بیماری ها سلامت

15 بیماری جدی که زنان بیشتر از مردان مبتلا می شوند

اگر شما یک زن هستید، باید از خطر افزایش ابتلا به برخی از بیماری ها که زنان را بیشتر از مردان درگیر می کند آشنا شوید.

زنان

آرتروز

بسیاری از شرایط بهداشت عمومی وجود دارد که به طور متفاوتی بر مردان و زنان تاثیر می گذارد، از جمله استئوآرتریت (OA)، که ناشی از سایش و پاره شدن مفاصل است. زنان دارای حدود سه برابر بیشتر خطر ابتلا به استئوآرتریت نسبت به مردان هستند. ساختار بدن یک زن ممکن است در این موضوع نقش داشته باشد زیرا زنان انعطاف پذیری و کشسانی تاندون هایشان نسبت به مردان بیشتر است. این خصیصه در دوران بارداری و زایمان مفید است، اما زنان نیز در معرض خطر رگ به رگ شدن و صدمات قرار دارند. زنان همچنین از پاشنه بلند استفاده می کنند که ممکن است بر زانو تاثیر بگذارد و موجب فشار بر آنها شود. علاوه بر این، مراکز ایالات متحده برای کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) اشاره می کند که زنان بالای 50 سال در معرض خطر ابتلا به OA هستند. دکتر ترن می گوید: “از دست دادن استروژن می تواند عاملی کمک کننده باشد زیرا استروژن از غضروف و مفصل از التهاب محافظت می کند.” برای کاهش خطر ابتلا به آرتروز، توصیه می شود فعالیت بدنی داشته باشید و وزن سالم خود را حفظ کنید.

بیماری آلزایمر

اداره پیشگیری از بیماری ها و ارتقاء سلامت خاطر نشان می کند که تقریبا دو سوم آمریکایی هایی که مبتلا به بیماری آلزایمر هستند و دارای عملکرد شناختی هستند زنان هستند. خطر ابتلا به این بیماری در حال افزایش است و زنان بیشتر از مردان درگیر می شوند. تحقیقات اخیر نشان می دهد که عوامل دیگری هم ممکن است نقش داشته باشند. ژنتیک و همچنین تغییرات هورمونی ممکن است نقش داشته باشند. میزان یائسگی و كاهش سطوح استروژن كه به طور متوسط ​​در 51 سالگی شروع می شود، ممكن است دخیل باشد. برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری، ذهن و بدن خود را فعال نگه دارید، به اندازه کافی بخوابید و یک رژیم غذایی سالم را دنبال کنید. درمان های پزشکی می تواند پیشرفت بیماری را کندتر کند، اما نمی تواند آن را متوقف کند.

بیماری زنان

افسردگی

براساس گزارش اخیر مرکز ملی آمار آمار بهداشت، زنان دو برابر بیشتر از مردان در معرض افسردگی بوده اند (10.4 در مقابل 5.5 درصد). دبورا سرانی، روانشناس PsyD گفت: “زنان دارای ریشه های بیولوژیکی بیشتری برای افسردگی نسبت به مردان با نوروشیسم قابل تغییر هستند.” “تغييرات هورمون ماهانه و تغييرات پس از زايمان و قبل و بعد از يائسگي موجب افزايش افسردگي مي شود.” او می گوید اگر احساس نا امیدی و تحریک پذیری داشته باشید، به پزشک خود مراجعه کنید و از داروها یا درمان های در دسترس استفاده نمایید.

اگر هر هفته یک بار ورزش کنید، خطر افسردگی شما کاهش می یابد.

بیماری قلبی

بیماری قلبی، یکی از قاتلان مهم مردان و زنان است اما زنان بعد از حمله قلبی نسبت به مردان بیشتر می میرند و عوامل دیگری نیز دارند که می تواند این بیماری را جدی تر کند. جرالد بکهام، می گوید: “سوال در مورد اینکه چرا زنان بیشتر در سال های اول پس از حمله قلبی بهبود می یابند اغلب مورد بحث قرار می گیرد و نظریه های متعددی مطرح شده است. “رایج ترین فکر این است که زنان مبتلا به بیماری های قلبی” مریض تر “هستند و یا بیشتر به بیماری های مشترک مانند دیابت، فیبریلاسیون دهلیزی و سیگار کشیدن نسبت به مردان در سنین مشابه دچارند. علاوه بر این، زنان اغلب علائم غیر معمولی دارند او می گوید درد در قفسه سینه که موجب نتیجه بدتر می شود. برای کاهش خطر، دکتر بکهام توصیه می کند 30 دقیقه ورزش برای پنج روز در هفته، یک رژیم غذایی سالم، و چکاپ منظم کلسترول، دیابت و فشار خون بالا می تواند به پیشگیری از این بیماری کمک کند.

اضطراب

به گفته وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده، زنان بیشتر از دو برابر احتمال ابتلا به اضطراب را نسبت به مردان دارند. مطالعات نشان می دهد که هورمون های نوظهور می توانند احساس اضطراب را بیشتر کنند، به خصوص سطح پایین کورتیکوتروپین آزاد کننده فاکتور (CRF)، یک هورمون است که پاسخ های استرس را سازماندهی می کند. از آنجا که CRF در زنان پایین است، آنها را دو برابر بیشتر از مردان در معرض اختلالات مرتبط با استرس قرار می دهد. اضطراب فقط اثرات ذهنی ندارد: یک مطالعه نشان داد زنان با بیشترین میزان اضطراب، 59 درصد احتمال بیشتری دارد که دچار حمله قلبی شوند و 31 درصد احتمال مرگ بیشتری نسبت به زنان با پایین ترین سطح اضطراب دارند. اگر دچار افکار مضر هستید، از فعالیت های روزمره اجتناب نکنید و اگر علائم جسمی مانند سرعت ضربان قلب و تنگی نفس داشته باشید، به پزشک خود مراجعه کنید. درمان ممکن است شامل مشاوره و یا دارو باشد.

زنان

PTSD یا اختلال استرسی پس از حادثه

اگر چه ما ممکن است اختلال استرس پس از حادثه (PTSD) را با وضعیت کهنه سربازان مرتبط کنیم، اما زنان در مقایسه وضعیت بدتری دارند. زنان دو برابر احتمال ابتلا به PTSD را نسبت به مردان تجربه می کنند زیرا آنها در معرض عصبانیت عاطفی، جنسی و جسمی بیشتری نسبت به مردان هستند. آنها همچنین تمایل به قربانی شدن پس از حادثه در سنین قبل از بلوغ را بیشتر از پسران دارند. اگر شما بازمانده یک حادثه هستید که آسیب دیده اید و دچار کابوس، بی خوابی، افسردگی یا اضطراب هستید، مشاوره تروما می تواند کمک کند. به پزشک خود مراجعه کنید یا از مرکز ملی PTSD بازدید نمایید.

مشکلات اورولوژی

آناتومی زنان و مردان عمدتا به دلیل اینکه زنان بیشتر از مردان دچار عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) و بی اختیاری یا نشت مثانه می شوند، مسئول است. لزلی گونزالس، می گوید: “مجرای زنان در نزدیکی واژن و رکتوم که در آن بسیاری از باکتری ها زندگی می کنند، است و آنها را بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت های دستگاه ادراری قرار می دهد.” تولد نوزاد، گذر سن و چاقی همگی بروز بی اختیاری را برای زنان افزایش می دهند. بارداری باعث ایجاد فشار روی عضلات کف لگن می شود که برای حمایت از مثانه و گردن مثانه ضروری است و می تواند اثرات طولانی مدت داشته باشد. گونزالس می گوید مصرف مقدار زیادی آب می تواند به جلوگیری از UTIs کمک کند و تمرینات کف لگن می تواند در جلوگیری از بی اختیاری موثر باشد.

لوپوس

لوپوس، یک بیماری خود ایمنی است و بر اساس HHS در زنان بیشتر از مردان تاثیر می گذارد؛ در حدود 9 مورد از 10 تشخیص لوپوس در زنان سن باروری (15 تا 44) است. “Autoimmune” بدان معنی است که بدن بافت خود را حمل می کند و با لوپوس، این می تواند همه چیز را از پوست تا اندام های داخلی تحت تاثیر قرار دهد. از آنجایی که زنان جوانتر، سطوح بالاتری از استروژن دارند همراه با عوامل محیطی می تواند نقش مهمی ایفا کند. تحقیقات ژنتیک اخیر نیز نشان داده است که حضور دو کروموزوم X در زنان خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. از آنجا که نشانه ها متنوع و مبهم هستند، تشخیص می تواند مشکل باشد اما اگر در مورد درد عضلانی یا مفصلی، بثورات صورت، خستگی و درد قفسه سینه دچار تردید هستید، از پزشک خود بپرسید. گرچه هیچ درمانی وجود ندارد، اما درمان هایی از قبیل داروها و تغییرات شیوه زندگی می تواند باعث کاهش تشدید علائم بیماری شود.

اختلالات اشتها

محققان کاملا مطمئن نیستند که علت بی اشتهایی، bulimia و سایر اختلالات خوردن غذا چه چیز است، اما HHS می گوید احتمالا ترکیبی از زیست شناسی و تجربه های اجتماعی است که بر زنان بیشتر از مردان تاثیر می گذارد. بیشتر زنان از بی اشتهایی می میرند که در واقع وزن بدن سالم خود را حفظ نمی کنند و در نتیجه از هر گونه مشکل جدی دیگر برای سلامت روان برخوردار می شوند. از آنجا که جامعه اهداف کمال گرایی در زمینه زیبایی برای زنان را هدف قرار می دهد، زنان در معرض اختلالات خوردن و مسائل تصویر بدن نسبت به مردان قرار دارند. دختران در مورد اندام و زیبایی از زمانی که خیلی جوان هستند، مورد قضاوت قرار می گیرند. مغز و ویژگی های روانشناختی احتمالا بعضی زنان را بیشتر حساس می کند. اگر عادت به غذا خوردن ناسالم داشته باشید، درمان شامل مشاوره تغذیه و روانشناختی می تواند به کنترل این اختلال کمک کند.

زنان

عفونت های منتقله از راه جنسی

اگر چه عفونت های منتقله از راه جنسی (STIs) “بیماری های مساوی برای هر دو جنیست” هستند اما آنها به طور بیشتری بر زنان اثر می گذارند، CDC می گوید: آنها در حال افزایش هستند. هاروی کافمن، مدیر ارشد پزشکی، می گوید: “تفاوت های آناتومی انسان باعث می شود که تشخیص علائم عفونت در زنان بیشتر شود و بسیاری از عفونت ها تشخیص داده نمی شود.” در نتیجه، زنان در معرض تاثیرات دراز مدت بهداشتی مانند بیماری های التهابی لگن و ناباروری از بیماری هایی نظیر کلامیدیا و گونوره می باشند”. هرپس و سیفلیس در طول بارداری نیز می تواند برای زنان و نوزادان آنها خطرناک باشد ویروس پاپیلوم (HPV) می تواند باعث ایجاد سرطان گردنه رحم شود. اگر چه بسیاری از STI ها بدون علامت هستند اما اگر علائم عجیبی مانند زخم، ترشحات غیر معمول، ادرار دردناک یا درد شکمی دارید، به پزشک خود مراجعه نمایید. دکتر کافمن می گوید: پیشگیری در این مورد بسیار کلیدی است، بنابراین واکسیناسیون HPV، استفاده از کاندوم و پیگیری های معمول حتما انجام شود.

سندرم خستگی مزمن

سندرم خستگی مزمن علائم مشابهی با بیماری خود ایمنی دارد. زنان به دلیل خستگی شدید، دو تا چهار برابر احتمال ابتلای بیشتری نسبت به مردان دارند. تشخیص می تواند مشکل باشد و درمان های مورد تایید FDA وجود ندارد. تحقیقات اخیر، با این حال دلایل ابتلای برخی از زنان آن را روشن کرده است: یک مطالعه دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد دریافت که برخی از پروتئین ها و یا سیتوکین ها در خون می تواند التهاب را افزایش می دهد و موجب بیماری شود. یافته ها به وضوح نشان می دهد که این یک بیماری التهابی است و پایه محکمی برای آزمایش خون تشخیصی است.

سکته مغزی

حدود 55،000 زن در یک سال بیشتر در معرض سکته مغزی نسبت به مردان هستند و از میان آنها زنان بیشتر می میرند. دیانا گرین چاندوس، می گوید: “خطر ابتلا به سکته مغزی در زنانی که قرص های ضد بارداری خوراکی مصرف می کنند، درمان جایگزینی هورمون با دوزهای بالاتر از استروژن، و همچنین در زنان باردار و زنانی که اخیرا زایمان کرده اند، وجود دارد. استادیار جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه پزشکی دانشگاه ویسنر می گوید: “سطح هورمون های بالاتر اثرگذاری منفی دارد، بنابراین خون می تواند به راحتی با سطوح بالاتری یا سطوح هورمون های در حال تغییر هورمون لخته شود.” عوارض بارداری مانند پره اکلامپسی همچنین می تواند خطر سکته طولانی مدت شما را افزایش دهد. علاوه بر این، زنان بیشتر مستعد ابتلا به سایر عوامل خطر سکته مغزی مانند شرایط خود ایمنی، میگرن و افسردگی هستند. ریسک خود را با حفظ رژیم غذایی سالم و عادت های ورزشی، تنظیم فشار خون و ترک سیگار کاهش دهید.

زنان

بیماری تیروئید

به گفته انجمن تيروئيد آمريكا، زنان پنج تا هشت برابر احتمال ابتلای بیشتری به تيروئيد نسبت به مردان دارند و هر يك زن بین هشت زن در طول عمر خود درگیر این مشکل می شوند. هیپوتیروئیدیسم، که در آن تیروئید شما هورمون های کافی برای تنظیم متابولیسم شما را تولید نمی کند، شایع ترین نوع تیروئید است و اگر تیروئید شما کم کار تشخیص داده شده است، 90٪ احتمال وجود دارد که دچار تیروئیدیت هاشیموتو، یک بیماری خود ایمنی شوید. علائم تیروئیدیت هاشیموتو شامل افزایش وزن، سردرد، افسردگی، خستگی، سردی دست ها و پاها، یبوست، پوست خشک، ریزش مو یا نازکی مو، درد عضلانی، مشکلات حافظه یا اختلالات مغز و دوره های قاعدگی سنگین یا نامنظم در زنان می شود. خوشبختانه می توان آن را با یک آزمایش ساده خون تشخیص داد و به راحتی با دارو درمان می شود.

زنان

مولتیپل اسکلروزیس

یکی دیگر از بیماری های خود ایمنی که به زنان بیشتر از مردان حمله می کند، مولتیپل اسکلروز است. با MS، بدن شما به اعصاب مغز و نخاع حمله می کند و موجب درد، بی نظمی و ضعف می شود. بر طبق محققان، مقدار بیشتر چربی بدن در زنان ممکن است در التهاب بیشتر نقش داشته باشد که با بیماری مرتبط است. بر اساس تحقیقات، عوامل هورمونی و اختلالات جنسی در مغز نیز ممکن است موثر باشد. درمان برای کاهش تسریع پیشرفت MS شامل درمان فیزیکی، دارو و تغییر سبک زندگی است.

بیماری سلیاک

به عنوان بیماری عدم تحمل گلوتن شناخته می شود، سلیاک یک بیماری اتو ایمنی است که در آن بدن به سیستم گوارشی حمله می کند که نشان از اسهال، نفخ، گاز و سوزش معده دارد. به گفته HHS، بیش از نیمی از مبتلایان به این بیماری زنان هستند. علائم ممکن است گاهی با سندرم روده تحریک پذیر (IBS) اشتباه گرفته شود که در زنان نیز رایج است. خوردن مواد غذایی بدون گلوتن می تواند نشانه های سلیاک را از بین ببرد. جالب توجه است، هاشیموتو با سایر بیماری های خود ایمنی، از جمله سلیاک ارتباط دارد و انجمن تیروئید آمریکا این را تایید می کند. دکتر بالانتین می گوید: “بیماری هاشیموتو اغلب با بیماری سلیاک همخوانی دارد، به این معنی است که اگر یک یا دو مورد از علائم تشخیص داده شود احتمال ابتلا به هر دو بیماری بیشتر است.” این به این علت است که همان ژن که خطر ابتلا به بیماری سلیاک را افزایش می دهد، همچنین خطر ابتلا به تیروئیدیت هاشیموتو را نیز افزایش می دهد.

منبع:

besthealthmag

تقویم فارسی اندروید

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی