سبك زندگي موفقيت در زندگي

7 نکته برای یافتن هدف خود در زندگی

ترکیبی از یک شغل موفق، یک خانواده دوست داشتنی و یک شبکه اجتماعی قوی ممکن است دستور العمل یک زندگی عالی به نظر برسد. با این حال، حتی کسانی که می توانند هر یک از آن کادرها را علامت بزنند، ممکن است احساس کنند چیزی از دست رفته است و این “چیز” هدف آنها در زندگی است. یافتن هدف چیزی بیش از یک کلیشه یا رویایی است که هرگز برآورده نخواهد شد. این در واقع ابزاری برای زندگی بهتر، شادتر و سالم‌ تر است که افراد کمی از آن استفاده می‌ کنند.

بر اساس یک تحلیل در نیویورک تایمز، تنها حدود 25 درصد از بزرگسالان آمریکایی به داشتن درک روشن از هدف در مورد آنچه زندگی آنها را معنادار می‌کند، اشاره می‌کنند، در حالی که 40 درصد یا ادعای بی‌ اطلاعی در مورد این موضوع دارند، یا می‌گویند که نمی‌کنند.

یافتن هدف

چرا به یافتن هدف نیاز دارید؟

یک مطالعه در سال 2010 که در Applied Psychology2 منتشر شد، نشان داد که افراد با سطح بالایی از رفاه که شامل داشتن حس هدف همراه با احساس کنترل و احساس ارزشمند بودن کاری است می شود، تمایل به زندگی طولانی‌ تری دارند. محققان دیگر دریافتند که بهزیستی ممکن است برای حفظ سلامت مفید باشد. در آن تحقیق، افرادی که از قوی‌ ترین وضعیت رفاهی برخوردار بودند، 30 درصد کمتر در طول دوره پیگیری هشت‌ سال و نیمه، در معرض مرگ بودند.

همچنین تحقیقاتی وجود دارد که احساس هدفمندی را با نتایج مثبت سلامتی مانند سکته و حملات قلبی کمتر، خواب بهتر و خطر کمتر زوال عقل و ناتوانی مرتبط می‌ سازد.

یک مطالعه در سال 2016 که در مجله تحقیقات و شخصیت منتشر شد، نشان داد افرادی که احساس هدفمندی می کنند، نسبت به افرادی که احساس می کنند کارشان بی معنی است، درآمد بیشتری کسب می کنند.

پس خبر خوب این است که شما مجبور نیستید بین داشتن ثروت و داشتن یک زندگی معنادار یکی را انتخاب کنید. ممکن است متوجه شوید که هر چه هدف بیشتری داشته باشید، پول بیشتری به دست خواهید آورد.

با تمام این مزایا، واضح است که یافتن هدف و معنای زندگی خود مهم است اما هدف و معنا چیزی نیست که بتوان به سرعت آن را تعیین کرد.

این فرایند مستلزم تأمل فراوان در خود، گوش دادن به دیگران و یافتن جایی است که علایق شما در آن نهفته است. این هفت راهبرد می تواند به شما کمک کند هدف خود را آشکار یا پیدا کنید تا بتوانید زندگی معنادارتری داشته باشید.

1. زمان، پول یا استعداد خود را اهدا کنید

اگر فقط یک عادت وجود داشته باشد که می توانید برای کمک به هدف خود ایجاد کنید، آن کمک به دیگران است.

محققان دانشگاه ایالتی فلوریدا و استنفورد دریافتند که شادی و معناداری با هم همپوشانی دارند، اما متفاوت هستند: شادی با گیرنده بودن قبل از دادن دهنده مرتبط است، در حالی که معنادار بودن بیشتر با بخشنده بودن همراه است تا گیرنده بودن. «بخشنده» بودن در یک رابطه افراد را با داشتن زندگی هدفمندتر پیوند می‌ دهد.

رفتارهای نوع دوستانه می تواند شامل داوطلب شدن برای یک سازمان غیرانتفاعی، اهدای پول برای اهدافی که به آنها اهمیت می دهید، یا به سادگی کمک به افراد اطرافتان به صورت روزانه باشد.

چه تصمیم داشته باشید که یک شب در ماه را صرف وعده های غذایی در یک آشپزخانه کنید، یا داوطلبانه یک بار در هفته همسایه سالخورده خود را به خواربارفروشی ببرید، انجام کاری محبت آمیز برای دیگران می تواند باعث شود احساس کنید زندگی شما معنا دارد.

2. به بازخوردها گوش دهید

گاهی اوقات تشخیص چیزهایی که به آنها علاقه دارید دشوار است. از این گذشته، احتمالاً دوست دارید کارهای مختلف زیادی انجام دهید و کارهایی که دوست دارید انجام دهید ممکن است آنقدر در زندگی شما ریشه دوانده باشند که متوجه اهمیت این کارها نباشید.

خوشبختانه، افراد دیگر ممکن است بتوانند بینشی به شما بدهند. این احتمال وجود دارد که شما در حال حاضر اشتیاق و هدف خود را به اطرافیان خود نشان دهید بدون اینکه حتی متوجه شوید.

ممکن است انتخاب کنید که با افراد تماس بگیرید و بپرسید وقتی وارد ذهنشان می شوید چه چیزی آنها را به یاد شما می اندازد یا به چه چیزی فکر می کنند یا ممکن است وقتی کسی از شما تعریف می کند یا نظری در مورد شما می دهد، به آن توجه داشته باشید. آن مشاهدات را بنویسید و به دنبال الگوها بگردید.

چه مردم شما را «یک سرگرم کننده عالی» بدانند یا بگویند «شما علاقه زیادی به کمک به افراد مسن دارید»، شنیدن اینکه دیگران آنچه را که در مورد شما متوجه می شوند می گویند ممکن است برخی از علایق شما را تقویت کند.

3. اطراف خود را با افراد مثبت احاطه کنید

به قول معروف، شما همانند کسانی هستید که با آنها معاشرت می کنید. چه وجه اشتراکی با افرادی دارید که انتخاب می‌کنید در کنارشان باشید؟

به همکاران یا اعضای خانواده ای که احساس می کنید موظف به دیدن آنها هستید فکر نکنید. به افرادی که خودتان انتخاب می کنید که با آنها باشید فکر کنید. انتخاب کنید که وقت خود را با چه کسانیخارج از کار و خارج از خانواده بگذرانید.

افرادی که اطراف شما هستند چه چیزی در مورد شما می گویند. اگر با افرادی احاطه شده اید که در حال ایجاد تغییرات مثبت هستند، ممکن است از آنها الهام بگیرید.

از سوی دیگر، اگر اطرافیان شما افرادی منفی هستند که شما را به پایین می کشانند، ممکن است بهتر باشد تغییراتی ایجاد کنید. سخت است که احساس پرشور و هدفمندی داشته باشید وقتی در محاصره افرادی هستید که علاقه ای به مشارکت مثبت ندارند.

4. شروع مکالمه با افراد جدید برای یافتن هدف

وقتی در مترو تنها هستید یا در یک کافه در انتظار دوست نشسته اید، به راحتی می توانید رسانه های اجتماعی را مرور کنید اما در مقابل آن وسوسه مقاومت کنید. در عوض، زمانی را برای صحبت با افراد اطراف خود اختصاص دهید.

از آنها بپرسید که آیا روی پروژه ای کار می کنند یا برای سرگرمی دوست دارند چه کاری انجام دهند. با آنها در مورد سازمان هایی که با آنها درگیر هستند صحبت کنید یا بپرسید اگر دوست دارند برای هر هدف خاصی کمک مالی کنند.

حتی اگر شروع کردن مکالمه با غریبه‌ ها در ابتدا احساس ناخوشایندی داشته باشد، صحبت کردن با افراد خارج از حلقه اجتماعی شما می‌تواند چشمان شما را به فعالیت‌ها، دلایل یا فرصت‌ های شغلی باز کند که حتی نمی‌ دانستید وجود دارند.

ممکن است فعالیت های جدیدی برای کاوش یا مکان های مختلفی برای بازدید کشف کنید و این فعالیت‌ ها ممکن است برای کمک به شما در یافتن هدفتان کلیدی باشند.

5. علایق خود را کاوش کنید

آیا موضوعی وجود دارد که شما مرتباً در به روز رسانی وضعیت فیس بوک یا توییتر درباره آن صحبت می کنید؟ آیا به طور مرتب مقالاتی در مورد تغییرات آب و هوا یا پناهندگان به اشتراک می گذارید؟

آیا تصاویری در اینستاگرام از شما وجود دارد که بارها و بارها در یک فعالیت خاص، مانند باغبانی یا اجرا، مشغول تماشای آن هستید؟

مکالماتی را که در زمان ملاقات رودررو با مردم بیشتر از همه لذت می برید، در نظر بگیرید. آیا دوست دارید در مورد تاریخ صحبت کنید؟ یا ترجیح می دهید آخرین نکات صرفه جویی در پول را که کشف کرده اید به اشتراک بگذارید؟

چیزهایی که دوست دارید در مورد آنها صحبت کنید و چیزهایی که از اشتراک گذاری آنها در رسانه های اجتماعی لذت می برید ممکن است چیزهایی را که به شما در زندگی هدف می دهد آشکار کند.

6. بی عدالتی هایی را در نظر بگیرید که شما را آزار می دهد

بسیاری از مردم اهدافی مانند نگهداری از حیوان خانگی یا پروژه های پرشور خود را دارند که بی عدالتی در جهان آنها را احاطه کرده است. آیا چیزی وجود دارد که شما را عمیقاً از فکر کردن در مورد آن ناراضی کند که تا حد زیادی شما را آزار دهد؟

این ممکن است رفاه حیوانات، یک موضوع خاص حقوق مدنی یا سازمان های چاقی کودکان باشد. شاید این ایده که سالمندان تعطیلات را به تنهایی می گذرانند شما را به گریه می اندازد یا فکر می کنید که مصرف کنندگان مواد مخدر به فرصت های توانبخشی بیشتری نیاز دارند یا سازمان هایی هستند که به کمک شما نیاز دارند.

لزوماً مجبور نیستید تمام وقت درگیر هدف خود باشید. ممکن است دریابید که حرفه‌ تان به شما این توانایی را می‌ دهد که به هدفی کمک کنید که به آن علاقه دارید یا ممکن است متوجه شوید که می توانید به جای پول، زمان خود را به هدفی که به آن اعتقاد دارید اختصاص دهید.

7. آنچه که دوست دارید انجام دهید را کشف کنید

از طرف دیگر، صرفاً فکر کردن در مورد کاری که واقعاً دوست دارید انجام دهید، می تواند به شما کمک کند تا هدف خود را نیز پیدا کنید.

آیا شما مطلقا عاشق تئاتر موزیکال هستید؟ مهارت‌های شما ممکن است به بهترین نحو به کار گرفته شود تا اجراهای زنده را برای کودکانی که می‌ توانند از قرار گرفتن در معرض هنر بهره ببرند، به ارمغان بیاورد.

آیا تجزیه و تحلیل داده ها چیزی است که واقعاً برای شما سرگرم کننده است؟ هر تعدادی از گروه ها می توانند آن مهارت را یک دارایی ارزشمند بدانند.

در نظر بگیرید که چه نوع مهارت‌ها، استعدادها و علاقه‌هایی را در خود حس می کنید. سپس، طوفان فکری داشته باشید که چگونه می توانید اشتیاق خود را به چیزی برای خود معنادار تبدیل کنید.

حرف آخر

یافتن هدف کاری نیست که بتوان در چند روز، هفته یا ماه انجام داد. این می تواند یک سفر مادام العمر باشد و تنها می توان آن را یک مرحله در یک زمان انجام داد.

همچنین ممکن است متوجه شوید که هدف شما در طول زمان تغییر می کند. شاید در جوانی دوست داشتید با حیوانات کار کنید اما اکنون می خواهید با هدفی که با قاچاق انسان مبارزه می کند به نیروهای یاری دهنده بپیوندید. شما قطعاً می توانید بیش از یک هدف نیز داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که هدف شما لزوماً به این معنا نیست که باید کاری را که قبلاً انجام می دادید تغییر دهید. اگر به افراد در کوتاهی مو کمک می کنید، ممکن است تصمیم بگیرید که هدفتان از زندگی و کمک به دیگران برای احساس زیبایی باشد.

اگر به عنوان متولی مدرسه کار می کنید، ممکن است متوجه شوید که هدف شما ایجاد محیطی است که به یادگیری کودکان کمک می کند.

گاهی اوقات، ممکن است بخواهید کاری را که انجام می‌ دهید متوقف کنید و در مورد اینکه آیا احساس می‌ کنید مسیری که در آن قرار دارید، شما را به مسیری که که می‌خواهید می‌ برد یا خیر فکر کنید. اگر اینطور نیست، می توانید مسیر خود را تغییر دهید. گاهی اوقات آن راه برای یافتن هدف شما دارای چند پیچ، دوراهی و چراغ توقف است.

منبع:

verywellmind

تقویم فارسی اندروید

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی