روانشناسي و سلامت روان

10 راه حل برای اینکه احساس بهتری نسبت به بدن خود داشته باشید

تقویم فارسی اندروید

آیا فکر می کنید چاق هستید یا بدن زشتی دارید؟ یا این بینی یا گوش شماست که شما را آزار می دهد؟ باید بدانید شما تنها نیستید. همه ما چیزی داریم که آرزو می کنیم بتوانیم آن را در بدن خود تغییر دهیم. برای برخی از افراد این به یک وسواس تبدیل می شود و می تواند منجر به افسردگی، اضطراب، اختلالات خوردن و سایر مشکلات جدی سلامتی شود که نیاز به کمک پزشکی دارند.

این 10 راه را در نظر بگیرید که می‌توانید نسبت به خودتان و بدنتان احساس بهتری داشته باشید:

 بدن خود را دوست داشته باشید
بدن خود را دوست داشته باشید

1. به خودتان احترام بگذارید و با خود مهربان باشید.

آنچه هستید و بدنی که با آن متولد شده اید را بپذیرید. شکل بدن، 85 درصد ارثی است. با احترام و مهربانی با خود رفتار کنید و مراقب بدن خود باشید. این تنها بدنی است که داشته اید و خواهید داشت، پس با آن خوب رفتار کنید.

2. زمان کمتری را جلوی آینه و روی ترازو بگذرانید.

آیا زمان زیادی را جلوی آینه می گذرانید و به این فکر می کنید که چه مشکلی در صورت یا بدن شما وجود دارد؟ این عادت را ترک کنید و سعی کنید زمان بیشتری را صرف انجام کارهای سازنده مانند ورزش کردن یا پیاده روی در فضای باز کنید. آنگاه احساس بهتری نسبت به خود خواهید داشت و انرژی شما بیشتر خواهد شد.

3. از مقایسه خود با دیگران دست بردارید.

سعی کنید خود را با افراد دیگر به خصوص مدل ها و افراد مشهور مقایسه نکنید. هر کسی می تواند در عکس زیبا به نظر برسد مخصوصا اگر عکس هایش فتوشاپ باشد. افراد مشهور، دارای آرایشگران و طراحان حرفه ایی هستند. پس به شما اطمینان می دهیم این عکس ها همیشه گویای حقیقت واقعی نیستند. شما هم می توانید خود آرا و مرتب باشید و برای بهتر شدن خود تلاش کنید.

از مقایسه خود با دیگران دست بردارید.
از مقایسه خود با دیگران دست بردارید.

4. زمان کمتری را صرف خواندن مجلات مد و تماشای تلویزیون کنید.

مطالعات نشان می‌دهد که نوجوانان می‌توانند با دیدن مدل‌های لاغر در مجلات مد، پسران حجیم در تناسب اندام و یا افراد مشهور در تلویزیون، دید نادرستی از تصویر بدن خود پیدا کنند. بنابراین زمان کمتری را جلوی تلویزیون و خواندن مجلات مد روز صرف کنید. شما می توانید در مواقع بیکاری یک کتاب خوب برای بهتر شدن حال خود بخوانید!

5. ورزش کنید.

راه های مختلفی برای فعالیت بدنی وجود دارد: پیاده روی، دویدن، رقصیدن، یوگا، شنا، اسکیت، اسکی، تنیس، بوکس، کوه نوردی، پیاده روی و … اگر حوصله راه رفتن روی تردمیل را ندارید، چیز متفاوتی را امتحان کنید و یک دوست تمرینی پیدا کنید تا انگیزه شما را حفظ کند. اگر فعالیتی را پیدا کنید که از انجام آن لذت می برید، می تواند بخشی از برنامه روزانه شما شود و خلق و خوی شما را تقویت کند.

ورزش بهترین راه برای داشتن حال خوب.
ورزش بهترین راه برای داشتن حال خوب.

6. نفس بکشید و مراقبه کنید.

مدیتیشن و یوگا راهی عالی برای آرام کردن ذهن و رهایی از هر گونه تنشی است که ممکن است در بدن خود داشته باشید. هر زمان که احساس استرس کردید یا نیاز به استراحت دارید، چند تمرین ساده تنفس عمیق، کشش، مدیتیشن یا یوگا را امتحان کنید. بعد از مدتی از اینکه چقدر احساس بهتری خواهید داشت شگفت زده خواهید شد.

7. تمام افکار خوب خود را یادداشت کنید.

در پایان هر روز، تمام افکار خوب خود را یادداشت کنید. تمام دستاوردها و چیزهایی که به خاطر آنها سپاسگزار و خوشحال هستید را ثبت کنید. در پایان هر ماه، دفترچه یادداشت خود را بخوانید، آنگاه از تعداد چیزهای خوبی که در زندگی خود دارید شگفت زده خواهید شد.

8. حرف های منفی دیگران را نادیده بگیرید.

اگرچه اکثر مردم به ظاهر شما اهمیتی نمی‌دهند، یا حتی متوجه تفاوت‌ها نمی‌شوند، اما افرادی هستند که ممکن است در مورد ظاهر شما نظر بدهند یا باعث شوند احساس بدی نسبت به خودتان داشته باشید. اول از هر چیز شما باید نسبت به انتقادها به نحو احسنت برخورد کنید و از افرادی که باعث ناراحتی و رنجش شما می شوند دوری کنید و ارتباط خود را با آنها تا حد امکان قطع کنید. در غیر این صورت یا حرف آنها را نادیده بگیرید و یا با صحبت کردن از اینکه شما چقدر با حرف هایشان اذیت می شوید، آنها را در این مورد مطلع کنید.

حرف ها را نادیده بگیرید.
حرف های منفی را نادیده بگیرید.

9. با افراد مثبت در ارتباط باشید.

توجه کنید که با چه کسانی خود را احاطه کرده اید. کسانی که بیشترین زمان را با آنها می گذرانید تاثیر زیادی بر روحیه شما، نحوه نگاه شما به جهان و انتظاراتی که از خود دارید دارند. وقتی با افراد مثبت و خوب در ارتباط باشید شما حس بهتری نسبت به خود خواهید داشت. ارتباط با چنین افرادی باعث می شود افکار غلط و منفی را فراموش کنید و باورهای بهتر و قدرتمند کننده را اتخاذ کنید.

اطراف خود را با افرادی احاطه کنید که شما را به خاطر آنچه هستید دوست دارند و نه آنطور که به نظر می رسید. دوستان واقعی کسانی هستند که شما را دوست دارند بدون توجه به هر چیزی.

با افراد مثبت در ارتباط باشید.
با افراد مثبت در ارتباط باشید.

10. با خود حرف بزنید و حرف های مثبت در مورد خود بزنید.

صحبت با خود بسیار مهم است زیرا تاثیر زیادی بر احساس شما در مورد خودتان دارد. این صدای درون ذهن شماست که به شما می گوید: «تو کافی هستی.» باید مطمئن شوید که حرف هایتان را مثبت و بلند می گوید به طوری که خود آن را واضح می شنوید.

وقتی به  صدای درونی گوش می دهید، یک سوال خوب از خود بپرسید: آیا این بدن برای اینکه بتوانم در این دنیای زیبا زندگی کنم کافی نیست ؟!

به خود بگویید من این بدن را قبول می کنم چون این بدن دوست من است و به من کمک می کند احساس زنده بودن داشته باشم، در هر صورت من عاشق خودم هستم.

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی