال نیز باید به وجود توده های بدخیم شک کرد.

دکتر بهزاد رحمانی با بیان اینکه ارزیابی ها در بیماران پرخطر باید از سنین 20 سال و بالاتر آغاز شود، ادامه داد: وراثت، سن دیررس بارداری و ازدواج ، استعمال دخانیات از عوامل خطر برای سرطان سینه بشمار می رود.

وی اضافه کرد: اگر مادری سابقه ابتلا به سرطان سینه را داشته باشد دختر آن تا 5 برابر جمعیت عادی در معرض ابتلا به سرطان سینه است. به گفته رحمانی بهترین روش برای تشخیص زودهنگام معاینه خود بیمار است که نسبت به همه روش ها سهول الوصول تر و آسان تر است.

رحمانی با تأکید بر ضرورت آموزش و اطلاع رسانی برای تشخیص گفت:برای تشخیص سونوگرافی ارزش بسیار و ماموگرافی نقش تثبیت کننده را دارد در موارد مشکوک می توان از MRI استفاده کرد.

وی با بیان اینکه سرطان مری و ریه از دیگر سرطان های شایع در ایران است، ادامه داد: سرطان ریه پیشقراول مرگ در میان سرطان هاست.

رئیس هیئت مدیره انجمن علمی جراحان عمومی با بیان اینکه بیشترین آمار مرگ و میز ناشی از سرطان ها به علت سرطان ریه است، افزود: در نوعی از سرطان ریه 99 درصد افراد سابقه مصرف طولانی مدت سیگار را دارند که آمار بسیار زیاد و معناداریست.

رحمانی با بیان اینکه براساس بررسی های تجربی میزان تأثیر قلیان در بروز سرطان ریه و حنجره کمتر از سیگار نیست، گفت: در افراد سیگاری سرفه عارضه ی شایعی است این در حالی است که سرفه نخستین علامت سرطان ریه است از این رو افراد سیگاری به سرفه اهمیت نمی دهند.

وی با بیان اینکه با تشخیص دیرهنگام سرطان ریه در مراحل پیشرفته تر تشخیص داده می شود، افزود: در افراد غیر سیگاری سرفه بیش از 2 هفته ارزش بررسی را دارد اما وجود خون در خلط از علائم دیررس بشمار می آید.

رئیس هیئت مدیره انجمن علمی جراحان عمومی با بیان اینکه با بروز خلط خونی باید مطمئن شد که 3 سال از آغاز سرطان ریه گذشته است، گفت : سرطان ریه در مراحل اولیه قابلیت شناسایی و درمان را دارد بنابراین افزایش آگاهی عمومی و ارتقاء سطح آگاهی نقش مهمی در تشخیص زودهنگام و درمان موثر دارد.

رحمانی با بیان اینکه سرطان مری از سرطان های شایع در کردستان، مازندران، ترکمنستان و خراسان است، گفت: این استان ها برروی کمزبند سرطان مری قرار دارند که بیشترین علت آن ژنتیکی است.

وی با بیان اینکه اشکال در بلع آخرین علامت سرطان مری است، افزود: این علامت بسیار دیررس است و زمانی که اولین لقمه در گلوی بیمار گیر می کند 3 تا 5 سال از آغاز بیماری گذشته است.

رئیس هیئت مدیره انجمن علمی جراحان عمومی یادآور شد: به همین علت سرطان مری در زمان کشف بیماری های سیستمیک هستند و از محل خود خارج شده اند.

گردآوري: گروه 7 گنج

منبع: ايرنا

تقویم فارسی اندروید

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی