روانشناسي و سلامت روان سلامت

5 تکنیک برای آرام کردن ذهن و ماندن در زمان حال

تقویم فارسی اندروید

همه دوست دارند زندگی خوبی داشته باشند. خبر خوب این است که شما می توانید کیفیت زندگی خود را با یادگیری آرام کردن ذهن خود بهبود ببخشید.

در این مقاله 5 تکنیک در مورد چگونگی آرام کردن ذهن ارائه شده است. با پشتکار و صبر، می توانید با موفقیت این تکنیک ها را یاد بگیرید و به آنها تسلط پیدا کنید. اما قبل از آن، بیایید ابتدا در مورد چند نکته درباره ذهن و افکار صحبت کنیم.

آرام کردن ذهن

کلیات ذهن

مجموع دانش و تجربه شما از طریق ذهن شما بدست می آید. هر توانایی، هر عملکرد، هر شناختی توسط ذهن شما انجام می شود. با این حال، شما ذهن خود نیستید! این متناقض و کاملاً آزار دهنده است، خصوصاً وقتی که ما نمی توانیم تفاوتی بین این عبارات ببینیم.

اگر هر آنچه می دانم و هر آنچه می توانم تجربه كنم باید از ذهن من عبور كند، پس چگونه ذهن خودم نیستم؟

شما همان ذهن خودتان نیستید – حداقل نه به طور کامل.

شما افکاری نیستید که تولید می کنید مگر اینکه آنها را عملی کنید اما این موضوع دیگری است. در اینجا، ما می خواهیم بدانیم که چگونه ذهن را مدیریت و آرام کنیم و توسط آن مدیریت نشویم. تکنیک های توضیح داده شده در اینجا به شما کمک می کند تا بتوانید با تمام افکار، احساسات و هیجانات خود روبرو شوید.

هدف ذهن ساختن افکار و تولید عقل در نتیجه است. این شامل ترکیب افکار، احساسات، عواطف و منطق است. شناخت، ایجاد مهارت ها و فضایل ذهنی و زندگی در مکاشفه ها، شادی ها و ناامیدی ها می باشد.

استفاده از ذهن برای این اهداف و آگاهی از آنها تسلط بیشتری بر ذهن دارد.

به طور معمول، وقتی از ذهن مطابق خصوصیات ذهنی و فعالیت های فوق استفاده نمی شود بلکه فقط برای یک استفاده تصادفی و سطحی استفاده می شود، نه تنها شلوغ و پویا می شود بلکه بیشتر نیز مسلط می شود. ما در ساده ترین و تنبل ترین الگوهایی گیر می افتیم که ذهن آنها را راحت می بیند سپس نیاز به آرام کردن ذهن (افکار، احساسات و عواطف) می شویم.

افکار، احساسات و هیجانات

از آنجا که ذهن ما غرق در افکار، احساسات و عواطفی است که ایجاد می کند، باعث می شود ما باور کنیم که واقعیت همین است – واقعیت ما که در واقع درست نیست. ذهن ما با ظرفیت بی نهایت و سرعت ساخت انواع افکار، ما را فریب می دهد.

بنابراین، تکنیک های آرام کردن ذهن و حضور در زمان حال به ما کمک می کند تا دریابیم که واقعیت ما افکار، احساسات یا عواطف ما نیست. ذهن ما زیباترین ابزاری است که قادر به درک جهان با همه چیزهای خوب و بد است. این زندگی را به یک تجربه عالی و ارزشمند در هر سطح تبدیل می کند.

و مطمئناً افکار، احساسات و عواطف ما نیز ابزاری برای تحقق آن هستند.

با استفاده از تکنیک های این مقاله می توانید احساسات و عواطف خود را بهتر درک کنید و نه تنها ذهن را آرام کنید بلکه هوش هیجانی نیز کسب کنید.

در ابتدا ممکن است سعادت را تجربه کنید. اما هدف ما در اینجا خاموش کردن ذهن و استفاده از لحظه حال است.

این تکنیک ها برای آرام کردن کردن ذهن شما و نشان دادن احساس غم و اندوه، خوشبختی یا احساسات ذاتی لحظه فعلی شماست.

استفاده از حواس خود به عنوان ابزار

تکنیک هایی که ما ایجاد کردیم شامل این پنج حس است و آنها به طور مستقیم با احساسات و عواطف شما کار خواهند کرد. آنها برای جلب توجه شما فقط بر روی یکی از حواس شما طراحی شده اند و شما را قادر می سازند ببینید که چگونه ذهن شما آرام می شود.

در حالی که این تکنیک ها را اجرا می کنید، می توانید با ایجاد پیوندی آگاهانه بین خود و احساسات خود، به وجود عمل خود – در لحظه حاضر – پی ببرید. از طریق تمرین و به دست آوردن دانش، شما به تجربه احساساتی خواهید رسید که می تواند در پردازش حسی تأثیر مثبت بگذارد و هنگام برخورد با شرایط دشوار زندگی روزمره ارزش ایجاد کند.

دستورالعمل بسیار مهم: سعی کنید بلافاصله درگیر احساسات خود نشوید. فقط بگذارید احساساتی که ایجاد می کنید ذهن شما را ساکت کرده و در لحظه فعلی شما را آرام کنند.

پس از اطمینان از تجربه احساسات، می توانید با مواجهه، رمزگشایی و مدیریت با احساسات خود کنار بیایید.

5 تکنیک برای آرام کردن ذهن و حضور در زمان حال

در اینجا 5 تکنیک آورده شده است که به شما کمک می کند ذهن خود را برای کیفیت زندگی بهتر آرام کنید.

آرام کردن ذهن

1. تکنیک بینائی ظریف

بینایی با چشمان بسته متولد می شود!

 1. نگران نباشید، چشمان خود را ببندید و تصویری از چیزی را که واقعاً دوست دارید، تصور کنید – چیزی که در نقطه ایجاد تصور وجود دارد که این می تواند چهره یکی از عزیزان یا عنصر خاصی از طبیعت باشد که برای شما معنی دار است. خورشید، آب، باد، چشم اندازی با درختان، کوه، رودخانه و غیره.
 2. به آرامی و عمیق نفس بکشید. سعی کنید خاطرات را درگیر نکنید یا تخیل بیشتری در آن دیدن ظریف ایجاد نکنید. با این تصویر یکی شوید. زندگی این است که شما چگونه چیزهای درون خود را می بینید.
 3. از احساساتی که این دیدن ظریف ایجاد کرده استفاده کنید و ببینید چگونه ذهن شما فوراً آرام می شود و چگونه تمرکز شما از لحظه فعلی شما استفاده می کند.

به آرامی در احساسات خود نفس بکشید و از زیبایی بینایی خود لذت ببرید.

تکنیک شنوائی

2. تکنیک شنوایی ظریف

سکوت صدای درونی شماست!

 1. گوش های خود را بپوشانید و صدا را در داخل سر خود احساس کنید. با چشمان بسته یا باز، روی پخش آن صدا تمرکز کنید.
 2. روی جریان تنفس خود تمرکز کنید و تفاوت این دو صدا را تشخیص دهید. آنها متفاوت اما ثابت هستند. سعی کنید تا حد ممکن عمیقاً با این اصوات ارتباط برقرار کنید.
 3. از احساساتی که این شنوایی ظریف ایجاد کرده استفاده کنید و ببینید چگونه ذهن شما فوراً آرام می شود و تمرکز شما از لحظه فعلی شما چگونه استفاده می کند.

به آرامی در احساسات خود نفس بکشید و از هماهنگی ملودی موزون خود لذت ببرید.

آرامش ذهن

3. تکنیک بویایی ظریف

بوی خوب می تواند شما را شگفت زده کند!

 1. رایحه ای را که واقعاً دوست دارید – رایحه ای که شما را به اعماق وجودتان می برد – مصرف کنید. بوی آرام و عمیق را استشمام کنید و بر احساساتی که از آن بوجود می آید تمرکز کنید.
 2. نیازی به درگیر کردن هیچ خاطره و ایجاد تخیل نیست. فقط آنچه را از رایحه احساس می کنید شناسایی کنید.
 3. از احساسات خود استفاده کنید و ببینید چگونه ذهن شما فوراً آرام می شود و چگونه تمرکز شما از لحظه فعلی شما استفاده می کند.

به آرامی در احساسات خود نفس بکشید و از افسون بوی خود لذت ببرید.

سلامت روان

4. تکنیک چشائی ظریف

طعم شخصیت را شکل می دهد!

 1. یک عطر و طعم طبیعی بگیرید که واقعاً دوست دارید – مثلاً می تواند شکلات تلخ، چای یاسمین یا یک قهوه باشد. هر نوع عطر و طعم طبیعی را که دوست دارید بگیرید و مصرف کنید.
 2. سعی کنید با آن عطر و طعم ارتباط عمیقی برقرار کنید و ببینید چه نوع احساساتی از آن به وجود می آیند. تصدیق کنید که کل این روند در لحظه فعلی اتفاق می افتد.

به آرامی در احساسات خود نفس بکشید و از غنای طعم خود لذت ببرید.

تکنیک های آرامش

5. روش ظریف لمس کردن

نخل ها می توانند شفا دهنده باشند!

 1. به آرامی کف دست خود را مالش دهید. به گرمای ایجاد شده از طریق اصطکاک توجه کنید.
 2. کف دست خود را بر روی صورت خود قرار دهید و گرما را به صورت خود وارد کنید. کف دست های خود را به هم بمالید و آنها را روی چشم یا هر قسمت دیگر از سر خود قرار دهید. انتقال گرمای کف دست خود را به داخل سر خود احساس کنید.
 3. آرامش ذهن خود را از طریق کف دست خود احساس کنید. این روند را به عنوان یک لحظه طولانی در حال حاضر ببینید. به آرامی در احساسات خود نفس بکشید و از انرژی لامسه خود لذت ببرید.

مراقبه و نفس کشیدن به عنوان روش اصلی

تمام تمرینات فوق مراقبه ای درباره برداشت های حسی خاص هستند. تنفس به عنوان یک عنصر اصلی برای پشتیبانی از تداوم روند مراقبه و تشدید تجربه شما هنگام استفاده از حواس استفاده می شود. هنگام تمرین این روش های مراقبه ای می توانید از بسیاری جهات بهره مند شوید.

این تکنیک ها شما را در این چهار مرحله هدایت می کنند:

 • روی درک حس خود تمرکز کنید.
 • بر احساسی که ادراک حس شما ایجاد می کند تمرکز کنید.
 • آرامش ذهن از طریق احساسات
 • اتصال با لحظه حال در طی آن فرآیند.

نکات نهایی

با این روش، شما نه تنها یاد می گیرید که چگونه ذهن خود را ساکت کنید بلکه احساس شدیدی در مورد اینکه چگونه احساسات به هیجانات تبدیل می شوند را نیز یاد خواهید گرفت. این لحظه که کلید یادگیری احساسات و عواطف است، بیشتر نادیده گرفته می شود و دست کم گرفته می شود و در نتیجه تجربه عدم تعادل عاطفی ایجاد می شود.

هنگامی که به آن لحظه وصل شدید (که همیشه در لحظه فعلی است)، می توانید یاد بگیرید که چگونه همراه با هر احساس یا هیجانی که لحظه فعلی شما – زندگی شما را تحت فشار قرار می دهد – حرکت کنید.

پس از یک کار جدی و سخت کوشانه، می توانید به یک حالت متانت برسید که در آن بینش و رشد درونی خود را گسترش دهید. پس از آنجا، شما استاد احساسات هستید! با استفاده از این تکنیک ها، همیشه می توانید ذهن خود را آرام کرده و در لحظه فعلی بمانید.

منبع:

lifehack

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی