تناسب اندام سلامت

8 رژیم غذایی قدیمی که هرگز نباید از آنها پیروی کنید

تقویم فارسی اندروید

رژیم غذایی قدیمی

در طول سال ها، رژیم های غذایی مد روز آمده و رفته اند اما در حالی که برخی از رژیم های دیروز ممکن است کاملاً عادی به نظر برسند، برخی دیگر کمی تکان دهنده تر هستند. به عنوان مثال، در دهه 1920 یک رژیم غذایی وجود داشت که فقط از سیگار تشکیل می شد. یکی دیگر از غافلگیرکننده‌ ها در دوران ویکتوریا ظاهر شد، زمانی که مردم قرص‌ های کرم نواری را می‌ خوردند، زیرا فکر می‌ کردند این به کاهش کالری دریافتی کمک می‌ کند. از معمولی گرفته تا افراطی، رژیم‌ های غذایی به اشکال مختلف وجود داشته‌ اند، برخی از آنها بی‌ ضرر هستند، اما توصیه‌ شده نیستند، در حالی که برخی دیگر کاملاً خطرناک هستند! در اینجا هشت رژیم غذایی قدیمی وجود دارد که هرگز نباید از آنها پیروی کنید.

رژیم غذایی قدیمی

1. رژیم سیگار

ناتالی کومووا، متخصص تناسب اندام اشاره می کند که یکی از رژیم های غذایی قدیمی که هرگز نباید از آن پیروی کنید، رژیم سیگار است. این رژیم غذایی که در دهه 1920 رایج بود، به مردم توصیه می کرد که به جای اینکه واقعاً غذا بخورند، هر زمان که احساس گرسنگی کردند، یک سیگار بکشند. تصور می شد که این به کاهش مصرف کالری روزانه کمک می کند. کومووا می‌ گوید: «اگرچه می‌ تواند به کاهش دریافت کالری و غذا کمک کند، اما رژیم سیگار می‌ تواند خطر ابتلا به بیماری‌ های جدی مانند سرطان را افزایش دهد.

رژیم غذایی خطرناک

2. رژیم زیبای خفته

در دهه 1960، زیبای خفته فقط یک شخصیت افسانه ای محبوب نبود، بلکه نام یک رژیم غذایی مضر نیز بود. کومووا می گوید: «این یک رژیم غذایی ناسالم برای ترویج کاهش وزن بود که افراد را تشویق می کرد در هنگام گرسنگی بیشتر بخوابند. این رژیم می‌ تواند منجر به یک سبک زندگی بی‌ تحرک و کمبود مواد مغذی ضروری شود، به همین دلیل یکی از رژیم‌ های قدیمی است که باید از آن اجتناب کرد.

رژیم غذایی خطرناک

3. رژیم کرم نواری

شاید یکی از شگفت‌ انگیزترین و آزاردهنده‌ ترین رژیم‌ های غذایی قدیمی، رژیم کرم‌ های نواری باشد. کومووا توضیح می‌ دهد: «این رژیم مستلزم مصرف بیشتر غذا بدون توجه به اینکه آیا سالم است یا خیر، بود، زیرا مردم بر این باور بودند که مصرف کرم‌ های نواری به شکل قرص می‌ تواند بدون توجه به کالری دریافتی، از کاهش وزن حمایت کند.»

این رژیم، اگرچه در اوایل دهه 1900 محبوب بود اما با فهرستی از عوارض جانبی مضر همراه بود. کومووا اشاره می کند که این قرص های کرم نواری با خطر بالاتر زوال عقل، تشنج و آسیب مغزی، عضلانی و چشمی مرتبط هستند.

لاغری سریع

4. رژیم سوپ کلم

دکتر سارا چتفیلد در Health Canal از رژیم سوپ کلم به عنوان یک رژیم غذایی قدیمی نام می برد که نباید از آن پیروی کرد. چت فیلد می گوید: «در حالی که افزایش مصرف کلم به دلیل محتوای فیبر و آنتی اکسیدان مفید است، رژیم غذایی به طور کلی فاقد تنوع است. او توضیح می‌ دهد که این رژیم مردم را تشویق می‌ کند تا سه بار در روز سوپ کلم بخورند، در کنار مقدار کمی از انواع دیگر مواد غذایی، مانند میوه‌ها و گوشت‌ها. او می‌ گوید: «این رژیم غذایی کم کالری است، بنابراین ممکن است منجر به کاهش وزن شود اما بیشتر این وزن به دلیل محتوای کالری و پروتئین کم آن، آب و ماهیچه خواهد بود و این یک راه پایدار برای غذا خوردن طولانی‌ مدت نیست».

لاغری سریع

5. رژیم غذایی کم چرب

چتفیلد به اشتراک می‌ گذارد که یکی دیگر از ترندهای قدیمی رژیم غذایی، رژیم غذایی کم‌چرب است که در دهه 1990 رایج بود. او می‌ گوید: «[در این مدت] میان‌ وعده‌ های فرآوری‌ شده بدون چربی و کم‌چرب مانند کوکی‌ ها، کراکرها و اسنک‌ بارها رونق زیادی داشت. چتفیلد خاطرنشان می کند که امروزه می دانیم که “کم چرب” همیشه معادل “سالم” نیست.

چت‌فیلد توضیح می‌ دهد: رژیم‌ های کم‌چرب فواید قابل‌ توجهی برای کاهش وزن یا پیشگیری از بیماری نشان نداده‌ اند، در واقع، اکنون می‌ دانیم که مصرف چربی‌ های سالم تک غیراشباع و چند غیراشباع از مغزها، دانه‌ ها، برخی روغن‌ ها و ماهی‌ های چرب فواید سلامتی دارد.  او به اشتراک می‌ گذارد که خوردن مقادیر زیاد محصولات کم‌ چرب بسیار فرآوری‌ شده که اغلب قند یا کربوهیدرات‌ های تصفیه‌ شده بیشتری دارند تا جای چربی‌ های از دست رفته را بگیرند، ممکن است منجر به افزایش وزن و بیماری‌ های مزمن شود.

لاغری سریع

6. رژیم اسکاردیل

رژیم اسکارسدیل که زمانی بسیار محبوب بود، رژیمی است که در آن شما هر روز فقط 1000 کالری می خورید بدون توجه به سایز یا میزان تحرکتان. استر آوانت، مربی توصیه می‌ کند: «حتما مقداری وزن آب و کمی چربی کم خواهید کرد اما همچنین گرسنه و ناتوان خواهید بود و احتمالاً به محض تمام شدن آن، هر چیزی را که در جلوی چشمانتان است می‌خورید».

آوانت می افزاید: «در حالی که برای کاهش وزن نیاز به کم کردن کالری دارید، هیچ دلیلی وجود ندارد که برای انجام این کار تا این حد افراطی باشید. «وقتی متعادل باشید، فرآیند را بسیار دلپذیرتر و نتایج خود را پایدارتر خواهید دید. به خوردن غذاهایی که از آن لذت می برید ادامه دهید و اذعان کنید که کاهش وزن فرآیندی است که زمان و صبر می طلبد.

رژیم اتکینز

7. رژیم اتکینز

رژیم غذایی اتکینز، یک رژیم غذایی محبوب دهه 1970، رژیمی است که ممکن است بخواهید از آن دوری کنید. دکتر بلر پرسین، می گوید: «رژیم غذایی اتکینز یک مد کم کربوهیدرات بود که توسط رابرت اتکینز در دهه 70 ایجاد شد، با این حال هنوز هم محبوب است. این رژیم از افراد می خواهد که از خوردن غذاهایی مانند سبزیجات نشاسته ای، میوه های استوایی، نان، پاستا و شیرینی ها خودداری کنند. او می‌ افزاید: «به آن به‌ عنوان یک رژیم کتو قدیمی با تأکید کمی بر چربی‌ ها فکر کنید».

پرسین خاطرنشان می کند که اگرچه گنجاندن چربی ها و پروتئین های سالم در رژیم غذایی مهم است اما رژیم اتکینز محدودیت های خود را بیش از حد انجام می دهد. پرسین می‌ گوید: «تکیه شدید به منابع پروتئین و چربی در رژیم‌ های غذایی می‌ تواند به سرعت منجر به مصرف بیش از حد چربی‌ های اشباع شده شود که با چاقی، بیماری‌ های قلبی، دیابت و برخی سرطان‌ ها مرتبط است.» به علاوه، او اضافه می کند که برای کاهش وزن یا سالم بودن فرد، نیازی به قطع کربوهیدرات نیست. او می‌ گوید: غلات کامل، حبوبات، میوه‌ها و سبزیجات منبع عالی فیبر در اختیار ما قرار می‌ دهند که برای سلامت قلب، سلامت روده و مدیریت وزن مفید است.

پاکسازی

8. The Master Cleanse (معروف به رژیم غذایی لیموناد)

حتی اگر Master Cleanse برای چندین دهه در حال حاضر جریان اصلی بوده است، به این معنی نیست که لزوما سالم یا ایمن است. متأسفانه پاک‌ سازی‌ هایی مانند «The Master Cleanse» که به عنوان رژیم غذایی لیموناد یا رژیم شربت افرا نیز شناخته می‌ شود که اولین بار در دهه 1940 منتشر شد، هنوز توسط افراد امروزی دنبال می‌ شود – حتی با اینکه می‌ دانیم که این یک ضربه واقعی به بدن است.

والری اورسونی متخصص تغذیه توضیح می‌ دهد که در طول این رژیم، شما فقط «مخلوط مستر پاک‌ کننده» را که ترکیبی از آب لیمو، شربت افرا، فلفل هندی و آب است، بین چهار تا ۱۴ روز مصرف می‌ کنید. نتیجه محدودیت شدید کالری است، به این معنی که شما خیلی سریع وزن کم خواهید کرد، اما بدن شما به حالت گرسنگی می رود و یاد می گیرد دفعه بعد که غذا می خورید چگونه بهتر ذخیره کند.

منبع:

eatthis

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی