سلامت سلامت جسمي

آمار های تکان دهنده از علل افزایش ابتلا به سرطان

سرطان هیچ وقت مساوی با مرگ نیست زیرا 50 درصد از سرطان ها در بزرگسالان و 70 درصد در کودکان درمان پذیر هستند هرچند شیوه زندگی نقش بسیار مهمی را در پیشگیری دارد...
تقویم فارسی اندروید

سرطان هیچ وقت مساوی با مرگ نیست زیرا 50 درصد از سرطان ها در بزرگسالان و 70 درصد در کودکان درمان پذیر هستند  هرچند شیوه زندگی نقش بسیار مهمی را در پیشگیری دارد.

سرطان
سرطان
شیوه های بد زندگی و عوامل محیطی 2 موردی است که نقش مهمی را در افزایش میزان ابتلا به سرطان ایفاء می کند . تغذیه نامناسب ، کاهش فعالیت های بدنی ، افزایش وزن در کنار آلودگی هوا نقش بسیار تعیین کننده ای در افزایش ابتلا به بیماری سرطان ایفاء می کند که با اصلاح بسیاری از عادت های غلط در زندگی می توان تا حدود زیادی از ابتلا به بیماری سرطان جلوگیری کرد.

دکتر علی مطلق رئیس اداره مبارزه با سرطان وزارت بهداشت به نکات و آمارهای قابل تاملی در زمینه شیوه های غلط زندگی و لزوم اصلاح آنها اشاره کرد که می توان با رعایت آنها زندگی دوباره ای را به خودمان ببخشیم .

دکتر مطلق در مورد اینکه آیا میزان سرطان در کشور رو به افزایش است یا خیر گفت: میزان سرطان بر مبنای شاخص های مختلفی ارزیابی می شود ولی مهمترین شاخص استاندار برای این منظور شاخص ASR است که مطابق این شاخص در ایران به ازای هر 100 هزار نفر میزان ابتلا به بیماری سرطان در خانم ها 128 مورد و در آقایان 134 مورد بوده که این رقم خوشبختانه کمتر از میزان متوسط جهانی که در مورد آقایان 205 و در مورد خانم ها 165 مورد است می باشد.

وی با بیان اینکه میزان بروز سرطان در جهان رو به افزایش است خاطر نشان کرد: در سال 2012 میلادی تعداد موارد جدید سرطان در جهان 14 میلیون نفر بود که این رقم در 18 سال آینده به 2 برابر افزایش می یابد . بنابراین در ایران نیز متناسب با جهان این رقم رو به افزایش خواهد بود.

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت شیوه های زندگی ناسالم و عوامل محیطی را در کنار افزایش امید به زندگی از عوامل مهم ابتلا به سرطان ذکر کرد و گفت: باید با اصلاح روش های زندگی و رفع عادات غلط زمینه های ابتلا به بیماری سرطان را کاهش دهیم.

11 درصد ایرانی سیگار می کشند

وی با بین اینکه ترک دخانیات یکی از موارد مهم در اصلاح شیوه های زندگی است خاطرنشان کرد: حدود 11 درصد از ایرانی ها سیگار می کشند  که از این میزان  3 درصد مربوط به خانم ها و 20 درصد را آقایان تشکیل می دهند و متاسفانه این عدد در سال های اخیر رو به افزایش است.

حدود 50 درصد از ایرانی ها افزایش وزن دارند

دکتر مطلق به یکی از موارد دیگر در زمینه اصلاح شیوه های زندگی در پیشگیری از بروز  سرطان اشاره کرد و گفت: کمی کمتر از 50 درصد آقایان و بیشتر از 50 درصد از خانم های ایرانی افزایش وزن دارند که این شاخص با افزایش بیماری های غیر واگیر مانند سرطان ارتباط مستقیم دارد.

90 درصد از ایرانی ها میوه و سبزی به اندازه کافی مصرف نمی کنند

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت یکی دیگر از شاخص های زندگی ناسالم را عدم استفاده از میوه و سبزیجات در خانواده های ایرانی به مقدار لازم ذکر کرد و گفت: میزان مصرف میوه و سبزیجات باید در طول روز 5 وعده و یا 400 گرم باشد که متاسفانه فقط 10 درصد از خانواده ها این میزان مصرف را دارند

 35درصد از ایرانی ها حداقل فعالیت مطلوب بدنی را ندارند

وی ادامه داد: مطابق بررسی های انجام شده 35 درصد از ایرانی ها حداقل فعالیت بدنی مناسب را  نداشته و مابقی  افراد نیز فعالیت مطلوب ورزشی و بدنی را در طول هفته انجام نمی دهند.

افزایش آلودگی هوا و دی اکسید کربن از عوامل مهم ابتلا به سرطان

دکتر مطلق در ادامه به عوامل محیطی در زمینه ابتلا به سرطان اشاره کرد و خاطر نشان کرد و گفت: در کنار شیوه های  زندگی ناسالم عوامل محیطی نیز نقش موثری در بروز سرطان دارند که یکی از این عوامل میزان بالای گاز دی اکسید کربن در شهر ها است به طوریکه میزان سرانه تولید گاز دی اکسید کربن  در شهر های بزرگ هم اکنون  بیش از 7 تن به ازای هر نفر جمعیت در یکسال است.

وی ادامه داد: این رقم از متوسط جهانی آن که 4.6 تن به ازای هر نفر جمعیت است بیشتر است.
وی ادامه داد: در زمینه ذرات کمتر از 10 میکرون نیز در حالیکه میزان متوسط جهانی در شهر های بزرگ 60 میکرو گرم در متر مکعب است این رقم در شهر های بزرگ ما به حدود 115 میکروگرم  می رسد.

نقش استرس در سرطان

دکتر مطلق در پاسخ به پرششی مبنی بر اینکه استرس چه میزان در ابتلا به سرطان می تواند موثر باشد گفت: بررسی نقش عوامل محیطی در ایجاد سرطان ها کار بسیار سختی است ولی برخی از مطالعات نشان داده که استرس بالا با تاثیر بر سیستم های ایمنی بدن زمینه ایجاد برخی از سرطان ها را افزایش می دهد.

راهکار های زندگی سالم چیست؟

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت در پاسخ به پرششی مبنی بر اینکه راهکار های وزارت بهداشت و دستگاه های بهداشتی در زمینه ابتلا به سرطان چیست گفت: در زمینه رفع عوامل محیطی مانند آلودگی ها هوا باید سیاستمدارن حوزه سلامت و دولت اقدامات موثری انجام دهند ولی در مورد رفع شیوه های غلط زندگی نقش مردم بسیار پررنگ است.

وی ادامه داد: عدم استفاده دخانیات ،داشتن فعالیت های منظم بدنی یعنی حداقل 150 دقیقه در هفته فعالیت متوسط بدنی داشته باشیم، مصرف میوه و سبزیجات( 400 گرم در روز ) و عدم استفاده از فست فود ها و غذاهای کنسروی نقش موثری در پیشگیری در ابتلا به بیماری سرطان ایفاء کند.

وی گفت: 40 درصد از سرطان ها قابل پیگیری هستند که این پیشگیری بیشتر به شیوه های زندگی مرتبط است.

سرطان های دستگاه گوارش در صدر سرطان های کشور

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت در مورد میزان سرطان ها در کشور گفت: بیشترین موارد سرطان ها خصوصا در آقایان سرطان های دستگاه گوارش ، معده ، روده بزرگ و مری است که البته در خانم ها سرطان پستان نیز شایع است.

علائمی که باید جدی گرفته شود

دکتر مطلق در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه علامت هایی در بروز سرطان باید جدی گرفته شود گفت: علامت هایی مانند:ترشحات خونی از هر نقطه از بدن مانند خلط خونی ، ادرار خونی، خونریزی از مدفوع، وجود توده  در هر نقطه در بدن، کاهش وزن به طوریکه 10 درصد از وزن بدن در مدت 6 ماه کاهش یابد و تعریق شبانه  از مواردی است که باید به آن توجه شده و حتما برای بررسی به پزشک متخصص مراجعه کنند.

وی ادامه داد: این علامت ها بسیار مهم هستند  ولی وجود هر کدام از این علامت ها به این معنی نیست که فرد حتما به سرطان مبتلا شده باشد  ولی باید حتما توسط پزشک بررسی شود
دکتر مطلق ادامه داد: سرطان هیچ وقت مساوی با مرگ نیست زیرا 50 درصد از سرطان ها در بزرگسالان و 70 درصد در کودکان درمان پذیر هستند.

مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی