بارداري و زايمان سلامت

11 نکته ای که باید درباره چسب ضد بارداری بدانید

تقویم فارسی اندروید

به لطف شگفتی های پزشکی مدرن، در مورد پیشگیری از بارداری گزینه های زیادی دارید. شاید خوردن هر روز یک قرص برای شما بهتر باشد. شاید شما بیشتر علاقه مند به IUD هستید. اما یک روش پیشگیری از بارداری وجود دارد که کارشناسان می گویند زنان معمولاً با آن آشنایی ندارند اما ممکن است بخواهند آن را در نظر بگیرند و آن چسب ضد بارداری است.

چسب ضد بارداری

این چسب پوستی یک مربع پلاستیکی نازک است که حدود سه سانتی متر عرض دارد و شما یک طرف آن را به پوست خود می چسبانید.

بر اساس داده های مرکز ملی آمار سلامت، این چسب یک روش فوق العاده محبوب جلوگیری از بارداری نیست بر اساس داده های مرکز ملی آمار سلامت، فقط 11 درصد از زنان از آن استفاده کرده اند، در حالی که 15 درصد از آنها تا به حال از IUD و 79 درصد تا به حال از قرص استفاده کرده اند.

اگر به چسب ضد بارداری علاقه دارید، در اینجا چند نکته امده است که باید بدانید.

1. این وصله از طریق پوست هورمون ها را وارد جریان خون شما می کند

بر اساس گزارش ایالات متحده، این پچ یا چسب مانند قرص های ضد بارداری هورمونی و حلقه واژن، حاوی پروژسترون و استروژن است که با جلوگیری از تخمک گذاری، ضخیم شدن مخاط دهانه رحم و جلوگیری از بارداری، نازک شدن مخاط رحم و نازک شدن دیواره رحم، با یکدیگر همکاری می کنند.

2. می توانید چسب ضد بارداری را در قسمت فوقانی بازو، باسن، شکم یا پشت خود قرار دهید

طبق اطلاعات نباید پچ را روی سینه خود بگذارید. زیرا مطالعات بالینی در مورد استفاده از پچ روی سینه تکمیل نشده است.

ممکن است دلایل موثری وجود داشته باشد که باعث می شود نقاط دیگر برای پچ بهتر از سینه ها باشند. مری جین مینکین، استاد بالینی زنان و زایمان و علوم باروری در دانشکده پزشکی ییل، می گوید که درد سینه یکی از شایع ترین عوارض چسب ضد بارداری است. او توضیح می دهد که قرار دادن پچ به طور مستقیم بر روی سینه ها می تواند این مشکل را تشدید کند.

سایر دستورالعمل های کاربردی شامل عدم قرار دادن آن در جایی است که لباس های تنگ روی آن ساییده شده و به طور بالقوه آن را از بین ببرند. دکتر مینکین می گوید، همچنین نباید هر بار آن را در یک نقطه قرار دهید زیرا این کار می تواند پوست شما را تحریک کند. در نهایت، مطمئن شوید که این پچ را به ناحیه ای از پوست خود که هر نوع لوسیون یا کرم روی آن است، نزنید زیرا این می تواند چسبندگی کامل این تکه را دشوارتر کند.

3. این چسب به اندازه قرص و حلقه واژن موثر است

بر اساس بررسی سال 2011 در نشریه پیشگیری از بارداری که CDC و وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده رتبه بندی تولد خود را بر اساس آن تنظیم کرده اند، هنگامی که به طور کامل (مانند هر بار، به طور مداوم و درست) استفاده می شود، فقط 0.3 درصد از مواقع از کار می افتد. هر سال، یک زن از هر 100 زن هنگام استفاده کامل از چسب، بارداری ناخواسته را تجربه می کنند.

با این حال، اشتباهاتی رخ می دهد. با استفاده معمولی (افرادی را که ممکن است به طور ناقص یا غلط از آن استفاده کنند نیز در نظر بگیرید)، چسب در 9 درصد مواقع خراب می شود که همان میزان خرابی معمولی است که با قرص و حلقه هم ارتباط دارد.

4. شما باید هر هفته چسب را به مدت سه هفته عوض کنید سپس برای هفته چهارم بدون چسب ادامه دهید

نکته قابل توجه فروش برای بسیاری از مردم این است که شما فقط باید هفته ای یکبار به چسب فکر کنید. این چسب واقعا برای بیمارانی که در به خاطر سپردن قرص مشکل دارند، بهترین است.”

به مدت سه هفته، هر هفته یک چسب جدید قرار می دهید. سپس در هفته چهارم می توانید بدون چسب باشید و این زمانی است که پریود می شوید. سپس پس از هفت روز، یک چسب جدید می زنید – حتی اگر هنوز از قاعدگی خونریزی دارید. به گفته کلینیک مایو، اگر در هفته اول دیر قرار دهید یا در هفته دوم یا سوم بیش از دو روز دیر قرار دهید، خود را در معرض خطر حاملگی ناخواسته قرار می دهید. اگر چنین اتفاقی برای شما افتاد، از یک روش پیشگیری از بارداری پشتیبان به مدت یک هفته استفاده کنید.

5. همچنین باید بررسی های روزانه را انجام دهید تا مطمئن شوید که از بین نرفته است

به هر حال، این پچ در اصل یک برچسب است. دکتر رویز می گوید، در حالی که لازم نیست آن را برای شنا یا دوش بردارید زیرا ضد آب است اما هنوز هم می تواند بیفتد. به همین دلیل پزشک توصیه می کند که هر روز چک کنید تا مطمئن شوید که هنوز کار می کند.

اگر چسب شما در حال افتادن است یا قبلاً افتاده است و نمی توانید دوباره آن را بچسبانید (شاید چسبناک نباشد یا به خودی خود گیر کرده باشد)، باید بلافاصله یک چسب جدید استفاده کنید. اگر چسب شما بیش از 24 ساعت از کار افتاده است، یک چسب جدید بگذارید و از یک روش پیشگیری از بارداری دیگر به مدت یک هفته استفاده کنید.

6. متاسفانه این چسب فقط یک رنگ دارد

این پچ در رنگ بژ موجود است. مورا کوینلان استادیار گروه زنان و زایمان در دانشکده پزشکی دانشگاه نورث وسترن فاینبرگ، می گوید: “همیشه برایم ناراحت کننده بوده که این تک رنگ است.” “این برای زنان رنگین پوست بسیار برجسته و مشخص است به خصوص اگر آنها آن را در جایی قرار دهند که دیگران می توانند ببینند.”

حتی اگر پوستی روشن دارید، بعید است که چسب ضد بارداری به طور کامل با رنگ پوست تان ترکیب شود. اگر ترجیح می دهید از روش های محرمانه تری برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید، ممکن است این برای شما مناسب نباشد.

7. می توانید از چسب ضد بارداری برای رد شدن از یک دوره استفاده کنید

پریود شدن در هنگام مسافرت، شرکت در مسابقه یا انجام هر کاری که می خواهید بدون گرفتگی و تامپون انجام دهید، بسیار ناخوشایند است. دکتر مینکین می گوید: “به تعویق انداختن پریود با استفاده از چسب کاملاً بی خطر است.” “به جای برداشتن آن برای هفته چهارم، فقط یک چسب جدید استفاده کنید.” این درست مانند این است که چگونه می توانید با قرص های ضد بارداری پریود را کنار بگذارید.

توجه داشته باشید که این امر با گذاشتن چسب هفته سوم تا زمانی که احساس نکنید در نهایت آن را برداشته و پریود می شوید بسیار متفاوت است. نگه داشتن هر گونه چسب بیش از یک هفته به طور همزمان و بدون تغییر به یکی دیگر می تواند شما را در معرض خطر حاملگی ناخواسته قرار دهد، بنابراین این چیزی است که بهتر است از آن اجتناب کنید. اگر هدف شما حذف هفته قاعدگی است، باید پچ هفته سوم خود را با یک پچ جدید جایگزین کنید.

دکتر مینکین می گوید، به خاطر داشته باشید که اگر این کار را انجام دهید، ممکن است خونریزی قابل توجهی را تجربه کنید و البته اگر واقعاً باردار شوید تشخیص بارداری نیز دشوارتر خواهد بود. اگر در مورد حذف یا به تاخیر انداختن قاعدگی با چسب فکر می کنید، باید در صورت امکان با پزشک خود مشورت کنید. (به هر حال این ایده خوبی است زیرا ممکن است لازم باشد نسخه شما را تغییر دهند تا تکه های کافی داشته باشید.)

8. عوارض جانبی تقریباً مشابه قرص و حلقه واژن است

دکتر مینکین می گوید، قدرت مهار تخمک گذاری استروژن می تواند به آکنه هورمونی کمتر و درد تخمک گذاری تبدیل شود و لایه نازک رحم همراه با پروژسترون به این معنی است که شما ممکن است دوره های سبک تر و کم دردی را تجربه کنید. اینها عوارض جانبی بسیار زیبایی هستند.

از طرف دیگر، زنان با پچ می توانند سینه های حساس، تهوع، سردرد، نفخ و خونریزی غیرطبیعی را تجربه کنند، درست مانند قرص و حلقه واژن. سوزان فنسکه، استادیار مامایی، زنان و علوم باروری در دانشکده پزشکی می گوید: این علائم “معمولاً گذرا هستند و در چند ماه اول اتفاق می افتند و با تنظیم بدن شما خود به خود درست می شوند”. “اکثر زنان احساس نمی کنند که این به اندازه کافی برای توقف استفاده از چسب اهمیت دارد.” اگر چسب را تازه راه اندازی می کنید، علائم برای ماه ها ادامه دارد و به اندازه کافی آزاردهنده هستند که کیفیت زندگی شما را مختل می کند، با پزشک خود مشورت کنید.

9. چسب می تواند آزاردهنده باشد

یکی از بزرگترین شکایاتی که دکتر رویز در مورد چسب می شنود این است که یک خط خاک، پرز یا هر چیزی که می تواند در اطراف لبه گیر کند دیده می شود که ممکن است به نوعی ناخوشایند به نظر برسد. دکتر رویز می گوید: “هنگامی که وصله را بر می دارید، باید آن آلودگی ها را بشویید یا خراش دهید که این باعث آزار برخی از افراد می شود.”

او می گوید حتی ممکن است برخی افراد نسبت به چسب واکنش آلرژیک داشته باشند و علائمی مانند خارش را تجربه کنند.

10. ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ایجاد لخته شدن خون روی پچ باشید

طبق اطلاعات تجویز شده برای چسب پیشگیری از بارداری، هنگام استفاده از این چسب، 60 درصد بیشتر از استروژن نسبت به زمانی که از سایر روش های پیشگیری از بارداری هورمونی با 35 میکروگرم استروژن استفاده می کنید، در معرض استروژن قرار می گیرید. استروژن می تواند فاکتورهای انعقادی خون را افزایش دهد، بنابراین ممکن است این لکه با احتمال بیشتری برای لخته شدن خون همراه باشد.

برآوردها در مورد میزان افزایش لخته شدن خون در برابر لخته شدن خون در مقایسه با سایر داروهای ضد بارداری هورمونی مانند قرص متفاوت است اما به نظر می رسد این میزان دو برابر بیشتر باشد، بر اساس داده های یک بررسی در سال 2017 که در مجله بین المللی سلامت زنان منتشر شده است. با این وجود، طبق مطلبی که در سال 2015 در BMJ انجام شد و بیش از 50،000 زن را مورد بررسی قرار داد، خطر مطلق لخته شدن خون هنگام کنترل بارداری بسیار کم است – بسیار کمتر از خطر لخته شدن خون در دوران بارداری و درست بعد از آن. آن مطالعه شانس لخته شدن خون را در زمان عدم کنترل هورمونی در بارداری در حدود 0.04 درصد و در مورد قرص بسته به نوع انتخابی شما 0.06 تا 0.18 درصد می داند.

با این حال، اگر سابقه لخته شدن خون، فشار خون بالا، سیگار کشیدن و سن بیش از 35 سال یا عوامل خطرساز دیگر لخته شدن خون را دارید، با پزشک خود مشورت کنید – احتمالاً بهترین کار این است که ایمن عمل کنید و از این روش پیشگیری جلوگیری کنید. این پچ همچنین برای افرادی که سرطان سینه، تومورهای کبدی یا بیماری کبد دارند توصیه نمی شود.

11. اگر وزن شما بیشتر از 90 کیلوگرم باشد، ممکن است اثرات کمتری داشته باشد

دکتر کوینلان می گوید، این نظریه اینگونه است که سطوح بالاتر چربی بدن می تواند جذب موثر هورمون ها را برای بدن شما سخت کند. اگر بیش از 90 کیلوگرم وزن دارید، پزشک ممکن است روش دیگری برای جلوگیری از بارداری، مانند IUD هورمونی (که با ضخیم شدن مخاط دهانه رحم، نازک شدن دیواره رحم و سرکوب تخمک گذاری کار می کند) یا IUD مس غیر هورمونی (که یک واکنش التهابی ایجاد می کند که برای اسپرم سمی است) را پیشنهاد کند. دکتر مینکین توضیح می دهد از آنجا که آنها به طور مستقیم در رحم قرار می گیرند، به صورت محلی عمل می کنند و بدون در نظر گرفتن وزن یک گزینه موثر پیشگیری از بارداری هستند.

اگر به چسب علاقه دارید، با پزشک خود در مورد آنچه از زمان جلوگیری از بارداری نیاز دارید صحبت کنید. آنها می توانند در مورد جوانب مثبت و منفی شما را راهنمایی کنند تا به شما کمک کند بهترین راه حل ها را برای جلوگیری از بارداری ناخواسته مشخص کنید.

منبع:

self

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی