روانشناسي و سلامت روان سلامت

8 نوع استراحت که برای اینکه واقعاً احساس شادابی کنید به آنها نیاز دارید

تقویم فارسی اندروید

فرسودگی شغلی و خستگی یکی از دغدغه های اصلی بسیاری از افراد است. خواب به تنهایی در مدیریت خستگی موثر نیست.
ذهن و بدن ما به 8 نوع استراحت نیاز دارد تا احساس شادابی و سرزندگی کنیم. نه خواب کافی است و نه حتی تعطیلات.

به عنوان یک پزشک خصوصی، اگر هر بار که می‌ شنوم بیمارم می‌ گوید: «خیلی خسته‌ ام و هیچ چیز کمکی نمی‌ کند» فقط یک دلار دریافت می‌ کردم، الان ثروتمندترین بودم. خستگی بیش از حد یک نگرانی جدی برای بسیاری از ما است و متأسفانه خواب به تنهایی مشکل را حل نمی کند. در واقع، تنها تمرکز بر خواب ممکن است فرسودگی شغلی را افزایش دهد، زیرا سایر بخش‌ های کلیدی استراحت مورد توجه قرار نگرفته است. ساندرا دالتون اسمیت، نویسنده کتاب استراحت مقدس می نویسد که «استراحت کم خطرترین، بدون مواد شیمیایی، ایمن و مؤثرترین درمان جایگزینی است که در دسترس ماست». به این ترتیب، او مفهوم هفت استراحتی را که بدن و ذهن ما برای مبارزه با کمبودهای مزمن استراحت نیاز دارند، گسترش داد.

استراحت

1. استراحت بدنی

جای تعجب نیست که اولین استراحتی که ما به عنوان انسان به آن نیاز داریم، فیزیکی است. این نوعی از فعالیت های بدنی است که ما را خسته می کند. خواب، آرامش و چرت زدن در دسته استراحت فیزیکی قرار می گیرند. به طور متناقضی، استراحت فیزیکی “فعال” نیز همینطور است (هرچند که ممکن است شبیه به یک اکسیمورون به نظر برسد). استراحت فیزیکی فعال به فعالیت های سبک و ترمیمی مانند یوگا، حرکات کششی یا ماساژ اشاره دارد.

2. استراحت ذهنی

آیا شما فردی هستید که در لحظه گذاشتن سر روی بالش مغزتان روشن می شود؟ ممکن است با کمبود استراحت ذهنی دست و پنجه نرم کنید. خواب مفید است اما هرگز به اندازه کافی احساس ترمیم نمی دهد. اتکا بر قهوه برای گذراندن روز ممکن است در کوتاه مدت موثر باشد اما در بلندمدت باعث تداوم افکار مسابقه ای، نگرانی ها یا پردازش ذهنی می شود.

برای کمک به استراحت ذهنی، دالتون اسمیت استراحت های کوتاه در طول روز کاری یا یادداشت روزانه قبل از خواب را توصیه می کند. یکی از فعالیت‌ هایی که من اغلب با بیمارانم انجام می‌ دهم تا به گفتگوی ذهنی کمک کنم، چیزی به نام “گسترش فکر” است. انتشار فکر یک تمرین ذهنی برای کمک به ایجاد فاصله بین افکار و احساسات است. این مفهوم مشاهده افکار در حین جاری شدن آنها و به آرامی به آنها اجازه عبور دادن بدون اینکه فشاری بر آنها وارد شود است تا سریعتر یا آهسته تر حرکت کنند است. می‌ توان از استعاره‌ برگ‌ هایی استفاده کرد که در یک جویبار شناورند یا ابرهایی که در آسمان می‌ گذرند.

3. استراحت حسی

ما در دنیایی از تحریک دائمی زندگی می‌ کنیم: صفحه‌ نمایش، مکالمات، چراغ‌ ها، موسیقی، حیوانات خانگی، کودکان و غیره. دالتون اسمیت مفهوم لحظات عمدی محرومیت حسی را مورد بحث قرار می‌ دهد تا کمک کند خود را از تحریک بیش از حد شارژ کنیم. در تمرینات خودم، اغلب به مشتریان توصیه می‌ کنم که حداقل 45 دقیقه قبل از خواب را بدون تماشای نمایشگر وقت بگذارند. یکی دیگر از تمرینات مفید چیزی به نام “زمینه حواس پنجگانه” است. زمینه سازی حواس پنج گانه به ما این امکان را می دهد که در یک زمان روی یک حس تمرکز کنیم و در آن حضور پیدا کنیم.

4. استراحت عاطفی

استراحت عاطفی به ما این امکان را می دهد که فضا اصیل باشد. اگر کسی از شما بپرسد که وضعیت شما چگونه است، بعد از اینکه تشخیص داد که به وضوح ناراحت هستید، و شما با “خوب” پاسخ می دهید، چنین سرکوب احساسات فشار درونی شما را افزایش می دهد. درعوض، می‌ توانیم به خودمان اجازه دهیم که راحت باشیم و بگوییم: “من واقعاً از __ ناامید هستم.” این رهاسازی و اصالت به مدار احساسی ما اجازه می‌ دهد تا بیشتر احساس آرامش کنیم. استراحت عاطفی همچنین به معنای محاصره کردن خود با دیگران است که به ایجاد آرامش عاطفی کمک می کند.

5. استراحت اجتماعی

درک اینکه آیا درونگرا هستید یا برونگرا مهم است. آیا از دیگران انرژی می گیرید یا بعد از گذراندن وقت با دیگران احساس خستگی می کنید؟ درک محدودیت‌ های «باتری اجتماعی» به ما کمک می‌ کند بفهمیم چه زمانی نیاز به شارژ مجدد داریم. این مکالمه بسیار مهمی است که باید با شریک زندگی خود داشته باشید، زیرا افراد آستانه های اجتماعی متفاوتی دارند. ممکن است یک شریک سه ساعت بعد آماده ترک مهمانی باشد، در حالی که شریک دوم تازه شروع کرده است.

6. استراحت خلاق

برای کسانی که در زمینه های خلاق کار می کنند، استراحت خلاق یک ضرورت مطلق است. هر چند وقت یکبار با مشکل نویسنده، خستگی خلاق یا فرسودگی ناشی از طوفان فکری یا حل مسئله دست و پنجه نرم می کنیم؟ یکی از راه‌ های رسیدن به استراحت خلاق این است که خود را با الهام احاطه کنید و همزمان فشار لازم را برای انجام کاری با آن کاهش دهید. به عنوان مثال، دالتون اسمیت پیشنهاد می کند خود را با طبیعت احاطه کنید و به سادگی به خود اجازه دهید احساس کنید. استراحت خلاقانه همچنین می تواند مانند دور شدن از یک مشکل یا پروژه برای مدتی باشد تا به مغز شما اجازه دهد تا بدون فشار دوباره شارژ شود.

7. استراحت معنوی

در نهایت، بدن و ذهن ما ممکن است هوس استراحت معنوی کنند. این به معنای ارتباط در سطح عمیق تر با چیزی بزرگتر از خودمان است.

این می تواند به معنای افزودن دعا، مراقبه یا هدف به زندگی ما باشد. من اغلب بیمارانم را تشویق می‌ کنم که از طریق گروه‌ ها یا سازمان‌ هایی که مقبولیت دارند، احساس اجتماعی پیدا کنند. این می تواند از طریق یک کلیسا، یک برنامه داوطلبانه، ارتباط با جامعه یا حتی استراحتگاه های طبیعت باشد.

8: استراحت سلولی/سیستمیک

استراحت سلولی/سیستمیک آرامش کل سیستم بدن از سطح داخلی است. آنچه در بدن خود می گذاریم مهم است. هضم غذاهای فرآوری شده، غذاهای ناسالم، یا غذاهای پرچرب/قند بالا برای بدن ما بسیار دشوار است. بیشتر انرژی که تولید می کنیم به هضم این غذاها می رود که باعث می شود احساس خستگی، کسلی یا بی حالی داشته باشیم. دادن استراحت سلولی/سیستمیک به بدن به معنای ترکیب غذاهای سالم، هضم آسان و محافظت کننده از استرس اکسیداتیو است. علاوه بر این، توجه به مصرف کافئین برای استراحت غدد فوق کلیوی به همان اندازه مهم است.

برای مبارزه واقعی با خستگی و فرسودگی شغلی، وظیفه ما این است که با بررسی سبک زندگی خود به هر یک از این استراحت ها تمایل داشته باشیم. همانطور که دالتون اسمیت توصیه می کند، هر روز با استراحت های کوچک شروع کنید. برخی از استراحت‌ ها ممکن است آسان‌ تر از بقیه باشد اما آنچه مهم‌ تر است این است که ما شروع به سوخت‌ گیری و شارژ مجدد بدن و ذهن خود در ابعاد مختلف می‌ کنیم.

منبع:

psychologytoday

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی